Jump to content

Koeficienti i inteligjencës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një shembull i një lloj të pyetjeve në testin e IQ, i modeluar sipas pyetjeve të testit Raven's Progressive Matrices.

Koeficienti i inteligjencës, i njohur edhe si IQ (një shkurtim i "Intelligence quotient") është një rezultat total që nxirret nga një prej disa testeve të standardizuara të hartuara për të vlerësuar inteligjencën njerëzore. shkurtimi "IQ" është shpikur nga psikologu William Stern për termin gjerman Intelligenz-quotient, termin e tij për një metodë të notimit për testimet e inteligjecës ai e mbrojti në një libër në vitin 1912 [1].

Rezultatet e IQ kanë treguar se kanë lidhje me faktorë si sëmundja adhe vdekshmëria,[2][3] statusi shoqëror i prindërve,[4] dhe, në një shkallë të konsiderueshme, IQ e prindërve biologjik.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Testet aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mosha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

IQ mund të ndryshojë deri në një shkallë gjatë periudhës së fëmijërisë.[5] Megjithatë, në një studim gjatë, rezultatet e testeve të mesatares së IQ në moshat 17 dhe 18 kishin lidhshmëri prej r = 0.86 me rezultatet mesatare të testeve në moshat e pesë, gjashtë, dhe shtatë dhe lidhshmëri prej r = 0.96 me rezultatet mesatare të testeve në moshat 11, 12, dhe 13.[4]

Për dekada me radhë doracakët dhe tekstet të praktikuesve në testimet të IQ kanë raportuar rënie të IQ sipas moshën, pas fillimit të moshës madhore.

Gjenetika dhe Mjedisi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stern 1914, pp. 48–58 (1912 original German edition by Stern); 70–84 (1914 English translation by Whipple)
  2. ^ Markus Jokela, G. David Batty, Ian J. Deary, Catharine R. Gale, Mika Kivimäki (2009). "Low Childhood IQ and Early Adult Mortality: The Role of Explanatory Factors in the 1958 British Birth Cohort". PEDIATRICS. 124 (3): e380–e388. doi:10.1542/peds.2009-0334. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  3. ^ Deary Ian J., Batty G. David (2007). "Cognitive epidemiology". J Epidemiol Community Health. 61 (5): 378–384. doi:10.1136/jech.2005.039206. PMC 2465694. PMID 17435201. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b Neisser, Ulrich; Boodoo, Gwyneth; Bouchard, Thomas J.; Boykin, A. Wade; Brody, Nathan; Ceci, Stephen J.; Halpern, Diane F.; Loehlin, John C.; Perloff, Robert; Sternberg, Robert J.; Urbina, Susana (1996). "Intelligence: Knowns and unknowns" (PDF). American Psychologist. 51: 77–101. doi:10.1037/0003-066x.51.2.77. ISSN 0003-066X. Marrë më 9 tetor 2014. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Kaufman, Alan S. (2009). IQ Testing 101. New York: Springer Publishing. fq. 220–222. ISBN 978-0-8261-0629-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Parametri i panjohur |lay-date= është injoruar (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]