Eliza Dushku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stampa:Chembox PubChemStampa:Chembox InChIStampa:Chembox verification
Eliza Dushku
Names
IUPAC name
2-(2,5-Dimethoxy-4-propylphenyl)ethanamine
style="background: #F8EABA; text-align: center;" colspan="2" Identifiers
CAS number 207740-22-5
SMILES
 
ChemSpider ID 21106226
style="background: #F8EABA; text-align: center;" colspan="2" Properties
Formula molekulare C13H21NO2
Masa molare 223.31 g mol−1
Except where otherwise noted, data are given for materials in their standard state (at 25 °C [77 °F], 100 kPa).
Infobox references

Stampa:Chembox Footer/tracking

2C-P është një psychedelic phenethylamine relativisht e fuqishme që vepron për një kohë të gjatë dhe i përbëre nga 2C i sintetizuar për herë të parë nga Alexander Shulgin.

Kimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2C-P është 2,5-dimetoksi-4- (n) phenethylamine -propil. Emri i plotë i kimikatit është 2- (2,5-dimethoxy-4-propylphenol) etanamine. Kripa hydrochloride është forma më e zakonshme, zakonisht gjendet si një pluhur i bardhë, ose kristale të bardha. Shulgin e 2C-P Freebase e papërpunuar (e tretshme në kloroform), pas "heqjes së tretësit nën vakum," ishte një fshirës i ngjyrës së bardhë të vajit i cili destilohet në 100-110 °C në 0,3 mm / Hg (duke e kthyer atë në "ujit të bardhë" në ngjyrë), dhe në "spontanisht të kristalizuar" mkur ftohet.

Efektet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2C-P prodhon efekte intensive hallucinogenic, psychedelic, dhe entheogenic përfshirë imazhe vizuale me sy hapur dhe visuaimazhe vizuale me sy mbyllur .[1] Ajo mund të ketë një fillim shumë të ngadaltë nëse preket, dhe efektet më të medha thuhet se nuk do të ndodhin nga 3 deri në 5 orë.[1] Pikun e fundit e ka për pesë deri në dhjetë orë, me përvojën e përgjithshme zgjat deri në 20 orë. Disa përdorues raportojnë se përvojat e tyre 2C-P kanë zgjatur diku midis 10 deri në 24 orë, ose edhe më gjatë (deri në 26 orë me një ri-dozë ose doza plotësuese që merren pas dozës së parë) me doza më të larta në mes të 16- 20 miligram.

Doza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbidoza dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në episodin e parë të serisë CBS dramën televizive Battle Creek, një detektiv i policisë lokale në Battle Creek, Michigan është i ngarkuar me zgjidhjen e një vrasje të dyfishtë, ku një agjent i FBI pretendon (sipas teknikëve të tij laboratorike) viktimat ishin duke operuar në një laborator të fshehtë duke prodhuar 2C-P.

Statusi ligjor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura pihkal

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]