Sasori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sasori (Sasori i shkretëtirës të kuqë) është një njinja i cili vjen nga fshati i rërës. Në moshën 15 vjeçare ai u largua nga fshati i rërës. Dhe në moshën 20 vjeçare ai bashkua më grupin akatsuki. Ai është nipi i mjshtres së rërës Chijo. Ai ka qënë partneri i Deideiras. Ai ishte shumë i aftë në teknikën e marionetës. Ai vdes në një ndeshje më kankuron e gaaren dhe vendin e tij e merr Tobi.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sasori kishte një familje, dhe jetonin në fshatin e rërës. Por një ditë mamai dhe babi iu largohen për një mision. Më pas ata vdesin në mision. Sasori ndihët i vetmuar, por më pas vjen gjyshi dhe gyshja, Chiyo dhe Ebisu. Chiyo, gjyshja e tij i mëson nipit kontrollin e marionetës. Më pas Chiyo i bën një dhuratë Sasorit. Ajo ishte mami dhe babi, marioneta. Sasori pasi kishte mësuar shumë, mori trupin e Kazekagun e tretë dhe e kthei në marionetë, e më pas ai shkon tek Akatsuki.

Më pas ai shfaqët në Naruto Shippuden më deidaren, në formë të marionetës (Hiruko). Ata kishin një mision nga Akatsuki që ti a merrnin përbindëshin Gaares, më që Itachi dhe Kisame nuk mundën ta merrnin përbindëshin e Narutos. Pas një betejë të gjatë mes Gaares dhe Deidares. Ata e mundin, mirëpo më pas i ndoq Kankuri. Sasori lufton më të, dhe më anë të bishtit helmues dhe gazit të marionetës Hirukos ai e mund. Më pas ata kthehen në strofullen e Akatsukit.

Pasi i marrin fuqinë Gaares, pjesëtarët e Akatsukit shkojnë në një vend tjetër. Vetëm Sasori më Deidaren rrinë pasi ndiejnë pranin e dikujt. Më pas vjen Naruto, Kakashi, Chiyo dhe Sakura. Kakashi me Naruton e ndoqin Deidaren që ka më vetë Gaaren. Ndërsa Chiyo dhe Sakura luftojnë më Sasorin marionetë. Pasi Sakura i jap një grusht të fort, Sasori kthehet në formën e vërtet. Pastaj bëhet beteja midis nipit dhe gjyshes. Sasori më marionetën e tij, Kazekagun e tretë kanë një fuqi e cila quhet Iron Sand [Rëra e hekurt]. Chiyo ka dy marioneta, mamin dhe babin e Sasorit. Kjo betejë bëhet më interesantë, kur Sasori transformohet. Ai nvjerr 100 marioneta, ndërsa Chiyo 10. Dukë luftuar këta të dy, Sakura ia heq një kontrollues, ky e kontrollon trupin e Sasorit, të cilin e kishte shndërruar në marionetë. Kështu ai vdes, dhe Gaara shpëtohet nga duart e Deidares.