Piratët e Mjekërrziut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Piratët e Mjekërrziut (黒ひげ海賊団 Kurohige Kaizokudan) janë një flotë pirate jashtëzakonisht famëkeqe dhe e fuqishme e udhëhequr nga admirali i tyre, Marshall D. Teach, i njohur si Mjekërrziu, një nga Katër Perandorët dhe një nga grupet antagoniste të serisë.[1]

Më parë, kapiteni Teach ishte një nga vartësit e Portgas D. Ace i Piratëve të Mjekërrbardhit, deri kur ai vrau Thatch dhe morri frutin e detit dhe u largua nga ekuipazhi. Pas mposhtjes së Krokodilit, Mjekërrziu morri vendin e tij mesin e Shichibukai, duke kapur Ace për të marrur pozitën, por u largua pas veprimeve të tij në Impel Down, duke liruar disa të burgosur që t'iu bashkohen ekuipazhit të tij.[2]

Një vit pas Betejës së Marinefordit, Piratët e Mjekërrziut luftoi me Piratët e Mjekërrbardhit (udhëhequr nga Marco). Fitorja e Mjekërrziut bëri që bota ta njeh atë si një nga Katër Perandorët, duke marrur pozitën e Mjekërrbardhit.

Jolly Roger[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Piratëve të Mjekërrziut është me tre kafka të ngrysur; një duke shikuar në anën e djathtë, një duke shikuar përpara dhe një duke shikuar në anën e majtë. Pas kafkave janë eshtra të kryqëzuar ndaj njëra tjetrës.

Antarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekuipazhi është rritur gjithashtu në një numër të tillë që është organizuar në divizione. Sipas Gatz, Mjekërrziu mbështetet nga Dhjetë Kapitenët Titanik (10人の巨漢船長 Jū-nin no Kyokan Senchō),[3] Vetëm nëntë kapitenë janë zbuluarë deri më tani, ndërsa i dhjeti mbetet ende i panjohur. Ata janë:

Emri Pozita
Jesus Burgess Kapiteni i Anijes së Parë
Shiryu Kapiten i Anijes së Dytë
Van Augur Kapiten i Anijes së Tretë
Avalo Pizarro Kapiten i Anijes së Katërt
Laffitte Kapiten i Anijes së Pestë
Catarina Devon Kapiten i Anijes së Gjashtë
Sanjuan Wolf Kapiten i Anijes së Shtatë
Vasco Shot Kapiten i Anijes së Tetë
Doc Q Kapiten i Anijes së Nëntë

Kohët e fundit, ekuipazhi ka fituar një aleat të fuqishëm; ish-admirali i marinës, Kuzan, duke i bërë edhe më të rrezikshëm. Doc Q ka një kali me emrin Stronger.

Territoret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas vdekjes së Mjekërrbardhit dhe ngjarjeve të Luftës së Shpagimit, Teach vazhdoi të pushtonte shumicën e territoreve të mëparshme të Mjekërrbardhit, me përjashtim të njohur të ishullit Fish-Man, i cili fillimisht u bë pjesë e territorit të Piratëve të Big Mom pas vdekjes së Mjekërrbardhit. Sfinksi është aktualisht e vetmja mbetje e njohur e territorit të Mjekërbardhës që konfirmohet se nuk është nën sundimin e Mjekërziut.[4]

Hachinosu është tani nën mbrojtjen e ekuipazhit, pasi ata e parapëlqejnë të bëjnë festë këtu.

Fuqia e ekuipazhit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke qenë se admirali i tyre ishte një ish-anëtar vartës i divizionit të 2-të të Piratëve Mjekërbardhit, një ish-Shichibukai dhe aktualisht një nga Katër Perandorët; ata njihen si një nga katër ekuipazhet më të forta pirate në botë.

Edhe përpara se Teach të bëhej Perandor, Piratët Mjekërrziut ishin një forcë e fuqishme për t'u llogaritur. Paraqitja e tyre e parë, një sulm në ishullin Drum, ishte aq dërrmuese sa mbreti egoist i ishullit, Wapol, iku pa u përpjekur as të luftonte. Piratët e Mjekërrziut ishin gjithashtu në gjendje të depërtojnë në Nivelin 4 të Impel Down pa shumë vështirësi (megjithëse Impel Down ishte, në atë kohë, pa dyshim i tensionuar për shkak të trazirave të shumta). Çdo anëtar (me përjashtim të Sanjuan Wolf) ka marrë gjithashtu një goditje të drejtpërdrejtë nga sulmi me valë goditëse të Sengokut dhe është ngritur lehtësisht, me vetëm lëndime të lehta. Duke lënë mënjanë qëndrueshmërinë dhe forcën e madhe, secili anëtar zotëron një pozicion të veçantë ekuipazhi (duke zbritur rekrutët e rinj - nuk dihet se çfarë pozicionesh mbajnë), megjithëse nuk dihet se sa mirë kryejnë punë të tilla.

Piratët e Mjekërrziut, përjashtuar Sanjuan Wolf, i dhanë goditjet e fundit vrasëse piratit legjendar Mjekërbardhit, duke përfituar nga lëndimet e rënda të Mjekërbardhës me një sulm nëntë kundër një. Përveç kësaj, ata kapën Jewelry Bonney, një anëtare e Gjeneratës më të Keq me një shpërblim prej 140,000,000 beli, e cila më pas u konsiderua shumë e dobët për t'u bashkuar me ekuipazhin e tyre dhe në vend të kësaj iu dha mundësia për t'u bërë "gruaja" e Mjekërrziut.

Ekuipazhi gjithashtu arriti të shtypte me vendosmëri Marco dhe anëtarët e mbetur të Piratëve të Mjekërrbardhit (të cilët kishin ardhur kundër tyre me forcat e tyre të plota) në një betejë të egër një vit pas Luftës së Samitit të Marineford. Së fundmi, Mjekërrziu dhe ekuipazhi i tij sulmuan bazën ishullore të Ushtrisë Revolucionare të Baltigos, duke rezultuar në shkatërrimin e plotë të saj dhe braktisjen e ishullit nga Ushtria Revolucionare, e ndjekur nga një betejë me Cipher Pol dhe Marinsat, përpara se të tërhiqej. Natyrisht, si ekuipazh i Perandorit, Piratët e Mjekërrziut kanë ekuipazhe vartëse që lidhen me ta, siç janë Piratët Peachbeard, megjithëse thuhet se Admiral Teach kujdeset pak për mirëqenien e tyre.

Pas depërtimit të tyre në Impel Down, duke përjashtuar Shiryun, ekuipazhi rekrutoi katër piratë të tjerë, krimet e tyre aq të tmerrshme sa qeveria botërore zgjodhi të fshinte fjalë për fjalë ekzistencën e tyre nga historia, duke i mbyllur në Nivelin 6: Ferri i Përjetshëm, niveli më i thellë i burg nënujor. Edhe pse ata ende nuk kanë treguar fuqitë e tyre të plota, ata janë disa nga kriminelët legjendar më të frikshëm në botë. Marinsat madje thanë se edhe vetëm një nga të burgosurit të ecë përsëri i lirë është e paimagjinueshme. Në fakt, gjatë trazirave në Impel Down, Mjekërrziu i zgjodhi ata në një "luftë mbijetese" midis të burgosurve të Nivelit 6, në të cilën ata dukej se arrinin lehtësisht fitoren pa asnjë lëndim të dukshëm pas betejës, duke i bërë ata të burgosurit më të fuqishëm në të gjithë Impel Down në atë kohë.[5]

Megjithatë, forca e vërtetë e Piratëve të Mjekërrziut qëndron në admiralin e tyre të frikshëm, Marshall D. Teach, i njohur më mirë si "Mjekërrziu". Fillimisht, një emër relativisht i panjohur, Mjekërrziu ka kryer veprën e pabesueshme të zbarkimit të një mbresë të përhershme në Flokëkuqin Shanks, i cili njihet si një nga Katër Perandorët në botë, përpara se të hante një frut të detit, si dhe të mposhtte dy nga Komandantët e divizionit të Piratëve të Mjekërbardhit, Portgas D. Ace dhe Thatch. Kur e pyetën pse nuk ishte bërë një nga komandantët e ekuipazhit të tij të vjetër, Teach pohoi se nuk e kishte atë "ambicie". Teach hëngri një nga frutat më të fuqishme të detit të llojit Logia, Frutin e Errësirës, që thuhet se ishte "më i keqi".

Ai në njëfarë mënyre fitoi fuqinë e frutit të tërmetit nga kufoma e Mjekërbardhit, e cila thuhet se është fruti t më i fortë i detit i llojit Paramecia, duke e bërë atë personin e vetëm të njohur në histori që zotëron dy fuqi të Frutit të Detit në të njëjtën kohë. Së bashku me njohuritë e tij të gjera për sferën e ndikimit të Mjekërbardhit, Pesë Pleqtë e kanë konsideruar atë si kandidatin më të mundshëm për uzurpimin e vendit të Mjekërbardhit të ndjerë si një nga Katër Perandorët; një parashikim i cili u realizua pas fitores shkatërruese të Mjekërzinjve ndaj Markos dhe mbetjeve të Piratëve të Mjekërbardhit.

Pas kalimit të kohës, duket se ata janë bërë shumë më të fortë dhe më të fuqishëm. Sipas Jinbe, ata kanë gjuajtur dhe vjedhur fuqitë e Frutave të Detit për të rritur forcën e përgjithshme të ekuipazhit të tyre, duke bërë një emër për veten e tyre si Gjuetarët e Përdoruesve të Aftësisë (能力者狩り Nōryoku-sha Gari).[6] Në të vërtetë, Jesus Burgess ka treguar njohuri mbi këtë metodë misterioze të marrjes së fuqive pas vdekjes dhe u përpoq ta bënte këtë kundër Luffy për të fituar fuqitë e frutit të gomës.[7]

Anijet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para kalimit të kohës, Piratët e Mjekërrziut përdorën një trap gjigant për një anije.

Trapi është i përbërë nga pemë gjigante të mbështjellë ndoshta së bashku. Rreth anëve të gomones janë pushkë. Një direk i madh është vendosur në mes, me flamurin e piratëve të mjekrës së zezë dhe tre vela. Një vela tjetër vendoset në skajin e trapit, pas velat kryesore. Mjeti tjetër i shtytjes, përveç erës, duket se është se ekuipazhi përdor vozita ose rrema për të lëvizur trapin. Jesus Burgess dhe çuditërisht Doc Q u panë duke vozitur.

Ndërkohë Piratët e Mjekërrziut po ndiqnin pas Piratët të Kapelës së Kashtës. Ajo u shpërbë nga Knock Up Stream. Trapi u riparua përfundimisht nga ata ose dikush tjetër, por ata përdorën një anije të vjedhur të marinës për të lundruar në Impel Down, në krahasim me anijen e tyre.

Pas luftës, anija pothuajse u prish, për shkak të gjigantit jashtëzakonisht të madh, Sanjuan Wolf. Për shkak të kësaj, Piratët e Mjekërrziut po përpiqeshin të shkëmbenin të burgosuren Jewelry Bonney me një luftanije marine; Shiryu komentoi se ishte marrëzi jopraktike që ekuipazhi të udhëtonte nëpër Botën e Re vetëm me gomone, por Burgess pohoi se ata ishin mjaft të lidhur me trapin. Megjithatë, ata u befasuan nga mbërritja e admiralit Akainu dhe u larguan. Meqenëse shkëmbimi nuk u bë, mund të supozohet se ata përdorën trapin për të ikur nga marinsat.

Pas kalimit të kohës, ata kanë fituar një anije të quajtur Saber of Xebec. Ata kanë marrë anije të shumta, pasi secili nga Dhjetë Kapitenët e Titanikut ka komandë mbi një anije. Aktualisht janë parë dy anije, dhe tani ato ngjajnë me luftanijet e tanishme, megjithëse kanë një trung të madh në secilën anë, që i ngjan trapit origjinal.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Të gjithë antarët (përveç Doc Q dhe Stronger) u emëruan pas piratëve të jetës së vërtetë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 133 dhe Epizodi 80
  2. ^ One Piece Kapitulli 576 dhe Epizodi 485
  3. ^ One Piece Kapitulli 737 dhe 670
  4. ^ One Piece Kapitulli 909 dhe Epizodi 890
  5. ^ One Piece Kapitulli 581 dhe Epizodi 490
  6. ^ One Piece Kapitulli 925 dhe Epizodi 917
  7. ^ One Piece Kapitulli 786 dhe Epizodet 728–729