Jump to content

Jewelry Bonney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jewelry Bonney (ジュエリー・ボニー) e njohur si E pangopura, është personazh në anime dhe manga One Piece. Ajo është pirate dhe kapitene e Piratëve Bonney. Ajo dhe ekuipazhi i saj janë nga South Blue. Ajo është nga dymbëdhjetë piratë që referohen si Gjenerata më e Keqe. Ajo është e bija e Bartholomew Kuma.

Me të arritur në Arkipelagun Sabaody, ajo pati një dhuratë prej 140,000,000 beli.[1] Dy vjet më vonë, ajo ishte ngritur në 320,000,000 beli.[2] Ajo është një aleate kryesore e Piratëve të Kapelës së Kashtës gjatë harkut Egghead.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që i përshtatet epitetit të saj, Bonney është një person jashtëzakonisht e pangopur me sjellje shumë të dobëta në tryezë. Ajo, për shembull, do të kërkojë më shumë ushqim edhe pse nuk e ka mbaruar vaktin aktual. Ajo zakonisht shihet duke ngrënë pica, ushqimin e saj të preferuar, edhe kur zihet ose është në arrati.

Ndërsa Bonney mund të ketë një temperament agresiv dhe sillet i vrazhdë, ajo tregon një takt të konsiderueshëm. Ajo e di se kur të luftojë dhe kur të parandalojë telashet, veçanërisht në territore të rrezikshme si Arkipelagu Sabaody. Kur ajo pa Zoro duke u përpjekur të sulmonte një Fisnik Botëror, ajo orkestroi një skenë për të falsifikuar vdekjen e Zoros, duke e ditur fare mirë se një veprim i tillë do të kishte sjellë pasoja të tmerrshme.[3] Megjithatë, kjo ndjenjë e kujdesit mbishkruhet kur përfshihet ushqim joshës, ngjashëm me Luffy dhe Chopper. Bonney beson gjithashtu në pikëpamjen stereotipike se çfarë duhet të jetë një pirat dhe se të gjithë ata duhet të ndjekin një marrëveshje të pashprehur për të mos krijuar trazira në situata delikate. Ideja e një pirati që ndihmon të huajt e plagosur gjithashtu e lë atë të hutuar, duke lënë të kuptohet se ajo nuk është e njohur me altruizmin mes piratëve.

Disa raste sugjerojnë se Bonney ka një prirje të pafalshme ndaj atyre që i bëjnë keq asaj, duke mbajtur mëri dhe duke sharë emrin e tyre herë pas here. Ajo u betua të shtypte Piratët e Kapelës së Kashtës për kaosin që sollën në Sabaody dhe duket se ka një grindje ose me Qeverinë Botërore, me Marinsat ose me Piratët e Mjekërrziut, duke fajësuar njërën nga ato palë për një arsye të panjohur.

Bonney mund të mos jetë një individ i këndshëm, por ajo është e aftë të respektojë të tjerët; veçanërisht anëtarët e saj të Gjeneratës më të Keqe, pasi kanë treguar një interes të madh për shfrytëzimet e Monkey D. Luffy dhe Trafalgar Law. Ndërsa ajo ishte e gatshme të linte ekuipazhin e saj pas për t'i shpëtuar marinsave vetëm, marrëdhënia e saj me të atin, Bartholomew Kuma, ishte shumë më e ngushtë, pasi ajo ishte e thyer me zemër kur ishte dëshmitare e skllavërisë së tij brutale në Mary Geoise dhe madje mbrojti një njësi Pacifista që i ngjante babait të saj, duke vërtetuar se ajo nuk është plotësisht e pashpirt.

Bonney tregohet se ka një frikë ekstreme nga insektet, pasi i ra të fikët nga pamja e një turme të tërë prej tyre.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bonney ka një metabolizëm të jashtëzakonshëm ku mund të hajë sasi të mëdha ushqimi, deri në pikën ku bëhet e trashë dhe e rrumbullakët, por djeg menjëherë të gjitha kaloritë për të rimbushur qëndrueshmërinë e saj.

Bonney ka treguar aftësi të konsiderueshme fizike pavarësisht kornizës së saj të hollë. Ajo u tregua mjaft e shpejtë pasi arriti të kap Zoron përpara se ai të ishte në gjendje të sulmonte Shën Charlos dhe të ndjente qëllimin e tij të vrasjes mjaft shpejt për t'u përgjigjur përpara se të sulmonte. Ngjashëm me Boa Hancock dhe Sanji, stili i luftimit të Bonney duket se personalisht thekson goditjet e fuqishme dhe të gjithanshme, siç shihet kur ajo dhe ekuipazhi i saj u mposhtën dhe u kapën nga Piratët e Mjekërrziut, ajo arriti të plagosë Marshall D. Teach, i cili është jashtëzakonisht i qëndrueshëm. njeriu, duke e goditur me shqelma në kokë.[4] Ajo ishte gjithashtu në gjendje të bënte një Luffy të shpërqendruar të rrjedh gjak dhe ta dërgonte atë të fluturonte me vetëm një goditje, pavarësisht qëndrueshmërisë së tij të konsiderueshme.[5]

Bonney duket të jetë një artiste shumë e aftë e arratisjes, pasi ajo ka arritur të shpëtojë nga zotërimi i Qeverisë Botërore dy herë. Po kështu, ajo është e aftë në infiltrim, vjedhje, aktrim dhe lojëra mendore falë frutit të saj të detit. Ajo e dëshmoi këtë kur arriti me sukses të depërtonte në Mary Geoise duke u paraqitur si një nga të pranishmit e Levely, një arritje e rëndësishme duke marrë parasysh se për shumicën e piratëve, hyrja përmes Mary Geoise pa u ftuar apo skllavëruar praktikisht konsiderohet një arritje e pamundur dhe e paimagjinueshme. Rob Lucci madje ka vënë në dukje se ajo ka ikur shumë herë.

Fruti i Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bonney hëngri një frutë të detit të paemërtuar aktualisht të llojit Paramecia që e lejon atë të manipulojë procesin e plakjes, duke e lejuar atë të bëjë lirisht veten dhe të tjerët më të vjetër ose më të rinj. Ajo mund ta përdorë këtë fuqi për të maskuar veten, si dhe për të gjymtuar kundërshtarët duke i plakur me shpejtësi objektivat e synuara deri në vitet e tyre të vjetra ose duke i kthyer ato në fëmijë të vegjël e të dobët.[6] Si rezultat i kësaj aftësie, përcaktimi i saktë i moshës së saj të vërtetë është i vështirë.

Çdo objektiv, mosha trupore e të cilit është ndryshuar nga kjo fuqi, ruan ende të gjitha aftësitë njohëse të kujtesës, siç tregohet nga marinsat dhe vetë Bonney që veprojnë njësoj si normalisht, pavarësisht nga mosha që trupi i tyre i tregon se janë (megjithëse objektivat që kanë janë reduktuar në të vegjlit kanë një tendencë për të qarë si të tillë). Për më tepër, çdo shenjë që mund të ketë objektivi nuk do të ndikohet nga kjo fuqi, pasi Jinbe ende e ruante mbresë rreth syrit të majtë pasi u shndërrua në fëmijë nga kjo aftësi.[7] Veçanërisht, Bonney ka gjithashtu zgjedhjen e përdorimit të të ardhmes së mundshme alternative ndërsa plaket veten ose të tjerët përpara në kohë.

Ashtu si disa fruta të tjera të detit, Bonney mund të ketë nevojë për duart e saj për të përdorur fuqinë e saj, megjithëse ajo është në gjendje të kanalizojë efektet e saj përmes armëve ose ndonjë objekti tjetër në dispozicionin e saj. Mjekërziu e mbajti atë në linjë thjesht duke i lidhur duart me zinxhir në një shtyllë, megjithëse është gjithashtu e mundur që zinxhirët të ishin të veshur me Seastone, duke e penguar atë të aksesonte fuqitë e saj.

Dobësia kryesore e frutit është se efektet e tij të plakjes, kur aplikohen tek gjallesat, janë të përkohshme, që do të thotë se viktimat përfundimisht do të kthehen në moshën e tyre të duhur në një moment. Një tjetër pengesë e këtij fruti është se shpërthimet emocionale nga përdoruesi mund të rezultojnë në mosha të paspecifikuara të ndryshuara për këdo në intervalin e afërsisë së përdoruesit, duke përfshirë edhe vetë përdoruesin. Kjo u pa kur Bonney u përball me një Pacifista që i ngjante babait të saj dhe kjo i shkaktoi asaj një ndarje emocionale, e cila më pas ndryshoi moshën e të gjithëve rreth saj (përveç qenieve jo biologjike) në një moshë jo specifike, duke përfshirë edhe veten.

Në anime, ajo shkëlqen rozë ndërsa përdor fuqitë e saj.

Armët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bonney është përgjithësisht i gjithanshëm me armë, duke marrë çdo objekt të mundshëm pranë personit të saj që mund të përdoret për betejë.

Në grumbullin e skrapit të Egghead, ajo kishte në posedim një shpatë me rreze që u konsiderua si një dështim nga Vegapunk për shkak të efektit të padëshiruar anësor të tërheqjes së tufave të insekteve. Më vonë, Bonney përdori një tub si një klub të improvizuar, duke e tundur atë ndërsa ndoqi Vegapunk në një korridor. Ndërsa përballej me Kizaru, ajo përdori një kordon metalik nga Vegaforce-01 i shkatërruar atëherë, por nuk ishte në gjendje të godiste Admiralin. Ndërsa luftonte me marinsat në Egghead, Bonney arriti të merrte një pistoletë dhe më vonë mori një katana endacak për të goditur me thikë Saturnin.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bonney dublohet nga Reiko Kiuchi në japonisht, ndërsa në anglisht dublohet nga Laura Wetsel.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bonney është e vetmja femër e njohur me titullin Super Rookie dhe e vetmja femër në Gjeneratën më të Keqe.
  • Emri i Bonney ishte marrur nga piratja irlandeze Anne Bonny e cila operoi në Karaibe.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 498 dhe Epizodi 392
  2. ^ One Piece Kapitulli 1060
  3. ^ One Piece Kapitulli 499 dhe Epizodi 393
  4. ^ One Piece Kapitulli 595 dhe Epizodi 513
  5. ^ One Piece Kapitulli 1063
  6. ^ One Piece 507 dhe Epizodi 401
  7. ^ One Piece Kapitulli 1064