Madara Uchiha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arma e Madara Uchiha

Madara Uchiha (うちはマダラ, Uchiha Madara) është personazh fiktiv në anime dhe manga Naruto krijuar nga Masashi Kishimoto. Ai ishte udhëheqës i klanit Uchiha. Ai ishte bashkë-themelues i fshatit prej gjethe bashkë me rivalin e tij Hashirama Senju. Në momentin kur Madara dhe Hashirama nuk u pajtuan për paqen e fshatit, kjo përfundoi në një luftë se kush do ta marrë udhëheqjen e fshatit, një konflikt që përfundoi me vdekjen e Madaras. Por Madara e fsheu vdekjen e tij dhe filloi ta vazhdoj me një plan, por shkaku se nuk ishte i aftë, ai i'a tregoi planet e tij Obito Uchiha pak para vdekjes së tij. Obito filloi planin e tij nën emrin e tij deri në momentin kur Kabuto Yakushi ringjalli Madaranë e vërtetë. Pasi Madara u ringjall, ai pa planet e tij të prishura dhe më në fund, e kuptoi gabimin e rrugës së tij dhe bërjen e ndryshimeve me Hashirama para vdekjes së tij të fundit.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fëmijëria e Madarës ishte një produkt i kohërave ku ai jetoi: luftimet e vazhdueshme e bënë atë një perfeksionist që do të mbante diçka deri sa ta zotëronte atë, dhe triumfet e tij në fushën e betejës e bënë atë shumë të sigurt në aftësitë dhe talentin e tij. Kurdoherë që njëra prej këtyre tipareve të personalitetit të sfidohej, pasi ato priren të ishin nga Hashirama, do të shfaqej vija konkurruese e Madarës. Madara nuk u shqetësua nga ndikimi i Hashirama në këtë drejtim; ai besonte se e vetmja mënyrë për të mbijetuar në botën e ninxave ishte të bëje aleatë me armiqtë e dikujt. Ekspozimi i tij ndaj Hashirama është i kredituar për Madara që nuk e ka përjetuar "Mallkimin e Urrejtjes" të Uchiha ose së paku, duke mos u viktimizuar nga ajo aq sa ishte Izuna dhe edhe pse ai pretendoi se kishte braktisur miqësinë e tij me Hashirama, Madara ende mbahet miqësia e tyre nënndërgjegjeshëm. Veprimet dhe besimet e Madarës ishin përqendruar veçmas në mbrojtjen e Izunës, vëllai i tij i vetëm i mbijetuar. Për sa kohë që kishte Izunën, Madara ishte i arsyeshëm dhe i sjellshëm, i gatshëm të bënte lëshime për një të mirë të perceptuar më të madhe.

Madara ndryshoi pas vdekjes së Izuna, duke u bërë i hidhur ndaj klanit Senju, veçanërisht Hashirama pasi ai ende kishte një vëlla. Duke përqafuar mallkimin e klanit të tij të urrejtjes, ai vendosi të vdiste për hakmarrje në vend se kompromis ose falje. Edhe pse ai ishte shkurtimisht i bindur të linte mënjanë pikëllimin e tij dhe të përpiqej të zëvendësojë Izuna me familjen kolektive të Konoha, ai kurrë nuk mund të trondiste ndjenjën se po tradhtonte kujtesën e Izuna. Izolimi në rritje i vetes dhe Uchiha tjetër nga politika e fshatit, e bindën përfundimisht për këtë, duke bërë që ai të shkëputej plotësisht me çdo shtojcë tjetër.

Madara e donte shumë luftën mbi të gjitha: pamjet, tingujt, madje edhe shijen e gjakut të tij. Sidoqoftë, ai ishte shumë i disiplinuar në një luftë, duke mos lejuar kurrë që planet e tij të dështuara ose sulmet ta mërzitnin, duke mos lejuar kurrë që numrat e mëparshëm ose fuqia ta frikësonin, dhe gjithmonë ishte i gatshëm të bënte gjithçka që duhej bërë për të fituar fitoren. Megjithëse nganjëherë ai impononte kufizime për veten e tij, të tilla si kur ai nuk përdorte teknika të caktuara më shumë se një herë, ai ishte i gatshëm të "ulte" veten me taktika të pavërteta ose shfaqje të tepërta me qëllim ndryshimin e taktikave dhe shfrytëzimin e avantazheve.

Madara e konsideronte Hashirama kundërshtarin e vetëm të denjë për kohën e tij dhe do të shtynte planet e tij nëse do të thoshte zgjatjen e kohës së tij për të luftuar me Hashirama pa çështje.[1] Përkundër kësaj, Madara është mjaft i hapur për të njohur individë të tjerë të fortë përveç Hashirama, pasi kur ai deklaron Might Guy si përdoruesin më të fortë të taijutsu me të cilin është përballur ndonjëherë.[2]

Dështimi i fundit i planit të tij, depresionoi thellësisht Madarën, por kjo e bëri atë të shihte gabimet e tij: duke mos hequr mallkimin e tij të urrejtjes, ai u pendua për gabimet që kishte bërë dhe pranoi epërsinë e metodave të Hashirama për paqen. Ai dhe Hashirama kështu ishin në gjendje të pajtoheshin në momentet e miqësisë së tyre pak para vdekjes së tij.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Madara ishte një nga shinobi më i talentuar në histori, i njohur si anëtari më i fortë i klanit Uchiha në jetën e tij.[3][4] Si fëmijë, ai vrau disa Senju të rritur përpara se të zgjonte Sharinganin e tij. Historia e kujton atë më së miri për konkurrencën me Hashirama Senju, një nga ninxhat më të fuqishëm në histori.

Kur Obito filloi të veprojë nën emrin Madara, frika nga fuqia e Madarës detyroi Pesë Vendet e Mëdha të Shinobit dhe Tokën neutrale të Hekurt, të bashkoheshin së bashku dhe të shkaktonin Luftën e Katërt Botërore të Shinobit.[5] Pas kthimit të tij nga vdekja dhe përvetësimit të Teknikës së Drurit, Madara ishte shumë i fuqishëm për të mposhtur Pesë Kaget, dhe më vonë nëntë bishat e bishtit pas vjedhjes së çakra të Kurama nga aleanca Shinobi, së bashku me çakra senjutsu të Hashirama dhe hyrjen në Sage Mode.

Ai ishte i aftë në kontrollin e çakrave pasi mund të kryente teknika të ndërlikuara me një vulë të vetme dore. Ai gjithashtu mund të thithë shpejt dhe sinkronizojë çakra senjutsu me të vetin dhe për këtë arsye të hyjë në Sage Mode përmes fytyrës së Hashirama në gjoksin e tij, pavarësisht se nuk ka trajnim paraprak në senjutsu. Ai ishte gjithashtu në gjendje të shpërndajë çakrën e tij në mënyrë të barabartë në mesin e njëzet e pesë klone druri, secila ende kishte fuqi të mjaftueshme për të përbërë një kërcënim kundër Pesë Kageve.

Madara ishte jashtëzakonisht i aftë në taijutsu (teknika e trupit). Gjatë përballjes së tij me Divizionin e Katërt, ai mundi qindra kundërshtarë me taijutsu, duke çarmatosur dhe shmangur sulme nga shumë drejtime. Ai mund të godiste me përpikëri para se kundërshtari i tij të mund të reagonte. Ai ishte mjaft i shpejtë për të sulmuar Naruton që ishte në Sage Mode, dhe kur ai vetë ishte duke përdorur Sage Mode përmes fytyrës së Hashiramës në gjoksin e tij së bashku me çakrën e Kuramës që vodhi nga aleanca Shinobi, ai mund të zmbrapsë të nëntë bishat dhe shmangu një godtije të shpejtë të Tobiramës përmes aftësive të tij të ndijimit të kombinuara me aftësitë ndijuese që Sage Mode ofron. Ndërsa përdorte Sage Mode, toleranca e dhimbjes së Madarës ishte e lartë, pasi ai as nuk u largua nga Sasuke duke goditur në krahun e djathtë, sulmin e bishave dhe as nga humbja e krahut të tij.

Ninjutsu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Madara ishte në gjendje të përdorte pesë transformimet themelore të natyrës, si dhe stilin e hijes dhe dritës. Ai kishte aftësi të përdorte stilin e drurit pasi transplantoi ADN-në e Hashiramës në trupin e tij, një teknikë e kombinuar me stilin e ujit dhe tokës. Me qelizat e Hashiramës, Madara gjithashtu mund të prodhojë rrënjë për t'u lidhur dhe për të fituar kontroll të kufizuar të Dhjetë Bishtit.[6] Pasi u bë jinchūriki i Dhjetë Bishtit, ai u tregua duke përdorur stilin e errësirës për të krijuar rrufe, dhe stilin e stuhisë - një teknikë e përzierë me stilin e ujit dhe vetëtimës - për të krijuar rreze energjie që mund të kalonin nëpër shkopin e Gjashtë Shtigjeve. Megjithë fuqinë e stilit të drurit, Madara nuk duket se e përdor atë nëse nuk është ose duke u zënë me kundërshtarin e tij, ose nëse i duhet asaj si një mjet i fundit për të frenuar një bishë.

Dōjutsu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Madara e zgjoi Sharinganin e tij si fëmijë, me një tomoe në të dy sytë. Mjeshtëria e Madara mbi Sharingan tejkaloi çdo anëtar tjetër të fisit Uchiha në jetën e tij natyrore. Vetëm ai mund të tregonte dallimin midis një kloni hije ose druri, dhe origjinalit. Me kontakte të shkurtra me sy, Madara mund të vendosë objektiva nën teknikën e iluzionit dhe t'i paralizojë ato ose të transmetojë informacionin. Ai madje mund të bllokonte nëntë bishtin dhe ta thërriste atë si një mjet të fuqishëm në betejë. Duke programuar njërën nga sytë e tij për të aktivizuar Izanagi pas vdekjes së tij, ai ishte në gjendje të ndryshonte realitetin dhe të ringjallte veten.

Madara dhe vëllai i tij Izuna ishin të parët nga Uchiha që zgjuan Mangekyō Sharingan. Madara dinte për teknikat Mangekyō të përdoruesve të tjerë, dhe gjithashtu ishte i aftë të dallonte mekanikën e këtyre teknikave me vëzhgim të shkurtër. Pas vjedhjes së Mangekyō Sharingan të Kakashi Hatake, ai arriti të përdorë menjëherë Kamui. Pasi morri syrin e Izunës, Madara arriti ta zgjoj Mangekyō Sharingan të Përjetshëm.

Vite pasi e transplantoi veten me ADN-në e Hashiramas dhe përziheshin në mënyrë të panjohur çakrën e Indras dhe Asuras, Sharingan i Madara-s evoluoi në Rinnegan. Me Rinnegan, ai ishte i aftë të përdorë të gjithë teknikat e Gjashtë Shtigjeve dhe gjithashtu të thërras një meteor. Ndërsa ishte nën Rimishërimin e Papastërt, Madara nuk ishte në gjendje të përdorte masën e plotë të aftësive të tij Rinnegan. Pasi u ringjall dhe mori një nga sytë e tij të vërtetë, ai mund të thërriste dhe kontrollojë Statujën Demonike, të vulosë Dhjetë Bishtat brenda vetes, dhe të gjenerojë një hije të padukshme për ta ndihmuar atë në betejë. Ndërsa Madara ishte në Sage Mode dhe u rrit më tej nga çakra e Kuramës, kjo hije ishte aq e fuqishme sa të rrëzonte bishat e bishtit. Me qasjen në të dy Rinnegan e tij, Madara mund të prodhonte të paktën katër hije për ta ndihmuar atë.

Pasi u bë jinchūriki i Dhjetë Bishtit, ai zgjoi Rinne-Sharingan në ballin e tij, të cilën ai mund ta përdorte për të reflektuar syrin në Hënë, duke e lejuar atë të hidhte iluzion të përjetshëm.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zëri i tij në japonisht bëhet nga Noya Uchida dhe Gō Inoue si fëmijë, ndërsa në anglisht, zëri i tij bëhet nga Neil Kaplan dhe Xander Mobus] si fëmijë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Naruto Kapitulli 589, faqja 2
  2. ^ Naruto Kapitulli 672, faqja 9
  3. ^ Naruto Kapitulli 385, faqja 16
  4. ^ Naruto Kapitulli 624, faqja 11
  5. ^ Naruto Kapitulli 467
  6. ^ Naruto Kapitulli 613, faqet 5-6