Naruto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Naruto

Naruto (ナルト) është një manga, serial dhe anime japoneze e ilustruar dhe shkruar nga Masashi Kishimoto. Kjo magna tregon për Naruto Uzumakin, një ninxha adoleshent, i zhurmshëm, i cili vazhdon të këmbëngulë për ëndrrën e tij për tu bërë Hokage, i cili është ninxha dhe më i fuqishëm i fshatit të gjethes. Seria është e bazuar në mangan e shkruar dhe ilustruar nga Kishimoto që u publika në Gusht 1997.

Manga u publikua për herë të parë nga Shueisha në vitin 1999 në numrin 43 të revistës japoneze Weekly Shōnen Jump. Momentalisht, manga është ende duke u serializuar;Deri tani janë publikuar vëllime 63 tankōbon.

Koha në akademi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konflikti i parë ishte mjaft i ndryshëm nga ai që është sot. Naruto fillimisht ishte i biri i Demonit Dhelpër dhe jo mbajtësi i saj. Sa herë që ai përdorte Oiroke No Jutsu (Teknika Atraktive ose Sexy) i dilte bishti. Gjithashtu edhe historia ishte vendosur në një kohë dhe hapësire më moderne.

Dymbëdhjetë vjet përpara se ngjarjet e Narutos të nisnin, "Demoni Dhelpër me nënte Bishta" sulmoi Fshatin e Gjethes Konohagakure, qendër e Kombit të Zjarrit. Fuqia e tij ishte shumë e madhe, aq sa edhe shinobit më të mirë nuk arritën ta shkatërronin. Atëherë Hokage i Katert, Minato Namikaze, babai i Narutos, u detyrua të vuloste gjysmen e demonin në trupin e të birit të vet të porsalindur, duke dhënë jetën e tij.

Fjalët e fundit të Minatos ishin për Naruton. Ai donte që banoret të mos e shihnin Naruton si një monstër, por si heroi që i shpëtoi të gjitheve jetën. Pasi tha ketë, vdiq. Naruto kështu u detyrua të mbante brenda trupit forcën por edhe shpirtin e zi të dhelprës. Gjatë animes, do të shikohet që në përgjithësi Dhelpra me nentë Bishta ka pasur rol pozitiv duke i dhëne Narutos pak nga Chakra e vet, pasi të teren trupi i vogël i Narutos nuk mund ta përballoje. Ajo gjithsesi i garanton Narutos një rigjenerim të shpejte. Naruto shkonte në Akademinë Ninxha të fshatit të vet, por ishte një nxenes shumë i keq. Kjo nuk ishte sepse ishte i paafte, por sepse ai kishte kënaqësi kur të tjerët e mbanin në qendër të vëmendjes. Këtë ai mund ta arrinte vetëm duke i bërë rrengje të gjithëve, si edhe mjeshtrit të tij, Irukes. Por në kohën që provimi i fundit po bëhej, Naruto ngeli. Ai nuk që në gjendje të kryente Bunshin No Jutsu, teknikën e kloneve.

Më vonë mjeshtri Mizuki e bëri Naruton të vidhte Pergamenën E Ndaluar nga Hokage I Parë, duke I thënë se kështu ai do të ishte i aftë që të kalonte provimin, duke u bërë Genin. Naruto e besoi dhe e vodhi pergamenën. Pasi u shpall se Pergamena ishte vjedhur, Mjeshter Iruka e kuptoi ku ishte Naruto dhe e bindi ti jepte Pergamenën. Por erdhi Mizuki dhe e plagosi Irukën. Atëherë Naruto, që kishte lexuar një Teknikë nga Pergamena e Ndaluar, e mundi Mizukin, për të mbrojtur Iruken, i cili së Bashku me Hokagen e tretë ishin të vetmit persona që e donin dhe e vlerësonin . Naruto përdori Kage Bunshin No Jutsu, niveli me i larte i bunshin no jutsu, ku Naruton duke i dhënë një shirit që i tregon gjithë botës se Naruto është një Ninxha i Konohagakures, I barabarte me të gjithë moshataret e tij. Por dhelpra me nente bishta e bene qe te jetë i vetmuar,ti pelqejne sfidat dhe te jet pak me i forte se Sasuke,Sakura,Rock Lee etj..

Skuadra e Narutos[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Narutos i caktohen shokët e tij të skuadrës, Sasuke Uchiha dhe Sakura Haruno ata duhet të vihen në prove nga një Jonin, i cili në rast së shikonte që ata kishin aftësi për tu bërë ninxha, do të vihet në krye të Skuadrës së tyre. Jonini i skuadrës të Narutos ishte Kakashi Hatake, një nga jouninat më të fortë të fshatit të gjethes. Ai ka një aftësi te dhuruar nga shoku i tij i ngushte Sharinganin, një lloj syri që arrinë të kopjojë teknikat që i ka përballë dhe që njëkohësisht arrinë të përdore teknikat njëkohësisht me përdoruesin. Ai i jep një provë të vështire, por që Naruto dhe skuadra arrin ta kaloje.Ate nuk e kishte kaluar askush prej te skuadrave te tjera.kuptimi i kesaj prove ishte bashkpunimi Kështu formohet ajo që do të quhet Skuadra 7, e Përbërë nga Kakashi Hatake, Sasuke Uchiha, Sakura Haruno dhe Naruto Uzumaki.

Në fshatin e mjergullës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa kohë pas promovimit të tij në Genin Naruto ankohet që misionet janë shumë të thjeshta. Kështu Hokage I Tretë i jep një mision të Rangut C, të eskortonin një person. Ky person është Tazuna, një ndërtues urash i cili pretendon se i janë vënë mbrapa disa bandite. Pas nisjes, Kakashi vë re që nuk janë Bandite por Ninxha, gjë që e bën këtë mision të jetë e rangut B. Pas tij ishte vënë Gato, një biznes-men i cili nuk do që ura të ndërtohet. Kështu, ai përdor disa ninxha të Fshatit të Mjegullës,Kirigakure, Kryeqytet I Kombit të Ujit. Pas betejës së dytë, Kakashi është i aftë të vrasi Zabuza Momochin,dhe Hakun nxenesin e tij,me anë të teknikës Chidori(që e kishte shpikur vet) dhe teknikës së thërritjes. Haku vdes duke u përpjekur të shpëtoje Zabuzën, ndërsa Zabuza nga plagët e shumta që i dha Kakashi dhe njerëzit e Gatos, gjatë përpjekjes për të vrarë këtë të fundit nuk mundi të mbijetojë. Gjate kësaj lufte Naruto pushtohet për herë të parë nga Dhelpra me 9 Bishta, pas pseudo-vrasjes që i bëri Haku Sasukes. Ai arrin kështu të shkatërroi aftësinë e lindur të tij, hyoutonin (manipulimin e Akujvenje bashkim i stilit te ujit me te eres). Pas luftës së tij të parë të vërtete, Naruto kthehet në Konohagakure.

Provimi për tu bërë Chuunin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky provim ishte i ndarë në tri faza. Faza e parë ishte një provim me shkrim ku pyetjete ishin shumë të vështira dhe asnjë genin nuk mund ti bënte (perveç Sakurës). Kështu qëllimi i vërtete i provimit ishte që të testonte aftësitë që kishin ninxhat për të mbledhur informacion. Ishte edhe pyetja e dhjete, e cila thoshte : "Kush nuk është i sigurte që nuk e bën do këtë pyetje të dali jashtë. Ai do të skualifikohet dhe bashkë me të edhe skuadra e vet. Mund ta bëje provimin pas gjashtë muajsh. Por ai që rri këtu dhe nuk e bën dot pyetjen e dhjete, do të ngelet përgjithmonë një Genin." Naruto dhe banda nuk dolën dhe kështu provimi u quajt i Kaluar.

Faza e dyte e provimit do të bëhej në një vend të quajtur Pylli I Vdekjes. Këtu ata u pajisen me një Rrotulle(pergamene), që mund të ishte Rrotulla e Qiellit ose ajo e Tokës. Ata duhet të merrnin rrotullën që s’kishin dhe të niseshin për në kullën që ndodhej në qendër të pyllit.Armiqte e pare ishin Skuadra Oboro nga fshati i barit.Mirpo gjat ketij provimi, del për herë të parë në skenë Orochimaru, antagonisti kryesor në Naruto. Ai lufton me Naruton dhe Sasukën dhe përfundimisht arrin të vulosi Chakren e Narutos dhe të Dhelprës dhe arrin të lëshoje shenjen e tij të mallkuar në qafen e Sasukës. Pas një natë Sasuke arrin të ktheje shenjen e tij në nivelin e Parë, dhe kthehet në një njëri gjakatar që i këput duart nxënësit të Oroqimarut,Zaku Abumit.Ai arrin ti mund edhe nxënësit e tjerë të Orochimarut,Dozu Kinuta dhe Kin Tsuchi,me ndihmën e Rock Lee,Inos,Shikamarut,Çoshit dhe Sakurës. Por, gjithsesi pasi marrin dy rrotullat, ata shkojnë në kullë dhe aty presin për fazën e trete. Gjithashtu gjatë kësaj kohë, Anko Mitarashi, ish nxenesja e Orochimarut mundohet të Vrase mesuesin e vet.

Faza e tretë në fakt nuk zhvillohet me arritjen e tyre në kullë. Kjo sepse skuadrat që kishin arritur aty ishin shtatë, pra 21 persona. Ky numër është shumë i madh, prandaj kërkoheshin ndeshje preliminare. Ndeshjet ishin (tekst i trashe fituesi) :

 1. Sazuke Uchiha vs. Yoroi Akado
 2. Zaku Abumi vs. Shino Aburame
 3. Mitsumi Tsurugi vs. Kankurou
 4. Sakura Haruno vs. Ino Yamanaka
 5. Tenten vs. Temari
 6. Shikamaru Nara vs. Kin Tsuchi
 7. Naruto Uzumaki vs. Kiba Inuzuka
 8. Hinata Hyuga vs. Neji Hyuga
 9. Gaara vs. Rock Lee
 10. Chosh Akimichi vs. Dosu Kinuta
 • Kabuto Yakushi u tërhoq sepse keshtu e urdheroi Orocimaru.

Prova e vërtete u zhvillua një muaj më vonë. Kjo kohë u dedikua për stërvitje. Dosu Kinuta vdiq nga dora e Gaares në këtë kohë.

Raundet në fazën tjetër të provimit Chuunin ishin vendosur :

 1. Naruto Uzumaki vs. Neji Hyuga
 2. Sasuke Uchiha vs. Gaara
 3. Kankuro vs. Shino Aburame
 4. Temari vs. Shikamaru Nara (Shikamaru ishte gati për te mundur Temarin,por u tërhoq)

Gjatë kësaj kohë Naruto kërkon që Kakashi, sensei i tij ta stërvise atë, por Kakashi refuzon pas i duhet të stëvisë Sasukën (gjë që e çmend Naruton).Gjithsesi ai I këshillon një mësues tjetër, duke thënë që problem kryesor i Narutos janë bazat e tij dhe jo përparimi. Naruto vihet nën kujdestarinë e Ebisut, i cili nxirret jashtë loje nga Jiraiya. Pas shumë përipecish, Naruto arrin ta binde Jiraiyan të stervise. Jiraiya i mëson Narutos një teknikë të re dhe shumë të fuqishme, për sa kohë që mësohet plotësisht. Ajo quhet Kuchiyose no Jutsu (Teknika Thirrese). Kjo teknikë arrin, që nëpërmjet një sakrifice me gjak (mjafton të çash gishtin) të thyesh barrierat e hapësirës dhe të thërrasësh një kafshë nga një botë paralele. Naruto nënshkruan një kontratë që e bënt e lidhur me bretkosat (Gama). Por provimet per tu bere Chuunin do te nderpriten ne ndeshjen mes Sasuke Uchihas dhe Gaaras, sepse Orochimaru bashke me ninxhat e reres vendosin te sulmojne fshatin e gjethes. Hokage i trete sfidon Orochimarun, i cili sjell ne jete Hokagen e dyte dhe te pare. Hokage i trete sakrifikon veten e tij keshtu qe mund te vulosi krahet e Orochimarut dhe ai mos te jete me i afte te perdori teknika ninxha.Sazuke ndjek Gaaran,i cili është pa ndjenja.Më vonë rrugën e ndërpren Kankuro,i cili mundet nga Shino.Ndërkohë Naruto dhe Sakura u vihen pas Sazukes.Kur e merr vetën Gaara kthehet në gjysmë-perbindësh.Sazuke përdor chidorin por nuk mjafton.Nderkohe vjen Naruto.Gaara nuk e kishte problem,sepse për Gaaren Naruto ishte thjesht një hic gjë,mirpo nuk ishte ashtu sepse Naruto përdori teknika që Gaara mezi u bëri ballë.Gaara i tërbuar nxjerr përbindshin e tij, Shukaku(Demonin me Nje Bisht), kurse Naruto theret bretkosen shefe Gamabuntan me ndihmen e te ciles mposhtin Gaaran.Pas kësaj Naruto kthehet në shtëpi,po ashtu edhe Gaara,Orochimaru me ninxhat e tingullit dhe të rërës tërhiqen.

Ardhja e Itachi Uchias në fshat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ardhja e Itachi Uchiha është ne episodin e 82, por ai shfaqet jo vetëm në Naruto por edhe te Naruto Shippuden. Kur Itachi vjen bashkë me Kisamen, ata ndeshen me Kurenain, Asumën me Kakashin dhe Gain, por askush nuk del fitues në atë ndeshje. Të gjithë sensit donin të mos i tregonin Sasukes për Itachin (vëllain e Sasukes) por pastaj erdhi Sasuke aty te Senseit dhe një sensei nuk e kishte ditur se aty brenda ishte Sasuke edhe i tha sensei-ve të tjerë se e kishin parë Itachi Uchiha. Sasuke mori vesh se Itachi kishte shkuar po ne atë vend ku kishte shkuar naruto dhe Sasuke shkoi ta shpëtonte. Gjatë vrapimit të Sasukes iu kujtua se si i kishte Vrarë Itachi të gjithë klanin Uchiha. gjatë këtij luftimi Sasuke përdor chidori-n por kjo s'ishte e mjaftueshme përta vrarë Itachin sepse me chidori-n Sasuke s'mundi as ta prekte Itachi Uchiha. Pastaj naruto e përdori Kuchiyose no Jutsu (Teknikën e thërritjes) dhe më vonë erdhi jiraiya por Itachi dhe Kisame u larguan.

Hokage e pestë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jirayas i jepet shansi te behet hokage i pestë por ai nuk do.Kështu njeh një hokage më të mirë domethënë Tsunade.Ai merr me vete edhe Naruton.Gjatë rrugës Naruto i kërkon Jirayas ti a mësoi një teknikë. Kështu Jiraya vendos ti a mësoi teknikën e Hokages së katërt,Rasenganin.Kjo teknik është e ngjashme me chidorin,por është më e fort.Për ta mësuar këtë teknik narutos iu duhet të kryej tri faza. Faza e parë ishte të merrte një balonë me ujë dhe ta shpërthente me anë të chakrës,nga të gjitha anët.Naruto ia del mban përmes një maceje. Faza e dytë ishte ta shperthente një topë të mbushur me ajër jo me ujë.Naruto përdor dy duart për ta bërë këtë provë. Faza e tretë,në fakt ajo ishte prova më e vështirë,kjo provë bëhej me dy duar.Në njërën dorë duhet ta shpërthesh topin me ujë,ndërsa në tjetrën ta krijosh rasenganin. Naruto nuk e kryejti provën e tretë sepse duheshin të niseshin për Tsunaden.Kur e gjejnë bashkë me Shizunen,ndihmësen e saj,vjen Orochmaru me Kabuton.Ai i thotë tsunades ti shërojë duart që ia kishte marrë hokage i tretë,mirpo nuk pranon.Naruto e mund Kabuton me Rasenganin,ndërsa Jiraya dhe Tsunade luftojnë me Orochimarun.Këtu bëhet beteja mes tre saninve,të cilët bëjnë teknikën e thërritjes.Ata mundin Mandën dhe orochimarun.

Arratisja e Sasukes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas kthimit me Tsunade (në anime, pas kthimit nga misioni në Tokën e çaj), Sasuke filloi të bjerë në korrupsion të vendosur në vend për të nga Orochimaru. Ai filloi turrur Sakura Naruto dhe, jo si shokë-ekipit, por si armiq, përfundimisht defecting nga Konoha në mënyrë që të kërkojë nga Orochimaru për pushtet. Nën shoqërimin e katër Sound Orochimaru së, Sasuke lënë për t'u bashkuar Orochimaru, dhe u bashkua me një ekip Naruto rikthim që do ta sjellë atë përsëri, ai gjithashtu bëri një premtim për të Sakura se ai do të sjellë Sasuke përsëri me çdo kusht. Ndërsa anëtarët e tjerë të ekipit të merrej me katër Sound, Naruto në fund të angazhuar në një luftë me anëtari i pestë Katër Sound-së, Kimimaro.Megjithatë, ai nuk ishte në gjendje të mundë atë edhe me Nine Tails-klone hije të zgjeruara. Kur Naruto ishte gati për t'u vrarë, ai u ruajt nga Rock Lee, i cili i tha atij të vazhduar ndjekjen e Sasuke, ndërsa ai luftoi Kimimaro. Sasuke Naruto dhe përballen. Naruto fund kapur me Sasuke në një vend të quajtur Lugina e në fund, shumë pranë kufirit të tokës e zjarrit dhe Toka e Sound, dhe luftuan Sasuke. Me Sasuke Naruto vendosur për të vrarë në kërkimin e tij për pushtet, Naruto vendosur ai do të duhet të marrin seriozisht betejë nëse ai ishte për të sjellë Sasuke përsëri. Kur drive Sasuke's provuar për të vrarë të madhe se të zgjidhur Naruto's e miqësisë në një luftë të 'drejtë', Naruto përgjuar në chakra Nine Tails-'për nivelin në fushën e lojës, duke e lejuar atë që të qëllojë rreth Sasuke. Sasuke, shtyrë në kufijtë e tij, arriti të zhvillojë Sharingan pjekur, në masë të madhe shfrenuar Naruto. Kur Naruto,edhe me nëntë-Tails 'chakra, u mund, ai përgjuar në chakra edhe më shumë, dhe një atmosferë të kuqe të Nine Tails-' chakra, në formën e një dhelpre, rrethuar atë. Sasuke pastaj tërhoqi në fuqinë e fazës së dytë të tij vulën e mallkuar për të duhet të konkurrojnë me Naruto. Naruto përleshje me Sasuke. Të dy kishin një përplasja përfundimtare, Naruto me Rasengan e tij (të zgjeruara nga chakra Nine Tails-') dhe Sasuke me Chidori e tij (fuqizuar nga mallkuar vulë). Pas kontaktit, një, gjigand i zi energji kube formuar dhe rrethuar ata. Në kube, Sasuke Naruto goditi në stomak, ndërsa Naruto Sasuke's gërvishtem shirit dekorativ, duke dëshmuar përqesh më parë të kësaj të fundit e gabuar subjektit. Sasuke fitoi luftën, por pas ndezur në Naruto pa ndjenja, ai nuk mund të sjellë veten e tij për të vrarë mikun e tij më të mirë, kështu që ai thjesht vazhdoi në rrugën e tij për të Orochimaru.Kakashi dhe Pakkun nuk ka ardhur në kohë për të marrë Sasuke, dhe u largua me Naruto. Në spital, u zotua të Naruto Sakura se ai një ditë do të sjellë në shtëpi Sasuke. Menjëherë pas kësaj, Jiraiya arriti papritmas, duke u thënë Naruto për të trajnuar me atë për tri vitet e para. Ai gjithashtu i tha atij që të heqë dorë nga Sasuke, pasi ai nuk është e ndryshme nga Orochimaru. Naruto pranon trajnimit me Jiraiya, por refuzon të hequr dorë Sasuke. Në manga, menjëherë pas kësaj, niset Naruto, por në anime, ai qëndron për pak kohë, duke bërë misione të shumta filler hark.

Naruto Shippuden[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Naruto shippuden eshte nje anime e vashduar nga Naruto e bere nga Misashi Kishimoto.Ketu naruto paraqitet si 16 vjeq i kthyer nga nje stervitje me Jirayan pas 2 vitesh.Ne naruto shippuden akatsuki vihet ne veprim,me te gjith pjestaret per te kapur 9 perbindeshat me bishta.Sasuke ne kete anime paraqitet si njeri negativ mirpo ai e vret Itachin.


Rikthimi i Narutos[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi qe Naruto u kthye nga treiningu me Jirayan ai takon miqt e tij.Ne fillim ai takohet me Sakuren e cila ishte bere nje mjeke dhe ishte nxenesja e Tsunades,ata shkojn te Tsunade dhe nderkoh Tsunade i jap nje detyr,ajo ishte te ushtroheshin me Kakashin ne proven me zile.Kakashi fillon betejen me aktivizimin e sheringanit.Kjo betej zgjat deri ne mbremje ku ata e kalojn proven. Naruto merr vesh se te gjith ishin chuunin,dhe vetem ai kishte mbetur Genin,madje Neji ishte Junin bashk me Shikamarun,Temarin dhe Kankuron.Ndersa Gaara,ishte Kazekagu i peste

Kazekagu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne fshatin e reres ishin duke ardhur dy armiq,ata vinin nga Akatsuki,dhe quheshin Sasori dhe Deidara.Kur mberrijn Deidara me artin e tij krijoi nje zog gjigant prej nje gjeje qe quhej balta shperthyese.Ai hypi mbi te dhe fluturoi deri te Kazekagu i peste Gaara.Kur Gaara e pa menjehere leshoi reren e tij te gjalle.Mirpo Deidara dinte si tibente balle.Pastaj Gaara hypi mbi rere dhe u afrua tek Deidara,ketu u be nje betej ne ajer.Gaara vazhdonta ta ndiqte me rere deri sa ja keputi doren tekniken e shtrengimit te reres.Pastaj Deidara u detyrua ta bente nje balte bomb dhe ta hidhte ne fshatin e reres,mirpo Gaara kriji nje rere te madhe dhe mbuloi fshatin.Pastaj Deidara ia hedh fshehurazi disa marimanga balte dhe me shperthimin e tyre Gaara mundet.Deidara e kap dhe niset me Sasorin per tek strofka e Akatsukit.Kankuro i ndiq mirpo mundet nga bishti helmues i marionetes se Sasorit Hiru.pastaj fshati i reres kerkon ndihm nga fshati gjethes per kete mision ishin te ngarkuar naruto,sakura,dhe mjeshter kakashi

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Naruto perplasje ninxhash-Ne token e debores[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pra Naruto ishte ne nje tjetër mision me shoket e tij Sasuke dhe Sakura per te mbrojtur princeshen Kojubi.Naruto me mjeshtrin Kakashi dhe regjisorin për të bërë një film në token e debores.Por aty ishte kundershtari i kakashit Doto me ndihmesit e tij. Kur mberrin ne token e debores fillon lufta ndersa princeshes i kujtohet momenti i vdekjes se babait te saj. Naruto perlshet me nje nga ningjat dhe e perdor cakren e dhelpres me nente bishta dhe e mbulon me debore.Por ata kishin nje mburoje qe nuk mund te shkaterohej nga sulmet dhe artet ilusive.Doto kishte per qellim ta shkatrronte token e debores ne menyre qe princesha mos ta shikonte kurre.Naruton e futin ne nje qeli te Doto's dhe ai lidhet me zinxhir cakre,Naruto vazhdon te provoje te lirohet.Naruto lirohet por me pas ushtria e Dotos sulmon dhe te gjithë luftaret vdesin.Regjisori i filmit i tregon Kakashit se ajo ishte vertet princesha Kojubi.Kakashi me Naruton,Sasuken,Sakuran i mundin Doton i then cakrat e Dotos dhe tre ninxhave te tokes se Debores. Pastaj Ne Token E Debores fillon pranvera dhe te gezuar e kalojnë pranveren.

Toka e Dëborës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Naruto kishte ne një mision tjeter pë të mbrojtur princeshen Kojubi. Ata shkuan në tokë e dëborës për të gjiruar një film por ndihmësit e Dotos (xhaxhai i Kojubit) shkuan që ta merrnin kristalin që kishte Kojubi në qafë po Kakashi Naruto Sazuke dhe Sakura e ndaluan këtë gjë por ata e morë Kojubin dhe e morën edhe kristalin por naruto kishte shkuar për ta ndihmuar pas ti vjen Sazuke Sakura dhe Kakashi ata përdorën shumë teknika: chidori, prerja e vetëtimës, prita e luanit dhe rasengan. Doto zbuloi se thesari i Kazaanës ishte që të dilte pranëvera dhe me rasenganin naruto e mundi Doton.


Rangut e ninxhave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Student akademie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studentet e akademisë ne Naruto jane ata ninxha te cilet nuk jane dipllomuar ende. Prova finale pe tu bere ninxha eshte perdorimi i tekniken e shumefishimit te trupit jo jutsu (teknika e kloneve). Naruto nuk e kaloi proven, por me pas mesoi tekniken e shumefishimit te trupit jo jutsu, nje teknike te ndaluar nga rrotulli i te parit qe me vone do te mesoje qe mund t'i shpjere eksperiencen e marre padronit.

Genin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Genin eshte niveli me i ulet i ninxhave. Kjo grade vjen pas diplomimit ne akademine ninxha.Çdo skuader genin eshte e perbere prej tre pjestaresh dhe nje mesues jounin.Ata kryejne misione te rankeve te ndryshem si rank D,C,B,A dhe misionet me rank me te veshtire S.

Chuunin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chunin eshte nje niveli i ninxhave siper nivelit genin . Per t'u bere nje Chunin duhen kaluar disa prova. E para është nje prove me shkrim qellimi i te ciles eshte qe ninxhat te tregojne aftesite e tyre per te marre informacion duke qene se ushtrimet ishin per chunin, pra teper te veshtira per nivelin e tyre keshtu qe duheshin kopjuar nga disa chuunin te maskuar si genin. Vetem Sakura Haruno mundi t'i bente pa kopjuar por naruto nuk e bëri testin por e kaloi,sepse ai qe udhehiqte kete prove Ibiki Morino, nje jounin i gjethes i nxorri para sfides qe te qendronin per t'iu pergjigjur pyetjes se fundit te cilen do tua komunikonte ose te hiqnin dore prej saj.Ai u tha qe nqs qendronin duhet patjeter ti pergjigjeshin sakte pyetjes se fundit ose perndryshe nqs spergjigjeshin sakte do te ngelnin pergjithmone genin.Shume skuadra u terhoqen,por Naruto jo. Athehere Ibiki u komunikoi se te gjithe ata qe qendruan e kaluan proven e pare,sepse nuk kishin frike per ta perballur sfiden. Prova e dyte ishte prova e mbijeteses ne pyllin e vdekjes ku cdo skuader duhej te merrte rrotullin me elementin e kundert te asaj qe kishin vete. Pasi skuadrat te dilnin nga pylli (ku koha maksimale ishte 5 dite) ata nisen nje gare eliminatore ku ata qe do te dilnin fitimtar nga beteja do te hynin ne proven e fundit. Prova e fundit ishte nje prove vetem me ndeshje nje kundra nje njesoj si ne proven e parafundit, por kjo u nderpre nga invazioni i Orochimarut (nje nixha legjendar) ne aleance me ninxhat e reres.

Kapiten[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kapitenet jane jonin te specializuar ne nje zone te caktuar militare si psh: Yamato dhe Ibiki Morino. Ibiki Morino eshte i specializuar ne tortura (edhe prova e pare ne zhgjedhjet per chuunin ishte nje torture e vertete mendore). Kapitenet jane ne nivel me te larte se Chuuninet, por ne nje nivel me te ulet se Joninet, por nuk eshte e detyrueshme nese je chuunin te behesh njehere kapiten pastaj jonin; mund edhe te te kalosh nga grada chuunin tek grada jonin.

Niveli S[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne nivelin S hyjne ninxhat me te forte. Ky nuk eshte pikerisht nje nivel por nje titull. Niveli i tyre aktual mbetet jonin (Kakashi Hatake). Naruto dhe Sasuke konsiderohen niveli S vetem ne Naruto Shippuuden. Ne nivelin S hyjne edhe te gjithe pjestaret e Akatsukit (nje organizate e mistershme qe synon te pushtoje boten me ane te jinchurrik-eve te shperndare neper pese tokat e medha nga Rikudou Sannin(Sage of sixth paths {Dublimi Anglisht}).

Sanin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sanin është një nivel ninxhash shumë i lart.Sanin ndryshe quhen "ninxhat legjendarë".Këtë nivel e kan arritur nxënësit e Hiruzen Sarutobit (Hokagu i Trete),hokagut të tretë,që janë:Orochimaru,Tsunade dhe Jiraiya.Ata u shpërngulën në vende të ndryshme.Orochimaru vdes nga dora e Sasukes dhe Jiraiya vdes nga dora e Nagato-s ose Pein-it . Per tsunaden nuk dihet akoma gje por ajo deri tani eshte ne gjendje kome pas luftimit kunder Pein-it.Gjithashtu Naruto behet nje Sanin gjate betejes me Pain dhe anet e syve te tij behen me rrathe te kuq.

Nukenin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nukenin jane gjithe ninxhat tradhetar te nje fshati. Keta ninxha jane larguar ose jane ndjekur nga fshatrat e tyre pershkak te krimeve qe kane bere. Per fshatin e gjethes te tille jane Itachi Uchiha, Madara Uchiha,Sasuke Uchiha, Orochimaru etj. Ninxha te tjere tradhtar jane gjithe anetaret e Akatsuki.

Kage[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli kage i japer vetëm atij ninxha që është më i miri i atij fshati.Ka shemë lloje të kages Hokage quhet kage i fshatit te gjethes, Mizukage quhet kage i fshatit te mjergulles, Kazakage kage i fshatit te reres, Tsuchikage kage i fshatit te gurit dhe Raikage kage i fshatit te reve.Kage-ja duhet tw apeovohet nga daimyo (feudali)i shtetit ne fjale, p.sh daimyo i tokes se zjarrit, ku ndodhet fshati i gjethes duhet te aprovoje Hokagen. Gjthashtu merret mendimi i pleqve te nje fshati, si p.sh Danzo Shimura, i cili arriti te behej hokage-ja i gjashte per nje dite, para se te vritej nga Sasuke. Deri me sot njihen keta kage Hokage: Hashirama Senju (hokage i pare) Tobirama Senju (hokage i dyte) Hiruzen Sarutobi (hokage i trete) Minato Namikaze (hokage i katert) Tsunade (hokage i peste) Danzo Shimura (hokage i gjashte)i cili nuk ndenj shume koh hokages sepse u zbulua qe kishte vjedhur syte e ucihave .Me pas vendin e tij e zuri Kakashi Hatake (hokage i gjashte) dhe Hokagja i tanishem eshte Naruto Uzunaki (hokage i shtate )

Mizukage : Yagura (Mizukage i katert) Mei Terumi (mizukage e peste) Chojuro (mizukage i gjashte)

Kazekage :Reto kazekage i pare,Shamon kazekage i dyte ,Kazekage i trete( nuk i dihet emri)Rasa kazekage i kater , Gaara kazekagja i peste

Raikage : babai i A-se (raikage i trete) A (raikage i katert) Darui (raikage i peste)

Tsuchikage: Mu (tsuchikage i dyte ) Onoki (tsuchikage i trete) Kurotsuchi (tsuchikage e kater )

Ne kete kohe Kaget jane : Naruto ,Kurotsuchi , Gaara,Darui,Chojuro

Grupet e ningjave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Forcat speciale të Anbu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është një grup ninxhash me nivel mesatarë.Niveli Anbu u jepet pas nivelit të kapitenëve.Këtu marrin pjesë edhe Kabuto Yakushi dhe Kakashi Hatake,itachi Uchiha etj.Anbu janë forca që ju jepet urdhëri nga Hokagu ose Kapiteni që të kryejnë misione të rëndësishme.Ata mbajne edhe maska që i ngjajne ariut . Lideri i tyre quhet Danzo-u dhe vritet nga Sasuke pas ndodhise me Tobin dhe vrasjes se Itachit