Edward Low

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Edward Low

Edward "Ned" Low (1690–1724) ishte piratë anglezë gjatë ditëve të vonshëm të Epokës së Artë së Piratëve, në fillim të shekullit 18-të. Low lindi në Westminster, Londër, Angli[1] dhe ishte hajdut që nga mosha e hershme. Ai u zhvendos në Boston, Massachusetts si i ri. Low dhe ekuipazhi i tij kapi qindra anije piratesh gjatë karrierës së tij, duke djegur shumicën prej tyre.[2] Megjithëse ai ishte aktiv vetëm për tre vjet, Low mbetet i njohur si një nga piratët më të egër të epokës, me një reputacion për torturimin e dhunshëm të viktimave të tij para se t'i vrasë.[3]

Arthur Conan Doyle e përshkruajti Low si një piratë "i egër dhe i dëshpëruar", dhe një njeri me "brutalitet të mahnitshëm dhe groteske".

Jeta në Boston[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Low u largua nga Anglia dhe udhëtoi vetëm në Botën e Re rreth vitit 1710. Ai kaloi tre deri në katër vjet në vende të ndryshme, përpara se të vendoset në Boston. Më 12 gusht 1714, ai u martua me Eliza Marble në Kishën e Parë të Bostonit.[4] Kishte një djalë, i cili vdiq kur ishte fëmijë, dhe pastaj një vajzë me emrin Elizabeta, e lindur në dimrin e vitit 1719.[5]

Eliza vdiq në lindjen e fëmijës, duke e lënë Low me vajzën e tij.[1] Humbja e gruas së tij kishte një ndikim të thellë tek Low: në karrierën e tij të mëvonshme të piraterisë, ai shpesh shprehu keqardhje për vajzën që la pas, dhe refuzoi që bandat e shtypit t'i lidhnin burrat për t'u bashkuar me ekipet e tij.[5] Ai gjithashtu do t'u lejonte grave të ktheheshin në port në mënyrë të sigurt.[6] Në fillim duke punuar sinqerisht si një manipulues, në fillim të vitit 1722 ai u bashkua me një bandë dymbëdhjetë burrash në një anijd rojtare drejtuar për Honduras, ku ata planifikuan të mbledhnin një dërgesë shkrimi për rishitje në Boston.[1][7]

Pas kësaj karriere të dështuar, Low dhe miqtë e tij u detyruan të largoheshin nga varkë. Një ditë më vonë, Low udhëhoqi bandën dymbëdhjetë njerëz, që përfshinte Francis Farrington Spriggs, e cila vazhdoi të bëhej një pirat famëkeq në të drejtën e tij - duke marrë një anije të vogël nga brigjet e Rhode Island. Duke vrarë një njeri gjatë vjedhjes, Low dhe ekuipazhi i tij u kthye në pirat, i vendosur "të shkonte në të, të bënte një flamur të zi dhe të shpallte Luftën kundër të gjithë Botës".[8][1]

Flamuri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i përdorur nga Low

Fillimisht, Low përdori njëjtin flamur si Edward Teach. Më vonë, ai përdori flamurin me imazh të skeletit të kuq me sfond të zi, e cila u bë famëkeqe.[9] Ai përdori flamurin e tij në fund të korrikut 1723.[1] Low gjithashtu përdori një flamur të gjelbërt me figurë të verdhë të një njeriut duke i fryrë borisë.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e Johnson, Charles (1999) [1742]. "Chap. XIII—Of Captain Edward Low And his Crew". Një Histori e Përgjithsme e Piratëve. Courier Dover. fq. 318–336. ISBN 0-486-40488-9. OCLC 40473801. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Some content available on Google Books: [1].
  2. ^ a b "Guide to Edward Low" (në anglisht). chronofus.net. 2004. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2012. Marrë më 2007-09-27. Bibliography for data: [2] Arkivuar 21 shtator 2018 tek Wayback Machine
  3. ^ "London and the Pirates" (në anglisht). PortCities. 2004. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2007. Marrë më 2007-09-25.
  4. ^ "Boston, MA Marriages 1646–1751, from Record Commissioner's Reports 9 (1649–1699) and 150 (1700–1751)". 1898. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2013. Marrë më 2007-10-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b Dow, George Francis; Edmonds, John Henry (1996) [1923]. "X—Ned Low of Boston and how he became a pirate captain". The Pirates of the New England Coast, 1630–1730 (në anglisht). Courier Dover. fq. 141–156. ISBN 0-486-29064-6. OCLC 33246073. Some content available on Google Books: [3].
  6. ^ Watson, John Fanning (1857). "4–5, Vol II". Watson's Annals of Philadelphia And Pennsylvania (në anglisht). USGenWeb Archives.
  7. ^ Ellms, Charles (1837). "The Life of Edward Low.". The Pirates Own Book: Authentic Narratives of the Most Celebrated Sea Robbers (në anglisht). Project Gutenberg.
  8. ^ "The "Great" Edward Low: The Most Merciless Pirate Known to Modern Times". The New York Times. 1892-08-14. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "piratesinfo.com". Arkivuar nga origjinali më 2007-10-11. Marrë më 2007-09-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)