Jump to content

Nëntë bishti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kurama (九 喇嘛), i njohur si Nëntë bishti (九尾, Kyūbi), është personazh fiktiv në anime dhe manga Naruto. Ai është një nga nëntë bishat me bisht. Ai u konsiderua me shekuj si një përbindësh pa mend dhe i kërkuar si një mjet për luftë gjë që bëri Kuramën të urrejë njerëzit. Pasi u vulos në Naruto Uzumaki, Kurama përpiqet të ruajë perspektivën e saj cinike për botën, por me insistimin e Narutos për ta trajtuar atë me respekt, dhelpra rrëzon urrejtjen e saj dhe me dëshirë përpiqet të përdorë fuqinë e saj për shpëtimin e botës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Së bashku me bishat tjerë, Kurama u soll në jetë në ditët e zbehta të Hagoromo Ōtsutsuki i cili përdori Krijimin e të Gjithë Gjërave për ta ndarë çakrën e Dhjetë Bishtit në nëntë trupa dhe duke i dhënë emra secilës.

Gjatë kohës së themelimit të fshatrave shinobi, Vëllezërit Kinkaku dhe Ginkaku nga fshati i reve u caktuan të kapnin Kuramëm, por të dy ishin gëlltitur krejt nga dhelpra. Sidoqoftë, të dy vëllezërit mbijetuan dhe fituan një pjesë të fuqisë së saj duke ngrënë mishin e stomakut të tij për dy javë, duke e detyruar Kurama t'i largoj ata nga stomaku i tij.[1]

Pas mbrojtjes së Madara Uchiha nga fshati i gjethes, ai gjeti Kuramën dhe e përdori Sharinganin e tij për ta kontrolluar atë, duke e detyruar dhelprën ta ndihmonte për të luftuar kundër Hashirama Senju. Beteja epike la një mbresë kolosale në tokë që do të quhej Lugina e Fundit. Pas fitores së tij ndaj Madarës, gruaja e Hashiramës, Mito Uzumaki vulosi dhelprën brenda vetes, duke u bërë jinchūriki-ja e saj e parë.

Gjatë periudhës kohore që përfshinte dy Luftërat e Parë Botërore Shinobi, Mito e mbajti Kuramën përveç kur vula gati u prish kur ajo po kalonte gjatë lindjes. Drejt viteve të fundit të jetës së saj, Mito ia kaloi këtë status dhe përgjegjësi një anëtari tjetër të klanit të saj, Kushina Uzumaki, e cila më vonë u bë gruaja e Minato Namikaze, Hokage i katërt. Megjithëse Kushina ishte e tmerruar nga përgjegjësia që të përmbajë Kurama, Mito e siguroi pasardhësin e saj që urrejtja e dhelpërve ishte e pafuqishme kundër dashurisë së saj.

Shpejt pas mbarimit të Luftës së Tretë Botërore të Shinobit, Hokage i tretë bëri rregullime të veçanta për Minato për të siguruar që Kurama do të mbetej e mbyllur brenda Kushina ndërsa ajo lindi në Naruto natën e 10 tetorit. Megjithatë, megjithë mbajtjen e sekretit të lindjes, një burrë i maskuar i quajtur Tobi gjurmoi vendndodhjen e tyre, vrau shoqëruesit e tyre dhe mbajti peng Naruton, duke e detyruar Minaton që ta shpëtonte shpejt dhe ta largonte nga siguria. Menjëherë pasi Tobi kapi Kushina, ai nxori dhe kapi kontrollin e Kurama, dhe u përpoq që dhelpra të vriste jinchūriki e saj mezi të mbijetuar, por Minato e bëri atë në kohë për ta shpëtuar atë. Pas pak, njeriu i maskuar thirri Kurama në Konoha dhe urdhëroi që të shkatërronte fshatin.

Pas rrëmujave, Minato vulosi gjysmën e çakrës brenda vetes dhe gjysmën tjetër brenda Narutos, pasi çakra e Kuramës ishte jashtëzakonisht e madhe të vulosej brenda foshnjes. Minato e bëri këtë që djali i tij të luftoj njeriun e maskuar në të ardhmen. Në këtë natë Minato dhe Kushina vdiqën duke mbrojtur Naruton nga Kurama pasi ky i fundit tentoi ta vriste.[2]

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kurama konsiderohet më i fuqishëm nga nëntë bishat. Hashirama Senju shikoi se është e rrezikshme për ta lënë atë të lirë. Edhe me vetëm gjysmën e fuqisë së tij, Kurama mbeti mjaft i fortë për të mposhtur pesë bisha të tjera të bishtit në të njëjtën kohë. Pas Luftës së Katërt Botërore të Shinobit, fuqia e plotë e Kuramas u rivendos, pasi dy gjysmat e saj u ribashkuan brenda Narutos, gjë që mund të mposhtte golemin gjigant të Tonerit dhe konstruksionin elementar të Momoshiki Ōtsutsuki. Kurama më vonë u bë në gjendje të shfaqet jashtë Naruto, duke i lejuar të dy të luftojnë në mënyrë të pavarur dhe larg njëri-tjetrit.

Edhe për një bishë me bisht, Kurama posedon rezerva masive të çakra të fuqishme, të kërkuara për t'u mbyllur së fundmi në Statujën Demonike për të shmangur mbingarkesën e saj. Ajo gjithashtu mund të grumbullojë një sasi të madhe të çakrës menjëherë pasi të ketë përdorur pjesën më të madhe të saj, aq sa mund të kalohet në të gjithë Forcat Aleate Shinobi dhe të ndjehen shumë larg nga jo-sensorët.

Kurama është shumë dinak dhe mund të formulojë strategji në mes të betejës. Nëpërmjet trupit të Naruto, ai mashtroi Obiton në përdorimin e Kamui për të përvetësuar Kakashin në dimensionin e Kamui, vetëm që Obito të bëhej i prekshëm nga sulmet e Kakashi ndërsa ai faza kaloi nëpër grushtin e Naruto.[3] Kurama gjithashtu ka treguar aftësi të jashtëzakonshme drejtuese, duke qenë në gjendje të udhëzojë me qetësi dhe në mënyrë efektive aleatët e tij për mënyrën se si të luftojnë Dhjetë Bishtin. Në anime, Kurama ka njohuri të mjaftueshme për teknikat e vulosjes për të përcaktuar natyrat dhe dobësitë e Vulosjes së Tetë Shenjave që e lidhin atë brenda Narutos.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kurama dublohet nga Tesshō Genda në japonisht dhe Paul St. Peter në anglisht.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Një kitsune (狐, dhelpër) është një yōkai i popullarizuar në folklorin japonez, dhe është shumë i njohur për të qenë një mashtrues dinak me aftësi që ndryshojnë formën, për të cilin në raste, përdorin për ta shndërruar veten në një grua të bukur, në mënyrë që të josh burra (ndoshta frymëzim për teknikën atraktive; Naruto madje mendoi se Kushina do të ishte Kurama, kur u takuan për herë të parë). Ata gjithashtu thuhet se janë rivalë të tanukit, i cili krijoi një proverb të vjetër japonez: "Një dhelpër dhe një tanuki që përputhen me zgjuarsinë e tyre" (狐 と 狸 の 化 か し 合, kitsune to tanuki no bakashi ai), do të thotë po aq sa dy mendjelehtë personazhet që përpiqen të tejkalojnë njëri-tjetrin. Sidoqoftë, kitsune dihet se i mbajnë premtimet e tyre, një tipar që ka Naruto; nindō e tij është që "kurrë të mos i kthehet fjalës së tij". Tregimet shpesh përshkruajnë se një kitsune mund të rritet bishta shtesë ndërsa plaket, gjë që rrit fuqinë dhe aftësitë magjike; një herë një kitsune mbush moshën 1.000 vjeç dhe rritet bishti i nëntë dhe i fundit, leshi i tij bëhet i artë dhe bëhet një tenko (天 狐, dhelpër hyjnor), duke e bërë atë të barabartë me një kami.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Naruto kapitulli 527, faqja 5
  2. ^ Naruto kapitulli 504
  3. ^ Naruto kapitulli 609, faqet 9-14