Minato Namikaze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Minato Namikaze
Personazh nga Naruto
Paraqitja e parëNaruto Kapitulli 237
Naruto epizodi 1
Krijuar ngaMasashi Kishimoto
Dubluar ngaToshiyuki Morikawa
Miyu Irino (si fëmijë)
Informacione
GjiniaMashkull
ProfesioniHokage
Bashkshortja(et)Kushina Uzumaki
FëmijëtNaruto Uzumaki

Minato Namikaze (波風ミナト, Namikaze Minato) ishte Hokage i Katërt (四代目火影, Yondaime Hokage) i Fshatit të Gjethes (Konoha). Ai ishte i famshëm për shpejtësinë e tij. Ai ishte babai i Narutos. Ai vdiq gjatë sulmit të Nëntë bishtit së bashku me gruan e tij Kushina Uzumaki dhe pak para vdekjes së tij, ai vulosi nëntë bishtin në trupin e djalit të tij.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Minato hyri në akademi duke pasur ëndërr që njerëzit ta repektonin duke u bërë Hokage. Kur Kushina u zhvendos në akademi në njëjtin klasë me Minaton. Vite më vonë pasi ai u bë ninxha, Kushina u kidnapua nga disa ninxha prej fshatit të reve. Fshati i Gjethes mobilizoi ninxhat e saj për ta tërhequr atë, por vetëm Minato vuri re se fijet e flokëve të kuqe që Kushina la pas për të ditur ku është ajo. Minato, duke vepruar vetëm, e shpëtoi atë. Kur u kthyen në Konoha, Minato rrëfeu admirimin e tij për flokët dhe forcën e saj, duke shkaktuar Kushina - i cili më parë kishte besuar Minato "jo të besueshëm". Që nga kjo ditë, Minato dhe Kushina ishin çift dhe më vonë u martuan.

Minato u bë mësues i skuadrës e përbërë nga tri ninxha: Rin Nohara, Obito Uchiha, Kakashi Hatake. Gjatë luftë së tretë të ninxhave, obligimi i Minatos ishte trajnimi i nxënësve të tij dhe ndihma në luftë. Kur ai u takua me ekipin e tij më pas ai gjeti Kakashi dhe Rin dhe u rrethua nga ninxhat e fshatit të gurit, Obito tashmë ka humbur. Ai i shpëtoi ata, i ndihmoi ata të përfundonin misionin e tyre fillestar sapo të riktheheshin dhe u kthyen në Konoha me ta për të mbajtur zi për Obiton. Detyrimet konkurruese të Minatos më vonë e përsërisnin tragjedinë e vdekjes së Obitës: ndërsa ishte larguar në një mision tjetër, Rin u rrëmbye nga disa ninxha të fshatit të mjegullës dhe vdiq gjatë përpjekjes së Kakashit për ta tërhequr atë.

Sulmi i Nëntë Bishtit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Naruto lindi më 10 tetor. Vetëm disa çaste pas lindjes Minato filloi të bënte përgatitje për të rivendosur vulën e dobësuar të Nëntë Bishtit, por ai u ndërpre nga ardhja e një njeriu të maskuar, ndryshe i njohur si Tobi. Tobi vrau rojet dhe mamitë e Anbu dhe mori peng Naruton e posalindur, duke kërcënuar ta vriste atë nëse Minato nuk largohet nga Kushina. Minato menjëherë mori Naruto mbrapa tij, por zbuloi letër shpërthyese në Naruto. Minato u detyrua shkonte larg për të mbajtur Naruto nga dëmtimi, duke lejuar Tobi të largohet me Kushina. Ai gjeti një vend të sigurt për Naruto dhe u teleportua në Kushina në kohë për ta shpëtuar atë nga vrasja nga Nëntë Bishtit, nxjerrë nga trupi i saj nga Tobi. Ai ribashkoi nënën dhe djalin para se të nisej për të mbrojtur fshatin.

Minato u kthye në fshat në fazat e hershme të sulmit të Nëntë Bishtit në Konoha, duke arritur në kohë për të teleportuar teknikën e Nëntë Bishtit para se të shkatërronte malin e fshatit (vendin ku fytyrat e Hokage gdhenden në gurë). Ai u përpoq të arrinte në Hokage e Tretë në mënyrë që ai të mund ta informonte atë për atë që ndodhi, por u ndërpre nga Tobi, i cili u përpoq ta tërheqë atë larg. Minato reagoi në kohë për të ikur, por Tobi e ndoqi atë. Për shkak se Tobi po kontrollonte veprimet e Nëntë Bishtit, mposhtja e tij ishte e një rëndësie parësore për të shpëtuar Konoha. Minato fillimisht u përpoq që ta godasë me sukses, por pas disa sulmeve të dështuara, ai më në fund e goditi atë me një Rasengan dhe e vendosi një vulë Flying Thunder God, duke e lejuar atë të teleportonte tek Tobi sa herë që donte. Më pas, ai përdor një vulosje të kontratës në Tobi për të liruar Nëntë Bishtin nga kontrolli i tij, duke e detyruar atë të largohej.

Kur Minato vendosi ta përfundoj Nëntë Bishtin duke prerë çakrën në gjysmë. Kur Kurama (Nëntë Bishti) kuptoi se çfarë Minato po bë, ai tentoi ta vriste Naruton, por Minato dhe Kushina u bënë mbrojtje Narutos. Minato thirri Gerotorën dhe jepi çelësin e vulosjes që ai do të përdorte në Naruto dhe e dërgoi te Xhiraja. Pas fjalëve të fundit të tyre, shpirti i Minatos u konsumua nga Shinigami, duke përfundua jeta e Minatos.

Lufta e Katërt Botërore e Ninxhave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me kërkesën e Sasuke Uchiha, Orochimaru çliroi shpirtat e katër Hokage të parë prej stomakut të Shinigamit që t'i ringjallë ata. Gjatë bisedës mes Sasukes dhe Hokages së Parë, Minato zbulon çakrën e Narutos dhe është i lumtur të kuptojë se ai ka fituar kontrollin e plotë të Nëntë Bishtit. Minato i bashkohet luftës duke shpëtuar ninxhat nga teknika e Dhjetë Bishtit. Pas ardhjes së tre Hokageve tjerë, ata vendosin të përdorin pengesë në Dhjetë Bishtin.

Dikur më vonë, Tobi shfaqet mbi Dhjetë Bishtin dhe fillon ringjalljen e Madaras, të cilën Aleanca përqendron përpjekjet e saj në parandalimin. Minato nuk mund të lërë pozicionin e tij ose pengesa do të bjerë, kështu që ai dërgon një klon për të ndihmuar. Për shkak se Tobi është quajtur ende me vulën e teknikës Flying Thunder God nga takimi i tyre i fundit, kloni i hijes është në gjendje të teleportojë tek ai dhe ta godasë poshtë. Vetëm pasi ai sulmon, ai e kupton se Tobi është studenti i tij i vjetër, Obito Uchiha. Sulmi përfundon duke ardhur shumë vonë dhe Obito vulos Dhjetë Bishtin në vetvete, duke u bërë jinchuriki i tij. Pasi Obito e shkatërron pengesën, i pari dhe i dyti e angazhojnë atë për të përcaktuar aftësitë e tij të reja, duke e lënë Minaton të marrë të gjithë të tjerët në një distancë të sigurt.

Pasi Obito u bë jinchuriki, vula e vendosur nga Minato zhduket, kështu që Minato duhet të luftojë direkt. Ai e shkëput krahun e djathtë të Minatos dhe vendos një top, e cila Tobirama largohet larg para se të shpërthente. Minato, i dyti, Naruto dhe Sasuke bashkërendojnë përpjekjet e tyre për të sulmuar Obitën me teknikën e Minatos dhe Tobiramës me shpejtësitë e tyre, por Obito del pa dëm. Për më tepër, krahu i Minato nuk është ringjallur, duke treguar se teknika e Obitës mund të anulojnë avantazhet e Rimishërimit të Papërfunduar të Botës.

Pas mposhtjes së Obitos, ai përdorë teknikën e Rimishërimit që t'i ringjallë njerëzit e vdekur, por ndalohet nga Zetsu i zi dhe ringjallë Madarën. Pasi Nëntë Bishti hiqet nga trupi i Narutos, para kësaj Kurama i thotë Gaara që të shkoj te Minato pasi shanci i fundit për ta shpëtuar Naruton është vulosja e Yin-Kurama. Ashtu si Minato fillon transferimin, Zetsu i zi e kap dhe e merr Yin-Kurama për vete. Madara arrin për ta marrur Rineganin e Obitos, Minato dhe Kakashi vendosin ta sulmojnë Madara, por ata lehtë mposhten nga ai.

Në fund të betejës, Minatoi uron Narutos ditëlindjen e tij të shtatëmbëdhjetë para se të khehet në botën tjetër.

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Minato shpesh është krahasuar me Naruto për sa i përket pamjes fizike; të dy kanë sy blu dhe flokë të çelët, flokëverdhë. Minato gjithashtu kishte balluke në gjatësi të nofullës që inkuadronin të dyja anët e fytyrës. Sipas Jiraiya, Minato konsiderohej të ishte shumë i pashëm. Veshja e tij normale përbëhej nga një uniformë standarde Konoha me dy shirita në të dyja mëngët e tij, një xhaketë mbrojtëse të gjelbër flak, mbrojtës blu të ballit dhe sandale blu. Pasi u bë Hokage, ai filloi të vishte një haori të bardhë me mëngë të shkurtra mbi veshjen e tij normale, të mbyllur përpara me një litar të hollë, portokalli. Haori ishte zbukuruar nga motive të ngjashme me flakën e kuqe në skajet, me kanji për "Hokage i Katërt" (四代目火影, Yondaime Hokage) shkruar vertikalisht në pjesën e pasme.

Gjatë kohës së tij në akademi, ai kishte veshur një kostum të thjeshtë të bardhë veshjesh me stoli të gjelbërta dhe një kapuç. Pasi u bë një shinobi i plotë, ai veshi një tuta sportive me tre vija në mëngë, rrjetë nën armë, një palë pantallona të zeza dhe sandale.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Minato ishte një nga shinobët më të fuqishëm në histori, i konsideruar nga shumë si i pakrahasueshëm nga askush tjetër. Gjatë Luftës së Tretë Botërore Shinobi, shinobi u urdhëruan të largohen nga beteja nëse ata do ta ndeshnin atë. Në anime, ai ishte në gjendje të zhdukte vetëm një ushtri prej një mijë shinobi të Iwakagure - një arritje që e detyroi Ōnoki të pranonte një traktat paqeje.[1] Gjatë sulmit të Nëntë Bishtit ndaj Konoha, ishte vetëm përmes veprimeve të Minatos që Tobi dhe dhelpra u mundën dhe fshati u shpëtua nga shkatërrimi. Mbi një dekadë më vonë, me afrimin e kërcënimit të Orochimaru, Minato besohej se ishte i vetmi që mund të kishte ndaluar Sannin, duke e bërë keqardhjen e tij të thellë për vdekjen. Stili i luftimit të Minatos vërtitej kryesisht rreth shfaqjes së befasishme dhe po aq shpejt shkatërrimit të armiqve, shpesh përjashtonte metodat tradicionale që konsumonin kohë, të tilla si vulat e duarve.

Minato ishte gjithashtu një sensor i aftë, i aftë për të zbuluar çakrat e njerëzve nga distanca të mëdha.[2] Për shënjestra më të afërta, ai mund të zbulonte të gjithë brenda një zone duke vendosur gishtin në tokë.[3]

Rasengan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi vëzhgoi natyrën e Topit të Bishës me Bisht, Minato kaloi tre vjet duke zhvilluar një nga teknikat e tij nënshkruese, Rasengan - niveli më i lartë i transformimit të formës. Kjo i jep atij një avantazh në luftime për shkak të mos kërkimit të vulave të dorës për të krijuar dhe të vetë-qëndrueshme. Ndërsa kërkon kontroll shumë të saktë të çakrës për t'u përdorur, zotërimi i Minato e lejoi atë që ta formonte atë me të dyja duart menjëherë dhe të ndryshonte madhësinë e tij nga standardi në Top të Madh me madhësi Rasengan, dhe kur përdorte Modën e Bishës me Bisht përgjatë anës Naruto i cili po përdor gjithashtu të njëjtin, ata së bashku mund të bëjnë një Rasengan edhe aq të madh sa Moda e Bishës me Bisht.

Teknika e Fluturimit të Vetëtimës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thika speciale e Minatos

Aftësia tjetër e nënshkrimit të Minato ishte Teknika e Fluturimit të Vetëtimës, të cilën ai fitoi mjeshtëri dhe shkathtësi më të madhe se krijuesi i saj, Hokage i Dytë. Shfrytëzimet e tij me këtë teknikë e fituan atë monikerin "Shpejtësia i Verdhë i Konoha". Duke përdorur teknikën, ai mund të lëvizte menjëherë në vendndodhjen e çdo gjëje të shënuar me vulën e tij të veçantë, qoftë një mjet, vend ose person që ishte markuar. Minato mund të sillte të tjerët me vete, megjithëse kishte nevojë të siguronte chakra për transportin e tyre. Ai kishte mundësi t'i mësonte këtë teknikë edhe të tjerëve, siç ia mësoi Togut Mbrojtës së Hokages Formacionin e Fluturimit të Vetëtimës.

Moda e Nëntë Bishtit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Minato u bë jinchuriki i gjysmës së errët të Nëntë Bishtit pak para vdekjes së tij, megjithëse vetëm në rimishërimin e tij ai mund ta përdorte atë. Ndryshe nga shumica e bishave me bisht, Nëntë Bishti nuk ofroi asnjë rezistencë për të bashkëpunuar me Minato, duke i dhënë atij hyrje të menjëhershme në Modën e Nëntë Bishtit, e cila u bëri përshtypje të gjithë spektatorëve. Forma e Minato ishte pak më e errët me shenja të ndryshme se ajo e Naruto por ndryshe identike në dukje dhe aftësi; ai mund të përdorë krahët e çakrës, të hyjë në Modën e Bishës së Bishtit, të krijojë Topa të Bishave të Bishtit, dhe të kryejë versione më të forta të teknikave të tij të zakonshme. Minato më vonë do të humbasë aksesin në fuqinë e tij pasi i kishte vjedhur gjysmën e Nëntë Bishtit nga Zetsu i Zi.

Senjutsu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezervat e mëdha të çakrës së Minatos i mundësuan atij të mësonte senjutsu të Malit Myōboku, duke rritur teknikat dhe parametrat e tij fizikë duke hyrë në Modën e Hermitit. Ai mund të ekuilibronte në mënyrë të përsosur energjinë natyrore me çakrën e tij, duke shfaqur vetëm pigmentimin portokalli rreth syve - shenjën e vërtetë të një hermiti. Sidoqoftë, me vetë pranimin e tij, aftësia e Minato në senjutsu ishte e kufizuar dhe atij i duhet shumë kohë për të ndërtuar çakra për të. Ai nuk e ka përdorur atë në betejën aktuale dhe nuk mund ta mbajë atë për shumë kohë.

Inteligjenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Minato ishte një individ me shumë mendje, që kishte rezultatet më të larta në historinë e provimit me shkrim të Provimeve Chūnin. Edhe në moshë të re, vetëm ai nga të gjithë ninxhat e dërguar për të shpëtuar Kushinën, vuri re gjurmët që ajo la pas për të shënuar rrugën e rrëmbyesve të saj. Në luftime, ai mund të nxirrte në mënyrë të saktë mekanikën themelore që qëndron prapa një teknike pasi e kishte parë atë vetëm një herë, dhe prej andej të planifikonte anët e forta dhe të dobëta në avantazh të tij ose të aleatëve të tij. Me aftësitë e tij vëzhguese ai mund të përcaktojë planet dhe motivimet e një kundërshtari bazuar vetëm në prova të kufizuara. Pasi të kishte mbaruar analizën, Minato do të godiste shpejt dhe me saktësi, duke sulmuar dobësitë në momentet më të përshtatshme.

Ndërsa Hokage, Minato përgatitej për kërcënimet me të cilat përballej Konoha duke vendosur një rrjet vendndodhjesh të shënuara rreth periferisë së fshatit që ai të teleportonte, duke përfshirë të paktën dy shtëpi të sigurta dhe gjithashtu kaloi teknikën e tij të ninxhës të kohës hapësinore në Togun Mbrojtës së Hokages.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Naruto: Shippūden epizodi 349
  2. ^ Naruto kapitulli 620, faqe 8
  3. ^ Naruto kapitulli 239, faqet 16-17