Kakashi Hatake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kakashi Hatake
Personazh nga Naruto
Paraqitja e parëNaruto kapitulli 3: Hyr Sasuke! (1999)
Naruto epizodi 3: Sasuke dhe Sakura: Shokë ose Armiq
Krijuar ngaMasashi Kishimoto
Dubluar ngaJaponisht
Kazuhiko Inoue[1]
Mutsumi Tamura (fëmijë)
Informacione
NofkatKakashi i Sharinganit
Ninxha Kopjues
TitulliHokage i Gjashtë
LidhjetSakumo Hatake (baba, ka vdekur)

Kakashi Hatake është një personazh fiktiv në serinë manga dhe anime Naruto krijuar nga Masashi Kishimoto. Ai njihet si kopja-ninxha Kakashi, me ndihmën e Sharinganit të klanit Uchiha ai mundet të kopjojë e të përdor teknikat e kundërshtarëve dhe mendohet se arsenali i ti të jetë me mijra teknika. Kakashi është mësuesi i Skuadrës 7, e përbërë nga personazhet Naruto Uzumaki, Sakura Haruno dhe Sasuke Uchiha. Ai është një ninxha i rangu Jonin (Elita) dhe njihet si një nga shinobit me të të fortë të botës së Narutos, ka qenë anëtarë dhe kapiten i ANBU. Mjeshtri i Kakashit ka qenë Hokage i Katërt, ai ishte në një grup me Rin Nohara dhe Obito Uchiha. Pas Luftës së Katërt Botërore Shinobi, Kakashi u bë Hokage i Gjashtë (六代目火影, Rokudaime Hokage).

Kakashi është shfaqur në disa pjesë të mediave Naruto, filmat e paraqitur në seri, animacionet video origjinale dhe video lojëra.

Kakashi u krijua fillimisht nga Kishimoto për të qenë një mësues i ashpër, por autori vendosi ta shmangë atë. Në vend të kësaj, ai e bëri atë më bujar për të qetësuar studentët e tij në situata të vështira deri në pikën që t'i jepte tipare femërore. Modeli i Kakashi i dha Kishimoto vështirësi si rezultat i mbulimit të pjesës më të madhe të fytyrës dhe si rezultat ishte e vështirë të shfaqeshin emocionet e tij. Për serinë anime, ai është dubluar nga Kazuhiko Inoue në japonisht.

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kakashi ka një ngjashmëri të madhe me babanë e tij, aq sa nganjëherë gabohen me njëri-tjetrin. Ai ka flokë me gjemba argjendi shpesh të orientuar në sytë e tij në të majtë, gri të errët (të zezë në disa raste), dhe zakonisht një shprehje të relaksuar dhe dembel. Gjatë Luftës së Tretë Botërore Shinobi, syri i tij i majtë ishte dëmtuar, duke lënë një mbresë vertikale nga dëmtimi. Syri u zëvendësua pak më vonë me një Sharingan, të cilin ai e mbulon me mbrojtësin e ballit kur nuk e përdor. Që nga fëmijëria e hershme dhe pothuajse vazhdimisht, ai mban një maskë që nuk lejon që pjesa më e madhe e fytyrës së tij të duket.

Kakashi kishte veshur disa veshje të ndryshme para Pjesës I. Në akademi, ai kishte veshur një këmishë me ngjyrë të hirtë me mëngë të gjata me një zinxhir, një shall të gjelbër dhe pantallona të shkurtra. Ai gjithashtu mbante sandale blu, të cilat i mbante edhe gjatë Luftës së Tretë Botërore Shinobi. Gjatë Luftës së Tretë Botërore Shinobi, ai kishte veshur një bluzë të zezë me vija të bardha në mes të mëngëve, mëngë shtesë mbi krahët e tij, mbrojtës krahu metalikë, rripa lëkure rreth shpinës dhe gjoksit dhe pantallona të errëta. Para shkatërrimit, ai mbajti armën e tij White Light Chakra Sabre në një mbajtëse të vogël në mes të shpinës së tij. Gjatë karrierës së tij në Anbu, ai kishte veshur një kostum të thjeshtë blu me një xhaketë gri flak, sandale të lidhura dhe mbrojtëse krahu që ngjiteshin deri në bërryla. Ndërsa nuk ishte në detyrë si Anbu, ai mbante një veshje të ngjashme me doreza dhe fasha të segmentuara mbi viçat e tij. Maska e tij e dhelprës kishte shenja të kuqe dhe të zeza rreth syve, anëve dhe gojës. Një tipar i mbetur nga karriera e tij si Anbu është tatuazhi i tyre i ngjashëm me një flakë të kuqe në deltoidin e tij të majtë.

Pasi syri i tij origjinal u rivendos nga Naruto gjatë Luftës së Katërt Botërore Shinobi, Kakashi u kthye të mbante mbrojtësin e ballit të ekuilibruar mbi ballin e tij.

Kakashi vesh rrobat standarde të këmbësorisë së Konoha për pjesën më të madhe të Pjesës I dhe Pjesës II: një xhaketë flak, pantallona blu të errët dhe një këmishë me mëngë të gjata. Ai gjithashtu mban doreza pa gishta me pllaka metali në pjesën e prapme dhe shihet me një gjerdan zinxhir poshtë. Pamja e tij mbetet kryesisht e njëjtë pas Luftës së Katërt Shinobi Botërore, përveç një shiriti të kuq në bicepin e tij të majtë, çizme në vend të sandaleve dhe xhaketës së rindërtuar të Konoha. Kanji "六火" (do të thotë fjalë për fjalë Gjashtë Zjarri) është shkruar në pjesën e pasme, që tregon pozicionin e tij Hokage. Për raste zyrtare, ai vesh rrobat tipike Hokage: kapela tradicionale dhe haori, së bashku me një kimono të kuqe, me gjatësi të plotë, të lidhur duke përdorur një brez të bardhë. I shkruar vertikalisht në pjesën e pasme të mantelit, Kakashi ka kanji për Hokage i Gjashtë (六代目火影, Rokudaime Hokage). Ai kaloi nga përdorimi i një mbrojtësi të ballit me nyje në një moderne të elastikuar.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si një nga ninxhat më të fortë të prodhuar ndonjëherë në Konohagakure, Kakashi ka fituar njohje nga sytë nga ninxhat e ndryshme të nivelit të lartë. Një mrekulli, Kakashi shfaqi një aftësi shumë të përparuar që në moshë të re, e dëshmuar nga ngritja e tij e shpejtë nëpër ranget e ninxhës. Anëtarët e rangut S të Akatsuki pranojnë fuqinë e tij; ai e tejkaloi Itachi Uchiha (megjithëse nuk mund ta përdorte Mangekyō Sharingan e tij në atë kohë) luftoi respektivisht me Kisame Hoshigaki dhe Kakuzu në një ngërç dhe u konsiderua një kërcënim i madh nga Pein.[2] Shkathtësia luftarake dhe aftësitë drejtuese të Kakashi janë aq të respektuara, sa shumë e parashikuan ngritjen e tij në statusin e Hokage vite para se të ndodhte.[3] Sidoqoftë, Hermiti i Gjashtë Shtigjeve besonte se forca më e madhe e Kakashi është si mësues, udhëheqës dhe mik, të gjitha këto u treguan jetësore në humbjen e Kaguya Ōtsutsuki. Vite pas humbjes së Kaguya, fuqia luftarake e Kakashi u rrit ndjeshëm më tej, pavarësisht humbjes së Sharingan-it të tij.

Në përgjithësi, Kakashi është shumë i shkathët me aftësi të përparuara në fusha të panumërta, duke përfshirë zotërimin e të tre aftësive kryesore të ninxhës; Naruto Uzumaki thotë se Kakashi është më i zgjuar se Shikamaru Nara, ka një nuhatje më të mirë se Kiba Inuzuka, është më i aftë me Sharingan se Sasuke Uchiha dhe ka aftësi më të mira në taijutsu sesa Rock Lee, secili prej tyre janë të njohur për kapacitetet e tyre të larta në zonat e tyre përkatëse.[4] Zotësia e genjutsu e Kakashi është në gjendje të përdorë teknikat themelore për të patur efekt të madh për frikësim dhe shpërqendrim.

Sharingan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sharingan është një teknikë që mundet të kontrollohet veç nga klani i Uchiha-ve (lexo shqip. Uçiha-ve), shoku i Kakashit Obito Uchiha para se të vdiste ia dhuroi syrin e majtë, pasi që Kakashi e humbi syrin e vetë gjatë atij misionit. Me këtë teknikë Kakashi i kopjon teknikat dhe mundet te parasheh disi sulmin të kundërshtarit. Ajo i ka ndihmuar shume Kakashit aq sa me të ka mundur disa armiq duke i kopjuar teknikat. Ekzistojnë variante të ndryshme të evoluimit të Sharingan, si Kakashi dhe Itachi kanë krijuar Sharinganin e veçantë të tyre, por këtë Kakashi e zbulon në seritë Shippuden.

Ai zotëron shumë teknika pasi i ka kopjuar me Sharingan gjatë ndeshjeve të shumta në misionet e tij, por përveç se tashmë cilësohet si specialisti i teknikave i Konohagakures, ai cilësohet si më i miri në elementin e rrufesë ku përveç teknikës Chidori/Raikiri në Shippuden shfaq teknika të tjera që vëndosin në pah aftsinë e tij të stileve pa përdorur kyçe duarsh.

Chidori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chidori (lexo shqip. Çidori) është një teknikë e sajuar dhe e përmirsuar me stërvitjen nga Kakashi për të vrarë. Kakashi mbledh çakrën e tij natyrale në dorë dhe duke përdorur shtypjen e zgjatjen e çakrës krijon një formë të mprehtë e shumë të rrezikshme (versioni i perfeksionuar; Raikiri është një teknikë e klasit-S, më i larti). Thuhet se me të Kakashi ka pas prerë një vetëtimë.[5]

Dhimbja e Njëmijë Vjetve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhimbja e Njëmijë Vjetve është një teknikë humoristike e cila zhvillohet duke futur katër gishta (gishtin tregues dhe të mesit te secilës dorë) në anusin e kundërshtarit dhe ta flakërosh atë disa metra larg. Naruto gjithashtu e përdor këtë teknikë. Kjo teknikë duket e pavlefshme dhe qesharake/banale nga të gjithë, por që kur Naruto e përdori mbi Gaara me raptuset e tij strategjikë u vlersua si teknikë e klasit-B duke parë dëmin e krijuar në atë betejë me ndihmën e një kunai me letër bombë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Studio Pierrot (17 tetor 2002). "宿敵!?サスケとサクラ". Naruto. Episodi 3 (në japonisht). TV Tokyo.
  2. ^ Naruto kapitulli 423, faqe 7
  3. ^ Naruto kapitulli 367 faqet 9-10
  4. ^ Naruto kapitulli 246, faqe 13
  5. ^ Naruo kapitulli 114, faqe 3