Jump to content

Tony Tony Chopper

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tony Tony Chopper (トニートニー・チョッパー Tonī Tonī Choppā) është personazh fitkiv në anime dhe manga One Piece. Ai është doktor në Ekuipazhin e Kapelës prej Kashte.

Chopper është dre verior i cili ka ngrënë frutin Njeri-Njeri që e lejon atë të transformohet në formën e njeriut sipas dëshirës. Ai erdhi nga Ishulli Drum, ku mësoi se si të bëhej mjek, dhe është anëtari i parë i ekuipazhit që lindi në Grand Line. Ëndrra e tij është që një ditë të bëhet një mjek i aftë për të kuruar çdo sëmundje dhe dëshiron të udhëtojë në të gjithë botën posaçërisht me shpresën për të realizuar këtë ëndërr.

Ai është anëtari i gjashtë i ekuipazhit dhe i pesti që bashkohet me Luffy, si dhe është anëtari më i ri në bord. Ai ka një shpërblim prej 100 beli[1] për shkak të gabimit duke menduar se ai është vetëm një kafshë i ekuipazhit.

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si gjithë antarët tjerë meshkuj të ekuipazhit, Chopper ka të njëjtën paraqitje gjatë gjithë serisë.

Shumicën e kohës, Chopper është një hibrid njeri/drer verior, me madhësi të vogëlushit, por aftësitë e tij të frutit të detit lejojnë që ai të ndryshojë pamjen e tij në varësi të situatës. Ai mban një kapelë kuqe/rozë me kryq mjekësor anësor, i cili ia dhuroi Hiriluk. Ai gjithashtu mban një çantë me të njëjtin kryq mjekësor anësor si kapelën e tij.

Një mashtrim i vrullshëm është që personazhe të ndryshëm në One Piece mendojnë se Chopper është një tanuki (qen rakun, shpesh i përkthyer thjesht si "një rakun") ndërsa është në Brain Point ose formën hibride. Fjala "tonakai", që është fjala japoneze për "renë", është prej nga rrjedh nga "Toni" në emrin e Chopper. Heavy Point ose forma e tij e njeriut gjithashtu gabohet për një gorillë (ose një burrë dëbore të neveritshëm në vendlindjen e tij).

Pas dy vjetësh, Chopper është dukshëm i dobët. Ai është më pak i aftësuar se sa ishte në sezonet e mëparshme dhe krahët e tij janë gjithashtu më të dobët. Është e diskutueshme që nga largimi i klimës së ftohtë në Ishullin Drum, ai ka humbur yndyrën e konsiderueshme të trupit. Ngjyra e leshit të tij ka ndryshuar nga kafeja në ar, dhe sipas Nami (kur ajo dhe Chopper u ribashkuan në Sabaody), cilësi është marrë më e butë.

Chopper tani vesh një kapelë blu, i cili ka një unazë pikash përreth, ndërsa kapela ka kopsa që varen nga ajo. Ai e vesh këtë mbi kapelen e tij të vjetër rozë. Ai gjithashtu vesh një majë tanke të bardhë dhe të verdhë vertikale, të cilën e heq kur e shndërron në pikën e rëndë, dhe një palë pantallona të shkurtra portokalli. Përveçse është pak më i hollë dhe leshi i tij po ndryshon nga kafja e errët në një ngjyrë kafe të lehte, forma e Chopper Brain Point nuk ka ndryshuar. Forma e tij Walk Point (renë) është rritur në mënyrë të konsiderueshme, tani duke qenë afërsisht aq e gjatë sa Ussop. Brirët e tij janë më të mëdhenj, ai ka më shumë muskuj dhe leshi i tij është më i gjatë. Heavy Point i tij është bërë jashtëzakonisht më e madhe dhe muskulore. Ai gjithashtu zhvilloi shndërrime të reja përmes hulumtimeve të tij, të cilin debuton në ishullin e Peshk-Njeri, duke përfshirë Kung Fu Point (që ai përdor për të mposhtur ushtarët e Neptunit) dhe një Horn Point të rishikuar (të cilin ai e përdor kundër Darumas).

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chopper është naiv dhe jashtëzakonisht i ndrojtur ndaj njerëzve të panjohur, shpesh duke vepruar si një fëmijë sepse nuk njeh më mirë. Si Luffy, ai është i mahnitur me lehtësi nga gjërat si trarët, topat dhe aftësitë e fshehura. Ai është një frikacak në raste si Ussop dhe Nami, megjithëse frikacakëria e tij mund t'i atribuohet fëmijërisë së tij dhe mungesës së besimit të përgjithshëm në aftësitë e tij luftarake (një kontrast me frikacakinë e bazuar në vetë-mbijetesë të Nami dhe frikacakinë e bazuar në pasiguri të Usopp). Ai më mirë do të vraponte dhe fshihej se të luftonte, por bëhet më i guximshëm kur të tjerët janë atje për ta mbështetur. Chopper është pak a shumë në një udhëtim për të përcaktuar veten, duke parë pothuajse të gjithë në ekipin e tij si një model roli dhe në disa raste duke imituar sjelljen e tyre, veçanërisht Usopp.

Pas dy viteve, Chopper duket se është rritur më i sigurt, shumë si Usopp. Ai nuk përpiqet më të shihet si një njeri, tani vetëm duke dashur të "jetë një përbindësh që mund ta ndihmojë Luffy". Ai madje është rritur mjaftueshëm i pjekur për të goditur shokët e tij të ekuipazhit, kryesisht Zoro dhe Luffy, kur përpiqen të bëjnë diçka marrëzi ose ekstreme. Ai gjithashtu duket se ka tejkaluar zakonet më të përmendura më lart, por zakoni i tij për t'u përgjuar mbetet akoma.

Chopper është i aftë për romancë, megjithëse nuk tregon interes për femrat njerëzore. Sidoqoftë, ai po skuqej rreth sythit të bukur të renë, Milky, duke vepruar në një mënyrë shumë Sanji me zemra dashurie duke zëvendësuar sytë.

Chopper është një zemër jashtëzakonisht i dashur me natyrën, Chopper është një mik i shoqërueshëm dhe shoqërues i kujdesshëm i cili do të përpiqet çdo gjë për të kapërcyer një detyrë të dhënë nga ekipi i tij. Edhe kur ishte ndihmës i Hirilukut, ai do të shkonte në gjatësi ekstreme vetëm për të marrë një kërpudha të cilën ai mendonte se do të kuronte sëmundjen kronike të Hiriluk.

Chopper duket se po i fal shumë ata që i afrohen, sepse kur Usopp dëshironte të ribashkohej në ekuipazh në fund të Enies Lobby arc, ai i thirri Luffy dhe Zoro, megjithëse ata po e injoronin plotësisht atë.

Ëndrra e tij është të realizojë besimin e mentorit të tij të ndjerë, se nuk ka ndonjë sëmundje të pashërueshme, dhe të bëhet një mjek që mund të shërojë çdo sëmundje. Për këtë qëllim, natyra e tij fëminore zhduket sa herë që kërkohen aftësitë e tij mjekësore. Ai nuk heziton të paktën në asnjë veprim në lidhje me mirëqenien e pacientëve të tij.

Një ndjekës jashtëzakonisht i përkushtuar i Betimit të Hipokratit, Chopper beson fuqimisht se detyra e një mjeku duhet të ndihmojë në shpëtimin e njerëzve dhe zemërohet kur dikush trajton jetën pa respektin e duhur. Kjo ishte arsyeja pse ai u zemërua shumë për ish-heroin e tij, Dr. Hogback, kur trajtoi jetën dhe vdekjen e pacientëve dhe Zombies, aq pashpirt. Ai gjithashtu u tërbua plotësisht në Caesar Clown për rrëmbim dhe eksperimente ndaj fëmijëve, si dhe për t'i bërë ata të varur nga droga. Duke iu bindur bindjeve të tij, Chopper do të ndihmonte lehtësisht çdo viktimë të dëmtuar ose pacientë me të cilin haset dhe e bën atë me një vendosmëri të jashtëzakonshme. Ai ishte i vendosur të ndihmonte Mocën dhe fëmijët e tjerë që u mashtruan të bëhen lëndë provuese në eksperimentet vdekjeprurëse të Ceasar. Në mënyrë të ngjashme, Chopper nuk harroi kohë për të trajtuar Fisin Mink pasi ato u shkatërruan brutalisht nga Piratët e Bishave. Gjithashtu, Chopper mban pozicionin e tij si mjek në lidhje të lartë dhe do të shqetësohet nëse ai nuk arriti të shpëtojë dikë. Kur Luffy ishte në prag të vdekjes nga ngrënia e lëkurës së një peshku helmues, Chopper provoi çdo antidot pa sukses, duke bërë që ai të pretendonte se nuk kishte të drejtë ta quante veten mjek.

Për shkak të moralit të tij, Chopper është inatosur nga ata që përdorin sëmundje artificiale si armë siç bëjnë Piratët e Bishave me virusin Mummy.

Chopper ka një dhëmb të ëmbël dhe mund të jetë po aq i pangopur si Luffy kur bëhet fjalë për të ngrënë ëmbëlsirat. Krahas Luffy, ai ishte ekstazik kur mbërriti në Vendin Totto, i cili është bërë tërësisht nga ëmbëlsirat dhe madje përpiu një kafene të tërë me çokollatë në Ishullin Kakao. Ndërsa Chopper dhe Carrot u fshehën brenda tortës gjigande të dasmës gjatë misionit për të shpëtuar Vinsmokes, Chopper e ha vazhdimisht atë pa ndalesë.

Ai ende ka një ndjenjë mosbesimi për njerëzit që nga rinia e tij, dhe shpesh do fyerje të drejtpërdrejtë dhe të pretendojë se komplimentet nuk e bëjnë atë të lumtur edhe pse padyshim që është i lumtur për këtë (ai fillon të bëjë vallëzimin "Dirty Old Man" i cili ishte pak nga komediani i famshëm japonez Ken Shimura, i cili u bë një mashtrim vrapues).[2] Të paktën një herë, Chopper e ka bërë këtë vallëzim ndërsa ishte në Monster Point, në këtë rast nuk dukej bukur dhe vetëm arriti të shqetësonte Usopp, i cili kishte bërë që Chopper të reagojë në këtë mënyrë duke lavdëruar dobinë e tij të re për të qenë në gjendje të kontrollojë tani këtë formë.

Një tjetër nga shprehitë e Chopper është shikimi i tij i kundërt i karikaturave, ku ai qëndron prapa një muri ose një porte dhe i shikon njerëzit, duke u përpjekur të mos shihet prej tyre. Fatkeqësisht, ai nuk e fsheh trupin e tij pas murit dhe si rezultat, trupi i tij është i dukshëm dhe vetëm gjysma e fytyrës së tij është e fshehur.

Një mashtrim i vrapuar është se Chopper do të besojë pothuajse për çdo gjë që ai dëgjon, duke e bërë atë pre të lehtë për tregimet e Usopp dhe maskimin e tij "Sogeking". Ai gjithashtu besoi Nami kur ajo gënjeu Lola për të qenë njeri, edhe pse e vërteta ishte shumë e qartë. Në fakt, derisa Jinbe deklaroi ndryshe, ai mendoi se detyra e kapitenit nuk ishte të dëgjonte askënd. Chopper gjithashtu besoi se ekuipazhi i rrejshëm i Kapelës prej Kashte ishin të vërtetë pavarësisht se ata nuk dukeshin asgjë si homologët e tyre të vërtetë.

Ai gjithashtu ka tendencë të panikojë shpejt, dhe më pas, le disa fakte thelbësore të heqin mendjen. Një shembull është kur ka dikë që është lënduar, ai shpesh panikon dhe bërtet "Thirrni një doktor !!". Nuk është deri sa ai të kuptojë se ai është mjeku që ai fillon të priret për të dëmtuarin. Një tjetër është kur ai (dhe Brook) hidhen në ujë pa hezituar të shpëtojë Luffy nga mbytja, vetëm për t'u mbytur me të (pasi fruti i detit që ai kishte ngrënë e bën të pamundur për të notuar). Ai, së bashku me Brook dhe Luffy, përfundojnë duke u shpëtuar nga anëtarët e tjerë të ekuipazhit.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si një doktor i ekuipazhit, Chopper rrallë bën punë si rregullimi i anijes ose drejtimi i saj. Sidoqoftë, për shkak të mungesës së përvojës së tij të betejës ose stërvitjes zyrtare (si dhe efektit të kufizuar të kohës së tij Rumble Ball) Chopper fillimisht u konsiderua pjesë e "Treshja e Dobët" së bashku me Nami dhe Usopp. Kjo shtrihet kryesisht në mungesën e tij të betejës intuita dhe naiviteti në atë kohë, megjithëse tregohet se ai është bërë shumë më i aftë pas dy viteve të stërvitjes në Mbretërinë Torino.

Përkundër sjelljes së tij të frikshme të zakonshme, Chopper tregohet se ka një vullnet të fortë pasi i rezistoi një shpërthimi të Haoshoku Haki nga Big Mom.[3]

Gjatë Whole Cake Island arc, Chopper tregoi aftësi të mëdha taktike në mes të konfrontimit të tij me Charlotte Brûlée, pasi ai dhe Carrot dolën me një metodë për ta mashtruar atë duke përdorur një kurthë të Carrot të krijuar nga fuqia e Brûlée. Ai ka treguar se është shumë analitik, pasi ekzaminoi rrethinat e tij para se të ndërmarrë veprime. Ai pretendoi të qëndronte i përmbajtur nga zinxhirët në formën e tij Heavy Point, dhe kur Carrot rrëzoi supën drejt Brûlée dhe elektrodoi shumicën e armiqve, Chopper përdori elementin e befasisë duke ndryshuar në Brain Point për t'u çliruar para se të përdorte Monster Point, duke nënshtruar homie krokodili dhe fshiu armiqtë e mbetur. Chopper madje mendoi të shfrytëzonte aftësinë e frutave të detit të Brûlée për të përshkuar territorin e Big Mom përmes Botës së Pasqyrave, në mënyrë që të gjente dhe shpëtonte miqtë e tij, ndërsa mbeteshin të paditur nga një shumicë e Piratëve të Big Mom. Strategjia e tij mori vlerësime nga Capone Bege, kapiteni i Piratëve të Firetank dhe një mjeshtër i taktikave.

Gjatë misionit për të shpëtuar Brook, Chopper përdori një skelet me barërat e këqija të detit për flokët për t'u përdorur si një zëvendësim për Brook pasi ata e morën atë nga Charlotte Linlin.

Zoolingualism[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chopper fillimisht ishte një kafshë, Chopper mund të komunikoj me kafshë dhe t'i kuptoj ata, duke e lejuar atë të shërbej si përkthyes mes kafshëve dhe njerëzve.

Njohuri mjekësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi ka studiuar nën doktoreshën Kureha, një nga mjekët më të mirë të Mbretërisë Drum të përparuar, vetë Chopper është një mjek i jashtëzakonshëm me njohuri të jashtëzakonshme si të ilaçeve ashtu edhe ilaçeve mjekësore, si dhe përgatitjet e shumicës së mjeteve juridike dhe ointimeve që mund të bëhen nga fruta, barishte, rrënjë dhe perime të rregulltë që mund të gjenden dhe përdoren në shumicën e ishujve. Ai është gjithashtu i aftë të administrojë operacionin dhe ringjalljen. Në përgjithësi, Chopper mund të trajtojë edhe dëmtimet më brutale, siç tregohet kur ai arriti të shpëtojë jetën e Zoros, i cili ishte në prag të vdekjes pasi ai zhyti të gjitha dhimbjet dhe lodhjen e Luffy nga Fuqitë e frutave të detit të Kuma.

Gjatë dy viteve që kaloi në Mbretërinë Torino, njohuritë e Chopper për farmakologjinë janë rritur shumë. Në Mbretërinë Torino, Chopper vetë studioi shumë libra të ilaçeve të reja dhe shumë të efektshme, krem, barishte të panjohura me veti të mëdha shëruese dhe ilaçe të tjera medicinale që u zhvilluan nga banorët e Mbretërisë Torino të cilat janë kryesisht të panjohura për pjesën tjetër të botës. Me këtë kuptim të ri të ilaçeve medicinale, të kombinuara me aftësitë mjekësore që ai kishte zotëruar tashmë në Mbretërinë Sakura, fushëveprimi i aftësive shëruese të Chopper si mjek janë bërë dukshëm më i gjerë. Shembulli më i madh i kësaj është gjatë Zou arc, pasi Chopper, me ndihmën e mjekëve të Fisit Mink, ishte në gjendje të përdorte të gjitha këto aftësi për të trajtuar elefantin gjigant, mijëvjeçar Zunesha, këmbën e të cilit u plagos keq nga Piratët e Bishave.

Përveç kësaj, ndërsa ai ishte nën praktikimin e doktoreshës Kureha, Chopper u bë i vetëdijshëm për ilaçin shumë të varur NHC10 (i cili lejohet të përdorë vetëm shkencëtarët e zgjedhur në vendet e zgjedhura), dhe efektet e tij të dëmshme anësore. Ai është i aftë të stabilizojë gjendjen e dikujt që vuan nga një mbidozë e barit.

Një dëshmi tjetër për inteligjencën e tij ishte se ai ishte në gjendje të shpikte edhe ilaçin e tij shumë të njohur si "Rumble Ball", përmes një studimi të vogël, i cili ndihmon për të rritur aftësitë luftarake të frutit të tij të detit.

Ai gjithashtu është treguar se është në gjendje të japë transfuzione të suksesshme të gjakut (madje midis dy specieve të ndryshme: një njeri dhe një njeri-peshk, megjithëse njerëzit dhe peshqit mbajnë të njëjtin gjak), siç bëri për të shpëtuar jetën e Sanji dhe Luffy, pas humbjes së tepërt të gjakut (edhe duke ditur llojin e tyre të saktë të gjakut: Lloji i gjakut i Luffy është F (i njëjtë me Jinbe), dhe lloji i gjakut i Sanji është S RH- (një lloj gjaku jashtëzakonisht i rrallë).

Fruti i Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chopper ka ngrënë frutin Njeri-Njeri i llojit Zoan, i cili e lejon atë të transformohet në njeri dhe hibrid njeri-drer verior sipas dëshirës. Sidoqoftë, fruti i ka dhënë Chopper më shumë sesa aftësinë për t'u transformuar; i ka dhënë gjithashtu inteligjencë njerëzore, e cila i lejon të flas dhe të mendoj si një njeri aktual. Kjo është ajo që e lejoi Chopper të bëhej mjek dhe të mësojë në radhë të parë për ilaçin, gjë që është e pamundur për një renë normal. Ndërsa Chopper është parë zakonisht në formën e tij hibrid, e cila është një krijesë chibi-si tanuki, ai ndonjëherë do të shndërrohej në formën e tij njerëzore për të provuar dhe përshtatur me njerëzit, shpesh me sukses minimal. Por kur është në luftë, ai gjithashtu përdor fuqitë e tij të frutit për të luftuar armiqtë e tij me forcën që i është dhënë frutave dhe zakonisht shndërrohet në çfarëdo forme që i përshtatet më së miri situatës.

Chopper shpiku një kek të fortë si drogë i quajtur "Rumble Ball". Ky ilaç ka fuqinë të shtrembërojë gjatësinë e valëve të transformimit të frutit të detit, duke i lejuar atij qasje në transformime shtesë për tre minuta. Sidoqoftë, për shkak të rrezikut të këtij ndryshimi, konsumi i Rumble Ball duhet të monitorohet nga afër, dhe për këtë arsye Chopper nuk mund të konsumojë më shumë se një në gjashtë orë. Nëse ai merr një të dytë, transformimet e tij do të bëhen jashtë kontrollit. Dhe nëse merret një e treta, Chopper shndërrohet në një monstruozitet masiv, përgjues (siç dëshmohet në Enies Lobby dhe Sabaody Archipelago) me një forcë po aq monstruoze që kërkon sasi vdekjeprurëse të energjisë për të mbajtur aktiv, duke e bërë Chopperin një rrezik si për veten, ashtu edhe të tjerët.

Para dy viteve, Chopper mundi të transformohet në pesë forma të ndryshme nën ndikimin e Rumble Ball: Jumping Point, Guard Point, Arm Point, Brain Point dhe Horn Point. Pas dy viteve, ai shpiku një transformim të ri Kung Fu Point. Përveç kësaj, ai është në gjendje të përdorë ato forma pa konsumuar një Rumble Ball; Përkundrazi, ngrënia një Rumble Ball tani i lejon atij të hyjë në formën e tij më të fuqishme, Monster Point, dhe të luftojë në të për tre minuta. Se si e menaxhoi këtë, aktualisht nuk dihet.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në japonisht, Chopper dublohet nga Ikue Ōtani (83-253, 264+) dhe Kazue Ikura (254-263, film 7). Në versionin anglisht të Odex, Chopper dublohet nga Emlyn Morinelli McFarland. Në 4Kids Entertainment, Chopper dublohet nga Liza Ortiz (në formën Brain Point) dhe Brian Maillard (në formën Heavy Point). Në Funianimation, Chopper dublohet nga Brina Palencia.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Është e mundur se Chopper u bazua në Rudolph rena me hundë të kuqe, pasi Chopper jo vetëm që është një renë, por një me një hundë me ngjyrë të pazakontë që bëri që familja e tij ta shmang atë.
  • Në fillim të Drum Island arc, kur një personazh po përshkruante sesi Dr. Kureha zbriste nga maja e malit, një siluetë e Chopper në formën e tij origjinale të renë po e tërhiqte poshtë saj në një sajë në qiell, dukej shumë e ngjashme me renët që tërheqin Babadimrin. Dr Hiriluk gjithashtu nganjëherë hynte në shtëpitë e njerëzve nga oxhaku.
  • Forma e Monster Point të Chopper i ngjan shumë Wendigos, një përbindësh që ha njeri nga folklori Algonquin. Në varësi të portreteve, ato janë krijesa të mrekullueshme të mbuluara me flokë me një gojë të madhe dhe grykëderdhësa, që gjithmonë shfaqen të dobësuar dhe të zhveshur pa marrë parasysh sa i bëjnë vetullat. Ata janë të lidhur fort me dimrin dhe ftohtësinë, madje zemra e tyre është bërë prej akulli në disa raste.
  • Chopper është antari i vetëm i Kapelës prej Kashte që ka ngrënë frutin e llojit Zoan.
  • Aktorja amerikane Jamie Lee Curtis ka thënë se Chopper është personazhi i saj i preferuar në One Piece.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 801 dhe Epizodi 746, shpërblimet e reja të Kapelës prej Kashte pas Dressrosa.
  2. ^ "Chopper's dance reference". SBS Volume 18 (page 66). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ One Piece Kapitulli 865