Jump to content

Naruto: Përplasja e Ninxhave në Tokën e Dëborës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Naruto: Përplasja e Ninxhave në Tokën e Dëborës
Regjia ngaTensai Okamura
Shkruar ngaKatsuyuki Sumisawa
LuajnëJunko Takeuchi
Noriaki Sugiyama
Chie Nakamura
Kazuhiko Inoue
Muzika“Home Sweet Home” nga Yuki Isoya
Shpërndarë ngaToho (Japoni)
Viz Media (SHBA)
Data e publikimit
21 gusht 2004
Kohëzgjatja
104 minuta
ShtetiJaponia
GjuhaJaponisht
Fitimi¥1.37 bilion (11.1 million dollarë amerikan)

Naruto: Përplasja e Ninxhave në Tokën e Dëborës (劇場版 NARUTO -ナルト- 大活劇! 雪姫忍法帖だってばよ!!, Gekijōban Naruto Daikatsugeki! Yukihime Ninpōchō dattebayo!!, do të thitë: Naruto: Skena më e Madhe e Aksionit! Libri i Artit të Ninxhave të Princeshës së Dëborës) ëzhtë film i animuar i vitit 2004 bazuar në anime dhe manga të Masashi Kishimoto. Filmi u lëshua në DVD më 28 janar 2005. Kënga përmbyllëse e filmit quhet “Home Sweet Home” kënduar nga Yuki Isoya. Në versionin anglisht, kënga përmbyllëse zëvendësua me “Never Give Up!” nga Jeremy Sweet për shkak të kufizimeve të licencimit.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi fillon me një heroinë të panjohur më parë në vazhdimësinë e Narutos: Princesha Fūn (Princesha Gale në versionin amerikan). ndëshkimi i drejtë i Fūn, Mao, sfidoi grupin e saj me një ushtri të ushtarëve të padhunshëm. Qëllimet e tij të errëta dukej se mbizotëronin; domethënë, derisa Princesha Fūn dhe grupi i saj, Shishimaru, Brit dhe Tsukuyaku, ia lëshuan fuqinë e Çakrës Shtatë-Ngjyrës mbi të. Ata shpëtuan ditën, dhe Naruto, duke shikuar nga larg, nuk mund të kishte qenë më i gëzuar.

Siç doli, Naruto ishte në të vërtetë duke shikuar skenën në një film, ashtu si pjesa tjetër e Ekipit 7. Megjithatë, audienca e filmit filloi të hedhte objekte në ekip për të bërë kaq shumë zhurma duke argumentuar me menaxherin e kinemasë. Ndërsa ekipi është i detyruar të largohet nga teatri pa qenë në gjendje ta shohë fundin, papritmas aktorja që ka luajtur Princeshën Fūn, Yukie Fujikaze kalon me kalë, duke u ndjekur nga burra të blinduar edhe në kuaj. Ndërsa Naruto, Sakura dhe Sasuke arrijnë të mundin me lehtësi sulmuesit, rezulton se ata ishin në të vërtetë kaskader të veshur si truproja, të udhëhequr nga menaxheri i Yukie, Sandayū Asama. Ndërsa Kakashi vjen për të informuar ata për këtë keqkuptim, ai zbulon se ai i kishte dërguar për ta parë atë si përgatitje për misionin e tyre të ardhshëm: të shoqëronte Yukie ndërsa ekuipazhi bëri filmin e ardhshëm në Tokën e Dëborës. Siç doli, Yukie ishte në fakt princesha e Tokës së Dëborës, Koyuki Kazahana. Toka ishte marrë nga xhaxhai i saj, Dotō Kazahana dhe ekipi i tij mashtrues kur ajo ishte një fëmijë. Dotō kërkoi gjerdanin kristal Yukie për të zhbllokuar thesarin e Tokës së Dëborës, të cilin babai i Yukie, daimyō kishte fshehur para se të vriteshin. Ndërsa shumë qytetarë dyshonin se ajo kishte mbijetuar, me sa duket Kakashi ishte përgjegjës për shpëtimin e saj gjatë ditës së revoltës. Sandayu përfundimisht do ta gjente atë në skenë një ditë dhe e konsideroi veten me fat që ishte bërë menaxheri i saj. Pas diskutimit, drejtori do të vendosë që filmimi do të vazhdojë, i intriguar nga ideja që kishte një princeshë të vërtetë që do të luajë rolin e princeshës në film.

Përfundimisht, Dotō do të mbërrinte me ekipin e tij dhe disa vartës të ninxhave me tren pas shkrirjes së akullit që mbulonte gjurmët në një sistem hekurudhor të vjetër. Ndërsa Sandayu, i cili drejton një grup prej 50 samurajësh përpjekje për të ngarkuar pas tyre, ndarjet e montuara me mortaja lëshojnë valë të mëdha kunai që masakrojnë të gjithë brigadën. Sandayu, duke u ngjitur në jetë, kalon pasi i ka thënë Yukie të mos qajë për të. Papritmas, rrufeja e Dotōs arrin të kapë Yukie dhe të fluturojë larg, por jo para se Naruto të arrijë të kapet me një litar të lidhur me kunai. Ndërsa të dy janë marrë në rezidencën e tij, Kakashi, Sasuke dhe Sakura përfundimisht bashkohen me ta. Pas betejave të ndryshme ndërmjet Ekipit 7 dhe ninxhave mashtrues, duke rezultuar në vdekjen e të gjithë skuadrës mashtrues, Dotō arriti të merrte gjerdanin kristal të Yukie, vetëm për të zbuluar se "thesari" i Tokës së Dëborës është një gjenerator i projektuar për t'u shkrirë bora dhe kështu të sjellë Pranvera në vendin e dëborës. Pas një konfrontimi me Sasuke dhe Naruto, Dotō u vra nga Naruto me Rasenganin e tij në një mënyrë që i kujton humbjen e Maonit nga Princi Fūn, që përfshin "çakrën e ylberit".

Me ninxha të papërgatitur të gjitha ikur, Yukie vendosi të rifillojë pozitën e saj si princesha e Tokës së Dëborës, e cila përfundimisht do të bëhet Toka e Pranverës pasi teknologjia pas gjeneratorit u përsos. Pavarësisht se ishte një princeshë, Yukie kishte për qëllim të vazhdonte rolin e saj si aktore. Në fund të filmit, Naruto, i cili kishte kërkuar dëshpërimisht një autograf nga aktorja, iu dha një zarf nga Sasuke më pas, i cili mori pamje të tronditur nga anëtarët e tjerë të skuadrës 7, përfshirë vetë Naruto. Brenda zarfit ishte një fotografi e nënshkruar nga Yukie. Fotografia ishte e lidhur me Naruton (dhe me sa duket pa ndjenja) në spital, i cili po merrte një puthje të butë në faqe nga aktorja.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roli dublimi në japonisht dublimi në anglisht
Naruto Uzumaki Junko Takeuchi Maile Flanagan
Sasuke Uchiha Noriaki Sugiyama Yuri Lowenthal
Sakura Haruno Chie Nakamura Kate Higgins
Kakashi Hatake Kazuhiko Inoue Dave Wittenberg
Sōsetsu Kazahana Hidehiko Ishizuka Cam Clarke
Yukie Fujikaze Yūko Kaida Kari Wahlgren
Nadare Rōga Hirotaka Suzuoki Liam O'Brien
Sandayū Asama Ikuo Nishikawa Daran Norris
Fubuki Kakuyoku Jun Karasawa Cindy Robinson
Mizore Fuyukuma Holly Kaneko Kyle Hebert
Dotō Kazahana Tsutomu Isobe Lex Lang
Director Makino Chikao Ōtsuka Michael McConnohie
Assistant Director Akimitsu Takase Sam Riegel
Kin/Buriken Yutaka Nakano Doug Stone
Hidero Kan Tanaka Jamieson Price

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Personazhe e “Aventurat e Princeshës Fūn” bënë homazhe në romanin kinezë “Udhëtimi në Perëndim”.
  • Në këtë film zbulohet se Kakashi ishte ANBU kur shpëtoi Princeshën Fūn si fëmijë.