Orochimaru

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Orochimaru është një personazh fiktiv dhe antagonisti kryesor në manga dhe anime Naruto.

Përshkrimi i personazhit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Orochimaru ishte një nga nxënësit e hokages se 3, fuqia e tij janë gjarpërinj, ai ka gjithashtu tekniken Kuchiyose no Jutsu, ai nxjerr një gjarpër të madh që quhet manda. Orochimaru ka një shpatë që quhet Kusanagi, ai ka ndryshuar shumë herë trupin e tij. Në gjysmëfinalen e provimeve të Chuunin ai u maskua si kazekage i 3 dhe luftoi me hokagen e 3. Hokage i 3 vdiq por para se të vdiste i ngriu duart Orochimarus, pastaj orochimaru u kthye përsëri në konoha. Ai i kërkoi Tsunaden ti shëronte duart, aty pastaj u be beteja mes Jiraiyes, Tsunades dhe Orochimarus, këto luftuan me Kuchiyose no Jutsu dhe në fund Orochimaru iku. Ai ia ka vendosur Sasukes shenjen e mallkimit. Në Naruto shippuden ai dhe ndihmesi i tij Kabuto luftojnë kundër Narutos, Tenzon, Sain dhe Sakuren, aty Naruto kthehet ne dhelpër me 4 bishta dhe Orochimaru u kthye ne gjarpër. Ai vritet nga Sasuke në fund. Orochimarut i kane vdekur prindërit keshtuqe nga ai moment u be i keq dhe u fiksua para teknikave të ndaluara. Jiraiya që i vetmi që mund ta ndalonte por ai nuk dinte se çfarë të bënte.

Stampa:Link GA