Trafalgar Law

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cosplay i Trafalgar Law

Trafalgar D. Water Law ose zakonisht i njohur si Trafalgar Law ose me epitetin e tij Kirurgu i Vdekjes, është piratë dhe një nga dymbëdhjetë piratët të njohur “Gjenerata më e Keqe” në anime dhe manga One Piece.

Ai është kapiten dhe doktor i Piratët e Zemrës. Pas luftës së Marinefordit, ai u bë një nga Shichibukai, por u largua nga pozita pasi bëri aleancë me Ekuipazhin e Kapelës prej Kashte.

Në paraqitjen e tij të parë në Arkipelagun Sabaody, shpërblimi i tij ishte 200,000,000 beli dhe pas luftës së Marinefordit u ngrit në 440,000,000 para se të bëhet Shichibukai. Pas konfirmimit se ai bëri aleancë me Ekuipazhin e Kapelës prej Kashte, ai u përjashtua nga Shichibukai dhe shpërblimi i tij u ngrit në 500,000,000 beli.

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai vesh një kapelë me lesh të stilit verior, e cila është e bardhë. Ai ka flokë të shkurtër të errët, shumica e të cilave është errësuar nga kapela e tij, përveç për cullufet e tij dhe pupsin e vogël. Ngjyra e flokëve të tij përshkruhet si e zezë në të dy anime dhe manga, edhe pse ndonjëherë manga e përshkruan atë si blu.

Ai ka shumë tatuazhe fisnore në krahët e tij; në të dy duart e tij janë shkronja të shkruara D E A T H në të zezë në secilën nga prapa gishtat e tij. Fillimisht në manga, gishti i tij i majtë nuk ishte bërë e tatuazhuar, me letër A humbur. Më vonë, të gjitha gishtat e tij u tatuazhua plotë me të gjitha pesë shkronja. Ai gjithashtu ka një kryq të zi në anën e pasme të dy duarve të tij. Në gjoksin e tij, ai ka një tatuazh zemra të stilit të zemrës me Jolly Roger tij në të. Ai ka tatuazh më të thjeshtë të zemrës mbi shpatullat e tij dhe Jolly Roger e tij e tatuazhuar në shpinën e tij.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa ishte ende një djalë i ri që shkonte në akademinë e mjekut në Flevance, Law ishte një fëmijë shumë i sjellshëm dhe i devotshëm, duke refuzuar të largohej nga familja e tij pavarësisht nga evakuimet e premtuara në mënyrë të rreme dhe duke u përpjekur për t'u bërë një mjek i madh si babai i tij, ndërsa për fat të mirë duke shkuar në festivale me familjen e tij të dashur. Pas shkatërrimit të atdheut të tij, asgjësimit të shokëve të klasës dhe familjes së tij, dhe diagnostikuar me jo më shumë se tridhjetë e tetë muaj për të jetuar, Law pësoi një shkatërrim mendor dhe sipas Doflamingos u bë i njohur për të qenë shumë mizor dhe dinak, duke dashur të bashkohej me ekuipazhin e Doflamingos, në mënyrë që të shkatërronte gjithçka rreth tij. Vetëm pasi u shërua nga sëmundja e tij nga Corazon, zemra e Law ndryshoi.

Law është një njeri jashtëzakonisht i heshtur, i cili pothuajse gjithmonë shihet qetësisht i qeshur kur nuk vihet në një situatë të tensionuar. Pas 2 vite të luftës së Marinefordit, ai nuk qesh aq shumë, por zakonisht ka një shprehje më të kujdesshme dhe vëzhguese në fytyrën e tij. Ai zakonisht buzëqesh kur përpiqet të provokojë dikë ose është i kënaqur që një plan ka shkuar ashtu siç ishte menduar. Ai duket se ka pak respekt për famën, pasi ai deklaroi se ai nuk është i interesuar për shpërblimin e tij të re prej 500,000,000 beli.[1] Ai nuk dukej aq i etur për të arritur në Botën e Re si ekipet e tjera të Supernovës, duke besuar se One Piece do të vazhdojë të jetë aty pavarësisht se ekipet e tjera luftojnë mes veti dhe se ai duhet të vjedhë me të drejtë fronin. Ai pastaj filloi një mision për të arritur statusin e Shichibukai, për t'i lejuar atij shumë më tepër liri për të bërë ashtu siç dëshiron në udhëtimin e tij përmes Botës së Re në rrugën drejt One Piece.

Ai e urren që dikush t'i jep urdhëra, siq ndodhi në Arkipelagun Sabaody kur Kid i tha atij dhe Monkey D. Luffy që të largohen nga rruga e tij dhe ai mund të përballet vetëm me ta.

Pavarësisht se e kaluara e tij ishte tragjike, shumë njerëz mendojnë Lawin se njeri i ftohtë dhe i egër, siq përmendën njerëzit e Smoker se si Law prejti zemrat e njëqind piratëve dhe i dërgoi te qeveria për ta fituar pozitën si Shichibukai.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë kohës kur Law ishte vartës i ekuipazhit të Doflamingos, ai u trajnua nga Lao G në arte marciale, Gladius në gjuajtje dhe Diamante në arte të shpatës, pasi Doflamingo deshi që Law të bëhej një nga oficerët ekzekutiv në ekuipazhin e tij.

Përveç frutit të tij të detit, Law iu nënshtrua një rregjimi stërvitor shumë të rreptë stërvitjeje nën ekuipazhin e Doflamingos si një fëmijë, duke arritur nivelet e jashtëzakonshme fizike mbinjerëzore. Ndërsa ende një djalë dymbëdhjetë vjeçar, ai ishte tashmë mjaft i fortë për të hedhur Rosinanten, një njeri shumë i gjatë dhe i madh, duke e kapur atë nga këmbët. Përveç kësaj, ai ka fuqinë fizike për të bllokuar vargun jashtëzakonisht të fuqishëm të Overheat të Doflamingo i cili tronditi Thousand Sunny me vetëm shpatën e tij. Ai e përdorte me lehtësi Kikokuun, një shpatë aq të lartë sa vetë me shpejtësi të madhe dhe është në gjendje të presë armiqtë më shpejt se ata të mund të reagojnë.

Edhe pse u mposht dhe u lëndua nga Doflamingo dhe admirali Issho, Law ishte mjaft i shpejtë kur u largua nga graviteti i Isshos.

Law gjithashtu ka aftësi të jashtëzakonshme në artet marciale, duke u trajnuar në këtë aspekt nga Lao G. Me Ambicien e Armatimit, Law mundi të bllokojë Goshikito të Doflamingo me krahët e tij të kaluara në një qëndrim mbrojtës.

Mjekësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai morri pseudonimin "Kirurg i vdekjes" për shkak të aftësive të tij të jashtëzakonshme kirurgjike përveç aftësive të tij të fuqishme luftarake. Ai ishte në gjendje të vepronte njëkohësisht në të dy Luffy dhe Jinbe menjëherë pasi të dy ata mezi shpëtuan nga Akainu i cili shkaktoi lëndime brutale të jetës duke i lënë ata në prag të vdekjes dhe ishte i suksesshëm në trajtimin e tyre. Fakti i thjeshtë se ai ishte në gjendje të stabilizonte gjendjen e Jinbe thekson fuqishëm se ekspertiza mjekësore e Law nuk kufizohet vetëm në anatominë njerëzore. Më vonë vullnetarët gjetën një kurë për gjendjen e fëmijëve në Punk Hazard, duke treguar se ai është gjithashtu shumë i ditur në farmakologji. Fakti që ai ishte në gjendje të zbatonte njohuritë e farmakologjisë në fuqitë e tij të Frutave të Detit, në mënyrë që të hiqte shumicën e drogës vdekjeprurëse të Cezarit nga trupat e fëmijëve, megjithëse jo plotësisht, është një vepër e vlefshme dhe është diçka që edhe Chopper ishte i habitur.

Law gjithashtu mund të aplikojë njohuritë e tij mjekësore të anatomisë në fuqitë e tij të frutave të detit për luftime, të tilla si saktësisht heqja e organeve të rëndësishme dhe delikate të armiqve të fuqishëm të tillë si zemra që do t'i bënte ata të pambrojtur ndaj dëmeve vdekjeprurëse siç ishte vdekja, e cila u provua kur Law nxorri zemrën e Monetit me fuqinë e tij dhe ia dha Cezarit, i cili goditi me forcë zemrën e Monetit, ndërsa anashkalonte fuqitë e saj mbrojtëse si një përdorues Logia, duke e vrarë atë në mënyrë efektive, Law, si dhe Sanji dhe Bege, ishte në gjendje të mbante Cezarin i cili është gjithashtu një përdorues Logia dhe një kriminel i rrezikshëm nën kontroll të plotë për shkak të marrjes së pengjeve të zemrës së tij e cila u hoq në mënyrë të ngjashme dhe faktit që ai përdori njohuritë e tij anatomike për të shpikur teknika të ndryshme si Gamma që mund të këputë dhe shkatërrojë vdekjen organet e brendshme të madje edhe një Shichibukai si Doflamingo, duke provuar më tej mënyrën e frikshme që Law mund të armatosë dijen e tij mjekësore.

Fruti i Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Law ka ngrënë frutin e operacionit e cila e lejon Law të krijoj një sferë. Brenda sferës, Law mund të bëjë gjithçka si ndarje të trupave, rivendosja e trupave të ndara, që njerëzit brenda sferës janë sikur “të shtrirë në një dhomë të operacionit”. Brenda kësaj sfere, Law mund gjithashtu të teleportoj veten ose ndryshim i vendeve.[2] Ai gjithashtu ka demonstruar se është në gjendje të zbatojë aftësinë e tij për qëllime mjekësore, siç shihet kur ai shëroi fëmijët gjigandë nga varësia e tyre të sjellur nga barnat e Cezarit.

Dobësia e kësaj fruti duket të jetë përqendrimi i kërkuar për ta përdorur atë; Law duhet të veproj me duart e tij për të përqendruar efektet mbi viktimat e saj, të cilat mund të lejojnë një hapje për një kundërshtar të shpejtë, siç është Vergo. Aftësitë e tij gjithashtu e zvogëlojnë forcën e tij sa më shumë i përdor ato. Poashtu prerja e Law nuk funksionon nëse kundërshtari është jashtë sferës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E kaluara e Lawit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Law lindi në Flevance ndryshe i njohur si “Qyteti i Bardhë” për shkakë sëmundjes që banorët kishin dhe lëkurat e tyre u shëndrruan në ngjyrën e bardhë. Ai jetoi bashkë me prindërit e tij ku edhe ata ishin mjekë. Law kaloi fëmijërinë e tij duke gjetur shërimin e sëmundjes të quajtur Amber Lead. Prindërit e tij po bënin gjithçka që mundeshin për të ndihmuar njerëzit, por nuk mund të bënin shumë pa furnizimet e duhura.

Një murgeshë lokale po mblidhte fëmijë që të largoheshin nga ishulli gjatë luftës dhe ofroi Lawin për të ardhur me të. Ai nuk pranoi pasi nuk donte të linte motrën e tij, por murgesha premtoi të kthehej për të. Megjithatë, një ekuipazh i shfarosjes shtiu prindërit para syve të tij. Murgesha dhe miqtë e tij u vranë gjithashtu në bastisje dhe spitali i prindërve të tij ishte djegur me motrën e tij gjatë shkatërrimit të vendit. Law ishte emocionalisht i shkatërruar arriti të shpëtojë nga karantina duke u fshehur nën kufomat e dërguara jashtë qytetit. Pasi humbi çdo gjë dhe gaboi, ai u bë nihilist dhe i vetëdijshëm, duke dashur të shkatërronte sa më shumë nga bota sa mundte, pa besuar në ndonjë gjë tjetër.

Law takoi Doflamingon dhe ekuipazhin duke i treguar se do të shkatërroj gjithçka që mundet dhe ka vetëm edhe tri vite jetë. Pastaj Law takoi Corazonin, edhe pse Corazonin i urrente fëmijët, nuk e trajtonte mirë Law.

Një ditë Law u pyet nga Baby 5 dhe Buffalo për emrin e tij të vërtet, dhe kur Corazoni ndëgjoi se Law ka “D”, ai paralajmëroi Law që të mos i afrohet asnjëhere Doflamingos.

Law dhe Corazoni shkuan privatisht për të gjetur shërim për sëmundjen e tij. Një ditë Doflamingo i tregoi Corazonit për frutin e operacionit dhe deshi që ai ta hante frutin që ta shëroj Law. Por pasi Corazonin e vodhi pa dijeninë e Doflamingos dhe e bëri që Law ta hante.

Kur Doflamingo morri vesh për frutin e vjedhur nga njeriu i tij Vergo, ai përdori një teknikë që ta ndalojë Corazonin, duke mos ditur që Law tashmë e ka ngrënë frutin.

Corazoni e fshehu Law në një arkë thesari për ta mbrojtur nga Doflamingo. Pastaj Corazoni e zbuloi indentitenin e tij si marinar para se Doflamingo ta vriste. Pas vdekjes së Corazonit, Law deshi ta marrë hakun e tij.

Arkipelagu Sabaody[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Law së bashku me Supernovas tjerë u mblodhën në Arkipelagun Sabaody. Më vonë ai së bashku me Kid dhe Luffy luftuan me marinarët në vendin e ankandit pasi Luffy goditi një Dragonj Hyjnor. Të tre së bashku treguan aftësitë e tyre, Law tregoi frutin e tij të operacionit, Kid tregoi një frut të panjohur magnetike dhe Luffy tregoi frutin e tij të gomës.[3]

Para se të ndahen, Luffy deklaroi se ai do të jetë ai që do të gjejë One Piece (i cili kapi Law dhe vëmendjen e Kidit), Kid i tha Law dhe Luffy se të tre do të takoheshin njëri-tjetrin përsëri në Botën e Re.

Më vonë, Law me ekuipazhin e tij u bashkuan me Kid dhe ekuipazhin e tij duke luftuar me Pacifista (duke menduar se është Bartholomew Kuma). Law dhe Kid mposhtën së bashku Pacifistën. Lufta e tyre me Pacifistën e dytë nuk është shfaqur, edhe pse nuk dihet nëse e kanë mposhtur ose u largusn nga ishulli me sukses.

Beteja e Marinefordit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë betejës së Marinefordit, Law dhe ekuipazhi i tij ishin prezent në Arkipelagun Sabaody ku transmetimi i ekzekutimit të Ace ishte shfaqur. Ai ishte duke e shikuar së bashku me Supernovas të tjerë, por ai e urdhëroi ekuipazhin e tij që të largohet nga ishulli pasi transmetimi u ndërpre.

Law dhe ekuipazhi u shfaqën në Marineford duke i treguar Buggy që t'ia dorëzoj Jinbe dhe Luffy, por fillimisht Buggy refuzoi pasi nuk e njihte Law, por i'a dorëzoi kur e kuptoi se ai është doktor. Sapo ishin duke u larguar, Kizaru tentoi që t'i kapte, por ishin me fat që Flokë Kuqi i lejoi që të largohen.

Më vonë, Boa Hancock dhe Ivankov arritën në vendin ku ishte Luffy dhe Jinbe. Law informoi ata se ai bëri aq sa mundi për t'i shpëtuar ata dhe që Luffy ishte në gjendje kritike. Jinbe u zgjua dhe falendëroi Law që e shpëtoi atë dhe Luffy. Law i foli haptazi Jinbei që të shtrihet dhe të pushoj përndryshe plagët e tij do të hapen dhe do të vdes. Pasi Luffy u zgjua, ai u bë në gjendje traume pasi nuk deshi ta besonte se vëllai i tij ka vdekur, kështu Law i tregoi Jinbe ta ndaloj atë përndryshe plagët e tij do të hapen dhe do të vdes. Law ia jepi kapelën Luffyt dhe u largua nga ishulli.

Punk Hazard[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy vite më vonë, Law u bë Shichibukai pasi ai dorëzoi Qeverisë Botërore zemrat e 100 piratëve siç zbuloi nga Smoker. Smoker e paralajmëroi Law që Punk Hazard është një vend i ndaluar, Lwa i'u përgjigj se i njëjti gjë vlen edhe për të. Pas një beteje, Law e mposhti dhe ia morri zemrën Smokerit. Law më vonë foli me Ceasar Clown dhe ia jepi zemrën e Smokerit. Pastaj ai shkoi tek vendi ku Luffy ishte duke luftuar me Vëllezërit Yeti. Ai preu Scotch dhe takoi Luffy dhe Nami (në trupin e Franky) dhe i tregoi se dëshiron të bëjë një aleancë më të në mënyrë që ta mposhtin një nga perandorët. Luffy e pyeti se cilin perandorë ata do të mposhtin. Law deklaroi se ai ka planifikuar të mposhtë Kaidon, Luffy i'u përgjigj se nuk donte të shkonte së pari kundër Shanks. Prandaj, ai pranoi aleancën (edhe pse Nami kundërshtoi), sepse ai donte të mposhte të katër perandorë. Law e këshilloi Luffyn që të mos nënvlerësonte perandorët, pasi ata dikur konkuruan me Mjekërrbardhin për territorin dhe vazhdoi duke thënë se shansi i suksesit është vetëm 30%, por Luffy gjithsesi pranoi.

Ekuipazhi i Luffyt dhe Law planifikuan se si ta kapnin Ceasar Clown dhe t'i shpëtojnë fëmijët gjigant nga ai. Law parlajmëroi ata për aftësitë e Ceasar dhe vetëm ata që kanë Ambicien e Armatimit mund të luftojnë me të pasi Ceasar kishte frut të gasit të llojit Logia. Duke ecur Law drejt një dhome, ai tskoi një person misterioz i quajtur Vergo ku u mposht shumë lehtë.

Law, Franky, Robin, Luffy, Smoker dhe Tashigi u mbyllën brenda një kafazi. Pastaj Law zbuloi se Vergo është njeriu më i besueshëm i Jokerit, dhe u bë marinar me urdhër të Jokerit. Luffy e pyeti Law se kush është Joker, Law i shpjegon se Joker është Doflamingo.

Ceasar i tregoi Law dhe të tjerët për fatin e tyre, Vergo dhe Monet u larguan nga dhoma. Law dhe të tjerët u liruan nga kafazi dhe Law i tregoi Smoker dhe Tashigit të mos i pengonin ata me planin e tyre dhe i tregoi Luffy që ta rrëmbejë Ceasarin.

Pasi Law hyri në një laborator të prodhimit SAD pasi kishte plan të bënte rrëmujë në Botën e Re. Por pak para se ta prente tankin, ai u ndalua nga Vergo. Law tentoi ta merrte zemrën e tij me aftësitë e tij, por ishte e pamundur pasi Vergo ishte më i shpejtë ta merrte nga duartë e Law.

Smoker lufton me Vergon, por ishte e pamundur për të ta lëndonte pasi trupi i Vergos ishte më i fortë se goditjet e Smokerit. Para se Smokeri të mposhtet, ai përdorte aftësitë e tij të tymit si mjegull që Vergo mos ta zbulonte se ai e morri zemrën e Law dhe ia ktheu atij. Pasi Law morri zemrën e tij, ai preu Vergon në dysh së bashku me tankin dhe pastaj e preu atë në shumë copa. Para se Law dhe Smoker të largonin, Vergo e paralajmëroi Law për Doflamingon, por Law ia ktheu duke i thënë se ai duhet të brengoset më shumë për veten pasi tanki SAD do të shpërthente.[4]

Gjatë rrugës në Dressrosa, ai e thirr Doflamingon dhe i thotë se pas Ceasarin dhe SMILE (fruta artificiale të bëra me SAD), Kaido do ta ekzekutonte atë. Në mënyrë që ta kthente Ceasarin, ai duhet të heq dorë nga pozita e tij si Shichibukai.

Law shpjegon aleatëve të tij se sa të fuqishëm janë piratët me organizatë të madhe dhe ai dëshiron ta përçaj sundimin e Doflamingos ndaj nëntokës dhe të mos lejoj Kaidon të merr fruta artificiale nga Doflamingo, me kapjen e Ceasarit.[5]

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Largimi i Law nga sulmet e Flavance është e ngjajshme me veprimin e piratit François l'Olonnais, i cili u vra në anije dhe u sulmua nga spanjollët. L'Olonnais u mbulua me gjakun e ekuipazhit të tij dhe u fshehu në trupat e tyre të vdekur për të mbijetuar.
 • Mbiemri i Law, Trafalgar, u mor nga Kepi Trafalgar në jug-perëndim të Spanjës. Emri i saj është origjina arabe, që do të thotë "Kepi Perëndimor". Ishte një betejë e famshme detare midis flotës britanike dhe asaj franceze / spanjolle gjatë Luftërave Napoleonike, e quajtur Beteja e Trafalgarit.
 • Emri i plotë i Law, Water Law, u mor nga luftë me Wellingtonin, mund të jetë një referencë për Waterloo, vendi ku, më 18 qershor 1815, u luftua beteja përfundimtare e Luftrave Napoleonike e cila përfaqësonte humbjen përfundimtare të Napoleonit në duart e koalicionit të shtatë. Komandanti britanik në Waterloo, Arthur Wellesley, ishte Dukati i Wellingtonit.
 • Posteri i Law me Bepo që duket prapa kokës së tij, është i ngjajshëm me posterin e Luffy ku Ussop duket në të njëjtin pozitë prapa kokës së tij.
 • Emri i Law është marrë nga pirati i vërtetë i shekullit 18, Edward Low.[6] Mizoria e dukshme e famshme e Lawi bën jehonë reputacionit të Edward Lowit për torturimin e viktimave me dhunë para se t'i vrasë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ One Piece Kapitulli 801 dhe Epizodi 746
 2. ^ One Piece Kapitulli 661 dhe Epizodi 586
 3. ^ One Piece Kapitulli 504-505 dhe Epizodi 398-399
 4. ^ One Piece Kapitulli 691 dhe Epizodi 617
 5. ^ One Piece Kapitulli 698 dhe Epizodi 625
 6. ^ "Source of Supernovas' names". SBS Volume 52. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)