Rock Lee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rock Lee
Personazh nga Naruto
Paraqitja e parë
  • Naruto kapitulli 36: Sakura's Depression
Krijuar ngaMasashi Kishimoto
Dubluar ngaJaponisht
Yōichi Masukawa
FamiljaMetal Lee (djalë)

Rock Lee është një personazh fiktiv në anime dhe manga Naruto. Ai është një ninxha i veçante nga te tjerët pasi nuk di te përdore as ninjutsu (teknika e ninxhës) dhe as genjutsu (teknika e iluzionit). Por nga ana tjetër ai është ninxha me i fortë në taijutsu (teknika e trupit). Rock Lee para testit për tu bërë chuunin u ndesh me Sasuken dhe arriti ta mundë atë. Pasi fitoi ai tha që edhe pse Sharingani i tij mund t'i kopjonte artet e tij marciale Sasuke nuk kishte për ta arritur kurrë shpejtësinë e Rock Lee. Ai ndeshet me Gaara në preliminatore dhe humbet. Gjatë ndeshjes ai thyen një krah dhe një këmbë. por i shërohen prej Tsunades.

Krijimi dhe koncepti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas një interviste me Masashi Kishimoto në 'Naruto Anime Profiles Episode 1-37' të Weekly Shōnen Jump, Lee është personazhi i tij më argëtues për t'u vizatuar. Kur projektoi pamjen e Lee, Kishimoto synonte që Lee të përdorte një larmi armësh, përfshirë nunchaku; megjithatë, për shkak të kufizimeve kohore gjatë krijimit të serialit, ai nuk ishte në gjendje ta bëjë këtë. Redaktori i parë i Kishimoto, Kosuke Yahagi, fillimisht vizatoi autorin një draft të paraqitjes së Lee. Ndërsa modeli ndryshoi shumë nga drafti i tij në atë origjinal kur Kishimoto e projektoi atë, Yahagi u ndje i kënaqur sepse disa pjesë u mbajtën. Kishimoto ka vërejtur se ai fillimisht e projektoi Lee për të simbolizuar dobësinë njerëzore; Dizajni i Kishimoto i Sakura Haruno gjithashtu synonte të mbante të njëjtën simbolikë. Kishimoto u befasua nga popullariteti i Lee mes tifozëve. Ai kishte ndërmend të shkruante më shumë për të, por koha nuk ishte kurrë e duhur. Për shkak të popullaritetit që Lee fitoi gjatë serisë, Kishimoto tenton ta vendosë atë përpara pjesës promovuese të artit në të cilën ai shfaqet.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën udhëheqjen e Guy, Lee ka fituar një numër të tipareve të personalitetit të sensit të tij: ai është energjik, optimist dhe gjaknxehtë dhe tregon mishërimin e një "djali të mirë". Ai beson se nuk mund të mos pëlqehet ushqimi dhe tregon përkushtim të fortë ndaj premtimeve të tij; kur ky premtim prishet, mezi, ai i cakton vetes një stërvitje të mundimshme për të parandaluar që ajo të ndodhë përsëri. Lee u flet me respekt të tjerëve, duke mos përdorur kurrë kontraktime ose sharje dhe gjithmonë u drejtohet njerëzve me nderime të përshtatshme (përveç shokëve të tij të skuadrës, meqenëse Lee mendon se janë mjaft afër për t'u folur në mënyrë jozyrtare). Ai gjithashtu mbart një libër të vogël dhe laps për të kujtuar këshillat që Guy i jep me kalimin e kohës.

Pavarësisht nga natyra e tij pasionante, Lee ka treguar gjithashtu instinkte të forta, duke qëndruar i përqendruar në detyrën në fjalë dhe duke humbur rrallë qetësinë e tij. Ai ka një ndjenjë të mprehtë nderi dhe respekton kundërshtarët e tij, duke refuzuar të mbajë inate kundër atyre që e kanë mposhtur dhe duke u kthyer favore atyre që e kanë ndihmuar. Kjo u tregua nga miqësia e tij me Gaara, duke e falur atë për shtypjen e krahut dhe këmbës - dëmtime që gati sa nuk i dhanë fund karrierës së tij si një shinobi. Lee mendon se të tjerët duhet të tregojnë të njëjtin respekt ndaj kundërshtarëve të tyre dhe është i neveritur sa herë që dikush është i panevojshëm mizor me armiqtë e tyre.

Gjatë Pjesës I, Lee zbuloi se kishte ndjenja për Sakura Haruno. Megjithëse ajo nuk ia ktheu shpagimin e ndjenjave të tij dhe madje e konsideroi të çuditshëm, ajo më vonë u bë më mirënjohëse dhe miqësore ndaj tij pasi ai e ndihmoi ta shpëtojë atë nga zogu Otogakure gjatë provimeve të Chūnin. Pas provimeve, interesi i Lee për Sakura ishte kryesisht i paadresuar në manga, megjithëse ndonjëherë referohet në anime; ndërsa kishte një ndeshje me Lee, Naruto u shndërrua në Sakura, duke e shpërqendruar Lee aq kohë sa Naruto ta sulmonte. Sidoqoftë, ëndrra e pafund e Tsukuyomi e Lee ishte të fitonte afeksionet e Sakura, duke nënkuptuar se ai ende kishte ndjenja romantike për të. Këto ndjenja me sa duket kanë ndryshuar gjatë moshës madhore, pasi Lee përfundoi duke u martuar me dikë tjetër dhe kishte një djalë të quajtur Metal Lee.