Jiraiya

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jiraiya

Jiraiya është një personazh nga manga dhe animeja e suksesshme japoneze Naruto dhe Naruto Shippuuden. Jiraiya e ka marrë emrin nga një legjendë japoneze "Legjenda e Jiraiyas Fisnik". Jiraiya është një nga tre ninxhat legjendare (Densetsu no Sannin), të stërvitur nga vete Hokageja I Trete. Ai është një ninxha që mund të përdor dy arte natyrale, Zjarrin dhe Token (Katon dhe Doton), gjithashtu mund të thërras bretkosa. Roli i tij në Naruto është më tepër si një mësues për Naruton, ndërsa në pjesën e dytë të Narutos, ai sillet më shumë si një gjysh për të. Ai e konsideron Naruton të tillë, një nip. Ai ishte po ashtu sensei (sqt. mësues) i Hokagës së katërtë, i cili është ati i Narutos. Jiraiya është po ashtu edhe shkrimtar, autor i romanit Icha Icha (sqt. ?), një roman për të rritur, sensei i Narutos dhe Team 7 Kakashi Hatake është një adhurues i madh i këtij romanit, ai shpesh gjatë stërvitjes me Team 7 e lexon ketë roman.

Teknika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasengan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një nga teknikat me të fortë të Jiraiyas është Rasengan, që e ka mësuar nga nxenësi i tij Minato Namikaze (Hokage i katërt), jashta Jiraiyas dhe Minatos, edhe Naruto, Kakashi dhe Konohamaru mundën të kontrollojnë ketë teknikë, Naruto e ka mësuar nga Jiraiya, kurse Konohamaru nga Naruto.

Teknika e thërritjës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jiraiya ka shkruar një kontrate me gjakun e tij e cila e lejon të thërras breshkën Gamabunta.