Eliza Dushku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Biografia
Fotoportreti
Eliza
Patricia Dushku
Eliza Dushku
aktore
30 dhjetor 1980
Boston, Massachusetts, SHBA
amerikane, shqiptare, daneze


Eliza Patricia Dushku( /ˈdʊʃk/;[1] lindi më 30 dhjetor 1980Boston, Massachusetts. Është një aktore amerikane me prejardhje nga një familje shqiptaro-daneze. U bë e njohur me rolin Faith në TV serinë Buffy dhe nga TV seria Angel.

Eliza në Presidencën e Shqipërisë 2012

Prindrit e Elizës janë profesorë universiteti, babai është shqiptarë nga Korça ndërsa nëna daneze dhe ligjeron në universitetin e Suffolk-ut në Boston. Në ndërkohë Eliza jeton me vëllaun Nate DushkuLos Angeles. Si 10 vjecare filloi karierën e saj në filmin That Night, të cilën e pasuroi duke luajtur së bashku me disa yje të filmit amerikanë si :Robert de Niro, Ellen Barkin, Leonardo DiCaprio, Arnold Schwarzenegger, Jamie Lee Curtis, Halle Berry dhe James Belushi.

Gjatë viteve 1996 - 1998 përfundoi shkollimin në gjimnazin Watertown Highschool dhe dëshironte të vazhdonte studimet, mirpo pas ofertave për rolet në filmat Buffy dhe Angel vendosi të vazhdonte karierën si artiste.

Në vitin 2003 filloi xhirimi i filmit serik Tru Calling, në të cilin Eliza luan rolin kryesorë - si absolvente e cila punon natën.

Trivia[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Në filmin The New Guy e shfaqi Eliza prejardhjen shqiptare, me arsyen se gjyshja e vetë është shqipëtare, janë dy skena me temën shqip.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Filma dhe TV seri ne te cilat Eliza luajti role.

Eliza Dushku në Sheshin Skënderbej në Tiranë

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "It's 'Dush' like 'push'." Eliza Dushku, Jimmy Kimmel Live!, February 23, 2004. [1][lidhje e thyer]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Eliza Dushku – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale