Jump to content

Westminster

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pallati i Westminterit
Fasada perëndimore e Westminster Abbey

Westminster është vendbanimi kryesor i Qytetit të WestminsterLondër, Angli. Ai shtrihet nga lumi Thames[1] në Oxford Street dhe ka shumë monumente të famshme, duke përfshirë Pallatin e Westminsterit, Pallatin Buckingham, Westminster Abbey, Katedralen e Westminsterit, Sheshi Trafalgar dhe pjesën më të madhe të qendrës kulturore West End, duke përfshirë zonën argëtuese të teatrit të West End.

Emri (anglishtja e vjetër: Westmynstre))[2] e ka origjinën nga përshkrimi joformal i kishës së abacisë dhe karakterit mbretëror të Shën Pjetrit (Westminster Abbey), në perëndim të Qytetit të Londrës (deri në reformimin anglez kishte edhe një Eastminster, pranë Kullës së Londrës, në East End të Londrës). Origjina e abacisë daton midis shekujve të 7-të dhe të 10-të, por ajo u ngrit në rëndësi kombëtare kur u rindërtua nga Eduard Rrëfimtari në shekullin e 11-të. Westminster ka qenë shtëpia e qeverisë së Anglisë që nga viti 1200, dhe nga viti 1707 e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar. Ai u bë qytet në vitin 1539.

Westminster shpesh përdoret si metonim për t'iu referuar Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar, i cili ndodhet në Pallatin e Westminsterit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "London's Places" (PDF). London Plan (në anglisht). Greater London Authority. 2011. fq. 46. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 8 prill 2012. Marrë më 27 maj 2014.
  2. ^ "Manuscript C: Cotton Tiberius C.i". asc.jebbo.co.uk (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2011. Marrë më 24 nëntor 2018. 'On þisum geare com Harold kyng of Eoforwic to Westmynstre'