Jump to content

Itachi Uchiha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Itachi Uchiha
Personazh nga Naruto
Paraqitja e parë
  • Naruto kapitulli 139: Lavdëria...!
Krijuar ngaMasashi Kishimoto
Dubluar ngaJaponisht
Hideo Ishikawa[1][2]
Yuka Terasaki (fëmijë)
Anglisht
Crispin Freeman[3][4]
Skip Stellrecht (Naruto epizodet 29-30)[4][5]
Michelle Ruff (fëmijë)
Doug Erholtz (Naruto: Ninja Council 3)
Robbie Daymond (Rock Lee & His Ninja Pals)
Informacione
LidhjetFugaku Uchiha (baba)
Mikoto Uchiha (nënë), Sasuke Uchiha (vëlla)
Sarada Uchiha (mbesë)

Itachi Uchiha (うちは イタチ Uchiha Itachi) është një personazh fiktiv në mangën Naruto të krijuar nga Masashi Kishimoto. Ai ishte një shinobi i klanit Uchiha të fshatit të gjethes që shërbente si kapiten i Anbu-s. Ai më vonë u bë një kriminel ndërkombëtar pasi vrau të gjithë klanin e tij, duke kursyer vetëm vëllain e tij të vogël, Sasuke. Ai më pas u bashkua me organizatën ndërkombëtare kriminale të njohur si Akatsuki, veprimtaria e së cilës e solli atë në konflikt të shpeshtë me Konoha dhe ninxhat e saj - përfshirë Sasuke - i cili kërkoi të hakmerrej për klanin e tyre duke vrarë Itachi. Pas vdekjes së tij, motivet e Itachit u zbuluan të ishin më të komplikuara nga sa dukej dhe se veprimet e tij ishin vetëm në interes të vëllait dhe fshatit të tij, duke e bërë atë të mbetet një shinobi besnik i Konohagakure deri në fund.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Itachi ishte fëmija i parë i Fugaku dhe Mikoto Uchiha. Fëmijëria e tij e hershme u karakterizua me dhunë: kur ai ishte katër vjeç, Lufta e Tretë Botërore Shinobi zhvilloi dhe ai ishte dëshmitar i dorës së parë të shumë viktimave të luftës. Vdekja dhe shkatërrimi që ai përjetoi në një moshë kaq të re e traumatizoi Itachin dhe e bëri atë një pacifist, duke e çuar atë në stërvitje pa ndërprerje për të arritur ëndrrën e tij për t'u bërë një ninxhë midis ninxhave për të fshirë luftimet nga bota. Në moshën 5 vjeç, pasi u bë një vëlla i madh me Sasuke, Itachi u afrua nga Shisui, i cili ofroi të stërviteshin së bashku. Shpejt, të dy u bënë miqtë më të mirë, duke formuar një lidhje vëllazërore ndërsa vazhdonin të mësonin truket e tjera të reja. Gjatë sulmit të Dhelprës me Nëntë Bishta, ai ishte në shtëpi vetëm duke kërkuar Sasuke, i ndjekur nga Itachi duke shpëtuar Mikoto nga rëniet e mbetjeve, dhe në anime duke kërkuar strehim me Izumi. Sulmi i Nëntë Bishtave kishte acaruar marrëdhëniet midis udhëheqjes së Konoha dhe Uchiha, të parat besonin se të dytët ishin përgjegjës. Uchiha u zhvendosën në buzë të fshatit, duke i izoluar ata nga pjesa tjetër e fshatit dhe duke e bërë më të lehtë monitorimin e tyre.

Në moshën gjashtë vjeç, Itachi u regjistrua në Akademi, ku vazhdimisht shënoi më të lartën në secilën lëndë dhe mësoi shpejt çdo aftësi që i mësohej, duke rezultuar në atë që të vlerësohej si më i miri i brezit të tij. Pas katër muajsh, mësuesit e tij unanimisht ranë dakord ta linin atë në provimin e diplomimit herët për shkak të Itachi që ishte më shumë se mjaft i avancuar për nivelin e genin, të cilin ai e kaloi më vonë atë muaj. Gjatë kësaj kohe, ai filloi të studionte seriozisht historinë e botës, duke fituar një vlerësim të madh për të. Ditën që ai u diplomua si i diplomuari më i ri i pasluftës, atij iu afrua Danzō Shimura, i cili vlerësoi të menduarit e Itachit.

Duke u bashkuar me skuadrën 2, Itachi vazhdoi të përmirësonte aftësitë e tij në nivelin chūnin, duke e çuar atë që të tërhiqte vëmendjen e udhëheqësve të Konoha. Duke përmbushur kriteret, Fugaku e lejoi atë të ulej në takimet klanore në bodrumin e Shenjtërores Naka. Gati një vit që nga diplomimi, Itachi kishte zotëruar teknika të ninxhës në masën që misionet e tij shkuan shumë lehtë, megjithëse Yūki Minazuki nuk e rekomandoi atë për Provimet e Chūnin. Pasi mbushi tetë vjeç, pasi zogu i skuadrës 2 ishte dalluar më shumë gjatë vitit, ata kishin për detyrë të ruanin Daimyō-n e Zjarrit gjatë udhëtimit të tij vjetor në Konoha. Gjatë misionit, autokolona u sulmua nga një individ i maskuar, i cili vrau Tenma Izumo para Itachi, duke rezultuar në zgjimin e tij Sharingan, të cilin ai e zotëronte në të njëjtën moshë. Në moshën 10 vjeç, zyrtarët e Konoha lejuan Itachi të konkurronte në Provimet e Chūnin nga ai vetë, të cilin ai e kaloi dhe u bë një chūnin.

Në moshën 11 vjeç, ai hyri në Anbu. Arritjet e Itachi ishin një burim krenarie e madhe për familjen e tij, babai i tij e shikonte atë si provë të prosperitetit të ardhshëm të Uchiha dhe vëllai i tij e shikonte atë si një model për të jetuar deri në të. Itachi kaloi shumë kohë me Sasuke, duke u stërvitur me të (megjithëse rrallë në të vërtetë e stërviste) dhe duke i dhënë atij njohjen që i ati nuk e bëri. Sidoqoftë, me gjithë vëmendjen që ai mori, shumë pak e kuptuan Itachin, duke besuar se izolimi i tij ishte rezultat i hendekut midis aftësive të tyre dhe atyre dhe jo pakënaqësisë së tij me jetën e konfliktit të shinobi. Përfundimisht, përbuzja e Uchiha-s për trajtimin e tyre të padrejtë i bëri ata të planifikonin një grusht shteti. Fugaku, kreu i Uchiha dhe kryeksplotatori i grushtit të shtetit, inkurajoi përparimin e Itachi në radhët e Anbu si një mjet për të spiunuar fshatin. Itachi, megjithatë, e dinte që një grusht shteti Uchiha do të çonte në ndërhyrje nga fshatra të tjerë dhe përfundimisht të fillonte një Luftë tjetër Botërore, diçka që ai nuk mund ta mbështeste. Ai në vend të kësaj u bë një agjent i dyfishtë, duke raportuar veprimet e Uchiha tek Hokage i Tretë dhe Këshillit të Konoha me shpresën se do t'i ndihmonte ata të gjenin një zgjidhje paqësore.

Itachi ndau barrën e tradhtisë së fisit të tij me Shisui. Por me kalimin e kohës u bë gjithnjë e më e qartë se paqja nuk mund të arrihej. Shisui synonte të përdorte Kotoamatsukami-n e tij tek udhëheqësit e Uchiha për t'i detyruar ata të negocionin, por syri i tij i djathtë u vodh nga Danzō para se të kishte një shans. Vetë opsionet e tij të rraskapitura, Shisui ia besoi syrin e mbetur Itachi dhe iu lut që të mbronte fshatin dhe emrin e familjes së tyre para se të mbytej në lumin Naka. Itachi u shqetësua nga vdekja e Shisui, aq sa të zgjonte Mangekyō Sharingan-in e tij. Kur të nesërmen disa Uchiha, tashmë dyshues ndaj Itachi, e akuzuan atë për vrasjen e Shisui dhe organizimin e një vetëvrasjeje, Itachi humbi qetësinë e tij dhe i sulmoi ata, duke i mundur ata me lehtësi. U krijua një përçarje midis Itachi dhe familjes së tij, dhe paralajmërimet e tij ndaj tyre për të rishikuar atë që po bënin ranë në vesh të shurdhër. Në moshën 12 vjeç, ai u gradua në kapiten të Anbu, me moshën e tij të promovimit të zbuluar publikisht që ishte 13 për shkak të kërkesës së Danzō dhe pranimit të Hiruzenit.

Megjithëse Hokage i Tretë ende dëshironte të negocionte me Uchiha, Danzō Shimura pranoi se nuk kishte më një rezultat që mund të shihte mbijetesën e klanit Uchiha. Ai ia shpjegoi këtë Itachit dhe i la atij një zgjedhje: ta mbështes grushtin shtetin të Uchiha dhe të masakroj të gjithë klanin, përfshirë Sasuken ose të pranojë caktimin për të zhdukur klanin para se të fillonte grusht shteti dhe të lejohej të kursente Sasuke. Itachi zgjodhi vëllain e tij. Pavarësisht se kishte bërë zgjedhjen e tij, Itachi u mundua nga faji, veçanërisht me dijeninë se Shisui ka shumë të ngjarë të mos e falte zgjedhjen e tij për të shkatërruar klanin. Sidoqoftë, duke kujtuar fjalët e babait të tij për të mos lënë të tjerët të vendosnin gjëra për jetën e tij, ai vendosi të vazhdojë rrugën e tij. Ndërsa po bënte përgatitjet e fundit, Itachi zbuloi një burrë të maskuar që po vjedhte përreth Konohës. Nga vëzhgimi i tij, ai arriti të besonte se burri ishte me të vërtetë Madara Uchiha i vendosur të provokonte një konflikt të ri. Itachi iu afrua me një ofertë: ai do të ndihmonte "Madara" me zhdukjen e Uchiha, duke u hakmarrë kundër tyre për braktisjen e tij dekada më parë, nëse Madara do të kursente fshatin, për të cilin ai ra dakord.

Në një natë Itachi dhe Tobi therën tërë klanin. Itachi mori përsipër të ekzekutojë personalisht prindërit e tij. Pavarësisht nga tradhtia e tij, ata nuk e sillën asnjë keqdashje, përkundrazi i thanë atij në momentet para se të vriteshin se ishin krenarë për të dhe duke kërkuar që ai të kujdesej për Sasuke. I tronditur nga pikëllimi për veprimet e tij, Itachi pa në Sasuke personin e vetëm të përshtatshëm për ta ndëshkuar për krimet e tij. Në mënyrë që të vendoste Sasuke në këtë rrugë, ai u hodh si një armik, duke e lejuar Sasuke ta gjente atë duke qëndruar mbi trupat e prindërve të tyre dhe duke përdorur Tsukuyomi për ta torturuar atë me vizione të vrasjeve të tyre. Sasuke iku, duke pasur frikë nga vdekja e tij, por Itachi e ndoqi për të zbuluar gënjeshtrën që ai kishte sajuar: ai vrau familjen e tyre për të provuar guximin e tij dhe tani donte të provonte veten kundër sfidës së vetme të mbetur për të, vëllait të vogël që ai kurrë nuk e kishte dashur . Ai e inkurajoi Sasuke të bëhej mjaft i fortë për ta vrarë dhe për t'u hakmarrë, dhe për këtë qëllim sugjeroi që të blinte një Mangekyō Sharingan të tijin. Itachi u largua, por u befasua kur pa Sasuke që po e ndiqte tashmë me një Sharingan të sapo zgjuar. Përpjekja për hakmarrje e Sasuke dështoi dhe ai kaloi jashtë, por jo para se ta shihte Itachi duke qarë me pendim.

Më pas, ai maskoi një klon sorre si anëtar të Rrënjës për të kërcënuar Danzō se do të zbulonte sekretet e Konoha në fshatrat armike nëse prekte Sasuken, pasi kishte kuptuar që Danzō nuk mund të besohej për të mbajtur premtimet e tij. Për biznesin e tij përfundimtar në fshat, Itachi vizitoi Hokagen e Tretë dhe raportoi misionin e tij të përfunduar, për habi dhe zhgënjim të Tretit. Itachi kërkoi që ai të vështronte Sasuken, gjë që i Tretë u zotua ta bënte. Itachi u largua nga fshati publikisht një tradhtar, por fshehurazi me një mision të ri: të depërtonte në organizatën Akatsuki, dhe ta mbante atë të mos lëvizte kundër Konoha. Në anime, në një moment pasi u bashkua me Akatsuki, ai fillimisht u partnerizua me Jūzō Biwa. Ndërsa u mësua me ambientin e tij të ri dhe punoi mirë me partnerin e tij, dyshja përfundimisht u dha një mision në Tokën e Ujit. Pasi e përfunduan atë, ata u zunë në pritë një skuadër gjuetarësh-nin të udhëhequr nga Yagura. Ndërsa fillimisht ishte i shtypur nga jinchūriki i përsosur, Itachi ishte në gjendje ta mposhtte atë me Amaterasu, por jo para se Jūzō të vritej.

Dikur më vonë, Orochimaru u përpoq të vidhte trupin e Itachit në mënyrë që të fitonte Sharinganin, por Itachi e mundi atë me lehtësi, duke e bllokuar atë brenda një teknike ilusioni të paralizuar dhe duke i prerë dorën e majtë për ta parandaluar që ta shpërndante atë. Në anime, Itachi shprehu neveri për Orochimaru për eksperimentet e tij çnjerëzore dhe ishte gati ta vriste atë kur Kabuto shpëtoi Orochimaru por që të dy u detyruan të largoheshin nga Akatsuki. Më vonë, Itachi u partnerizua me Kisame Hoshigaki, me të cilin ai lidhi famën e tyre të përbashkët për vrasjen e bashkatdhetarëve të tyre. Për të gjetur një zëvendësim për Orochimaru, Itachi ndihmoi në rekrutimin e Deidara, artin e të cilit ai e mposhti me teknikën e tij të ilusionit; Deidara do të betohej përgjithmonë pas hakmarrjes për humbjen poshtëruese. Në anime, Itachi ndihmoi gjithashtu në rekrutimin e Hidanit. Pain përfundimisht mori frymën e përpjekjes së Orochimaru për të shkatërruar Konoha dhe kërkoi një ekip për të hetuar, gjë për të cilën Itachi doli vullnetar menjëherë për shkak të shqetësimit për sigurinë e Sasukes.

Në një moment, Itachi u sëmur nga një sëmundje e pashërueshme. Ai e mbajti veten gjallë nëpër vite me ilaçe dhe vullnet të pastër në mënyrë që të mund të jetonte aq kohë sa të vdiste nga dora e Sasukes.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që në moshë të re, Itachi ishte i qetë dhe i zgjuar, duke treguar pjekuri të dukshme për moshën e tij dhe njohuri se si të merrej me çdo situatë. Për të gjitha arritjet, talentin dhe famën e tij, Itachi ishte një njeri mjaft i përulur. Asnjëherë arrogant për aftësitë e tij dhe as duke nënvlerësuar të tjerët, shumica e gjërave që ai tha do të ishin të paanshme dhe të sakta. Nëse një kundërshtar tejkalon pritjet e tij ose paraqet një sfidë legjitime ndaj tij ose aleatëve të tij, Itachi do ta pranonte lirisht. Si shtatë vjeçar, arsyetimi i tij ishte i njëjtë me një Hokage. Duke studiuar histori, jo vetëm të klanit të tij ose të fshatit të tij por të botës, ai fitoi një vlerësim më të gjerë të asaj që ishte e rëndësishme. Të mësuarit aq shumë i dha mundësinë të kuptonte se si ndodhën ngjarjet e së kaluarës dhe, kur ai zbatoi të njëjtin kuptim në të ardhmen, ai u shqetësua se ku po shkonin gjërat. Në të njëjtën kohë, Itachi ishte ende mjaft naiv si fëmijë në shumë skenarë të botës reale dhe si i tillë ishte i gatshëm të mësonte nga kolegët e tij se si të dallojnë situatat. Ai jetoi në një distancë, duke vëzhguar individë dhe ide pa u përfshirë drejtpërdrejt në mënyrë që t'i kuptonte plotësisht ato.

Megjithëse kjo qasje e pengoi atë të bëhej afër me shumë njerëz, ajo i mundësoi atij të mendonte dhe të vepronte pa paragjykime ose paramendime, në vend të kësaj duke vlerësuar gjërat në mënyrë rigoroze për meritat e tyre. Në anime, Itachi pa dashje fitoi shumë miq dhe admirues për shqetësimin e tij të vërtetë për të tjerët, pavarësisht nga natyra e tij pasive. Ai do të mendonte për shinobi dhe origjinën e fshatit dhe të ardhmen e tij. Për këtë arsye, ai kurrë nuk u bë arrogant për aftësitë ose arritjet e tij; në të cilën, shumica e pikëpamjeve ose deklaratave që ai bënte zakonisht ishin të bazuara mirë, duke parë situatën për atë që ishte. Nga kjo ai nuk kishte besnikëri vetanake ndaj klanit të tij që ishte aq i zakonshëm midis Uçihave; megjithëse ai e donte familjen e tij dhe dëshironte më të mirën për ta, ai e dinte se kishte gjëra më të rëndësishme sesa aspiratat personale të Uchiha. Dreamndrra e Itachi ishte të bëhej Hokage, megjithëse e mbante të fshehur nga të tjerët. Itachi ishte gjithashtu një nga të paktët fshatarë të Konoha-s që nuk mbajti asnjë inat ndaj Naruto Uzumaki, duke besuar se Naruto ishte viktima më e madhe e sulmit të Nëntë Bishtave dhe i tregonte mirësi sa herë që takoheshin rastësisht.

Një pacifist në zemër, Itachi në të vërtetë nuk i pëlqente luftimet dhe do t'i shmangte ato kur të mundte. Kur nuk mundej, ai do ta përfundonte luftën sa më shpejt që të ishte e mundur, gjatë gjithë kohës që mbante veten sa më shumë që të ishte e mundur. Përkundër kësaj, Itachi ndjeu se nevojat e tij ishin dytësore për të mirën më të madhe dhe për këtë qëllim ai u bë një shinobi. Ai stërvitej pa u lodhur për të përmirësuar veten sa më shpejt që të mundej dhe iu nënshtrua të gjitha shqetësimeve të jetës shinobi pa ankesa për motivin e thjeshtë për të qenë i dobishëm për të tjerët. Angazhimi i tij kufizoi pamaturinë, për shkak të stërvitjes private duke përdorur metoda jashtëzakonisht vdekjeprurëse të tilla si shmangia e një breshëri kunai në anime. Të qenit aq i arrirë sa një ninxha i mundësoi Itachi që t’u afrohej problemeve më pak me dhunë sesa të tjerët, duke kënaqur natyrën e tij paqedashëse. Këto dy ekstreme të personalitetit të tij hynë në konflikt ndërsa ngjarjet lëviznin drejt Rënies së Klanit Uchiha; ai nuk dëshironte të dëmtonte familjen e tij dhe kërkoi një zgjidhje paqësore, por e dinte se rruga me më pak gjak do të ishte shfarosja e klanit. Kur Klani Uchiha refuzoi të pengonte nga planet e tyre, Itachi u shty tej skajit dhe qëndrimi i tij normal i sjellshëm ndaj fiseve të tij u bë më i dhunshëm, duke i kritikuar haptas dhe duke u përplasur për zgjedhjet që vulosnin fatet e tyre dhe të tijat. Pavarësisht nga pacifizmi dhe dashamirësia e tij natyrore, Itachi kishte një anë të zemëruar dhe të pamëshirshme kur ata që donte u lënduan ose kërcënuan. Në shenjë hakmarrjeje për manipulimet frikacake të Yashiro Uchiha me babanë e tij nga hijet dhe për të ndihmuar në provokimin e luftës kundër Konohagakure duke mbajtur të lirë nga përgjegjësia vetë, Itachi përdori Tsukuyomi e tij për ta detyruar atë të përjetonte ditë tortura në një çast pasi e bëri të kuptojë se sa i dobët ishte në krahasim me vetë Itachi.

Megjithë traumat që ai pësoi nga vrasja e familjes së tij, Itachi nuk fajësoi ata që ishin në mesin e udhëheqjes së Konoha-s që i dhanë misionin; megjithëse nuk i besonte Danzō-s në një nivel personal, ai e dinte që Danzō kishte vetëm interesat më të mira të fshatit. Por Itachi - pjesërisht nga nevoja e caktimit të tij për t'u bashkuar me Akatsuki - u ndryshua shumë pas masakrës, rrallë nëse shfaqte ndonjëherë emocione. Ai u bë më i prirur për shfaqje të forcës dhe lejoi zakone të caktuara të dhunshme të partnerit të tij, Kisame, me pretendimin se kjo i çoi përpara qëllimet e Akatsukit. Itachi nuk mund dhe nuk do të tundte plotësisht mënyrat e tij pacifiste dhe do të largohej nga konfrontimi ose frenimi në Kisame nëse gjasat e dëmit kolateral bëhen shumë të larta për veten e tyre ose për të tjerët. Përveç kësaj, Itachi do të vazhdonte të tregonte moralin e tij herë pas here, ndërsa shprehte neveri për mungesën e kujdesit të Orochimaru për jetën njerëzore. Ndërsa Kisame nganjëherë protestonte, ai e konsideronte Itachi një mik të mirë dhe i dëgjonte udhëzimet e tij. Itachi gjithashtu kishte një partneritet të denjë me partnerin e tij të mëparshëm Jūzō, duke treguar respekt për të dhe pas vdekjes së tij, duke vendosur të mbeturat e Kubikiribōchō në dorën e Jūzō.

Paqja dhe mbrojtja e Konoha ishte gjithmonë në ballë në mendjen e Itachit, por ishte përkushtimi i tij vëllait të tij, Sasuke, ai që mori përparësi në çdo situatë. Që nga koha e foshnjërisë së Sasuke, Itachi i dha detyrë vetes të kujdesej për të. Ata do të kalonin ditë të tëra së bashku në pyjet përreth Konoha duke pasur aventura dhe duke kryer misione të vetë-emëruara. Kur Itachi u bë një ninxhë dhe mori shumë vëmendjen e babait të tyre, Itachi do të bënte kohë të veçantë për të mbushur këpucët e babait të tyre për të mirën e Sasuke, madje herë pas here refuzonte dëshirat e babait të tij për ta bërë të lumtur Sasuke. Nga ana tjetër, Sasuke dëshironte të ishte njësoj si vëllai i tij i madh dhe shpesh do t'i kërkonte Itachi ta trajnonte atë në artet e ninxhës. Itachi pothuajse kurrë nuk do ta bënte këtë, duke goditur ballin dhe duke premtuar ta stërviste atë më vonë. Fatkeqësisht, asnjë nga këto premtime nuk u mbajt kurrë.

Ishte siguria e Sasuke që në fund të fundit e bindi Itachi të vriste pjesën tjetër të Uchiha, duke besuar se dënimi i tij vetjak ia vlente nëse siguronte mbijetesën e Sasuke. Edhe pse e bëri atë për Sasuke, Itachi donte të dënohej për krimet e tij dhe zgjodhi Sasuken si atë që do të hakmerrej ndaj tij. Për ta shtyrë Sasuke në këtë drejtim, Itachi mbajti në këmbë arsyen e vërtetë të veprimeve të tij dhe në vend të kësaj mori personalitetin e një njeriu që nuk kishte dashuri për vëllain e tij të vogël. Itachi kujdesej për Sasuke vetëm për shkak të syve që mund të merrte për të fituar Eternal Mangekyō Sharingan. Pas bashkimit në Akatsuki, sa herë që takohej me Sasuke me kalimin e viteve ai e tallte dobësinë e tij dhe e inkurajonte atë të bëhej aq i fortë sa ta vriste. Plani i tij ishte që, pasi të ishte vrarë, Sasuke do të vlerësohej si një hero. Itachi kurrë nuk dëshironte që Sasuke të mësonte të vërtetën për masakrën e Uchiha dhe nëse do ta shpresonte, ai shpresonte se kujtimi i një vëllai të madh të urryer do ta bënte që ai të mos e besonte atë. Ndjekja e vazhdueshme e paqes së Itachi, e shoqëruar me fshehtësinë kryesore të misioneve të tij dhe aftësinë e tij për t'u kujdesur për ata që e rrethonin, e çoi Itachi të merrte vetë çdo barrë, duke besuar se nuk kishte nevojë për ndihmë nga shokët.

Pasi ai vdiq dhe u rimishërua, Itachi zbulon se planet e tij dështuan kryesisht; Sasuke nuk është një hero, ai e zbuloi të vërtetën për atë që bëri Itachi dhe tani ai synon të shkatërrojë Konoha për rolin e saj në Itachi dhe vuajtjet e klanit Uchiha. Ai vendos besimin e tij te Naruto Uzumaki për të ndaluar Sasuken që të shkojë më tej në rrugën e errësirës dhe pasi Naruto të deklarojë se ai do të ndalojë vetë luftën, paralajmëron Naruto që të mos harrojë vlerën e miqve të tij siç bëri ai vetë dhe "Madara", duke kujtuar atë se si ata që ai e donte e ndihmuan atë të vinte deri tani. Itachi më vonë madje tregon ndjeshmëri ndaj armikut të tij Kabuto Yakushi, duke e krahasuar arrogancën dhe besimin e Kabutos në asgjë që është përtej tij me vetveten e gjallë të Itachit, duke i thënë që një rrugë e tillë mund të çojë vetëm në dështim, në të njëjtën kohë duke parë më në fund duke pranuar veten e tij të vërtetë për kush është ai dhe duke e falur veten për gabimet e tij. Itachi tregon më tej një anë reflektuese, duke refuzuar pretendimet e Sasuke se ai ishte i përsosur dhe duke i thënë se përsosmëria nuk mund të merret kurrë nga një individ. Itachi arriti të besonte se ndonjëherë dy njerëz me personalitete krejtësisht të kundërta janë dy anët e së njëjtës medalje; që kur të mësojnë të punojnë së bashku, ata mund të kenë sukses në gjëra që nuk janë në gjendje t'i kryejnë vetëm, një referencë e mundshme se si ai dhe Kisame ishin të kundërta të plota, por ishin të aftë të kompensojnë dobësitë e njëri-tjetrit. Ai gjithashtu është përfundimisht i hapur dhe i sinqertë me Sasuke gjatë takimit të tyre përfundimtar, duke pranuar atë që bëri dhe madje duke ndarë informacione që Sasuke nuk i dinte tashmë. Ai i kërkon falje Sasuke për dështimin në përgjegjësitë e tij si një vëlla më i madh, duke menduar nëse të qenit përpara me Sasuke që nga fillimi mund t'i kishte lejuar ata të shmangnin shkatërrimin e Uchiha. Në momentet e tyre të fundit së bashku, Itachi i thotë Sasuke se ai nuk ka nevojë për falje dhe se ai gjithmonë do ta dojë atë pa marrë parasysh.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe brenda klanit të famshëm dhe të aftë për betejë Uchiha, Itachi ishte një gjeni i një talenti të tillë, duke treguar vazhdimisht aftësi përtej viteve të tij, duke mësuar pa u lodhur teknika të reja nga vëzhgimi i thjeshtë dhe duke u ngritur me shpejtësi në radhët e ninxhës. Zotësia e tij rivalizonte Shisui Uchiha, i cili vlerësohej si Uchiha më i fortë i kohës së tyre. Ai ishte shumë i aftë dhe fitoi lavdërime nga aleatët dhe armiqtë të tillë si; Orochimaru, një nga Sannin, pranoi haptazi Itachi ishte më i fortë se ai. Obito zbuloi se pavarësisht se kishte një sëmundje të panjohur dhe Sasuke kishte thithur fuqinë e Orochimaru, Itachi mund ta kishte vrarë Sasuke gjatë betejës së tyre nëse dëshironte. Edhe kur u përmbajt në këtë mënyrë, një ekip jōnin u tërhoqën përsëri në kufijtë e tyre kundër Itachi.

Si Uchiha, çakra e Itachit ishte natyrshëm e fortë, por rezervat e tij reale u zvogëluan shumë për shkak të sëmundjes së tij terminale. Në rrethana normale, vetëm tre përdorime të Mangekyō Sharingan të tij në një ditë të vetme e bënë atë të paaftë për të përdorur Sharingan e tij dhe ai do të kërkonte pushim të konsiderueshëm në shtrat më pas për të rifituar forcën e tij. Kjo e pengoi atë të merrte pjesë në beteja të zgjatura dhe të kufizonte përdorimin e tij të teknikave të fuqishme një ditë para se të kishte nevojë për pushim të konsiderueshëm. Itachi kishte kontroll shumë të rafinuar të çakrës, megjithatë, i cili e kompensoi këtë, madje edhe në gjendje të kryente teknikat e tij me vula me një dorë.

Megjithëse nuk ishte metoda e tij e preferuar për të luftuar, Itachi ishte shumë i aftë me taijutsu - mjaftueshëm për të mposhtur me lehtësi tre anëtarë të Forcës Ushtarake të Policisë Konoha në moshën 11. Ai kishte shpejtësi dhe reflekse të jashtëzakonshme, duke rivalizuar shpejtësinë e njohur të Shisuit. Shpejtësia e tij u vu re veçanërisht me lëvizjet e tij të dorës, të afta për t'i bërë vulat e duarve shumë shpejt për t'u perceptuar normalisht; edhe përdoruesit e aftë të Sharingan kishin vështirësi për ta ndjekur atë. Shpejtësia e tij e lejoi atë që menjëherë të lëvizte në distanca të mëdha në një çast sikur duke zhvendosur veten, duke i dhënë kundërshtarit të tij pak mundësi për të reaguar ose për të filluar një kundërsulm.

Itachi mund të thërriste korbat, të cilat ai zakonisht i thërriste me tufa për të grumbulluar kundërshtarë dhe për t'i shpërqendruar ata. Ai madje integroi sorrat në klone të vetvetes që do të tërhiqnin sulmet e kundërshtarëve. Ai gjithashtu ishte në gjendje të krijonte klone të hijeve dhe prej të cilave mund të joshte te kundërshtarët para se të shpërthente. Itachi ishte gjithashtu i ditur mirë në teknika të vulosjes, veçanërisht ato që do të aktivizoheshin në prani të një personi specifik Sharingan. Nga koha e tij në Anbu, Itachi u bë i aftë në vjedhje, depërtim dhe vrasje.

Si një Anbu i trajnuar plotësisht, Itachi ishte i aftë me një shpatë, e cila ishte arma e tij kryesore gjatë Rënies së Klanit Uchiha. Si shumë Uchiha, ai u specializua dhe ishte i avancuar në teknika të shurikenit. Edhe kur ishte fëmijë, Itachi mund të godiste në mënyrë të përsosur një grup të ndërlikuar prej tetë shënjestrash, njëra prej të cilave ishte fshehur në një vend të verbër, duke devijuar me saktësi predhën e tij nga një tjetër për të ridrejtuar rrugën e të dy predhave në mes të ajrit. Shpejtësia e tij e hedhjes ishte e padukshme, aq sa për të mohuar avantazhet e Thirrjes: Krijimi i Briskut të Rrufesë. Ai ishte i aftë t'i përdorte kunai për të luftuar me kundërshtarët që përdornin shpatat. Në anime, ai mësoi një avantazh të përparuar nga Shisui për t'i dhënë kundërshtarëve të tij edhe më pak kohë për të reaguar.

Genjutsu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në përputhje me natyrën e tij paqësore, Itachi specializohej në teknika të ilusionit (genjutsu), ku iluzionet zakonisht përfshinin sorra. I konsideruar si një nga përdoruesit më të mirë të Konohagakure, edhe pa ndihmën e Sharinganit të tij, iluzionet e tij kanë një potencial të jashtëzakonshëm, të aftë të ndikojnë në mënyrë të përsosur në objektivat e tij pa e kuptuar ata, ndërsa ishin në roje, dhe gjithashtu t'i kryenin ato thjesht duke treguar në shenjën e tij. Ai është vërejtur nga Ao që ka një aftësi kaq të lartë saqë mund të përdorë genjutsu për të kontrolluar individë të tjerë jashtë rrezes së edhe Divizionit të Sensorëve. Itachi gjithashtu mund të përdorë genjutsu për të ndarë informacione ose për të çaktivizuar psikologjikisht kundërshtarët, duke e lënë të përfundojë luftën menjëherë.

Dōjutsu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Itachi zgjoi Sharinganin në moshën tetë vjeç. Që në moshë të re, ai demonstroi aftësi dhe fuqi më të lartë se shumica e anëtarëve të klanit të tij. Ai tenton ta mbajë Sharinganin e tij aktiv gati-vazhdimisht me një rrjedhje minimale në nivelet e çakrës së tij. Sharingani i lejon Itachit të shohë rrjedhën e çakrës, të parashikojë lëvizjet, si dhe të lehtësojë përdorimin e tij të ilusionit. Kundër përdoruesve të tjerë të ilusionit, ai mund të kthente ilusionin e tyre kundër tyre. Gjithashtu, me Sharinganin ai mund të interpretojë Izanami, një homolog i Izanagit më të rrezikshëm.

Pas vdekjes së Shisuit, itachi zgjoi Mangekyō Sharingan. Dizajni i saj ishte tre kthesa spirale rreth bebëzës. Me të dy sytë, ai mund të përdorte Tsukuyomi, një genjutsu që bllokoi mendjet e kundërshtarëve në një botë iluzive, duke ndryshuar perceptimin e tyre për kohën. Me syrin e tij të djathtë ai mund të përdorte Amaterasu, duke ndezur gjithçka që shikonte me flakë të zeza që do të digjnin gjithçka, përfshirë vetë zjarrin. Ai kishte aftësinë të shuante Amaterasun. Itachi mund të përdorë edhe Susanoo. Me shfaqjet e saj më të thjeshta, ai mund të prodhojë armë ose kocka shtesë për të përmirësuar opsionet e tij në një luftë. Kur përdorej plotësisht, Itachi ishte i rrethuar nga një luftëtar spektral që do ta mbronte atë nga dëmtimi. Përveç shpatës me çakra dhe Yasaka Magatama të zakonshme për të gjithë Susanoo, Susanoo i Itachi mbajti Shpatën e Totsuka - një shpatë eterike me aftësinë për të vulosur cilindo person dhe Pasqyrën Yata - një mburojë që u tha për të pasqyruar çdo sulm duke ndryshuar natyrën e saj të chakra për të kundërpeshuar një sulm. Përdorimi i njëkohshëm i të dy armëve e bëri Susanoo të Itachit në thelb të pamposhtur.

Përdorimi i ndonjë prej këtyre teknikave kërkonte sasi të mëdha të çakrës. Nëse ai do të përdorte këto teknika shumë shpesh në një kohë të shkurtër, Itachi do të lodhej aq shumë sa që do të çaktivizonte Sharinganin e tij. Sa herë që ai përdorte Mangekyō Sharingan, shikimi i tij përkeqësohej, një proces që do të përkeqësohej progresivisht në çdo rast. Përdorimet e hershme të Mangekyō do të shkaktonin vetëm gjakderdhjen e syve të tij, por në fund të jetës së tij ai arriti në pikën ku ishte gati i verbër, shumica e gjërave i dukeshin thjesht si turbullira. Ai nuk i vuan këto mangësi pas rimishërimit të tij dhe mund të përdorë të gjitha teknikat e tij Mangekyō pa probleme.

Inteligjenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Itachi ishte shumë inteligjent, që kishte rezultatet e dyta më të larta në historinë e Akademisë pas Minato Namikaze pavarësisht ndryshimeve në moshë në akademi, Itachi diplomoi në moshën 7 vjeç ndërsa Minato në moshën 10 vjeç. I përbërë dhe vëzhgues; ai mendoi shumë shpejt dhe qëndroi i qetë në një luftë, duke e mundësuar atë që të përgjigjet me efikasitet maksimal dhe me gjasat më të vogla të gjykimit të gabuar të rrethanave. Edhe në moshë të re, ai ishte gjithnjë llogaritës dhe metodik në qasjen e tij ndaj situatës në fjalë, duke lënë pak hapësirë për gabime. Ai mori disa masa paraprake për Sasuke dhe kundër Tobi që ai planifikonte të aktivizoheshin pas vdekjes së tij. Edhe Tobi pranoi nëse nuk do të mbante disa sekrete nga Itachi, ai mund të ishte vrarë nga gracka e Itachit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "CD" (në japonisht). Aniplex. Marrë më 15 maj 2012.
  2. ^ Studio Pierrot (28 prill 2004). "朝霧の帰郷". Naruto. Episodi 81 (në japonisht). TV Tokyo.
  3. ^ Studio Pierrot (7 prill 2007). "Return of the Morning Mist". Naruto. Episodi 81 (në anglisht). Cartoon Network.
  4. ^ a b Anime News Network (11 qershor 2009). "Voice Actor Crispin Freeman to Appear at Otakon" (in en). Press release. http://www.animenewsnetwork.com/press-release/2009-06-11/voice-actor-crispin-freeman-to-appear-at-otakon. Retrieved 14 maj 2012. 
  5. ^ Studio Pierrot (15 prill 2006). "Naruto's Counterattack: Never Give In!". Naruto. Episodi 29 (në anglisht). Cartoon Network.