Jump to content

Haku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Haku (白) është personazh në anime dhe manga Naruto. Ai posedon një kekkei genkai e quajtur Hyōton (stili i akullit), me të cilën ai mund të krijojë dhe manipulojë ujin në gjendje të lëngët dhe të ngurtë. Ai është një ninxhë shumë i talentuar, i cili ka punuar për Zabuza Momochi.

Prapaskena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Haku lindi në një fshat të vogël me dëborë në Tokën e Ujit, një tokë që kishte vuajtur nga lufta jo shumë kohë më parë. Babai dhe nëna e Hakut ishin fermerë të thjeshtë dhe ata jetuan një jetë të qetë. Ata e donin njëri-tjetrin dhe ishin të mirë me fëmijën e tyre. Fatkeqësisht, e gjitha do të ndryshonte. Nëna e Hakut ishte një përdoruese e një kekkei genkai: Stili i Akullir. Ajo e fshehu këtë fakt nga burri i saj, duke shpresuar se dashuria dhe paqja që ndahej në familjen e tyre të vogël do të zgjasnin përgjithmonë. Një ditë, Haku zbuloi aftësinë për të manipuluar ujin. I mahnitur nga kjo, Haku me krenari ia tregoi këtë nënës së tij, e cila ishte tmerruar nga ajo që pa. Ajo e qortoi ashpër dhe e goditi me shuplakë Hakun për shfaqjen e aftësisë së tij, megjithëse ajo i kërkoi falje me lot menjëherë pas tij. Pa e ditur ata, babai i Hakut kishte parë gjithçka nga hijet. Kur babai i Hakut zbuloi se gruaja dhe fëmija i tij kishin një kekkei genkai, ai mblodhi një turmë të vogël fshatarësh. Me lot që i rridhnin në sy, ai vrau gruan e tij. Ai më pas u përpoq të vriste Hakun. Por para se të mundte, Haku përdori stilin e tij të akullit për të krijuar disa thumba të mëdha akulli për të vrarë babanë e tij dhe pjesën tjetër të turmës.

Si jetim, Haku u bë një fëmijë që nuk kërkohej nga askush dhe u detyrua të dilte në rrugët e ftohta dhe të kërkonte nëpër kosha plehrash për copa ushqimesh, madje ndonjëherë duhej të luftonte edhe me qentë e egër që endeshin nëpër rrugë. Me kalimin e kohës, ai u përball me Zabuza Momochi. Zabuza më vonë kërkoi që Haku të bëhej "arma" e tij, që do të thoshte të bëhej një shinobi i përkushtuar për Zabuza. Haku e pranoi me lehtësi këtë rol, për shkak të qëllimit që i dha dhe duke ia kushtuar jetën e tij duke u bërë mjeti përfundimtar për ta përdorur Zabuza. Në anime, me të lënë Tokën e Ujit, Haku dhe Zabuza u takuan me Kimimaron. Haku dukej se simpationte Kimimaron për vetminë e tij dhe mungesën e qëllimit duke parë në sytë e tij. Sidoqoftë, ai u detyrua të vazhdonte të lëvizte nga Zabuza dhe e la Kimimaron. Zabuza më pas stërviti Hakun në mënyrat e shinobit, si dhe çdo teknikë luftarake që ai dinte.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hyouton[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hyouton është Arti i manipulimit te akujve. Hyoton përbëhet nga dy elemente baze; erë dhe ujë. Hyouton në përgjithësi është Kekkei Genkai(aftësi e lindur), por mund të shfaqet edhe si aftësi e fituar. Tek Naruto, personazhet që e zotërojnë Hyoutonin janë Haku dhe ninxhat e Fshatit të Dëbores. Hyouton punon ne bazë të dy lloje çakrash të tjera, ajo punon në baze të çakrës së ujit dhe ajrit. Uji siguron një bazë për këtë teknikë, ndërsa ajri është ai që arrin ta ngrije. Me anë të teknikës Makyō Hyōshō (魔鏡氷晶, Teknika Sekrete, Pasqyrat e Akullta Demonike), Haku arrin të futet tek pasqyrat e tij dhe të sulmoj prej andej pa u sulmuar dot. Edhe teknikat e zjarrit nuk janë në gjendje të shkrijnë këto akuj. Vetë Zabuza thotë që asnjë nuk mund të dal nga kjo teknikë. I vetmi që del është Naruto Uzumaki, nën influksin e çakrës së dhelprës Me Nëntë Bishta.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa I[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Haku shfaqet kur Kakashi, Naruto, Sasuke dhe Sakura luftojnë me Zabuzën. Kur Kakashi donte ta vriste Zabuzën erdhi Haku që është një oinon nga fshati i mjegullës dhe pastaj e vrau Zabuzën me senbon. Haku i tregoi Kakashit se Zabuza është i shumë kërkuar dhe Haku e kishte detyrë për ta vrarë. Por ai e gënjeu Kakashin sepse Haku Zabuzën po e ndihmonte qe të bënte gjëra të liga dhe Zabuza nuk kishte vdekur sepse forca e senbon nuk ishte e mjaftueshme për ta vrarë Zabuzën. Pas kësaj Haku e mori Zabuzën. Pastaj Kakashi u shtri për tokë sepse pas atyre luftimeve me Zabuzën nuk ndihej mirë. Në luftimin e dytë Kakashi, Naruto, Sasuke dhe Sakura e panë se Zabuza ishte gjallë dhe se Haku nuk ishte ne anën e tyrë po në anën e Zabuzës. Sasuke dhe Kakashi u habitën shumë sepse Haku i bënte teknikat me një dorë sepse është e pamundur për të gjithë ninxhat për ti bërë teknikat me një dorë përveq Hakut. Me një dorë ai e bëri "Makyō Hyō Shō" ose teknika sekrete, pasqyrat e akullta demonike, këtë teknikë Haku e përdor kundër Sasukes dhe më pas aty vjen edhe Naruto. Haku e vret Sasuken dhe kështu Naruto pushtohet për herë të parë nga Dhelpra me 9 Bishta. Nga kjo teknik që e ka përdorur Haku askush nuk mund të dalë pa vdekur. Edhe teknikat Katon, teknika që manipulojnë zjarrin nuk janë në gjendje të shkrijnë këto akuj. Vetëm Naruto mundet sepse forca e dhelprës me 9 bishta i shkatërron këto akuj. Me kyubin Naruto gati e vret Hakun por kur maska që ka haku thyhet dhe e kupton Naruto se kush është dhe zemërimi që kishtë Naruto u largua. Haku i thotë Narutos që ta vrasë, kur Naruto bëhet gati që ta bënte goditjen përfundimtare Haku largohet sepse donte ta mbronta Zabuzën sepse Kakashi kishte përdorur chidori kundër Zabuzës dhe kështu Haku vdes. Zabuza i vret ninxhat e Gatos dhe nga plagët që i kishte bërë Kakashi vdes edhe Zabuza.

Pjesa II[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në përgatitje të Luftës së Katërt Botërore Shinobi, Haku u rimishërua nga Kabuto Yakushi për të luftuar kundër Forcave Aleate të Shinobi, përpara se të mobilizohej së bashku me Gari, Pakura dhe Toroi. Duke biseduar me Zabuzën, Haku vuri në dukje se situata e tyre ishte e pazakontë, pasi trupi i tij po lëvizte me dëshirën e tij pavarësisht se mendja e tij ishte e qartë.

Në pritë nga Divizioni i Sulmit të Befasuar, Haku shpejt mbrojti veten dhe Zabuzën nga etiketat shpërthyese që mbanin zogjtë e bojës së Sai. Duke gjetur pozicionin e armikut në qiell, Haku krijoi një pasqyrë mbi ta dhe i goditi me senbonin e tij, para se të bashkohej me shinobi tjetër të rimishëruar poshtë. Në mënyrë të pavullnetshme duke sulmuar kundërshtimin e bazuar, Haku u përgjua nga Rock Lee para se të mund të merrte goditjen vdekjeprurëse. Ndërsa Zabuza fliste me Kakashi, ky i fundit zbuloi se Naruto ishte bërë një shinobi i admirueshëm pasi që ata e kishin luftuar atë, ndaj së cilës Haku me kënaqësi vërejti se ai besonte se Naruto vetëm do të vazhdonte të përmirësohej.

Ndërsa Kabuto ua fshiu vetëdijen, Haku u lut me Kakashi që t'i ndalonte përsëri duke deklaruar besimin e tij se ai kishte dështuar si vegël e Zabuza, pasi që ky i fundit ishte gjithashtu i vdekur. Kur Kakashi e kundërshtoi këtë duke deklaruar se ai në të vërtetë kishte patur sukses, që Zabuza vdiq duke u hakmarrë ndaj Hakut sepse me të vërtetë ai e shikonte Hakun si më shumë sesa një mjet të thjeshtë, një Haku i përlotur falenderoi në heshtje Zabuzën ndërsa i fundit i ndërgjegjes së tij u shua. Një Haku pa mend atëherë nisi një sulm, duke vrarë disa shinobi të Divizionit të Tretë, derisa u spraps nga Might Guy dhe Rock Lee.

Pasi gjenerata e mëparshme e Shtatë Ninxhave Shpatarë të Mjegullës janë thirrur në fushën e betejës, Haku u kthye te pasqyrat e tij, ndërsa shpatarët filluan masakrën e tyre të heshtur në fushën e betejës të mbuluar me mjegull. Kabuto më vonë e zhvendosi Hakun për të kapur përpjekjen e Kakashit për të paaftësuar Zabuzën - duke reflektuar se si ai e kishte bllokuar Kakashin në takimin e tyre të parë. Një Haku i impulsuar e mbajti Kakashi akoma në mënyrë që Zabuza të mund të sulmonte; përgjysmimin e Hakut në proces. Ensui Nara më pas e imobilizoi Hakun, duke i dhënë Makit mundësinë për të lidhur dhe vulosur atë dhe Zabuzën pas disfatës së tij.

Më vonë, me lëshimin e teknikës së Rimishërimit të Botës së Papastër, një dritë rrethoi trupin e vulosur të Hakut ndërsa teknika u shpërnda dhe shpirti i tij u kthye në jetën e përtejme.