Boston Red Sox

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Boston Red Sox është një ekip profesionist i bejsbollit (Baseball) ne qytetin e Boston, Massachusetts. Çorapekuqët e Bostonit janë njeri prej ekipeve me te dashur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sporti i bejsbollit konsiderohet si sporti kombëtar ndërsa historia e ekipit është i mbushur me legjenda.

Ky ekip është shpirti dhe thelbi i qytetit te Bostonit, madje i te gjithë krahinës qe quhet Anglia e Re (New England) e cila shtrihet ne pjesën verilindore te SHBA.

Për 86 vjet, midis viteve 1918 dhe 2004 edhe pse gjithmonë pretendente, Red Sox nuk munden te fitonin asnjëherë titullin kampion. Kjo ndryshoi vetëm në 2004 kur pasi munden ne mënyre dramatike ekipin armik The New York Yankees, Red Sox fituan "World Series" dhe u shpallen përsëri ne krye pas 86 vjet endjeje ne shkretëtirat e fatit te keq.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]