Masashi Kishimoto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Masashi Kishimoto (岸本 斉史 Kishimoto Masashi, lindi më 8 nëntor 1974) është artistë i mangave. Masashi ëshë i njohur për mangën e tij Naruto. Sipas tetorit 2015, Naruto kishte 220 milionë kopje në mbarë botën. Ai nuk ka bërë vetëm këtë manga, por ka bërë edhe disa manga tjerë, përfshirë: Boruto: Gjenerata e Re e Narutos, Karakuri, Benchi etj.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Masashi ka edhe një vëlla binjakë me emrin Seishi Kishimoto. Ai u martua në vitin 2013. ata kanë vetëm një djalë. Babai i tij vdiq në vitin 2014 dhe kapitulli i 668-të të Narutos i dedikohet kujtimeve të babait të tij.