Jump to content

Shikamaru Nara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shikamaru Nara (奈良 シ カ マ ル, Nara Shikamaru) është një shinobi e fisit Nara të Konohagakure. Megjithëse dembel nga natyra, Shikamaru ka një intelekt të rrallë që e lejon atë vazhdimisht të mbizotërojë në luftime. Përgjegjësitë që këto suksese i lënë me vete e shkaktojnë bezdi të shpeshtë, por ai me kënaqësi i pranon ato në mënyrë që të jetë në shërbim të anëtarëve të tij të Ekipit Asuma, dhe të dëshmojë veten për brezat e së kaluarës dhe të ardhmes. Pas Luftës së Katërt Botërore Shinobi, ai u bë këshilltar i Hokage të Shtatë.

Krijimi dhe koncepti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Masashi Kishimoto ka vërejtur se i pëlqen Shikamaru për shkak të natyrës së tij të lehtë, pavarësisht se është gjeni, dhe krahas inteligjencës së Sasuke Uchiha. Kishimoto gjithashtu vërejti në mënyrë komike se do të martohej me Shikamaru nëse do të ishte vajzë, duke theksuar se Shikamaru ka të ngjarë të jetë i suksesshëm në jetë. Kur projektoi pamjen e Pjesës II të Shikamaru, Kishimoto dëshironte t’i jepte Shikamaru një pamje unike pavarësisht se e vizatoi me një jelek që disa ninja të tjerë veshin në seri. Si rezultat, ai tërhoqi mbrojtësin e ballit në krah për të mos errësuar flokët e tij.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shikamaru është fëmija i vetëm i Yoshino dhe Shikaku Nara. Kur ishte i ri, ai dikur luante “ninja” me fëmijët e tjerë në moshën e tij. Chōji Akimichi dëshironte të luante me ta, por fëmijët e tjerë nuk pranuan ta lejojnë atë, duke pretenduar se ai ishte shumë budalla për të marrë pjesë. Kur Shikamaru nuk mund t'i bindte të tjerët të linin Chōji të bashkohej, ai la lojën dhe shkoi në vendin e tij të preferuar për të parë retë. Chōji ndodhi të ishte ulur në të njëjtin vend kur arriti atje, kështu që Shikamaru e prezantoi veten dhe e ftoi Chōji të shikonte retë me të. Chōji e pyeti Shikamaru nëse ai dëshironte disa ushqim. Nga ajo ditë ata ishin miqtë më të mirë; pasi hynin në Akademinë të Konoha, ata zakonisht do të uleshin së bashku në klasë dhe do të rrinin jashtë. Shikamaru kishte shumë pak interes për vetë klasën, duke preferuar të kalonte kohën e tij në gjumë sesa të dëgjonte mësimet e Iruka Umino. Shikamaru tregoi të njëjtën mungesë entuziazmi për testet që iu dha dhe nuk mund të shqetësohej që në fakt t’i përgjigjen pyetjeve, duke çuar në notat e tij të dobëta.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shikamaru është natyrisht një dembel dhe prirja e tij është të bëjë sa më pak punë të jetë e mundur. Si student i Akademisë dhe madje edhe gjatë karrierës së tij të hershme si genin, Shikamaru është në gjendje të largohet me këtë, duke i kaluar ditët e tij duke fjetur, duke shikuar retë ose duke luajtur lojëra si shōgi dhe Go. Qëllimi i tij është të jetojë në mënyrë të paprekshme, pa ndonjë gjë të dukshme të mirë apo të keqe, dhe pastaj të vdesë po aq e paprekshme sa ai jetoi.[1] Kur ai përballet me potencialin për konflikt ose angazhim, ai përgjigjet së pari duke thënë, "sa problematik", dhe pastaj duke u përpjekur të gjejë ndonjë mënyrë për të dalë prej tij, qoftë duke pretenduar se është i indivizueshëm ose madje i hapur duke thënë se ai nuk bën duan të bëjnë çfarëdo që të jetë.

Shikamaru pëson një pjekuri të shpejtë pas vdekjes së mësuesit të tij, Asuma Sarutobi, humbja e të cilit detyron Shikamaru të pranojë se bota nuk është e sigurt se ai nuk mund të mbahet i mbrojtur prej tij përgjithmonë. Pas hakmarrjes së Asumës, Shikamaru merr përsipër të bëjë gjithçka që mundet për t'i bërë gjërat më të mira për brezat e ardhshëm të Konoha, veçanërisht vajzën e atëhershme të Asumës, Mirai; i tillë është Vullneti i Zjarrit.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak të notave të tij të dobëta në Akademi, Shikamaru mendohej të ishte asgjë tjetër përveç një ninxha mrekullueshëm, por potenciali i tij u demonstrua kur ai ishte i vetmi anëtar i klasës së tij të diplomimit që u bë chūnin gjatë Pjesës I.[2] Pavarësisht se ishte një chūnin i sapo bërë, ai mund të mbajë të tijën kundër kundërshtarëve të niveleve jōnin si Tayuya e Katër Zërave. Në Pjesën II, ai mund të mposhti Hidan pasi e çoi këtë të fundit në një kurth. Aftësitë e tij çuan në atë që ai të ofrohet një pozicion si një nga Dymbëdhjetë Rojet Ninxha në anime, duke u bërë zëvendës-komandant i Divizionit të Katërt dhe kryepraktist i të gjithë Forcave Aleate Shinobi, si dhe njeriu i djathtë i Hokages së Shtatë vjet më vonë. Ai është thënë se ai posedonte cilësi që i përshtateshin Hokage nga Asuma Sarutobi, Temari dhe Boruto Uzumaki, por ka deklaruar se nuk dëshiron të merret me përgjegjësitë e të qenit Hokage.

Teknikat e klanit Nara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si anëtar i klanit Nara, Shikamaru është në gjendje të manipulojë hijen e tij. Duke e lidhur hijen e tij me një objektiv, Shikamaru mund të përdorë teknikën e imitimit të hijes për të frenuar lëvizjet e tyre dhe t'i detyrojë ata të imitojnë vetë. Përgjatë pjesëve I dhe II, Shikamaru duhet të kryejë vulat e duhura të dorës në mënyrë që të përdorë hijen e tij, por në vitet e mëvonshme, ai është në gjendje ta manipulojë atë pa to.[3] Në moshën madhore, shpejtësia e tij me teknikën e lejoi atë të kapte Pesë Hijet dhe truprojat e tyre përpara se të mund të reagonin, me vetëm Hokage që kishte aftësitë për të liruar veten e tij. Si i tillë, ai pati mundësinë t'i vriste nëse do të dëshironte.

Inteligjenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Shikamaru u caktua në Ekipin 10, Asuma vuri re që Shikamaru ishte shumë më i mprehtë sesa rezultatet e tij të Akademisë. Duke maskuar një numër të testeve të inteligjencës si lojëra dhe enigma - mënyra e vetme që Asuma mund ta interesonte Shikamaru - Asuma zbuloi që Shikamaru ka një IQ mbi 200; notat e tij të dobëta ishin sepse ai ishte shumë dembel për të marrë ndonjë nga provimet me shkrim.[4]

Kryesisht për shkak të inteligjencës së tij që Shikamaru merr po aq përgjegjësi sa ai, me Hokage të Pestë duke e shtyrë vazhdimisht Shikamaru të përdorë intelektin e tij për përfitimet e aleatëve të tij dhe të fshatit. Në të vërtetë, besimi i Hokage në të është i bazuar, pasi Shikamaru mbetet akoma i vetëdijshëm për kufizimet e tij dhe të të tjerëve, duke e lejuar atë të shmangë befasinë dhe rrezikun e panevojshëm. Në kohën e Boruto: Naruto Movie, ai vlerësohet si personi më i zgjuar në Konoha.

Kur Shikamaru fillon të mendoj, ai zakonisht bënë këtë duke mbyllur sytë dhe duke mbërthyer gishtat dhe shpejt mund të mendojë se dhjetë lëviz përpara kundërshtarit të tij dhe të sajojë mbi njëqind strategji, nga të cilat ai menjëherë zgjedh më të efektshmet. Tobi shprehet se është keqardhje për aftësinë e Shikamaru për të parë përmes mashtrimit dhe për të bërë në mënyrë korrekte një pjesë të informacionit në dukje të palidhur, është "tretur" në shërbim të Forcave Aleate Shinobi.[5]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Naruto kapitulli 119, faqe 7
  2. ^ Naruto kapitulli 172, faqe 19
  3. ^ Naruto kapitulli 700+1, faqe 8
  4. ^ Naruto kapitulli 107, faqe 14
  5. ^ Naruto kapitulli 537 faqe 11