Jump to content

Konan (Naruto)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Konan (小南, Konan) është një personazh fiktiv në mangën dhe anime Naruto. Ajo ishte një kunoichi nga fshati i shiut (Japonisht: 雨隠れの里, Amegakure no Sato) dhe një anëtare themeluese e Akatsuki origjinal. Pas vdekjes së Yahiko, ajo ishte partnerE me Nagaton, i cili kishte marrë kontrollin e Akatsuki, dhe ishte i vetmi anëtar që e thirri me emrin e tij. Pas vdekjes së Nagato, Konan u largua nga Akatsuki dhe u bë kreu de facto i Amegakures.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur ishte e re, familja e Konanit u vra gjatë Luftës së Dytë Botërore Shinobi, dhe ajo u la të kujdeset për veten. Disa kohë më vonë, Yahiko e gjeti atë dhe të dy punuan së bashku për të mbijetuar. Jo shumë kohë pas kësaj, Konan doli për një shëtitje dhe gjeti një Nagato të ri, që po vdiste dhe qenin e tij, Chibi. Ajo e shpëtoi atë dhe e ktheu në strehën e tyre. Gradualisht të tre u bënë miqtë më të mirë. Ata përfundimisht hasën në Sannin, i cili u dha atyre ushqim. Konan i bëri përshtypje duke bërë një lule të përpunuar nga mbështjellësit e letrës të lënë pas në shenjë mirënjohjeje. Kur Orochimaru sugjeroi që t'i vrisnin në mënyrë që ata të mos vuanin nga tmerret e luftës, Jiraiya në vend të kësaj zgjodhi të qëndrojë dhe t'u mësojë të treve se si të kujdesen për veten e tyre. Pasi Jiraiya u largua, Nagato, Yahiko dhe Konan formuan një organizatë nën komandën e Yahiko, të cilën Hanzou nuk mund ta injoronte. Gjatë Luftës së Tretë Botërore Shinobi, grupit të tyre iu afrua një njeri që e quante veten "Madara Uchiha".[1] Ai ofroi t'i ndihmonte në ndjekjet e tyre, por Yahiko e refuzoi ofertën, duke dyshuar se ai donte t'i përdorte ato. Më vonë, Hanzou ofroi një marrëveshje të rreme me Yahiko, Nagato dhe Konan, të cilën ata e pranuan, por pastaj të nesërmen Konan u rrëmbye nga Danzo dhe Hanzou dhe ata kërkuan vdekjen e Yahiko si një shpërblim për të liruar Konan. Duke parë këtë, Yahiko nxiton kundër Nagatos për ta vrarë, duke vdekur kështu, Konan dhe Nagato pësuan humbjen e mikut të tyre. Më vonë, Hanzo urdhëron njerëzit e tij që të vrisnin Nagaton, por ai zmbraps të gjitha sulmet e tyre dhe shpëton Konanin duke i kërkuar asaj të mbrojë trupin e Yahikos ndërsa ai luftoi kundër ninxhave të Danzo dhe Hanzo.

Duke pranuar ofertën e mëparshme të Tobi për mbështetje, Nagato dhe Konan filluan të rekrutojnë ninxha të rangut S në Akatsuki dhe filluan të ofrojnë shërbimet e tij si një grup mercenarësh në fshatrat e ninxhave, duke fituar paratë e nevojshme për të financuar planet e tij afatgjata. Disa kohë më vonë, Nagato nën pseudonimin e Pein, filloi një luftë civile brenda Amegakure, dhe si lajmëtari i tij, Konan u premtoi fshatarëve se ai do të sillte ndryshim në fshatin e tyre dhe kombet e tjera.[2] Nagato përfundimisht vrau Hanzōn dhe Konan mori identitetin e tij për t'i bërë të ditur botës se ai ishte akoma gjallë dhe kontrollonte Amekagure. Në anime, Konan ndihmoi në rekrutimin e Hidan në organizatë.[3]

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konan ishte e zgjuar, stoike, e qetë dhe me nivel të lartë, ashtu si partneri i saj, Nagato. Si fëmijë, ajo ishte e ndritshme, e dhembshur dhe relativisht gazmore, në krahasim me qëndrimin e ashpër të Yahikos dhe ndjeshmërinë e Nagatos. Sidoqoftë, ngjarjet traumatike që nga ajo kohë e kanë çuar atë të bëhet një person shumë serioz, dhe ajo kurrë nuk foli gjatë takimeve të Akatsuki. Sidoqoftë, ajo gjithmonë e ka vendosur sigurinë e shokëve të saj të skuadrës mbi sigurinë e saj. Konan kishte ndjenja romantike ndaj Yahikos, të cilat ishin reciproke.[4]

Ajo dukej të ishte më empatike se shumica e anëtarëve të tjerë të Akatsuki, pasi dukej e trishtuar sa herë që i kujtohej e kaluara e saj. Ajo gjithashtu shprehu një besnikëri dhe mirësjellje të madhe ndaj Pein, duke bërë ofertat e tij pa diskutim, duke kërkuar mirëqenien e tij dhe gjithmonë duke pasur besim të plotë në aftësitë e tij. Ajo veproi si një ndërmjetëse midis Pein dhe fshatit të shiut, fshatarët i kishin dhënë titullin "Engjëlli i Zotit", sepse me krahët e saj të letrës të aktivizuar, ajo i ngjan një.

Ajo kishte aftësinë për të lexuar emocionet e Peinit pa i shprehur ato me fytyrë, me sa duket si rezultat i njohjes së tij për kaq gjatë. Sapo Tobi urdhëroi Pein që të kapte dhelprën nëntë bishta, ajo mund të thoshte menjëherë se kishte diçka në lidhje me urdhrin që e mërziste shumë partnerin e saj të vdekur emocionalisht.

Pas sakrificës së Nagatos, Konan ngulmon ashpër për të mbrojtur Naruto Uzumaki, personin që Nagato ia besoi misionin e tij të paqes botërore, madje shkoi aq larg sa të shpallte gjithë besnikërinë e Amegakures ndaj tij. Ajo ishte po aq e ashpër në mbrojtjen e eshtrave të Nagatos nga Tobi, aq sa për t'u përgatitur për sulme vetëvrasëse kundër tij, nëse kjo nënkuptonte mbrojtjen e Nagato dhe Naruto prej tij.

Në anime, Konan u tregua më realist sesa Nagato, pasi Tobi tha se nuk priste që argumentet e Narutos të ishin të mjaftueshme për ta kthyer atë kundër Akatsuki, të cilën ajo e elaboroi më tej kur e krahasoi Naruton me Tobi dhe kuptoi se Naruto është i lehtë personifikuar ndërsa Tobi ishte errësirë ​​personifikuar. Ashtu si Nagato, ajo gjithashtu rifitoi respektin e saj të lartë për Jiraiya sepse para luftës së saj me Tobi, ajo kujtoi kohën e saj me Jiraiya.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si një kriminele e rangut S, i cili u rrit në kohërat e shkatërruara nga lufta dhe u trajnua personalisht nën Jiraiya, një nga tre Sannin legjendar, Konan ishte padyshim një kunoichi shumë e fuqishme. Aftësitë e saj u respektuan shumë nga partneri i saj Pein, dhe është vlerësuar shumë nga ish-mësuesi i saj, Jiraiya. Ajo gjithashtu ishte në gjendje gati të vriste Obiton, me këtë të fundit që mbijetoi vetëm për shkak të përdorimit të Izanagi, diçka që ajo nuk e parashikoi në simulimet e saj të panumërta të betejës së tyre.[5] Në anime, ajo u zbulua të ishte një shinobi sensore.[2]

Teknika e ninxhës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si fëmijë, Konan kishte një talent të natyrshëm për origami. Ajo do ta zhvillonte atë në stilin e saj të luftimit, duke çuar në krijimin e Vallëzimit të Shikigamisë, një teknikë transformon të gjithë trupin dhe veshjen e saj në fletë të shumta letre që ajo mund të kontrollojë, formësojë dhe ndryshojë ngjyrën sipas dëshirës. Ajo mund të krijojë flutura në mënyrë që të mbledhë informacion ose të udhëtojë në distanca të gjata. Ajo mund ta ngurtësonte letrën e saj me çakër për të bërë armë të tilla si shtiza, shuriken dhe armë të ngjashme me chakram. Ajo mund t'i frenonte kundërshtarët duke i mbuluar me letër dhe duke i asfiksuar nëse donte. Ajo mund të bënte klone letre për të luftuar në vendin e saj, dhe madje të fshihte etiketa shpërthyese brenda tyre për të kapur një armik jashtë roje. Duke iu përshtatur titullit të saj si Engjëll (天使, Tenshi), ajo ishte në gjendje të formonte krahë letre në kurrizin e saj. Kjo e lejoi atë të fluturonte (edhe pse ajo ishte në gjendje të rri pezull pa to),[6] si dhe letër zjarri nga krahët.

Pavarësisht se është bërë prej letre, Stili i Zjarrit: Plumbi i Flakës së Jiraiya mezi e dëmtoi atë kur u godit nga ajo.[7] Ajo madje mund të kapërcejë të njëjtën teknikë me letrën e saj. Letra e saj dukej e paprekur nga uji, siç u pa gjatë luftës së saj kundër Tobit në shi.[8]

Konan ishte gjithashtu në gjendje të prodhonte dhe palosë letër të mjaftueshme për të imituar mjedisin, të tillë si një pemë gjigante që ajo përdori për bazën e operacioneve të Nagatos. Ajo gjithashtu ishte në gjendje të maskonte letrën e saj si liqeni i Amegakure, i cili kur hapet, e dërgon kundërshtaren e saj duke rënë në një humnerë me gjashtëqind miliardë etiketa shpërthyese që shpërthenin për dhjetë minuta të plota. Kjo teknikë e detyroi Tobi të përdorte Izanagi për të mbijetuar pasi paprekshmëria e tij do të zgjaste vetëm pesë minuta.[9]

Inteligjenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konan kishte një intelekt shumë të mprehtë pasi ajo ishte në gjendje të kuptonte shpejt procesin dhe arsyen pas sistemit të hop-in dhe hop-out, i cili Jiiraiya kishte krijuar për ta. Në vitet e mëvonshme, ajo studioi teknikën e hapësirës-kohës të Tobi, duke deshifruar me saktësi se si funksiononte dhe më pas bëri simulime të panumërta në mënyrë që të gjente mënyrën e përsosur për ta vrarë atë. Edhe Tobi shprehu habinë se u detyrua të mbështetej në Izanagi të ndaluar për t'i mbijetuar sulmit të saj të fundit me koston e syrit të tij të majtë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Naruto kapitulli 607, faqet 1-5
  2. ^ a b Naruto Shippuden epizodi 405
  3. ^ Naruto Shippuden epizodi 407
  4. ^ Naruto kapitulli 511, faqet 11-12
  5. ^ Naruto kapitulli 509, faqet 15-16
  6. ^ Naruto kapitulli 509, faqe 5
  7. ^ Naruto Shippuden epizodi 130
  8. ^ Naruto kapitulli 509
  9. ^ Naruto kapitulli 510, faqet 3-10