Boston

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Boston
Boston
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Boston is located in SHBA
Boston
Boston

Koordinatat: 42°21′29″V 71°03′29″P / 42.35806°V 71.05806°P / 42.35806; -71.05806

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Massachusetts
Rrethi Suffolk
Kryetari i Bashkisë Thomas M. Menino
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 232,14 km2
Lartësia 43 m (m.n.d.)
Popullsia (2011) 625.087 banorë
Dendësia 4.924 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1630
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 617 dhe 857
Koordinatat 42° 21′ 29″ Veri

71° 03′ 29″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofboston.gov
Vendodhja e Bostonit në Masaçusets
MassStateHouse.jpg

Boston është kryeqyteti dhe qyteti më imadh i Shtetit Federal Massachusetts, ShBA. Popullsia e Bostonit në 2007 ishte 608 352 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bostoni u themelua më 17 shtator 1630 nga kolonistët puritanë të ardhur nga Anglia. Puritanët e Kolonisë së Massachusett Bay shpesh ngatërrohen me pilgrimët që themeluan Koloninë e Plymouth-it.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bostoni është një qytet qe e ka kulturen më te vlerfshme te Shteteve të Bashkuara të Amerikes.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boston e ka një ekip bejsbolli me emrin Boston Red Sox.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete që kanë lindur në Boston.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Boston – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale