Ekuipazhi i Kapelës prej Kashte

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jolly Roger i Ekuipazhit të Kapelës prej Kashte

Ekuipazhi i Kapelës prej Kashte ((麦わらの一味 Mugiwara no Ichimi) ndryshe quhen vetëm Kapelat e Kashtes, janë ekuipazh i fuqishëm nga East Blue në anime dhe manga One Piece. Ata janë protagonistët kryesor të serialit të animuar, dhe udhëhiqet nga protagonisti kryesor Monkey D. Luffy. Emri i ekuipazhit “Kapela prej Kashte” është emëruar pas kapelës së Luffy i cili e morri si dhuratë nga Flokë-Kuqi Shanks.

Ekuipazhi deri më tani ka pasur dy anije: Going Merry i cili u shkatërrua pasi ekuipazhi zbritën nga Skypiea, 1000 metra lartë. Pasi arritën në Water 7, ata kuptuan se nuk kishin zgjidhje tjetër përveç që ta ndërtonin një anije të re, por Usopp në fillim ishte kundër kësaj, e cila ishte aryeja se përse u largua nga ekuipazhi për një kohë. Franky dhe Iceburg e ndërtuan një anije dhe Iceburg e emëroi Thousand Sunny.

Ekuipazhi është e përbërë prej dhjetë anëtar ku shpërblimi gjithsej i ekuipazhit është 3,161,000,100 beli.

Jolly Roger[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jolly Roger i ekuipazhit është e vizatuar tradicionalisht me kafkë dhe me dy kocka të kryqëzuar ku kafka mban kapelën e Luffy. Jolly Roger ishte dizajnuar nga Ussopp.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e ekuipazhit janë: një shpatarë i cili më parë ishte gjuetar, një navigatore i cili është e specializuar në vjedhje dhe gjithmonë i jep përparësi parave, një snajper babai i të cilit është pjesëtar i Piratëve të Flokë-Kuqit, një kuzhinier i cili u largua nga familja e tij për shkak se lindi i “dështuar” dhe nuk ishte lindur i fortë ashtu siq babai i tij mendonte, një doktor i cili ka aftësi të shëndrrohet në formë si gorilla, një arkeologe ku më parë ishte pjesëtare e një organizate kriminale e udhëhequr nga një Shichibukai, një cyborg i cili është riparues i anijeve, një muzikantë në formë të skeleti dhe një timioner i cili ishte Shichibukai dhe kapiten i Piratëve të Diellit.

Ekuipazhi ka katër përdorues të Frutave të Detit: Luffy, Chopper, Robin dhe Brook.

Në Dressrosa, grupi u ndanë në dysh pasi ishin në telashe. Pasi ekuipazhi krijoi aleancë me Piratët e Zemrës të udhëhequr nga Trafalgar Law që të mposhtin Doflamingo në mënyrë që ta zemërojnë Kaidon, një nga katër perandorët. Një tjetër perandorë u shfaq përballë Sanji, Nami, Chopper dhe Brook për ta marrur Ceasar Clown. Në mënyrë që ta mbrojnë Ceasar Clown dhe Momonosuke, Luffy vendosi të ndahen dhe të takohen në ishullin Zou. Në Zou, ekuipazhi prapë u ndanë, pasi Linlin vendosi ta martoj Sanjin me vajzën e saj, përndryshe ajo do ta kishte vrarë Zeffin dhe Sanji shkoi pasi nuk kishte zgjidhje tjetër. Pas Whole Cake Island, Skuadra për shpëtimin e Sanjit shkuan në vendin Wano (vendi ku jeton Kaido), ku do ta vazhdojnë planin e tyre për të mposhtur “Krijesën më të Fuqishëm në Botë” Kaido.

Nefertari Vivi ishte princeshë e Alabastës udhëtoi me ekuipazhin e Kapelës prej Kashte për ta shpëtuar vendin e saj nga Krokodili. Ajo u lut që të bëhet pjesë e ekuipazhit pasi kaloi shumë kohë me ta, por vendosi të rrijë në Alabasta që ta kryej detyrën e saj si princeshë. Ndryshe nga ekuipazhet tjerë, Kapelat e Kashtes e konsiderojnë anijen e tyre si anëtar të ekuipazhit.

Antarët e ekuipazhit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Pozita Nofka Shpërblimi Ëndrra
Monkey D. Luffy Kapiten "Kapela prej Kashte" Shpërblimi i parë: 30.000.000 beli
Shpërblimi i dytë: 100.000.000 beli
Shpërblimi i tretë: 300.000.000 beli
Shpërblimi i katër: 400.000.000 beli
Shpërblimi i pestë: 500.000.000 beli
Shpërblimi i gjashtë: 1.500.000.000 beli
Mbreti i Piratëve
Roronoa Zoro Shpatar "Gjuetar i Piratëve" Shpërblimi i parë: 60.000.000 beli
Shpërblimi i dytë: 120.000.000 beli
Shpërblimi i tretë: 320.000.000 beli.
Shpatari më i fuqishëm në botë
Nami Navigatore "Vjedhëse" Shpërblimi i parë: 16.000.000 beli
Shpërblimi i dytë: 66.000.000 beli
Vizatimi i hartës së botës
Usopp Snajper "Mbreti i Snajperëve" Shpërblimi i parë: 30.000.000 beli
Shpërblimi i dytë: 200.000.000 beli
Luftëtar i guxishëm si babai i tij
Sanji Kuzhinier "Këmba e Zezë" Shpërblimi i parë: 77.000.000 beli
Shpërblimi i dytë: 177.000.000 beli
Shpërblimi i tretë: 330.000.000 beli
Të gjej "All Blue"
Tony Tony Chopper Doktor "I dashuruar pas pambukut" Shpërblimi i parë: 50 beli
Shpërblimi dytë: 100 beli
Të shëroj të gjitha sëmundjet
Nico Robin Arkeologe "Fëmija e Demonit" Shpërblimi i parë: 79.000.000 beli
Shpërblimi i dytë: 80.000.000 beli
Shpërblimi i tretë: 130.000.000 beli
Të gjej Rio Poneglyph që tregon historinë e vërtetë e botës, përfshirë Shekullin e Zbrazët
Franky Riparues "Cyborg" Shpërblimi i parë: 44.000.000 beli
Shpërblimi i dytë: 94.000.000 beli
Të krioj një anije që mund të udhëtoj rreth botës
Brook Muzikantë "Mbreti i Shpirtrave" Shpërbilimi i parë: 33.000.000 beli
Shpërblimi i dytë: 83.000.000 beli
Të kthehet te delfini Laboon. Në ekuipazhin e mëparshëm që ishte bëri premtin se do të kthehet pasi të kalojnë në Grand Line, por fatkeqësisht ekuipazhi i parë i Brook vdiqën.
Jinbe Timonier "Kalorësi i Detit" Shpërblimi i parë: 76.000.000 beli
Shpërblimi i dytë: 250.000.000 beli
Shpërblimi i tretë: 438.000.000 beli.
Bashkëjetesa e njerëzve me banorët e nëndetit në paqe. Pasi u largua nga ekuipazhi i Linlin, ai tha se do ta ndihmojë Luffy që të bëhet Mbret i Piratëve

Flota e Madhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas mposhtjes së Doflamingo, ekuipazhi bëhet udhëheqësi i një aleance të quajtur Flota e Madhe e Kapelës prej Kashte, e cila përfshin shtatë grupe që u bashkuan me Luffy. Gjithsej prej secilit shtatë ndarje ka 5640 anëtarë, pa e numëruar anëtarët e Kapelës prej Kashte.

Emri Nofka Ekuipazhi Shpërblimi Jolly Rogers
Cavendish "Cavendish I Kalit të Bardhë"
"Princi i Piratëve"
Piratët e Bukur 330,000,000 beli Koka e kalit me kapelë të kaubojit dhe dy rapier të vendosura si kockat e kryqëzuara
Bartolomeo "Bartolomeo Kanibali" Barto Club 267.000.000 beli Kafkë e kuqe me flokë të gjelbërt (ngjajshëm me Bartolomeo) dhe poshtë është një X si një kockë e kryqëzuar
Sai Don Sai Marina Happo 210.000.000 beli Në flamur ka simbolin 八宝 (Happo)
Ideo "Kanoni Shkatërrues" Piratët e Ideos E panjohur Një kafkë normale që lidhet me dy drejtkëndësha vertikale nga të dyja anët, të cilat i ngjajnë krahëve të Ideos. Ekzistojnë tre kryqëzime përpara figurës, që tregojnë emrin e ish-grupit dhe gradën luftarake të kapitenit të tij "XXX".
Leo "Luftëtari" Piratët e Tontatta E panjohur Një kafkë normale me një gështenjë në krye së bashkue me kockat e kryqëzuara
Hajrudin Piratët e Rinj Gjigant E panjohur Një kafkë me një helmet me dy brirët dhe poashtë janë dy shpata të kryqëzuara
Orlumbus "Udhëheqës i masakrës" Flota e Madhe Yonta Maria 148.000.000 beli Një kafkë tradicionale dhe kryqëzime midis dy gjysmave të një veze.

Aftësitë e ekuipazhit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pese ekuipazhi është i vogël, ekuipzhi është i fuqishëm me aftësi potenciale. Kapiteni i ekuipazhit ka mposhtur shumë kundërshtar që janë të njohur për aftësinë e tyre të jashtëzakonshme si Krokodili[1], Gekko Moria[2] dhe Doflamingo, një piratë shumë i fuqishëm me 340,000,000 beli.[3] Ai mposhti një njeri me aftësinë e vetëtimës dhe me Ambicie të Vëzhgimit, Enelin, anëtarin më të fuqishëm të CP9 Rob Lucci[4] dhe dy komandantë të ekuipazhit të fuqishëm e udhëhequr nga perandoresha, Charlotte Cracker dhe Charlotte Katakuri, një piratë me mbi 1 bilion beli.

Ekuipazhi vetë ka bërë gjëra që shumica do të mendonin të pamundur dhe krejtësisht të çmendur sikur të mundnin një organizatë të tërë (të tilla si Baroque Works, CP9 dhe Piratët Donquixote), duke goditur një Fisnikë të Botës, duke u futur bremda dhe jashtë ishullit gjyqësor, Enies Lobby duke shkatërruar festën e çajit e një perandori, si dhe duke ikur nga territori i saj. Në fakt, pas incidentit që ndodhi në Enies Lobby, Qeveria Botërore i ka etiketuar ata si një ekuipazh shumë i rrezikshëm, pasi veprimet e tyre rrezikonin ekuilibrin e Tre Fuqive të Mëdha deri në atë pikë sa Shichibukai u shpërbë.

Kapelat e Kashtes gjithashtu përdorin shkencën si një pasuri. Një anëtar nuk është vetëm një mjeshtër i anijeve, por një shpikës i shkëlqyeshëm me një trup kibernetik[5] që ka një grup të gjerë armësh dhe një fuqi të jashtëzakonshme që i lejojnë atij të luftojë kundërshtarët me aftësi fizike çnjerëzore në tokë të barabartë, navigatorja e tyre ka një staf që mund të kontrollojë motin, snajperi i tyre është një inxhinier shumë i aftë, i aftë të kombinojë shumë lloje teknologjish në një armë të vetme për veten e tij dhe anëtarët e ekuipazhit të tij dhe kuzhinieri i tyre vesh një kostum bastisjeje të krijuar nga Germa 66 i avancuar teknologjikisht që i jep atij fuqinë e padukshmërisë.[6]

Luffy, Zoro dhe Sanji u quajtën nga disa anëtarë të ekuipazhit si “Monster Trio” për aftësitë e tyre mbinjerëzore. Pesë prej dhjetë anëtarëve mund të përdorin një aftësi misterioze e quajtur Haki: Luffy (Ambicien e Pushtimit, Armatimit dhe Vëzhgimit), Zoro (Ambicien e Armatimit dhe Vëzhgimit), Sanji (Ambicien e Armatimit dhe Vëzhgimit), Ussop (Ambicien e Vëzhgimit) dhe Jinbei (Ambicien e Armatimit).

Secili anëtar, në fillim, ka disa aftësi mjaft të larta luftimi, por ndërsa përparojnë, secili anëtar duhet të bëhet më i fortë për shkak të çdo kundërshtari është dukshëm më i fortë se i fundit ose që kërkon që ata të zhvillojnë aftësi ose teknika të reja për të luftuar kundërshtarët e ri.

Në përgjithësi, forca e tyre më unike është fakti që ekuipazhi i Kapelës prej Kashte, në shumë raste, është jashtëzakonisht me fat, duke qenë në gjendje të arrijë shumë gjëra që do të konsideroheshin të pamundura. Kjo përfshin shpëtime të ndryshme të egra nga kapjet detare dhe prita; ballafaqimi, duke mposhtur dhe larguar nga një Shichibukai dhe Qeverisë Botërore udhëhequr organizatat pa viktima; duke arritur të arrijnë Skypiea përmes Stream Knock Up pa humbur askënd, duke ikur njëkohësisht nga Piratët e Mjekërrziut dhe madje duke ikur nga festa e çajit e Linlinit për shkak të një bombe që po shkakonte. Në fakt, disa nga këto arritje me fat janë konsideruar mrekullueshme në mendje.

Përveç forcës së tyre, Kapelat e Kashtes kanë krijuar aleanca jo zyrtare dhe të përkohshme me piratët e tjerë, jo piratët, marinsat dhe mbretërorët kur luftojnë kundër armiqve të fuqishëm. Gjatë Punk Hazard arc, Kapelat e Kashtes hynë në një aleancë zyrtare me Trafalgar Law dhe Piratët e Zemrës me qëllimin për të mposhtur Kaidon. Gjatë Zou arc, Kapelat e Kashtes dhe Piratët e Zemrës zgjatën aleancën e tyre për të përfshirë fisin Mink dhe familjen Kozuki të vendit Wano me qëllim të largimit jo vetëm të Kaido nga pushteti, por edhe shogunit të vendit Wano.

Pas betejës me Piratët Donquixote, aleatët e Kapelës prej Kashte që morën pjesë në betejë u organizuan në shtatë divizione dhe formuan Flotë e Madhe të Kapelës prej Kashte e cila numëronte gjithsej prej 5640 anëtarësh.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ekuipazhi i Kapelës prej Kashte është i vetmi ekuipazh ku secili anëtar ka shpërblim në kokat e tyre.
 • Të gjithë anëtarët e ekuipazhit kanë humbur dikë që e donin: Luffy humbi një nga vëllezërit e tij; Zoro humbi rivalin dhe mikeshën e tij, Nami humbi nënën e saj birësuese; Usopp humbi nënën e tij; Sanji humbi nënën e tij dhe më vonë kuzhinierët e tij të tjerë nga Orbita; Chopper humbi figurën e babait të tij; Robin humbi nënën e saj, civilizimin e saj dhe shokun e saj Jaguar D. Saul; Franky humbi mentorin e tij; Brook humbi kapitenin e tij dhe më vonë ekuipazhin e tij; Jinbe humbi kapitenin, vëllain dhe mikun e tij, Fisher Tiger.
 • Në mangën Rurouni Kenshin, një bombë ishte e dizajnuar me Jolly Roger të ekuipazhit.
 • Në vëllimin e gjashtë të serisë së romanit grafik "Scott Pilgrim", Jolly Roger i ekuipazhit shfaqet në një pikturë të një anije në një festë.
 • Në kapitullin e fundit të Naruto, autori, Kishimoto, vizatoi Jolly Roger e Kapelës prej Kashte në shiritin e Narutos në statujën e Hokageve në skenën finale si homazh për One Piece. Në anën tjetër, në kapitullin 766, Oda vizaton Luffy duke ngrënë ramen (ushqimin e preferuar të Narutos) me Chopper në kokën e tij dhe Nami duke veshur si kamariere me dizajnin e simbolit të Konohagakures. Një dhelpër e vogël me veshjen e Narutos pa mëngë dhe duke ngrënë ramen. Një tjetër personazh shfaqet, por fytyra e tij është e mbuluar nga Nami, sidoqoftë bazuar në veshjen e tij, nënkuptohet se mund të jetë Naruto Uzumaki.[7]
 • Ekuipazhi u shfaq në videon muzikore të Arashi, A-ra-shi: Reborn, ku ata u shpëtuan nga ekuipazhi nga një ishull i shkretë, dhe festa me ta para se të dy grupet të preformonin këngën.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ One Piece Kapitulli 210 dhe Epizodi 126
 2. ^ One Piece Kapitulli 483 dhe Epizodi 375
 3. ^ One Piece Kapitulli 791 dhe Epizodi 734
 4. ^ One Piece Kapitulli 427 dhe Epizodi 309
 5. ^ One Piece Kapitulli 598 dhe Epizodi 517
 6. ^ One Piece Kapitulli 931
 7. ^ "Why Kishimoto draw One Piece symbol in the last chapter of Naruto?". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)