Marshall D. Teach

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cosplay i Mjekërrziut

Marshall D. Teach ((マーシャル・D・ティーチ, Mārusharu D. Tīchi), i njohur si Mjekërrziu (黒ひげ Kurohige), është personazh fiktiv në anime dhe manga One Piece.

Ai është admiral i Piratëve të Mjekërrziut dhe një nga katër perandorët. Ai është i vetmi person i njohur në histori që ka dy fruta të detit.

Fillimisht ai ishte anëtar i ekuipazhit të Mjekërrbardhit në divizionin e Ace deri kur ai varu kapitenin e divizionit të katërt, Thatch që ta marrë frutin e errësirës. Para dy viteve ai u bë anëtar i Shichibukai pasi kapi Ace, para se të jep dorëheqje ai kishte mundësi të hynte në Impel Down që të marrë piratë të fuqishëm në ekuipazhin e tij. Në Marineford, ai vrau Mjekërrbardhin dhe u bë Yonko.

Veprimet e tij e bënën atë pjesë të Gjeneratës më të Keqe. Ai poashtu konsiderohet një nga antagonistët kryesor të serisë.

Pamja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mjekërrziu është jashtëzakonisht i gjatë, dy herë më i gjatë se Luffy. Ai ka dhëmbë të humbur ose të thyer. Ai ka flokë të zeza deri në qafën e tij dhe nën të ka një shami të zi dhe mjekërr të lerosur rreth nofullës së tij. Pas dy viteve, mjekrra e tij duke pak e gjatë dhe e ndarë në shumë pjesë sikur në jetën e vërtetë. Ai mbanë një kapele e ngjyrosur me Jolly Roger të tij.

Aftësitë dhe fuqitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mjekërrziu është një piratë i fuqishëm mjaftë për ta gërvishtur Shanks, kur ky i fundit thotë se këtë gërvishtje nuk e morri përshkakë pakujdesisë. Ky betejë e bëri Shanks të mendojë Teach si një piratë i rrezikshëm dhe paralajmëroi Mjekërrbardhin për veprimet e Teach. Ace dikur deklaroi se Mjekërrziu mund të kishte qenë një komandant kur ai ishte rekomanduar për pozitën, duke dëshmuar se forca e tij ishte ekuivalente me ndonjë nga komandantët e tjerë, gjë që është jashtëzakonisht e dukshme, pasi ai ende nuk kishte ngrënë asnjë frut të detit.

Teach është një taktikant jashtëzakonisht i mirë, duke pritur dy dekada për të marrë frutin e errësirës. Ai poashtu deshi të bëhej Shichibukai nëpërmjet kapjes së Luffy në mënyrë që të ketë mundësinë për të marrë piratë jashtëzakonisht të fuqishëm në ekuipazhin e tij në Impel Down. Ai gjithashtu ka bërë plane për të marrë frutin e tërmetit. Në vend që të merrte kokën e Mjekërrbardhit për të vjedhur frutin e tij, Teach në mënyrë efektive manipuloi Mjekërrbardhin dhe të gjithë forcën ushtarake të Marinës duke përfshirë Admiralët Sakazuki dhe Borsalino në luftën kundër njëri-tjetrit gjatë përpjekjes për të shpëtuar Ace. Përfundimisht, Mjekërrbardhi u plagos rëndë dhe u dobësua sa duhet për Teach dhe ekuipazhin e tij për të mposhtur brutalisht dhe në fund të fundit mbytën Mjekërrbardhin dhe vodhën frutin e tij të tërmetit, duke u bërë personi i parë që zotëron dy fruta të detit.

Gjatë betejës Teach është shumë i pakujdesshëm, duke marrë shumë lëndime në betejën e tij me Ace, Mjekërrbardhin dhe Magellan. Po të mos kishte qenë Shilliew, Mjekërrziu do të kishte vdekur nga helmi i Magellanit së bashku me ekuipazhin e tij.[1]

Frutat e Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri më tani, Mjekërrziu është i vetmi person me dy fruta të detit. Është ende e panjohur se si Teach morri frutin e Mjekërrbardhit. Duket se ai ka dije mjaftë për të ditur se si të përdorë frutin e tërmetit.

Në fillim, Teach kishte ngrënë frutin e errësirë që është i llojit Logia. Fruti i tij posedon aftësi tërheqje gravitacionale, shfuqizim të frutave tjerë nëpërmjet prekjes, siç ndodhi në betejën me Ace kur mundi ta prekë trupin e tij të bërë prej zjarri.

Pas vdekjes së Mjekërrbardhit, Teach morri frutin e tij të tërmetit përmes një metode të panjohur. Ky frut është i llojit Paramecia dhe thuhet të jetë fruti më i fuqishëm në botë. Teach mund ta përdorë këtë frut duke goditur ajrin dhe më pas shkakton tërmet. Duko u fokusuar, Teach mund të krijoj fluska në grushtin e tij.

Pas marrjes së dy frutave, Teach thotë se ai tani është i pamposhtur. Duhet të përmendet se Mjekërrziu, i cili ka një personalitet shumë më pak të shkujdesur dhe vicioz se Mjekërrbardhi, mund të konsiderohet si një kërcënim shumë më i madh për botën sesa vetë Mjekërrbardhi. Një shembull i përkryer i kësaj është kur Teach krijoi tërmetet e rastësishme për të testuar fuqinë e tij të fituar në Marineford. Ai gjithashtu dërgoi një cunami gjigand drejt Arkipelagut Sabaody pa e kuptuar atë.

Armët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai kishte një metal në formë kthetre në dorën e majtë me të cilën e gërvishti Shanks.

Ai poashtu kishte tri armë në shiritin e tij dhe përdori njërën ku plagosi Mjekërrbardhin me të.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në japonisht, Teach dublohet nga Akio Ōtsuka, ndërsa në anglisht ai dublohet nga Cole Brown (146-570).

Kuriozitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Oda ka thënë se Mjekra e zeze ishte pirati i tij i preferuar.
  • Mjekërrziu është i vetmi që shërbeu si Shichibukai dhe Yonko.
  • Ai është i vetmi perandor me shpërblim në kokën e tij dhe shpërblimi i tij mposhti shpërblimin e Luffy, me 2,247,600,000 berri.
  • Emri origjinal i Mjekërrziut, Everything D. Teach, mund të vijë nga piratët britanikë të shekullit të 17-të, Henry Every, të famshëm për t'u bërë piratë më i pasur në botë në atë kohë dhe duke pasur shpërblimin më të lartë në historinë e vendosur mbi kokën e tij.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 549 dhe Epizodi 452