Jump to content

Nagato

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nagato (長 門) ishte një shinobi i fshatit të shiut dhe pasardhës i klanit Uzumaki. Duke formuar Akatsuki së bashku me miqtë e tij (dhe jetimët e tjerë të luftës) Yahiko dhe Konan, Nagato ëndërronte të sillte paqe në botën e dhunshme shinobi. Sidoqoftë, pas vdekjes së Yahiko, Nagato miratoi pseudonimin e Pain (ペ イ ン Pein) dhe, së bashku me Konan, filloi drejtimin e një Akatsuki të ri - një që do ta detyronte botën në paqe duke përdorur çdo mjet të nevojshëm.

Krijimi dhe koncepti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Sha no Sho (një libër i të dhënave me autor të Masashi Kishimoto), Kishimoto shpjegon shkurtimisht filozofinë që qëndron pas modelit të Pain, duke deklaruar, "Ai është udhëheqësi i Akatsukit, kështu që duhet të duket mjaft i ftohtë, por unë prapë doja që ai të dukej i rrezikshëm. Meqenëse emri i tij është 'Pain' (Dhimbje), vendosa të shtoj disa shpuarje në trupin e tij, si ai është lloji i djaloshit që do t’i shkaktonte dhimbje vetes”. E dukshme në mesin e disa koncepteve të papërdorura të konceptit është një skicë e vogël në të cilën Dhimbja duket se mban një maskë të pjesshme dhe pendë, ose pajisje si brirë të vendosura në mbrojtësin e ballit të tij.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nagato jetonte me prindërit e tij në periferi të Amegakure. Kur ishte shumë i ri, Madara Uchiha transplantoi fshehurazi Rinnegan-in e tij në Nagato pa dijeninë e tij ose të prindërve të tij. Dikur më vonë, gjatë Luftës së Dytë Botërore Shinobi, Nagato dhe prindërit e tij u strehuan në shtëpinë e tyre për të shmangur luftimet që ndodheshin rreth tyre. Një ditë, dy ninxha nga fshati i gjethes hynë në shtëpinë e tyre duke kërkuar ushqim dhe Nagato dhe prindërit e tij u përpoqën të dilnin pa u vërejtur. Kur u zbuluan, prindërit e tij sulmuan shinobin në mënyrë që Nagato të shpëtonte. Ninxhat e gjethes vrau prindërit e tij në vetëmbrojtje dhe, pasi e kuptoi se ishin vetëm civilë, u përpoq t'i kërkonte falje Nagato. I mposhtur nga pikëllimi, Nagato përdori Rinnegan të Madara për herë të parë për t'i vrarë ata dhe për t'u hakmarrë ndaj prindërve të tij.

Pasi varrosi prindërit e tij, Nagato, tani jetim, u detyrua të largohej nga shtëpia dhe të fillojë të endet në kërkim të ushqimit dhe strehimit. Me burime të pakta për shkak të luftës së vazhdueshme, askush që takoi nuk do ta ndihmonte derisa Nagato, i cili ishte shembur nga uria, u gjet nga Konan dhe Yahiko, jetimë si ai vetë. Ata u bashkuan së bashku, fituan ushqim për të mbijetuar me çdo mjet dhe ndanë ëndrrat për një të ardhme ku ata ishin në krye dhe mund të përdornin fuqinë e tyre për të eleminuar luftën. Yahiko ishte veçanërisht i apasionuar pas kësaj pike, e cila e frymëzoi Nagato-n të adoptojë të njëjtin qëllim. Për ta arritur këtë, të tre do të duhet të bëhen ninxha. Me pak mundësi për të zgjedhur, ata iu afruan tre ninxhave legjendar Sannin dhe kërkuan të mësonin ninjutsu. Orochimaru ofroi t'i vriste për t'i dhënë fund vuajtjeve të tyre, por Jiraiya, fajtor për pjesëmarrjen e tij në luftë, u ofroi t'i mësonte ata se si të kujdeseshin për veten e tyre.

Jiraiya gjeti një vend ku ata të jetonin dhe i mësoi ata si të peshkonin, por ai nuk do t'i mësonte ata ninjutsu. Ndërsa jetimët ishin jashtë një ditë, ata u gjetën dhe u sulmuan nga një chūnin i fshatit të gurit. Nga frika për jetën e miqve të tij, Nagato përdori Rinnegan-in e tij për të vrarë ninxhën. Kur Jiraiya mbërriti në skenë për t'i ndihmuar ata, ai vuri re sytë e Nagato për herë të parë dhe iu kujtuan legjendat e Hermitit të Gjashtë Shtigjeve, poseduesi origjinal i Rinnegan. Për shkak të kësaj, Jiraiya ndryshoi mendim dhe filloi t'u mësonte atyre ninjutsu. Nagato ishte penduar për vrasjen e ninxhës, por Jiraiya e bindi atë që nganjëherë dhuna dhe dhimbja personale ishin të nevojshme për të mbrojtur të tjerët. Me kalimin e kohës ai madje ndau bindjen e tij se Nagato ishte rimishërimi i Hermitit të Gjashtë Shtigjeve dhe se Nagato do të përdorte Rinnegan e tij për të çuar në një botë paqeje.

Jiraiya trajnoi jetimët për tre vjet. Për shkak të Rinneganit të tij, Nagato zotëronte lehtësisht gjithçka që i mësohej. Sapo ata ishin në gjendje të mposhtnin njërin nga klonët e tij të hijes në një luftë, Jiraiya vendosi se ishin gati të falsifikoheshin vetë dhe ai u kthye në Konoha, i bindur se do të sillnin reforma në vend. Të tre formuan një organizatë që ata e quajtën Akatsuki, me Yahiko si udhëheqësin e saj, dhe filluan të mbrojnë një fund të luftës. Mesazhi i tyre u tregua i popullarizuar dhe ata mblodhën shumë ndjekës; edhe Jiraiya nganjëherë dëgjonte lajme për shfrytëzimet e tyre. Gjatë Luftës së Tretë Botërore Shinobi, atyre iu afrua një Obito Uchiha i maskuar. Duke u prezantuar si Madara Uchiha, ai ofroi t'i ndihmojë ata në ndjekjet e tyre dhe t'i tregojë Nagato se si të zhbllokojë potencialin e plotë të Rinneganit të tij. Yahiko refuzoi ofertën, duke dyshuar se Tobi kishte për qëllim vetëm t'i përdorte ato.

Gjatë gjithë kërkimit të tyre për paqe, radhët e Akatsuki u rritën dhe u bënë të njohura në të gjithë fshatin e shiut, aq sa Hanzō i Salamander, udhëheqësi i fshatit, filloi të ndjejë që Akatsuki kërcënonte sundimin e tij. Ai iu afrua Akatsukit, duke ofruar të punonte së bashku me ta për të ndihmuar në negociatat me fshatrat e tjerë ndërluftues. Të nesërmen, në një takim për të përfunduar marrëveshjen, Yahiko dhe Nagato u zunë në pritë nga Hanzō dhe njerëzit e tij, me mbështetjen e Danzō Shimura të fshatit të gjethes. Duke përdorur Konanin si peng, Hanzō e kërcënoi se do ta vriste nëse Nagato nuk e vriste Yahiko. Duke mos dashur ta linte Nagato atë në ndërgjegjen e tij, Yahiko u fut në kunai e Nagato, duke përdorur frymën e tij që po vdiste për të shprehur besimin e tij se Nagato do të ndryshonte botën. I zemëruar nga vdekja e Yahiko, Nagato e mori përsëri Konan nga Hanzō, megjithëse këmbët e tij ishin dëmtuar rëndë gjatë procesit. Ai më pas thirri Statujën Demonike të Shtegut të Jashtëm dhe, pasi u lidh me të, e përdori atë për të therur njerëzit e Hanzō-s, megjithëse Hanzō shpëtoi vetë. Më pas, Nagato ndërpreu lidhjet e tij me fshatin e shiut duke prerë simbolin e fshatit në mbrojtësin e ballit, duke mos dashur më të ishte i lidhur me fshatin e Hanzō-s.

Vdekja e Yahiko përfundimisht e bindi Nagato se filozofitë e tij për arritjen e paqes ishin budallaqe; bota kurrë nuk do ta përfundonte me dëshirë ciklin e vdekjes dhe urrejtjes që kishte operuar për kaq gjatë. Vetëm përmes përvojës së drejtpërdrejtë të luftës dhe të gjitha humbjeve dhe agonive që solli, dikush mund të dëshironte me të vërtetë paqen. Me qëllim që personalisht të sjellë atë nivel të dëshpërimit në botë, Nagato mori emrin Pain (Dhimbje). Ndërsa dëmi që ai kishte marrë nga sulmi i Hanzō dhe lidhja me Statujën Demonike e la atë të dobët dhe të palëvizshëm, Nagato krijoi Gjashtë Shtigjet e Dhimbjes nga kufomat që ai kontrollonte nga distanca. Për Deva Path ai përdori trupin e Yahiko - ende dëshironte që ai të drejtonte organizatën me shpirt - dhe për pesë të tjerët ai përdori kufomat e shinobive të tjera të ndryshme që, pa e ditur ai, kishin takuar Jiraiya kur ishin gjallë. Dhimbja filloi ta çonte Akatsukin në një drejtim të ri, duke pranuar fshehurazi ofertën e mëparshme të mbështetjes së Obitos. Akatsuki u kompozua me një të humbur të gradës S dhe filloi të ofrojë shërbimet e tij si një grup mercenar në fshatrat e ninxhave, duke fituar paratë e nevojshme për të financuar planet e saj afatgjata.

Vite më vonë dhe ende besnikë ndaj versionit të tij të fshatit të shiut, Pain dhe Konan filluan një luftë civile në fshat për të përmbysur Hanzō. Pjesa më e madhe e fshatit u mblodhën pas Dhimbjes, duke besuar se ishte një zot për shkak të fuqisë së tij të pamasë. Gjashtë Shtigjet e Dhimbjes përfundimisht e vunë në qoshe dhe e vranë Hanzō, duke fituar kontrollin e fshatit, por jo para se të shprehte neveri për mënyrën se si Hanzō kishte rënë nga njeriu që ai admironte dhe faktin që ai as nuk mund ta kuptojë se si, në ruajtjen e tij, aftësia dhe bindja e tij janë zvogëluar. Në mënyrë që të parandalonte ndokënd që ta sfidonte atë, Pain vazhdoi të eliminonte të gjithë madje të lidhur nga larg me Hanzō, nga anëtarët e familjes së tij te të njohurit e largët. Për shkak të natyrës tashmë të fshehtë të fshatit të shiut, lajmi për vdekjen e Hanzō nuk e bëri kurrë atë jashtë fshatit dhe fshati besohej se ishte ende i ndarë nga lufta civile. Pain përqafoi idenë e fshatarëve për të qenë Zot dhe duke dërrmuar vetëm vetes mbetjet besnike ndaj Hanzōs sa herë që ato dilnin në sipërfaqe. Çdo të dielë, Pain bënte që të binte shi brenda fshatit ose nëse do të duhej të ishte larg.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nagato ishte një fëmijë i ndjeshëm, i prirur të qante mbi vuajtjet e tij dhe të të tjerëve. Kur u takua me Yahiko ai u përpoq ta linte këtë zakon duke ndjekur filozofinë e Yahiko që e qara nuk do të ndryshonte asgjë, por përpjekja ishte e pasuksesshme. Jiraiya më vonë i tregoi atij se ndjeshmëria e tij ishte në të vërtetë një forcë, pasi e lejoi atë të kuptonte më mirë dhimbjen dhe, nga ana tjetër, të ishte më i mirë me të tjerët. Kjo pikëpamje i bëri jehonë Nagato dhe e bëri atë të kuptojë se ai dëshironte të merrte të gjithë dhimbjen e miqve të tij në mënyrë që ata të mos kishin nevojë. Më në fund, gjithashtu, arriti t'i jepte fund të qarit të tij; kur Jiraiya u largua nga grupi i tyre ishte Yahiko që thirri për ta parë atë duke shkuar, ndërsa Nagato vetëm e falënderoi atë për të gjitha udhëzimet që ai kishte dhënë.

Në një formë apo në një tjetër, Nagato e kaloi tërë jetën e tij duke vendosur nevojat e të tjerëve para të tijve: motivi i tij kryesor për t'u bërë një ninxhë në radhë të parë ishte që ai të mund të mbronte Yahiko dhe Konan; ai e shikonte rolin e tij në Akatsuki origjinal si një mjet i fuqishëm që kishte për qëllim të ndihmonte Yahiko-n të sillte paqe në vendin e tyre; si udhëheqës i versionit të tij të Akatsuki, ai ndjeu se ishte përgjegjësia e tij për të shpëtuar botën nga vetvetja, duke shkaktuar dhimbje të një madhësie të tillë që askush të mos dëmtonte kurrë dikë tjetër kurrë më. Ndërsa kjo tregon për një vetë-rëndësi në rritje me të cilën Nagato e konsideronte veten, ajo u inkurajua nga respekti që rritën të tjerët me të për shkak të Rinneganit të tij: Jiraiya besonte se ai ishte rimishërimi i Hermitit të Gjashtë Shtigjeve; Yahiko dhe pjesa tjetër e Akatsuki besuan se ai ishte "Shpëtimtari i Botës"; fshatarët e fshatit të shiut besuan në të sikur të ishte një "Zot".

Si fëmijë që u rrit në mes të luftërave të vendeve të tjera, Nagato nuk i pëlqente vrasja dhe ishte tmerruar nga veprimet e tij të hershme të dhunës kundër atyre që kishin dëmtuar miqtë dhe familjen e tij. Ai mbështeti Akatsukin e Yahiko sepse donte t'i jepte fund luftërave dhe vdekjeve që ai i urrente aq shumë. Pas vdekjes së Yahiko, Nagato kompromentoi neveritjen e tij ndaj vrasjes në një masë të madhe, duke besuar se vdekjet e individëve të veçantë ose madje të qindra njerëzve në të njëjtën kohë mund të justifikoheshin nëse shërbente për një qëllim më të madh dhe / ose afatgjatë. Por Nagato mbetet shumë i qartë në këtë dallim, pasi ai tregon mëshirë për ata që dëshirojnë të bashkëpunojnë me të dhe dekurajon të tjerët të mos e sfidojnë, sepse kjo vetëm do ta detyrojë atë t'i godasë ata. Minato Namikaze beson se, në një moment gjatë rrugës, pikëpamjet e Nagato ishin korruptuar dhe manipuluar më pas nga Tobi.

Si udhëheqës i Akatsuki, Nagato projektoi një karizëm të madh përmes maskës së tij publike të Rrugës së Deva, kështu që edhe Akatsuki e mbajti me shumë frikë. Pavarësisht fuqisë së tij dhe hyjnisë së tij të vetë-caktuar, Nagato ishte tepër i durueshëm me kundërshtimin nga grupi, duke krahasuar kërcënimet e hapura të Hidan kundër tij me ato të një fëmije që kishte nevojë për udhëzim. Krejtësisht i sigurt në aftësitë e tij, Nagato nuk tregoi asnjë hezitim në luftën edhe me kundërshtarët më të fortë, dhe as në pohimin e tij kundër anëtarëve të fuqishëm Akatsuki kur është e nevojshme. Kur fliste për qëllimet e Akatsuki, Nagato demonstroi një anë soditëse për natyrën e luftës dhe paqes, duke u përputhur me besimin e tij se lufta ishte rezultati i pashmangshëm i natyrës së njerëzimit. Ndërsa u shpallte hyjninë e tij armiqve të tij, Nagato do të pranonte privatisht se ai nuk ishte kurrë asgjë më shumë sesa një njeri i zakonshëm që po kërkonte paqen me mjetet më të mira që dinte se si. Kur ndeshej me armiq që nuk ishin dakord me filozofinë e tij, Nagato shpesh kërkonte zgjidhjen e tyre për problemet e botës përpara se pothuajse të ishte i pakënaqur me përgjigjen për shkak të mendimit të tij të ulët për qeniet njerëzore në tërësi. Përkundër kësaj, Nagato thuhet se ka arritur aq larg sa të vrasë këdo nga Amegakure, i cili madje vuri në dyshim idealet e tij dhe madje shkoi aq larg sa të vriste foshnje të njerëzve që ishin të lidhur edhe nga larg me Hanzō.

Kur drejton Akatsuki, Nagato mund të jetë gjithashtu i zënë nga një anë e ftohtë, e zemëruar. Ai nuk tregoi asnjë hezitim në përpjekjen për të vrarë ish-mësuesin e tij Jiraiya, duke deklaruar se e gjithë dashuria për Jiraiya kishte kohë që kishte vdekur. Kur sulmoi Konoha, Nagato demonstroi tërbim të ftohtë në Tsunade për sfidimin e shpalljeve të tij për drejtësinë e sulmit të tij në fshatin e gjethes. Duke besuar se e vetmja mënyrë që njerëzit të kuptonin njëri-tjetrin ishte përmes dhimbjes së përbashkët, Nagato nuk tregoi asnjë hezitim në shkatërrimin e fshatit të gjethes ose përpjekjen për të vrarë Hinata Hyūga kur ajo erdhi në mbrojtje të Naruto në mënyrë që të demonstronte një mësim mbi dhimbjen dhe paaftësinë e qenieve njerëzore për të kuptuar njëri-tjetrin. Përkundër kësaj, ai kishte një vlerë të lartë te shokët ndërsa ndëshkonte Kisame për fjalët e këqija për Hidan dhe Kakuzu.

Një konstante e mëtejshme në jetën e Nagato ishte respekti që ai u dha miqve të tij të fëmijërisë. Nagato e shikonte veten si të trashëguar vullnetin e Yahiko për të ndryshuar botën dhe e mbajti kufomën e Yahiko si shtigjin e tij më të çmuar dhe të fuqishëm të Dhimbjes. Konan, partneri dhe shoku i tij i fëmijërisë, mbeti mbështetësi i tij më i flaktë. Nagato gjithashtu tregoi respekt dhe shqetësim të barabartë për të, me Konan si një nga të paktët që mund të lëkundte ose të ndikonte në vendimet e tij deri në atë masë sa Tobi i besoi Zetsu një frikë nga ajo që mund të bënte Nagato pa ndikimin qetësues të Konanit tek ai.

Pavarësisht nga numri i ndryshimeve personale që pësoi Nagato gjatë jetës së tij, ai gjithmonë mbeti thelbësisht i mirë dhe i respektueshëm. Me anëtarët e tjerë të Akatsuki, ai vajton ata që vdesin në ndjekje të qëllimeve të Akatsuki dhe nuk e miraton thirrjen e emrave midis kolegëve. Ai u jep mirësjellje të ngjashme kundërshtarëve të tij, duke qenë i nderuar të takojë një njeri kaq të fortë si Kakashi Hatake, pavarësisht se ishte gjithashtu i vendosur për të vrarë Kakashi sepse e njëjta forcë do të ndërhynte në mënyrë të pashmangshme në planet e Akatsukit. Me gjithë mirësinë e tij, Nagato ka një farë paragjykimi ndaj fshatit të gjethes sepse ninxhat e saj kanë luajtur një rol në një numër tragjedish të jetës së tij. Ai u përpoq ta ndryshonte këtë mendim për shkak të ndikimit pozitiv të Jiraiya, por në fund të fundit vendosi që sukseset e fshatit të gjethes ishin parashikuar në fatkeqësitë e të tjerëve.

Pavarësisht bindjes së tij në qëllimet e Akatsuki, Nagato është ri bindur për paqen e tij të dikurshme nga Naruto Uzumaki, i cili beson se lufta për paqe vlen çdo kosto personale deri në sakrifikimin e jetës së tij për të shlyer veprimet e tij. Duke njohur personin që ishte dikur, Nagato vendos të besojë në përgjigjen e Naruto për paqen, duke rifituar gjithashtu besimin e tij në Jiraiya. Pas ringjalljes së tij, Nagato demonstron një anë shumë më miqësore, duke bërë shaka dhe duke lavdëruar Naruton. Para se të vulosej, Nagato zbulon se ai ka kaluar nga shikimi i tij si një perëndi në shikimin e tij si vëllimi i dështuar i mesëm i një trilogjie të filluar nga Jiraiya dhe përfunduar me Naruto. Ai gjithashtu rimerr vëmendjen e tij të lartë për Jiraiya pasi ai iu referua Jiraiya ishte "vëllimi i parë i përsosur".

Aftësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicioni i Nagato si udhëheqësi i Akatsuki ishte i merituar, duke u konsideruar si anëtari i tij më i fuqishëm. Përkundër gjendjes së tij të brishtë dhe këmbëve të dëmtuara, Kabuto Yakushi e konsideronte Nagato si shinobi e tij të dytë më të fuqishëm të rimishëruar, i dyti vetëm pas një Madara Uchiha të zgjeruar. Pasi trupi i tij u restaurua dhe u rinua duke përdorur çakrën e Bishës me bisht që ai thithi nga B, ai njëkohësisht mbingarkoi dhe imobilizoi me lehtësi Jinchūriki e Tetë dhe Nëntë Bishtit megjithëse këmbët e tij mbetën të dobësuara. Pavarësisht se efektiviteti i tij u zvogëlua për shkak të kontrollit të drejtpërdrejtë të Kabuto Yakushi, gjithsesi kërkohej një përpjekje e kombinuar e Naruto, Killer B dhe Itachi Uchiha për ta mposhtur dhe vulosur atë. Si Pain, ai u konsiderua si i pamposhtur nga individë të ndryshëm, forca e të cilit e lejoi atë të mposhtte dhe të vriste Hanzōn, megjithëse aftësitë e Hanzōs ishin zvogëluar prej kohësh. Ai ishte gjithashtu në gjendje të mposhtte Jiraiya, ish-mësuesin e tij, megjithëse vëren se ai mund të ketë humbur nëse Jiraiya do ta dinte identitetin e tij të vërtetë. Jo vetëm kaq, ai mund të përballej me të gjithë fshatin e gjethe dhe ta shkatërronte atë vetëm me lehtësi, vetëm duke humbur një nga shtigjet e tij në betejat e ndryshme me ninxhat e fshatit. Para se të përballej me Naruton, Nagato nuk kishte humbur kurrë një betejë të vetme.

Rinnegan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aftësia e Nagatos në kaq shumë lloje të ninjutsu i detyrohej kryesisht Rinneganit të tij. Megjithëse ai nuk ishte pronari origjinal i syve, të qenit një Uzumaki e lejoi Nagaton të përdorte të dy sytë pa të meta; aftësia e tij ishte mjaft e madhe për të fituar njohjen si "Gjashtë Shtigjet e Treta" (三人 目 の 六道, Sanninme no Rikudō).

Përparësia më e madhe e Rinnegan ishte se i dha Nagato akses në të gjitha teknikat e Gjashtë Shtigjeve: fuqitë gravitacionale të Deva Path; thirrjeve e kafshëve në dispozicion të Animal Path; potenciali thithës i pakufishëm i Preta Path; kontrollin mbi shpirtrat e të tjerëve me Human Path; opsionet e ndryshme të mekanizimit në Asura Path; qasja te Mbreti i Ferrit përmes Naraka Path. Për shkak të kufizimeve të trupit të tij të vërtetë, Nagato kishte pak shanse për të përdorur ndonjë prej këtyre aftësive drejtpërdrejt. Sidoqoftë, kur u krijua mundësia, ai mund të zhvendosej midis Shtigjeve të ndryshme pa probleme dhe në çast, duke kryer aftësitë e shumta në një nivel për të cilin nuk ishte i aftë, kur t'i përdorte ato përmes të tjerëve.

Një degë e Gjashtë Teknikave të Shtigjeve që Nagato rezervoi për vete ishte ajo e Shtegut të Jashtëm. Ndërsa Shtegu i Jashtëm, Nagato mund të thërriste dhe kontrollonte Statujën Demonike të Rrugës së Jashtme, të prodhonte shufra të zinj në të cilët ai mund të kanalizojë çakrën e tij, dhe të përdorë teknikë e jetës qiellore të Samsarës për të ringjallur të vdekurit.

Gjashtë Shtigjet e Dhimbjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Rrugën e Jashtme, Nagato mund të formojë atë që ai e quan "Gjashtë Shtigjet e Dhimbjes" së tij. Duke ngulitur shufra të zinj në të gjithë trupat e gjashtë kufomave - të rregulluara për t’iu ngjajur shpimeve të trupit - Nagato ishte në gjendje t’i kontrollonte të gjithë nga distanca sikur të ishin të tijat. Ai mund të kontrollonte Shtigjet në distanca të mëdha, por për më shumë teknika që kërkonin çakra, ishte e nevojshme që Shtegu së pari të afrohej më afër pozicionit të tij. Një alternativë ndaj kësaj ishte ndërprerja e kontrollit të pesë prej Shtigjeve dhe përqendrimi i të gjithë çakrës së tij në një. Shtigjet mund të përdoren për të reaguar ndaj kërcënimeve në sekonda dhe, për shkak se janë kufoma, trupat nuk zhvishen nga të gjitha dëmet, përveç llojeve më dobësuese.

Në teori, secila prej Gjashtë Shtigjeve të Dhimbjes mund të përdoret për të kryer çdo teknikë për të cilën ishte i aftë vetë Nagato. Sidoqoftë, në praktikë, ai kufizoi secilin trup në një degë të Teknikave të Gjashtë Shtigjeve, me përjashtim të Deva Path përmes së cilës ai kreu një numër teknikash të ndryshëm. Çdo Shteg ka shërbyer për një qëllim të veçantë, qofshin ato fyese, mbrojtëse, zbulime apo riparime. Asnjë nga Shtigjet nuk specializohej posaçërisht në taijutsu (teknika e trupit), por të gjithë ishin në gjendje të mbanin ritmin gjatë luftimeve trup me trup edhe me kundërshtarin më të praktikuar. Megjithëse ai i konsideronte të gjashtë Shtigjet si pjesë e identitetit të Pain që ai i dha vetes, Nagato ende i konsideronte ato si entitete të ndara nga vetja, duke iu referuar atyre nga cilado Shteg që ato mishërojnë.

Megjithëse Gjashtë Shtigjet ishin individualisht të forta, ato ishin më të tmerrshmet kur përdoren së bashku, me përdorimin e njëkohshëm të të gjashtëve si arsyen kryesore të pathyeshmërisë famëkeqe të Pain. Kjo ishte për shkak se gjashtë Shtigjet, si dhe thirrjet e Shtegut të Kafshëve dhe Mbreti i Ferrit, e lejuan Nagato të ndajë vizionin e tyre, duke e lejuar atë të koordinojë lëvizjet e tyre me efikasitet maksimal. Ata mund të sulmonin nga kënde të shumta dhe sulme dredhi që nuk mund t'i kishin parë por që ndodhën brenda fushës së vizionit të një Shtegu tjetër. Gjatë sulmit të tij mbi Konoha, kur Gjashtë Shtigjet u shpërndanë në të gjithë fshatin për të vepruar në mënyrë strategjike, ata arritën të shkatërronin dhe të vrisnin shumë shinobi të fuqishëm, duke lejuar që Nagato të mbizotërojë pothuajse me një dorë në fshat. Secila prej Shtigjeve kishte rëndësinë e vet në një luftë - aftësia e Naraka Path për të rivendosur të gjitha Shtigjet e tjera, duke e bërë atë më të vlefshmen - dhe për këtë arsye, Nagato do të sakrifikonte Shtigjet e tjera për të mbrojtur ata që janë më lart në hierarki.

Pavarësisht nga avantazhet që gjashtë trupat i dhanë atij në një luftë, Nagato u përpoq të kufizonte përdorimin e tij në sa më pak trupa që të ishte e mundur për të zvogëluar gjasat që dikush të zbulonte sekretin se si funksionojnë Gjashtë Shtigjet e Dhimbjes. Kur fshati i gjethes filloi të kuptonte idiosinkrazitë e aftësisë, ai shkatërroi fshatin në një përpjekje për të vrarë këdo që mund të dinte se asnjë nga gjashtë Shtigjet nuk ishte ai i vërtetë.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Emri "Nagato" do të thotë "portë afatgjatë" (長 門). Ai ndoshta u emërua pas ninxhës së famshme Fujibayashi Nagato, i cili, në shekullin e 16-të, konsiderohej të ishte një nga tre Iga jōnin më të mëdhenj. Dy të tjerët ishin Hattori Hanzō (emri i supozuar i Hanzō) dhe Momochi Sandayū (emri i supozuar i Zabuza Momochi). Nagato është emëruar gjithashtu pas një luftanije japonezeLuftës së Dytë Botërore.