Boa Hancock

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cosplayer of Boa Hancock, One Piece at CWT30 20120128.jpg

“Perandoresha e Piratëve” Boa Hancock (海賊 女帝 ボア・ハンコック Kaizoku Jotei Boa Hankokku) është personazh fiktiv në One Piece.

Ajo është kapitene e Piratëve Kuja dhe e vetmja anëtare femër në Shichibukai. Ajo është e njohur si “Princesha Gjarpër” e Amazon Lily dhe sundon fisin Kuja së bashku me dy motrat e saja, Marigold dhe Sandersonia.[1]

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hancock konsiderohet si femra më e bukur në botë nga shumë njerëz. Ajo është shumë e gjatë dhe e hollë me flokë të gjatë të zi që shtrihet pranë belit me flokët që e mbështjellin fytyrën deri në mjekër dhe tregon ballin e saj të lartë, ngjyrë kafe të errët (më parë kishte blu të errët, pastaj u ndryshua në ngjyrën e zezë) me sy të gjatë, qerpikët voluminoze dhe lëkurë të zbehtë.

Kur u prezantua për herë të parë, ajo mbante një bluzë të kuqe zbuluese që tregonte shumë gjoksin e saj dhe një sarong të lirshëm që i ekspozonte këmbët e saj të gjata dhe të hollë me simbolin e gjelbër të Kuja të zbukuruar mbi të, së bashku me një epaulettes sportive të veshur me rroba të bardha që gjendeshin më shpesh në xhaketa të marinsave të rangut të lartë dhe pompat e kuqe të larta. Ajo pastaj veshur një qipao me një mantel maskuar që ajo përdori për të mbuluar Luffy derisa ata arritën në Impel Down dhe pastaj e mori atë gjatë betejës kundër Mjekërrbardhit.

Gjatë Luftës së Marinefordit, ajo mbante një fustan me ngjyrë vjollce me dizajne Kuja mbi të dhe me pompat ngjyrë vjollce. Pas kthimit të saj në Amazon Lily, ajo u kthye në veshje të saj origjinale (me përjashtim të kapelës së saj).

Së bashku me motrat e saj, në anën e pasme është shenjë skllavi i Dragoit Hyjnor, diçka që ajo ishte aq e qëllimshme për mbajtjen e sekretit dhe ishte e gatshme të ngrinte çdokënd (përveç motrave të saj dhe Plakut Nyon) që e panë atë. Me qëllim që të sigurohej që nuk shihej kurrë, ajo dhe motrat e saj zbuluan një gënjeshtër se ajo që ishte në të vërtetë në shpinat e motrave ishin çifte të syve të Gorgonit që do të mashtronin këdo që i vë sytë mbi ta. Hancock e përdor këtë "mallkim" si një justifikim për aftësitë e saj të frutit të detit dhe motrave të saj.

Si një fëmijë e vogël, ajo dukej e ngjashme me atë se si ajo tani, por ndryshimi është se vetëm flokët e saj anësore shkuan mbi supet e saj dhe ishin veshur në rruaza. Gjatë ikjes së saj nga Mary Geoise, ajo mbante rrobat dhe flokët i kishte të lidhta me pëlhura.[2]

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si perandoreshë dhe kapitene e Kuja, Hancock është luftëtarja më e fuqishme. Kuja beson se "forca është bukuria" dhe pasi që të gjithë anëtarët e fisit thonë se ajo është më e bukura në botë, ata besojnë se ajo është jashtëzakonisht e fuqishme dhe më e fuqishme në të gjithë fisin. Duhet theksuar se vetëm luftëtarët më të fortë Kuja janë të lejuar në ekuipazhin e piratëve të vendit, Hancock dhe motrat e saj ishin mjaft të forta për të qenë atje kur ishin fëmijë të vegjël, edhe pse është e mundur që ata ishin vetëm nxënës si Shanks dhe Buggy.

Fuqia e saj është kaq e madhe saqë është pranuar edhe nga ish-Admirali i Flotës, Sengoku i Marinës. Edhe ish-admirali Kuzan komentoi aftësitë e saj, duke deklaruar se ajo nuk duhet nënvlerësuar.

Stili i saj luftarak është e ngjajshme me stilin e Sanjit, por përveç kësaj ajo e kombinon me frutin e detit që e lejon atë ta shndërroj në gur dhe ta shemb personin. Ajo mundi me lehtësi ta godas Smoker, një marinar i fuqishëm që ka trupin prej tymit. Forca e saj është plotësuar me shpejtësi të madhe dhe gatishmërinë, të aftë për të vënë një breshëri jashtëzakonisht të shpejtë të goditjeve të fuqishme kundër disa marinarëve dhe piratëve të Botës së Re në të njëjtën kohë.

Hancock është gjithashtu e aftë në luftën me rreze të gjatë dhe është në gjendje të përdorë fuqitë e saj të frutave të detit për të goditur armiqtë e saj nga një distancë e gjatë. Ajo ka treguar saktësi të madhe në përdorimin e pistoletës së puthjes në të cilën ajo me saktësi e gjuajti Luffin, i cili u hodh nga Pallati Kuja nga një largësi shumë e largët. Me Shigjetën e Skllavit, ajo hodhi poshtë piratë të shumtë të Botës së Re në të njëjtën kohë.

Fruti i Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hancock ishte e detyruar ta hante frutin e dashurisë, një lloj i Paramecisë, nga Dragonjtë Hyjnor kur e robëruan atë. Me këtë frut ajo mund të shndërroj në gur çdo person që bie në dashuri me të. Dobësia e frutit është kur personi shpërqendërohet nga emocionet, të tilla si dhimbje, hidhërim dhe frikë, ose thjesht mungesa e epshit për të filluar. Për shembull, nën-admirali Momonga ishte në gjendje t'i rezistonte fuqive të saj duke goditur dorën e tij, dhe Monkey D. Luffy fillimisht besonte se sulmi kishte për qëllim që ai të ishte një sulm nga frutat e ngadalshme të Foxy-it, por më vonë zbuloi se Luffy është i imunizuar ndaj fuqive të saj për shkak të atij që ka një zemër të pastër, duke mos pasur kështu synime të liga ose të sëmura nga ana e tij. Ka pasur të tjerë që janë treguar të aftë t'i rezistojnë bukurisë së saj, siç janë: Smoker, Krokodili dhe Dracule Mihawk; nëse kjo do të thotë se ata ndjejnë tërheqjen, por kanë vullnet të mjaftueshëm për të shtypur atë ose janë thjesht shumë të ngurtë që të preken nga fruti ende nuk është zbuluar.

Arma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo mban me vete një gjarpër të bardhë me shenja të kuqe në trupin e saj të quajtur Salome, që mban një kafkë me flokë të kaltër që del nga mbrapa dhe një buzëqeshje të vazhdueshme. Hancock e përdorë atë si ulëse, e ngjajshme si fron. Në betejë, Hancock e përdorë si ngritje për ta përdorur Shigjetën e Skllavërisë.

Ajo ka aftësinë për të ndjekur dhe kuptuar gjërat në oqean, e cila u tregua kur ishte në gjendje të ndiejë tërmetin e Mjekërrbardhit para se të mbërrinte dhe kur ajo ndihmoi Hancockin të ndiqte nëndetësin e Trafalgar Law.

Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hancock posedon Ambicien e Armatimit, një aftësi që mundet lehtë ta godas një armik me trup të elementit (Logia), siq shfaqet kur ajo goditi Smoker, një përdorues i llojit Logia. Ajo poashtu posedon Ambicien e Pushtimit, por ajo asnjëhere nuk e ka demonstruar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Hancock ishte dymbëdhjetë vjeç, ajo dhe motrat e saj u përfshinë në ekuipazhin e Piratëve Kuja dhe po lundronin në anijen e tyre, kur papritmas ata u kapën dhe u shitën te Fisnikët Botërore. Gjatë kohës së saj si skllave, Hancock u detyrua ta hante frutin e dashurisë për të argëtuar kapësit e saj. Të tre panë tmerret më të mëdha të imagjinueshme. Katër vjet më vonë, Fisher Tiger u shfaq në Mary Geoise dhe liroi sa më shumë skllevër që mundej pa diskriminim, edhe pse qëllimi i tij ishte thjesht çlirimi i skllevërve fishman.[2]

Ato nuk kishin askund për të shkuar, motrat u shpëtuan nga Plaku Nyon, Silvers Rayleigh dhe Shakuyaku dhe sollën në shtëpi, por simboli i Fisnikëve Botëror, u dogj thellë në mishin e tyre. Hancock zgjodhi për të fshehur shenjën dhe fuqitë e saj të frutave të detit dhe i shpërndau shokut Kuja se ishte dënim për vrasjen e një Gorgoni, sepse nëse zbulohet e vërteta, të tre motrat nuk do të kishin ku të shkonin. Ajo, Marigold dhe Sandersonia kolektivisht fituan pseudonimin: Motrat Gorgon.

Për fat të keq, pavarësisht se u liruan, përvojat që Hancock e kaluan e korruptuan pafajësinë e saj dhe ajo më vonë do të rritet për të mos u besuar të gjithëve (me përjashtim të motrave të saj), sidomos meshkujve. Ajo gjithashtu e urren veçanërisht Qeverinë Botërore, në veçanti Fisnikët Botërore. Gjatë viteve, pavarësisht nga dashuria dhe mëshira e Plakesë Nyon, Hancock u bë e ftohtë, duke varrosur çdo ndjenjë të ngrohtë, dashamirësi dhe ndjeshmëri të thellë brenda saj, dhe megjithëse ajo më vonë do të bëhej perandoresha e Kuja, ajo ishte egoiste dhe e pakujdesshme ndaj popullit të saj.

Kur Hancock ishte tetëmbëdhjetë vjeç, ajo u bë perandoresha e Kuja dhe shpejt fitoi një famë të famshme pavarësisht nga mosha e saj e re, duke kapur vëmendjen e marinsave dhe madje edhe të Qeverisë Botërore, të cilët ishin të frikësuar nga potenciali i saj, pasi ajo kishte fituar një shpërblim të madhe pas vetëm një fushatë. Hancock më vonë vendosi të bashkohet me Shichibukai për të mbrojtur Kuja, duke formuar një traktat për të mbrojtur atdheun e tyre nga qeveria, duke i penguar ata të hyjnë atje.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hancock dublohet nga Kotono Mitsuishi dhe Kanae Itō (fëmijë), ndërsa në anglisht ajo dublohet nga Lydia Mackay.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ajo ndan të njëjtën emër me Thomas Hancock, një shpikës që zbuloi industrinë britanike të gomave. Kjo ngjajshmëri e lidh lidhjen e saj me Luffy, përdoruesin e frutit të gomës.
 • Karakteri i saj ka disa referenca ndaj mitologjisë greke:
  • Fisi i saj, Kuja, duke qenë një komb i të gjithë luftëtarëve femra, bazohet shumë në Amazonët. Dhe marrëdhënia e saj me Luffy duke filluar me keqdashje, por më vonë duke u kthyer në miqësi dhe më vonë dashuri (në gjysmën e Hancock), e cila është një ndryshim i marrëdhënieve të mbretëreshës Amazonian Hippolita me Herakliun dhe (në disa versione) Tezeun, të cilat filluan miqësore por përfunduan në vend negativ.
  • Ngjashmëritë me Medusën përfshijnë aftësinë për të kthyer njerëzit në gur (edhe pse metodat janë shumë të ndryshme), tema e përgjithshme e gjarpërit, dhe më qartë, të dyja janë një nga tre motrat Gorgonë (megjithëse Medusa ishte më e vogla, në krahasim me Hancock më e madhe). Në disa versione të mitit, ajo u shndërrua në një përbindësh kundër vullnetit të saj nga Atena; të ngjashme me mënyrën se si Hancock u detyrua ta hante frutin e detit nga Finsikët Botëror.
  • Ajo është gjithashtu shumë e ngjashme me Kalypson; ata të dy kanë një ishull të banuar vetëm nga gratë, janë të papërmbajtshëm për shumicën e njerëzve dhe janë mjaft të tronditur që heroi i tyre përkatës (Luffy dhe Odiseu) mund t'i rezistojë hijeshisë së tyre dhe të kërkojë që një anije të largohet (edhe pse Odiseu mori pjesë në krijimin e dashurisë me Kalypson për një kohë të gjatë para largimit të tij). Situata që përfshinte Luffin, që ishte e para që i rezistonte me të vërtetë Hancock-it, bëri që kjo e fundit të binte në dashuri me të, gjithashtu pasqyronte se si rezistenca e Odiseut ndaj shenjave të Kirkes përfundimisht e bënte atë të binte e pashpresë në dashuri me të.
  • Ajo është gjithashtu e ngjashme me Pentesilea. Ato janë të dy perandoresha të luftëtarëve amazon, ishin skllevër kur ishin të reja, dhe ato më vonë u arratisën me dy motrat e tyre. Pentesilea ishte gjithashtu një harkëtare e talentuar, e cila mund të jetë një referencë për përdorimin e Hancock nga fuqitë e saj të frutit.
  • Aftësia e saj për të joshur burra është e ngjashme me sirenat, të cilët do të joshnin dhe joshnin marinarët në një dënim të holluar me ujë; vetëm Sirët përdorën zërin e tyre sesa bukurinë e tyre fizike.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ One Piece Manga - Kapitulli 515, Hancock pirate e Kuja.
 2. ^ a b One Piece - Kapitulli 521, Hancock largohet nga Mary Geoise së bashku me motrat e saja.