Hashirama Senju

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hashirama Senju (千手柱間, Senju Hashirama) është personazh në mangën Naruto. Ai ishte anëtar i klanit të famshëm Senju. Hashirama kërkoi paqe për botën shinobi dhe për këtë qëllim themeloi Konohagakure me klanin e tij, mikun dhe rivalin e tij të fëmijërisë: Madara Uchiha dhe klanin Uchiha. Ai më vonë do të bëhej Hokage i Parë (初代火影, Shodai Hokage) i Konohagakure. Megjithëse ai nuk ishte në gjendje të arrijë paqen gjatë jetës së tij, trashëgimia dhe vizioni i tij për botën do të vazhdonte të formonte fshatin dhe gjithë botën shinobi edhe pas vdekjes së tij.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hashirama lindi gjatë periudhës së shteteve ndërluftuese, më i madhi nga katër djemtë e Butsuma Senju. Hashirama dhe vëllezërit e tij u rritën në fushën e betejës duke zhvilluar luftë të vazhdueshme me rivalët e Senju: Uchiha. Gjatë joproduktive të tij të rrallë, Hashirama takoi një djalë në moshën e tij, të quajtur Madara. Të dy shpejt zhvilluan një rivalitet miqësor. Hashirama nuk e miratoi këtë praktikë të dërgimit të fëmijëve për të luftuar dhe vdekur, duke besuar se kjo vetëm do të rrisë hidhërimin midis Senju dhe Uchiha, duke shkaktuar kështu më shumë vdekje.

Pas vdekjes së vëllezërve të tyre, Hashirama dhe vëllai i tij i mbetur, Tobirama, vendosën që një sistem i ri shinobi do të duhej të zbatohej për t'i dhënë fund ciklit të vdekjeve të fëmijëve, një sistem që do të kërkonte një aleancë midis Senju dhe Uchiha. Ashtu si Hashirama, Madara ishte gjithashtu një shinobi që kishte humbur vëllezërit në fushën e betejës. Së bashku ata imagjinuan një botë ku fëmijët si ata nuk do të kishin nevojë të luftonin dhe ku vëllezërit e tyre do të ishin të sigurt nga dëmtimi. Si një masë paraprake, Hashirama dhe Madara nuk zbuluan emrat e tyre të familjes, por megjithatë zbuluan identitetet e njëri-tjetrit: Hashirama ishte një Senju, Madara ishte një Uchiha; ishte detyra e tyre të vrisnin njëri-tjetrin. Hashirama e la këtë detyrë mënjanë, duke mos dashur t’i merrte jetën shokut të tij. Sidoqoftë, Madara, vendosi që ëndrrat e tyre për një botë paqësore ishin të pamundura, dhe për këtë arsye i dha fund miqësisë në mënyrë që ata të mund të vrisnin njëri-tjetrin pa rezerva.[1]

Pas një beteje mes këtyre dy klaneve, Senju, Uchiha dhe të gjitha klanet e tyre të lidhura u bashkuan për të themeluar një fshat paqeje, ku fëmijët kurrë nuk do të kishin nevojë të vdisnin në betejë. Hashirama dhe Madara, duke rindezur miqësinë e tyre të fëmijërisë, e quajtën atë fshat Konohagakure (木ノ葉隠れの里, Konohagakure no Sato, shqip: "Fshati i Fshehur i Gjethes"). Vendet e tjera së shpejti do të ndiqnin shembullin e Konohagakure dhe do të ndërtonin fshatrat e tyre të fshehura. Ishte dëshira e tij që Madara të bëhej Hokage, udhëheqësi dhe mbrojtësi i fshatit.[2] Me insistimin e Tobirama, pozicioni i Hokage u zgjodh në mënyrë demokratike dhe në fund u zgjodh Hashirama. Hashirama dëshironte që Madara të punonte me të si një vëlla dhe si dora e tij e djathtë në mënyrë që ai të mund të përmirësonte pozicionin e tij midis fshatarëve dhe një ditë ta zëvendësonte atë si Hokage të Dytë. Madara mendonte se pozicioni do të shkonte në mënyrë të pashmangshme në Tobirama, e cila nga ana tjetër do të përfundonte keq për Uchiha. Me pozicionin e tij në Konoha duke u zvogëluar me shpejtësi dhe pasi u manipulua nga pllaka guri që Zetsu ndryshoi,[3] Madara vendosi që fshati ishte një eksperiment i dështuar dhe e braktisi atë, me qëllim që një ditë të kthehej përsëri për t'u përballur me Hashirama në betejë përsëri.

Pas luftimeve të panumërta dhe me Nëntë bishtin nën kontrollin e tij, Madara sfidoi Hashirama në një garë finale. Fuqia e Nëntë Bishtit, si dhe përpjekjet e Hashirama për ta kapur dhe frenuar atë, shkatërruan peisazhin, duke gdhendur atë që më vonë do të quhej Lugina e Fundit. Hashirama kaloi gjithë betejën e tyre duke u përpjekur të arsyetonte me Madara, por Madara vazhdoi luftimet derisa ai ishte shumë i lodhur për të mbajtur akoma edhe Sharingan e tij aktiv. Kjo i dha mundësinë Hashirama ta shpërqendronte me një klon druri ndërsa Hashirama e vërtetë e goditi me thikë në shpinë. Madara u shemb dhe, para se të vdiste, vuri në dukje se sa kishte ndryshuar Hashirama nga kur ishin fëmijë.

Si pasojë e betejës, Tobirama fshehu trupin e Madarës dhe gruaja e Hashiramës, Mito, vulosi Nëntë bishtin brenda vetes në mënyrë që të përmbajë fuqinë e saj të madhe në dobi të Konoha. Për një kohë, gjërat ishin paqësore, por paqja për të cilën Hashirama kishte punuar aq shumë kishte filluar të zbërthehej; në një moment Fshati i Ujëvarës dërgoi Kakuzu për ta vrarë atë.[4] Megjithëse ai mundi Kakuzun, luftërat e tjera filluan të shpërthenin.

Në një kohë të panjohur, Hashirama thirri një samit të Kageve në mënyrë që ai të mund të ndante bishat e bishtave që Konoha kishte fituar me ta, duke ekuilibruar kështu pushtetin midis tyre. Por bashkëpunimi nuk do të ishte aq i thjeshtë sa Hashirama synonte të ishte, së pari nga kërkesa e Tobiramës që fshatrat e tjerë të paguanin për bishat e bishtave që morën, pastaj nga kundër-kërkesa e Kazekage së Parë për para dhe territor në vend të një bishë bishti. Ndërsa trazirat filluan të rriteshin, Hashirama ndau frikën e tij se çdo marrëveshje që ata bënin do të ishte vetëm e përkohshme, por gjithashtu se brezat e ardhshëm mund të krijonin një unitet të qëndrueshëm.

Në fund të fundit, dëshira e Hashirama për paqe nuk do të realizohej gjatë jetës së tij dhe ai vdiq ndërsa Konohagakure filloi të lulëzonte. Para vdekjes së tij ai i kaloi titullin Hokage Tobirama dhe e udhëzoi të mos keqtrajtojë klanin Uchiha.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Naruto kapitulli 624, faqet 9-10
  2. ^ Naruto kapitulli 625, faqja 12
  3. ^ Naruto kapitulli 681, faqja 9
  4. ^ Third Databook, faqja 57