Tobi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Obito Uchiha (う ち は オ ビ ト, Uchiha Obito) ishte një anëtar i Konohagakure Uchiha klanit. Ai besohet të ketë vdekur gjatë Luftës së Parë Botërore Shinobi treti, trashëgimia e tij vetëm për të mbijetuar duke qenë Sharingan ai i dha për shokun e skuadrës, Kakashi Hatake. Në të vërtetë, obito u shpëtua nga vdekja dhe të trajnuar nga Madara Uchiha, por ngjarjet e luftës lënë obito zhgënjyer me realitetin, dhe ai trashëgoi planin Madara për të krijuar një botë ideale. Rishfaqet nën emrat e Tobi (ト ビ, Tobi) dhe vetë Madara Uchiha, obito Subtly mori kontrollin e Akatsuki, duke i përdorur ato si një mjet për të çuar përpara makinacioneve të tij, përfundimisht duke shkuar publike dhe duke filluar Luftën e katërt Shinobi Botërore. Megjithatë, në drejtim të përfundimit të luftës, obito kishte një ndryshim të zemrës dhe, si shlyerje, sakrifikoi jetën e tij për të shpëtuar të njëjtën botë që ai kërkonte për të zëvendësuar.

Obito u rrit duke mos ditur se kush ishin prindërit e tij; në anime, ai u la në kujdesin e gjyshes së tij.Ndjenja vetëm në botë, obito ëndërruar të bëhet Hokage në mënyrë që njerëzit e fshatit do të pranojnë ekzistencën e tij. Ai u regjistrua në Akademinë për të ndihmuar ta arritur këtë qëllim, ku ai ka zhvilluar një rivalitet të njëanshme me Kakashi Hatake, natyrore talenti dhe popullariteti i të cilit ai ishte xheloz. Ai gjithashtu u bë një mik i ngushtë i Rin Nohara, të cilin ai përfundimisht ra në dashuri me të. Pas diplomimit në fund disa vite më vonë, Obito, Rin, dhe Kakashi ishin vendosur në një ekip nën udhëheqjen e Minato Namikaze. [8

Ekipi Minato.

Në anime, si një provë e fundit kualifikuese, Minato i dha ekipit një provë zile për të provuar aftësitë e tyre të bashkëpunimit. Obito nuk mund të arrijnë këtë në e tij, por, duke u bashkuar forcat me Rin dhe Kakashi, ata patën sukses në marrjen këmbanat, mësuar obito vlerën e punës si ekip. [9] Ekipi më pas ka marrë pjesë në Provimeve Chūnin, ku obito u mund në Raundi i tretë në një ndeshje një-në-një me mund Guy. Kakashi do të shkojnë në për të mposhtur Guy në një ndeshje të mëvonshme, duke promovuar atë për chūnin dhe impressing Rin. Të etur për vëmendjen Rin-së, obito trajnuar relentlessly, përfundimisht rritje në rangun e chūnin vetë. eksitim e tij ishte jetëshkurtër, si Kakashi menjëherë pas kësaj u bë një jōnin, edhe një herë duke fituar lëvdata Rin-së dhe pakënaqësi obito së.

Gjatë Luftës së Parë Botërore Shinobi treti, Kakashi u vu në krye të ekipit për një mision për të shkatërruar Ura Kannabi, e cila do të pengojnë Iwagakure nga përdorimi Kusagakure si pikë lehtësim. Para fillimit të misionit, Minato dhe Rin dha dhurata Kakashi për të festuar promovimin e tij në jōnin, edhe pse obito kishte "harruar", lodhje marrëdhëniet e tyre tashmë të dobët. Minato u thirr shpejt në vijën e frontit, duke e lënë ekipin për të përfunduar misionin vetëm nën komandën Kakashi-së. Të tre u zbuluan nga Iwa-nin gjatë rrugës dhe Rin u kap. Kakashi zgjedhur për të braktisur Rin, duke besuar se ishte më e rëndësishme për të përfunduar misionin e parë për veten e tyre me sigurinë e saj. Obito u bë i inatosur me idenë dhe këmbënguli që ata të përqëndrohen në shpëtimin e saj. Kur Kakashi refuzoi, obito e la atë, duke theksuar se Kakashi ishte më keq se plehrat nese heq dorë nga miqtë e tij.

Obito ndodhet Shpella Iwa-nin u përdorur si një strofull, por u gjet nga një Taiseki kamufluar para se ai mund të nisë një shpëtim. Kakashi, u zhvendos nga fjalët e mëparshme obito-së, arriti në kohë për të shpëtuar atë nga sulmi Taiseki, por humbi syrin e tij të majtë në këtë proces. Nga dëshira e tij për të ndihmuar Kakashi, obito zgjuar Sharingan e tij, duke e lejuar atë për të parë përmes maskuar Taiseki dhe vrasin atë. Obito dhe Kakashi infiltruar në shpellë dhe u lirua Rin nga kufizimet e saj. kapës i saj, Kakko, të shkaktuara nga shpella të rrëzohet rreth tyre. Si ekipi konkurroi për dalje, Kakashi ishte goditur në vendin e tij të verbër dhe ra. Kur obito re se Kakashi ishte gati për t'u goditur nga një gur në rënie, obito shtyu atë nga rruga dhe u bë bllokuar në vendin e tij.

Obito bllokuar nën një gur.

Me anën e djathtë të trupit të tij grimcuar dhe asnjë mënyrë për të liruar veten e tij, obito pranuar fatin e tij dhe ka bërë një ofertë:. Për të dhënë Kakashi majtë të tij Sharingan si një falje për të mos marrë atë si një dhuratë më herët [11] Rin kryer transplantin dhe, pasi procedura është e përfunduar, Kakashi përdorur Sharingan e tij të re për të vrarë Kakko. përforcimet Iwa shpejt filloi të compress tej rrënojat, duke detyruar Kakashi dhe Rin për të lënë obito prapa. Si shkëmbinj shtrënguar rreth tij, obito pasqyrohet se ai më në fund kishte filluar të marrë së bashku me Kakashi dhe se ai nuk mund të rrëfejë për Rin se ai e dashuroi. Kakashi dhe Rin u shpëtuan nga Minato dhe, kur u kthyen në Konoha, emri obito ishte gdhendur në gur përkujtimor të fshatit. [12]

Shpëtuar nga vdekja

Madara kursen obiton

Obito takohet Madaran.

Në fakt, obito u shpëtua nga White Zetsu nën urdhërat nga një Madara moshuar. Ai solli obito në Varrezat Mountains 'dhe tentuan të plagët e tij, duke hequr ato pjesë të trupit shumë të dëmtuar të shërohet dhe zëvendësimin e tyre me gjymtyrë të kultivuara nga qelizat e Hashirama Senju. Pavarësisht nga plagët e tij, Sharingan drejta obito kishte mbijetuar e paprekur. Edhe pse të frikësuar nga Madara, obito ndjehet borxhli ndaj tij për të shpëtuar jetën e tij dhe ishte i gatshëm që të merr ndonjë ndihmë ai mund, një ofertë Madara bërë të qartë se ai do të mbledhë mbi. Obito filloi një proces i gjatë rehabilitimit, të etur për të rimarrë të mjaftueshme për të që të kthehet në Konoha dhe për të ndihmuar miqtë e tij dhe fshatin me luftën ende të vazhdueshme. Me ndihmën e Bardhë Zetsu dhe një tjetër spirale-përballur Zetsu ai me nofkën Guruguru, obito u mësuar me gjymtyrët e tij këmbimi dhe aftësitë që ata dhënë atë. [13] Në të njëjtën kohë, Madara do të them obito për realitetin e ashpër të botës dhe të tij plan për të shpëtuar atë, të cilën të rinjtë Uchiha parasysh.

Obito dhe Rin

Obito ne zi per vdekjen Rin.

Gjatë përfundimit të procesit të tij çlodhjes, White Zetsu informoi obito që Kakashi dhe Rin ishin diku tjetër gati për t'u vrarë nga Kirigakure ninja. Obito ishte këmbëngulës për të ndihmuar ata që Guruguru ofruar për të ndihmuar me nga encasing obito me trupin e saj. Para largimit, obito falënderoi Madara për të gjithë ndihmën e tij, por tha se nuk do të kthehen. Madara bërë të qartë bindjen e tij se obito do të kthehet tek ai. Guruguru drejtuar obito vendndodhjen Rin and Kakashi-së, së bashku rrugën informuar atë për mungesë Minato-së. Kur arritën ata gjetën Rin dhe Kakashi rrethuar nga Kiri-nin dhe Kakashi zhytje Chidori tij nëpër zemrën Rin-së. [14] Vdekja Rin shkaktoi secili prej Sharingan e tyre të pjekur në Mangekyō Sharingan, një proces që gjithashtu shkaktuar Kakashi për të kaluar jashtë. Të zemëruar nga ajo që kishte ndodhur, obito përdorur një kombinim të Kamui tij Mangekyō Sharingan dhe lirimin Drurit të trupit Guruguru për therje ninja Kirigakure. Kur të gjithë ishin të vdekur, obito përkundur trupin e pajetë Rin-së, duke injoruar Kakashi pa ndjenja. [15]

Obito kthye në Varrezat male ', duke u zotuar të bëjë asgjë për Madara, nëse ajo mund të sjellë atë së bashku me Rin dhe Kakashi përsëri. Madara shpjegoi Syri tij të Planit Hënë, e cila do të zëvendësojë botën aktuale të dhunës dhe vdekjes me një ku askush kurrë ka nevojë për të vdekur. Obito u intriguar, i vendosur për të krijuar një realitet ku ai, Rin, dhe Kakashi mund të ekzistojnë së bashku me njëri-tjetrin. Madara imparted të gjitha njohuritë dhe planet e tij për të obito, e mësoi atë për aftësitë që ai do të duhet të lëvizin përpara, i besoi atij pasuritë e tij, dhe e shfaqi Black Zetsu për të vepruar si një udhëzues. Duke lënë pothuajse të gjitha ato që ai kishte për të obito, Madara shkëputur veten nga Demonic Statuja e rrugën e jashtme që ishte duke mbajtur atë të gjallë dhe tha obito se deri në ringjalljen e tij, ai ishte për të vepruar si Madara Uchiha.

Obito dhe Zetsu

Obito dhe Zetsu afrohen Nagato.

Përdorur emrin Madara dhe fshehur identitetin e tij, obito lëvizur në hijet e botës ninja për të marrë pjesë mbetura të Syrin e Planit Hënë. Menjëherë pas vdekjes së Madara-së, obito dhe Zetsu shkoi në Amegakure dhe iu afrua Akatsuki axhami me një ofertë të mbështetjes në krijimin e botës së paqes të parashikuar. [16] Në të vërtetë ai vetëm e nevojshme Nagato, në të cilin Madara kishte futur Rinnegan disa vitet e tij më parë dhe të cilët do të jenë të nevojshme në fazat e fundit të Syrit të Planit Hënë. Ndërsa obito pothuajse ishte në gjendje të ndikoj Nagato, lideri Akatsuki, Yahiko, nuk pranoi; Obito pohon ai përfundimisht ra dakord pa informuar anëtarët e tjerë Akatsuki-së. [17] Në anime, obito mësuar e një komploti mes Hanzō dhe Danzō Shimura për të eliminuar Yahiko. Ai zbuluar dhe vranë anëtarët e Akatsuki që u përpoqën për të shpëtuar Yahiko dhe, një herë Yahiko kishte vdekur, inkurajoi Nagato në një drejtim të ri për organizatën, e fokusuar në blerjen kafshët përbaltur. [18] Ndërsa Nagato u bë udhëheqës Akatsuki dhe rekrutuar fuqishme humbur-nin për kauzën e tyre, obito mori në Allias e "Tobi", dhe ka ndryshuar personalitetin e tij rreth anëtarëve për të fshehur identitetin e tij.

Në Kirigakure, obito në një moment mori kontrollin e Mizukage katërt, në të vërtetë duke e bërë atë Mizukage de facto. Pas Kisame Hoshigaki u zhgënjyer nga gënjeshtrat e botës, obito (si "Madara") çfaqur Kisame dhe premtoi të ndihmojë për ta bërë një botë të së vërtetës. Kisame u bë shërbëtori i tij besnik, një nga pak Kiri-nin e për vetëdije punojnë për të [19] Gjatë kësaj kohe obito zbuluar rrethanat e vdekjes së Rin-së:. Që Kiri kishte mbyllur tre-Tails në trupin e saj për të bërë atë një Timebomb që do të shkatërrojë Konoha. Në insistimin Rin-së, Kakashi vrarë atë për të parandaluar këtë të ndodhë. [20] manipulimi i Mizukage obito u zbulua përfundimisht nga Ao dhe ai u detyrua të braktisë atë.

Dymbëdhjetë vjet para fillimit të serisë, obito vizitoi varrin Rin në Konoha. Kakashi ishte tashmë atje kur ai arriti dhe obito, shikuar në mënyrë të fshehtë, duke dëgjuar se po ia lë në varrin Rin se gruaja Minato-së, Kushina Uzumaki, së shpejti do të jetë duke lindur. Duke e ditur se Kushina ishte jinchūriki Nine-Tails 'dhe se vula mbajtur Nine Tails-përmbante brenda saj do të dobësonte gjatë lindjes së fëmijës, obito zbuloi atë poshtë në natën e 10 tetor Ai vrarë truproja e saj Anbu dhe mami, e cila përfshinte të tretë gruaja Hokage-së, dhe e mori djalin e saj të porsalindur, Naruto Uzumaki, peng për të parandaluar Minato nga ndërhyrja. Minato ishte në gjendje për të marrë Naruto prej tij, i cili i hutuar atë kohë të mjaftueshme për obito për të shpëtuar me Kushina. [21] Ai nxjerrë nëntë-Tails nga trupi i saj, e vendosi atë nën kontrollin e tij me Sharingan e tij, dhe urdhëroi atë të shkatërrojë fshatin . [22]

Minato vs Tobi

Obito dhe Minato përplasje.

Minato shpejt më pas mbërriti për të ndihmuar në mbrojtjen e fshatit. Para Minato mund të kontribuojë më shumë, ose edhe i thonin kurrkujt ç'kishte ndodhur, obito vendosur atë dhe u përpoq për të përdorur Kamui për të dërguar atë larg dhe për të parandaluar ndërhyrje të mëtejshme. Minato ishte në gjendje për të shpëtuar me Flying tij Thunder Perëndia Technique, por obito ndoqi. Minato nuk e njohin obito si ata luftuan, në vend të kësaj duke dyshuar se ai ishte Madara Uchiha. Ai fillimisht luftoi për të arritur sukses obito, por, pas disa sulmeve të dështuara, Minato fund goditi atë me një Rasengan dhe quajtur atë me një vulë Flying Thunder Perëndia, duke e lejuar atë për të teleport në obito sa herë që ai donte. Ai pastaj përdori një Seal kontratës në obito për lirimin e nëntë-Tails nga kontrolli i tij. Plagosur dhe të privuar nga arma e tij më të mirë, obito ikur. [23] Minato dha jetën e tij për të shpëtuar fshatin nga mbyllja e Nine Tails-në djalit të tij, dhe kështu kurrë nuk e kishte mundësinë për të informuar të gjithë e përfshirjes obito së. Udhëheqja Konoha e megjithatë dyshuar përfshirjen e një Uchiha-së, dhe për këtë qëllim të vendosur të gjithë anëtarët e klanit nën shqyrtim të rëndë.

Tobi flet për Itachi

Obito dhe Itachi komplot për masakrën e klanit të tyre.

Vite më vonë në anime, obito sulmuan konvojin zjarri daimyo e rrugës për në Konoha, duke i vënë të gjithë në një genjutsu dhe vrasjen Tenma Izumo, por shpejt Retreats pas ndjerë Kakashi afrohet. [24] Vite më vonë, Uchiha, si rezultat i keqtrajtimit të tyre , nisi komplotimin e një grusht shteti. Obito kthye në fshat me qëllim të rënduar konfliktin, por u zbulua nga Itachi Uchiha. Duke besuar obito ishte Madara, Itachi kërkuar ndihmën e tij në fshirje nga të klanit Uchiha, duke ofruar hakmarrje kundër Uchiha për trajtimin e tyre e dekadave Madara mëparshme në këmbim të marrëveshjes obito-së për të këmbimit në fshat. [25] obito pranuar dhe ofroi Itachi një pozicion në Akatsuki. Në anime, gjatë natës së masakrës, ai theri Forcën e Policisë Ushtarake Konoha dhe vrau Izumi Uchiha. Më pas, ai mblodhi disa kufoma Uchiha për të nxjerrë Sharingan e tyre për përdorimin e tij. [26] Ai gjithashtu u takua Danzō rreth kësaj kohe, për arsye të panjohura. [27] Pas sulmit, ai prerë flokët e tij dhe solli Itachi në organizatën e tij .

Personalitet

Obito ndihmon grua e vjetër

Obito ndihmuar një fshatar të moshuar.

Sepse ai u rrit pa e ditur se prindërit e tij, fëmijëria obito u shënua nga ëndrrat e duke u njohur. Kjo motivuar atë për t'u bërë një ninja mënyrë që ai mund, nga ana tjetër, të bëhet Hokage dhe kanë të gjithë fshatin në fund e njohin atë. Kur Rin pranoi atë pa marrë parasysh, obito ra në dashuri me të dhe kishte për qëllim për të fituar dashurinë e saj përveç titullit Hokage. Por prania Kakashi-së, si në klasë dhe më pas në ekipin e tyre, u bë një mur për obito, pasi që Kakashi ishte natyrisht më i talentuar se ai ishte dhe kishte, pa u përpjekur, fituar affections Rin-së. Edhe pse në përgjithësi i sjellshëm dhe i patundur besnikërisë ndaj miqve dhe aleatëve të tij, obito megjithatë formuar një rivalitet të njëanshme me Kakashi. Kur nuk është në konkurrencë me Kakashi, obito do të shkëlqyeshëm të kryejë vepra të rastit të mira rreth Konoha, sidomos për të moshuarit, i cili nga ana e tij e ka bërë tejet vonë. [28] Ky kombinim i faktorëve dhe zemra e natyrshme të mirë obito dhe optimizmi bëri atë të lehtë për Madara të shfrytëzuar dhe në fund të fundit të korruptuar. [29]

Kazaana

Obito treguar Kakashi se sa e zbrazët bota e ka lënë atë.

Pas vdekjes së Rin-së, vendosmëria obito dhe idealizmi u shpartallua. Ai u bë më të qetë dhe të fokusuar, nuk kujdeset për fshatin e tij, shokët e tij, apo edhe emrin e tij, të gjithë ata që janë pjesë të pavlefshme të një bote të mjerueshme që kishin detyruar Rin për të vdekur në duart e një personi që ajo donte. [20] përkushtimi i tij i vetëm ishte që të Syri i Planit të hënës dhe botën e re paqësore që do të krijonte Madara-së; çdo krim ishte një e keqe e nevojshme, çdo vrasje ishte një sakrificë për të mirën më të madhe dhe një jetë që do të rikthehet në botën e re. Ai ishte i gatshëm të sakrifikojë veten për planin dhe, më shpesh, aleatët e tij, duke e kthyer mbi ta çastit ata nuk kishin asnjë përdorim të mëtejshëm të tij. Si Madara para tij, obito do të fitojë këto aleatët nga preying mbi errësirën në zemrat e tyre dhe manipulimin e tyre, ose duke Subtly korruptuar qëllimet e tyre ose duke u paraqitur për të ndarë besimin e tyre. Kjo është parë më e mirë në ekzistencën e Akatsuki, anëtarët e saj wildly-e ndryshme të punojnë së bashku, sepse ata besonin se organizata do të çuar më tej qëllimet e tyre; në fakt, ata ishin thjesht mjete që përdoren për të obito përpara agjendën e vet.

Obito si Hokage

Obito kujtuar ëndrrën e tij origjinale.

Pavarësisht sa të ndryshme dukej personalitetit të tij të rritur, ajo ishte në nivelin e saj keqin shumë e njëjtë si personi ai ishte si një fëmijë. Obito shihen veprimet e tij si një stacion përtej Hokage; ku Hokage bën atë që është e mirë për fshatin, obito bëri atë që është e mirë për botën. [30] Edhe pse Rin mbetur gjithnjë e pranishme në mendimet e tij, Kakashi dhe Minato ishin të pranishëm edhe në ëndrrat e tij të një bote të re, dhe kjo ishte shpresa e ribashkimit ekipin e tyre në rrethana më të lumtur se motivuar atë. [31] Kakashi teorizoi se ishte ky konflikt mes të kaluarën e tij dhe të pranishëm veten që çuan obito më, sidomos në ngjarjet që çuan në dhe pas shpërthimit të Shinobi katërt Lufte boterore; ai u bë gjithnjë e më i nxituar me planet e tij, së pari duke lëvizur Akatsuki nga një organizatë të fshehtë në një forcë që sfidoi drejtpërdrejt pesë vendet e Madhe Shinobi, dhe më vonë nga para kohe ringjalljen e Ten-Tails. [32]

Si obito grappled me mendimet e tij, ai në kohë të ndryshme mori një interes të veçantë në Sasuke Uchiha dhe Naruto Uzumaki. Me Sasuke, obito filloi monitorimin e tij pas takimit të tyre të parë, edhe pse ai shmanget kontakte të mëtejshme për nga frika e provokimit vëllanë Sasuke-së, Itachi. Pas vdekjes Itachi, ai iu afrua Sasuke dhe e çuan në besimin e tij, më vonë duke theksuar se humbja nga pesë anëtarë Akatsuki ishte e vlefshme për të fituar besnikërinë Sasuke-së. Edhe pse obito deklaruar disa herë se ai e pa Sasuke si asgjë më shumë se një peng disponueshme, ai megjithatë mbajtur një sy në të, duke ndërhyrë sa herë që Sasuke ishte në rrezik dhe gjithmonë i lumtur me shenjat e tij gjithnjë në përmirësimin Sharingan dhe izolimin e tij në rritje nga të gjitha aleatët e tjerë. [33] në një farë mënyre, ai e pa në Sasuke llojin e personit që ai ishte duke u përpjekur të jetë. Me Naruto, megjithatë, ai e pa personin që ai dikur ka qenë:. Ëndrrat e të qënit Hokage dhe përkushtim për miqtë e tij [34] Për shkak të këtyre ngjashmërive, obito u fiksuar në Naruto, duke shpresuar për të treguar naivitetin e besimit të tij dhe të tmerrshme e të bota kështu që ai do të drejtohet nga pikëpamja obito së. Kur Naruto refuzoi, obito u bë gjithnjë e zemëruar dhe të vendosur për të eliminuar Naruto dhe ëndrrat e tij në mënyrë që ai mund të varrosur mbetjet e fundit të obito vjetër.

Nëpërmjet paaftësinë e tij për të mbizotëroj Naruto, obito erdhi për të kuptuar se mënyra e të menduarit Naruto ishte e drejtë të gjithë së bashku. Për më tepër, ai e kuptoi arsyet e dëshirave të tij kontradiktore: të cilin qe shtrirë për veten e tij për përkushtimin e tij në Syrin e Planit Hënë duke shtypur ish poshtë obito thellë. Persona që projektuar atë si një njeri pa ndjenja ose një zemër të ishte një maskë obito veshur për të shpëtuar të vërtetat e dhimbshme të realitetit. Kur Naruto dhe aleatët e tij mundën obito, gënjeshtra është shkatërruar, duke shkaktuar personaliteti i tij origjinal të dalë. Obito ndjehet fajtor për veprimet e tij dhe e shpalli veten të padenjë e të parit Rin në jetën e përtejme. Ai kaloi pjesën tjetër të jetës së tij kundërshtare Syri i Planit Hënë dhe Madara, të cilët dëshirojnë për të mbajtur botën siç ishte. Duke besuar Naruto ishte jetike për ruajtjen e botës, obito përfundimisht dha jetën e tij për të mbrojtur Naruto dhe ekipin e tij. Dënimi i tij i ri edhe e lejuan atë të kthehet shkurtimisht nga vdekja, jo vetëm për të siguruar fitoren e Naruto, por edhe për të bërë justifikohen me Kakashi një herë të fundit para nisjes plotësisht në jetën e përtejme.

Ndërsa duke marrë "Tobi" persona, obito ka luajtur rolin e një idiot lumtur-te-me fat që e ofenduan më anëtarët e Akatsuki. Deidara, në veçanti, është provokuar lehtë nga kotësia e tij dhe mungesa e respektit, shpesh të hakmerret kundër tij me dhunë komik. Kisame, në anën tjetër, vlerësoi aftësinë Tobi për të shndrit deri një organizatë të zymtë të tilla si të tyre [35] anime tregoi se Tobi duket të ketë një simpati për Dango,. [36] dhe vazhdoi për të vepruar si një budalla, edhe kur askush tjetër ishte rreth [37] Pas takimi i parë Sasuke, obito braktisur persona Tobi -. përveç gjatë një takimi të shkurtër me Konoha ninja. Si "Tobi", obito do të çaktivizuar Sharingan e tij për të parandaluar dyshimin nga arousing sa herë që ai nuk ka nevojë për të. [38] Edhe pa personalitet Tobi, obito kishte zhvilluar një ndjenjë të sëmurë e humorit, ndonjëherë duke bërë shaka, në qoftë se ato perverse.

shfaqje

Si një fëmijë, obito kishte sy të zinj dhe të shkurtër, me gjemba, flokë të zeza. Ai kishte veshur një uniformë të gjatë mëngë blu dhe një xhaketë blu me një jakë të portokalli dhe stoli. Xhaketë është lidhur me pjesën tjetër të veshje nga dy butona në jakë dhe e kishte klanit Uchiha kreshtë në pjesën e pasme. Ai gjithashtu kishte veshur një rrip të bardhë, sandale Shinobi, standarde Konoha errët blu mbrojtës ballin, dhe një palë syze me lente ngjyrë portokalli të lidhura me mbrojtës veshit. Gjysma e djathtë e fytyrës së tij u la shumë scarred pas ngjarjeve në Kusagakure, i ngjan rrudhat. flokët e tij u rritën më gjatë rehabilitimit të tij, dhe ai në mënyrë të përsëritur do të rritet atë dhe të prerë atë me kalimin e viteve.

Obito veshur një shumëllojshmëri të maska ​​të ndryshme gjatë viteve për të fshehur identitetin e tij, kur ai ndërvepruar me të tjerët. Gjatë sulmit Nine-Tails 'në Konoha dhe për disa vitet e ardhshme ai mbante një maskë me një flakë të zezë (me ngjyrë portokalli dhe verdhë në kohë të ndryshme në anime). Nga koha Pjesa II fillon ai vesh një maskë portokalli me një model spirale të përqendruar rreth syrit të tij të djathtë, të ngjashme me fytyrë Tobi. Pas kësaj maskë është shkatërruar nga Konan, ai fillon të veshur me një maskë të bardhë me një ngjyrë vjollcë që mbulon të gjithë gjysmën e sipërme të kokës së tij. Dizajni maskën i ngjan një kombinim të Sharingan dhe Rinnegan, e përbërë nga një model të ndihet me tre Tomoe rreth qendrës, dy prej të cilave veprojnë si sy-vrima maskë së. Ai pohon se kjo maskë e re ishte projektuar posaçërisht për të luftuar, duke e bërë atë shumë të qëndrueshme. [39] Kjo është megjithatë shkatërruar nga Naruto.

Obito gjatë Sulmi Nine-Tails 'në Konoha.

Expand slideshow1 prej 3

Ndërsa maskuar si Mizukage katërt, ai kishte veshur një kimono thjeshtë purpurt veshur, zakonshëm në të gjithë trupin e tij, dhe sandale të thjeshta. Kur sulmuar Konoha me Kurama, ai kishte veshur një mantel të purpurt rreshtuan zi. Gjatë masakrës Uchiha, ai u rrit nga flokët e tij i ngjan Madaras, dhe veshur rrobat tradicionale blu Uchiha. Në paraqitjen e tij të parë si Tobi, obito vesh një të zezë të lartë gjatë mëngë se mbuluar qafën dhe mjekër, një palë doreza të zeza, një palë pantallona të errëta me ngjyrë, një shall të gjatë të gjelbër dhe sandale standarde dhe yzengjitë bardhë. Në belit të tij, ai vesh një rrip të trashë të zi me targa forca të blinduara-metalike si bashkangjitur, dhe pllaka të ngjashme në krahët e tij të sipërme. [40] obito kishte blu (të zezë në manga), manikyrin e thonjve të gishtave të tij dhe të këmbëve. Ai vazhdon të veshin këtë veshje nën mantelin e tij Akatsuki pasi ai të bëhet një anëtar dhe gjithashtu mban një unazë të purpurt, i cili mban të kanji për "xhevahir" apo "sferën" (玉, gyoku), mbi gishtin e tij të majtë. Pas vdekjes Deidara, ai mbante një kohë të shkurtër një mantel maskuar Akatsuki. Për Luftës së Katërt Botërore Shinobi ai ndryshon me një veshje të ngjashme me atë që Uchiha veshur gjatë periudhës së shteteve ndërluftuese; kjo veshje përfshin një palë pantallona të zeza dhe doreza, me një formë-montim të bardhë këmishë nën. [41] Mbi këtë ai vesh një të purpurt, të lartë-collared, mantelin e gjatë mëngë që ndan poshtë gjysmën e poshtme dhe ka kreshtë Uchiha në mbrapa. Rreth belit të tij, ai vesh një të thjeshtë, Obi dritë-purple dhe një rrip. Ngjitur në shpinë të tij është gunbai Madara-së, tani purple me stoli të zeza dhe Tomoe zi, të lidhura me një zinxhir të zi që shkon deri mëngë të tij të djathtë. [42]

Pasi të bëhet jinchūriki dhjetë-Tails ', flokët obito bëhet krejtësisht i bardhë [43] Lëkura e tij bëhet i bardhë, dhjetë zgjatimi dalin nga shpinë -. Pesë afërt supet e tij dhe pesë afërt ijet e tij - si dhe një shumëllojshmëri të zezë e dhjetë shenjave magatama shfaqeshin në shpinë të tij; një njeri të madh, me një model të zezë Rinnegan-si brenda saj, dhe nëntë ato më të vogla të rregulluar në rreshtat e tre poshtë atë. Përveç kësaj, e gjithë gjysma e djathtë e trupit të tij fiton një model në shkallë-si të gjithë atë, duke zëvendësuar plagët. [44] Kur obito arriti të fitojë kontrollin e dhjetë-Tails, ai iu nënshtrua një tjetër transformim. Në këtë formë të re, shkalla gjysma e trupit të tij u bë më pak të shquar dhe dhjetë ngritje mbi kurrizin e tij u zgjerua për të formuar jakë dhe coattails e një Haori. Ai gjithashtu kishte dy brirë mbirë nga ballin e tij - e majta e vogël se e drejta -. Dhe gjashtë shenjat magatama shfaq nëpër gjoksin e tij [31] Ai kthehet në paraqitjen e tij të mëparshme, pasi Ten-Tails është hequr nga trupi i tij, edhe pse eshtrat e tij të flokëve të bardhë.

Gjatë imagjinatën e tij të jetës së tij si një shinobi Konoha, ndërsa duke u ndeshur Naruto, obito përshkruar veten të veshur me uniforma të dy Uchiha dhe Konoha, por me një mbrojtës të modifikuar ballin me mbulon që shtrihen poshtë gjysmën e majtë të fytyrës së tij për të fshehur sytë e tij të humbur majtë.

aftësitë

Obito vs Kakashi

Obito repelling Kakashi me taijutsu.

Gjatë kohës së tij si një ninja Konoha, aftësitë obito ishin mesatarisht në të mirë, duke luftuar që të shkojë me shokët e klasës e tij nga Akademia. Të vendosur për të përmirësuar veten e tij, ai trajnuar për disa muaj në një kohë dhe në fund u bë një chūnin. Madara pa potencial të madh në obito dhe në këtë mënyrë të zgjedhur atë si dishepull i tij. [45] shpresat Madara u dëshmuar saktë, si në tutelën e tij, obito përmirësuar ndjeshëm aftësitë e tij si një Bloomer vonë, duke u bërë një imazh pasqyrë e Madara në kryeministër e tij. Në moshën 14 vjeç, obito përbën një sfidë për Minato (Hokage i katërt) dhe pothuajse shkatërruar Konoha. Me moshën e rritur, ai kishte mundur Fu Yamanaka dhe Torune Aburame (dy anëtarë të kualifikuar Root) me lehtësi, vrau Konan (një kunoichi S-radhë), dhe u mbajt e tij në një luftë të një-në-katër me Naruto, Killer B, Guy, dhe Kakashi (dy jinchūriki përsosur dhe dy jōnin përvojë).

Chakra dhe nivelet e fizike

Rezervat chakra obito u rritur nga Zetsu Bardhë pajisur marrë parasysh se në trupin e tij, duke bërë të mundur atë për të kryer disa teknika chakra-tatimit pa lodhje të dukshme. [46] [47] Ai tregoi aftësinë për të absorbuar chakra, [48], si dhe transferimin e tij e një personi tjetër. [49] [50] obito ishte i aftë në taijutsu si luftoi në të njëjtin nivel me të Kakashi në disa raste, duke kontrolluar rezultatin e luftës së fundit. [51] [52] fuqia e tij fizike dhe shpejtësia ishin mjaft të mëdha të lehtë të shmangur dhe të sprapsin sulmet e Konan-së Letra Shuriken dhe të heqë atë nga fytin e saj me një dorë, ndërsa të plagosur rëndë, [53] dhe për të mbajtur deri me Nine Tails-Mode Chakra Naruto-së. [54]

Body Modifikimet

Qelizat obito Hashirama-së

modifikimet e trupit obito së.

Anën e djathtë të trupit obito ishte dëmtuar rëndë gjatë misionit në Kusagakure, dhe ai madje humbi krahun e tij të djathtë. Për të shëruar trupin e tij dhe të zëvendësojë gjymtyrë, Madara pajisur obito me të njëjtën substancë që Zetsu e Bardhë janë bërë të. [55] Me të, rezervat e tij chakra janë rritur, ai mund të kryejë Wood Release, dhe ai fiton disa avantazhe të Hashirama Senju-së DNA. Ai gjithashtu gëzon disa augmentations fizike, të tilla si qëndrueshmëri të madhe për sulmet, shërim të shpejtë, [56] dhe aftësinë për të mbijetuar pa ushqim apo ujë. gjymtyrë e tij artificial është shumë i fortë, në gjendje të shënoj me gur. [13] Nëse ky apo një tjetër gjymtyrë është dëmtuar përtej riparimit, ata janë të hiqet lehtë dhe të zëvendësohet me të njëjtin material. [57]

Ninjutsu

Obito mësuar nga Madara se si për të kryer një shumëllojshmëri të llojeve të ndryshme të Ninjutsu: ai mund të krijojë pengesë Ninjutsu, duke përdorur formimin Uchiha Flaka për të mbrojtur Demonic Statuja; [58] ai mund të ndjejnë chakra, duke e lejuar atë për të parashikuar sulmet dhe gjeni tjerët madhe distancat, madje edhe në dimensione të ndryshme, [59] [60] se ai mund të kryejë fūinjutsu mjaft e fortë për të nënshkruar Ten-Tails [44].

Nature Transformimin

Blast Wave Wild Dance

Obito përdorur Fire Release: Shpërthimi Vala Wild Dance.

Obito mund të shfrytëzojë të gjitha pesë transformime themelore të natyrës së bashku me Yin-Yang Release. [3] Si një Uchiha, obito kishte një aftësi të natyrshme për teknikat Fire Release, dhe në moshë të re mund të kryejnë Technique Great Fireball. [61] Madhësia dhe forca e flakët e tij është rritur në moshën e rritur e tij, dhe me anë të një kombinimi me Mangekyō Sharingan e tij ai mund të kryejë zjarr Release:. Shpërthimi Vala Wild Dance [62] ai është parë edhe kryerjen e teknikave Earth Release në disa raste, edhe pse ai vetëm e bëri këtë në mënyrë që të strofull dhe të shkojë nëntokësore, lënë atë të shtoj në fushën e betejës nga poshtë ose të kallëzoj deri në kundërshtarët. [63]

Me çështjen White Zetsu përdorur si gjymtyrët e tij zëvendësim, obito mund të kryejnë Wood shtyp, një kombinim i tokës dhe ujit bazuar chakra. Instinktivisht, ai ishte në gjendje për të formuar degët dhe rrënjët për të lidhur, [64] shtrydhje, [65] apo kundërshtarët hell. Sepse materiali White Zetsu rrjedh pjesërisht nga ADN-në e Hashirama Senju, obito mund të kontrollojë Ten-Tails, kur ai ishte i lidhur me trupin e saj. [66]

Bukijutsu

Tobi përdorur Shuriken

Obito ejects Shuriken shumta nga dimensioni Kamui së.

Ashtu si shumë Uchiha, obito u trajnuar në Shurikenjutsu, duke e lejuar atë për të hedhur Shuriken me saktësi për vepër dhe të mbrojtjes. Kur Madara vdiq, një numër i armëve u lanë të obito që ai ka përdorur në kohë të ndryshme gjatë viteve. Disa prej këtyre armëve që ai vazhdon të depozituara brenda dimensionit Kamui në mënyrë që ai mund të hyni ato kudo dhe ata në zjarr kundërshtarët; ai është parë duke përdorur gjigant Shuriken dhe chakra Përfituesit - modës në aksione shtrënguese gjigante -. me qëllim të fundit [67] [68] Kur ai luftoi Minato gjatë sulmit në Konoha, ai përdori një zinxhir të gjatë bashkangjitur me formatimin e teksteve në kyçet e duarve të tij atë, kur përdoret në lidhje me paprekshmërisë së tij, ia ka mundësuar të kaluar goditi me kundërshtarin e tij para se të konsoliduar për të kufizuar atë me zinxhirin zvarritës. [69] Rreth kohës së masakrës Uchiha, obito kryer shpatën në bel e tij. [25] Gjatë Lufta e katërt Shinobi Botërore ai ushtron portreti gunbai Madara-së, duke e përdorur atë si si një mburojë dhe si një lloj rrah për sulmin. [70] [71] gunbai mund të gjenerojnë erë për të reflektuar sulmet. [72]

Dōjutsu

Sharingan

Sharingan obito-së

Sharingan obito së.

Kur obito pari zgjuar Sharingan e tij ai tashmë kishte dy Tomoe, i cili në atë nivel që ai mund të përdorë për të ndjekur nënshkrimet chakra dhe të parashikojnë lëvizjet e. [73] Ai mori një Tomoe tretë pas përjeton vdekjen Rin-së. [74] obito mban Sharingan e tij aktive në dukje të gjithë koha pa ndonjë ikjes dukshëm në nivelet e tij chakra. Me Sharingan e tij ai mund të kryejnë genjutsu ndryshme mbi objektivat që ai ka kontakt me sy me të, ose për të krijuar iluzione, [20] e informacionit të marrë, [75] apo të kontrollojnë veprimet e tyre. [19] Edhe pse ai është pare kontrolluar gjashtë kafshët përbaltur me Sharingan e tij, kontrolli i tij me objektiva të shumta nuk është aq e plotë sa ajo është me një dhe është e mundur për disa për të thyer të lirë nga kontrolli i tij. [76]

Obito ka një numër të Sharingan në pronën e vet të cilën ai e mban në ruajtje duhet ai nevojë për to. Ai përdor një nga këto Sharingan për të zëvendësuar atë që ai i dha Kakashi, edhe pse ai e mban atë të mbuluar me maskë e tij më të madhe të kohës. Ai më vonë sakrifikon vizionin e këtij syri në mënyrë që të kryejnë Izanagi, e cila lejon përdoruesin të manipuluar ngjarjet rreth tyre. Izanagi zakonisht zgjat vetëm në më të shkurtër e momente, por me qasje e tij në ADN Hashirama, ai mund ta mbajë atë për dhjetë minuta duke përdorur një sy të vetëm. [77]

Mangekyō Sharingan

Mangekyo obito-së

Mangekyō Sharingan obito së.

Obito zgjuar Mangekyō Sharingan e tij pas përjeton vdekjen Rin-së; Sharingan ai i dha Kakashi zgjuar Mangekyō e saj në të njëjtën kohë. [74] Dizajni Mangekyō tyre është tre trekëndëshat shtrirë spaced në mënyrë të barabartë të gjithë nxënësit që çdo kurbë në krye rreth syrit për të formuar një rreth, duke e bërë të ngjashme me një fishekzjarr rrotullues. Obito nuk duket të vuajnë ndonjë efekte anësore nga përdorimi Mangekyō Sharingan e tij, të tilla si përkeqësimit të shikimit apo lodhje përjetuar nga të tjerët.

Space koha e migrimit

Obito duke përdorur Kamui shkurtër shkonin.

Obito e Mangekyō Sharingan i lejon atij për të kryer Kamui, një Ninjutsu hapësirë-kohë me shkathtësi më të madhe se Minato-së. [78] Kamui shërben si një portë për një tjetër hapësirë ​​dimensionale, të cilën ai mund të lëvizin të gjitha ose pjesë e trupit të tij në mes të dëshirës. Kjo i jep obito dy aftësi të veçanta: teleportation dhe atë që është përshkruar më mirë si "paprekshmërisë". Për teleportation, ai thith veten përmes syrit të tij të djathtë në dimension të veçantë, dhe nga atje ai mund të udhëtojnë kudo në botë menjëherë. paprekshmërisë e tij është një aplikim më të specializuar nga teleportation, ku ai dërgon vetëm pjesët e trupit të tij në dimensionin tjetër në mënyrë që ai mund të kalojë përmes objekteve ose, më shpesh, objektet mund të kalojë me anë të tij. [79] Ai vetëm mund të bëjë veten të vazhdueshme paprekshme për rreth pesë minuta. [80]

Obito vs mjegull

Obito në mënyrë efektive duke përdorur paprekshmërisë e tij në luftime.

Kamui bëhet nënshkrimi luftimet style obito-së deri në pikën që ai rrallë vendpushimet për format më tradicionale të Ninjutsu. Në luftime ai përdor paprekshmërisë e tij në mbrojtje, duke lejuar kundërshtarët dhe sulmet e tyre të kalojnë përmes tij pa dëmtuar atë, dhe pastaj si vepër ai teleports ata për dimensionin e tij, ndërsa ata janë të çorientuar në mënyrë që ata të mund të shqetësojë më atë. Nënshkrimet chakra e atyre që ai dërgon në dimensionin tjetër nuk mund të ndihet nga jashtë saj. [81] Pavarësisht se sa i dobishëm Kamui është, ajo nuk është pa dobësitë e saj.Për shkak se të dy aspektet e teknikës janë të lidhur ai nuk mund të përdorë të dyja në të njëjtën kohë; në qoftë se ai dëshiron të teleport nuk mund të jetë e paprekshme, duke e lënë atë të hapur për të sulmuar, dhe në qoftë se ai dëshiron të jetë e paprekshme ai nuk mund të teleport, duke parandaluar atë të shpëtojnë sa kohë që ai të mbetet në mbrojtje. [80]

Kamui obito-së

Obito duke përdorur Kamui gjatë shkonin.

Sepse Kakashi Sharingan Mangekyō mund të përdorë gjithashtu edhe Kamui, syri i tij mbetet i vetmi kundër të besueshme për aftësitë obito së. Edhe pse Kakashi nuk mund të përdorë Kamui kundër obito direkt, [82] ai mund të përdorë qasjen e tij në dimensionin tjetër të mohoj avantazhet obito bën përdorimin e: nga teleporting sulme apo aleatët në dimensionin tjetër në të njëjtin moment se trupi obito e banon atje për mbrojtjes, ai mund të sulmohen me sukses. [83] ai rifiton Sharingan ai i dha Kakashi gjatë Luftës së Parë Botërore katërt Shinobi, duke e lejuar atë që të përdorin syrin për të kryer të shpejtë, të saktë teleportation i distancave të gjata në vend të kontaktit fizik kërkuar me të tjera të tij teleportation syrit. Me përpjekje, ai mund të përdorë Mangekyō e tij la për të hyrë në aeroplanët e tjerë dimensionale. [84]

Rinnegan

obito Rinnegan

Rinnegan obito së.

Obito mori Rinnegan nga trupi Nagato, pasi ai vdiq dhe futur atë në gropë e majtë e syrit. [85] Edhe pse ai e ka përdorur vetëm një sy dhe nuk ishte pronari i saj origjinal, obito megjithatë fituar një marrëveshje e madhe e pushtetit prej saj. Ai është i aftë të kryejë të gjitha teknikave Gjashtë shtigjet me Rinnegan, por ai është parë vetëm ndonjëherë duke përdorur aftësitë e rrugën e jashtme: ai mund të thërrasë Demonic Statuja e Rrugën e jashtme, të krijuar zinxhirët chakra të përmbahet objektivave, [86] dhe përdorin Samsara e Qiellor jeta teknikë për të ringjallur të vdekurit në këmbim të jetës së tij.

reincarnated Jinchūriki

Obito me gjashtë Shtigjet e tij të dhimbjes.

Si Nagato para tij, obito përdor Rinnegan për të krijuar tij gjashtë Shtigjet e dhimbjes, të përbërë nga gjashtë jinchūriki reincarnated me kafshët e tyre përkatëse përbaltur mbyllur përsëri në trupat e tyre. Ai kontrollon ato secila me një marrës i vetëm chakra ngulitur në trupat e tyre. Çdo jinchūriki kishte të njëjtin sy-model si ai - një Sharingan e drejtë (e cila dhënë atyre aftësitë e saj parashikuese) dhe një Rinnegan lënë - duke e lejuar atë për të ndarë vizionin e tyre dhe të koordinojë lëvizjet e tyre. Përpjekja e nevojshme për të ruajtur jo vetëm këtë koordinim, por për të mbajtur kafshët përbaltur nën kontrollin e tij e pengon obito nga shfaqur ndonjë nga Teknikat Gjashtë shtigjet në gjashtë Shtigjet e tij të dhimbjes. [87]

Në fund të fundit, Madara mori syrin e tij të majtë prapa nga obito, duke e lënë atë në gjendje të përdorë pushtetin e tij të ndryshme.

Intelligence

Nga Madara, obito mësuar shumë për botën, njerëzit individuale në të, dhe aftësi të ndryshme nga gjithë historisë. Si e tillë, është e vështirë të papritur atë në luftime, sepse ai tashmë e di taktikat ninja nga fshatra të caktuara janë të ngjarë të përdorin, çfarë dobësi për të përfituar nga në kundërshtarëve të ndryshme, dhe si për t'iu kundërvënë më jutsu. [88] Në ato raste të rralla kur ai ndeshet me diçka të re, ai me qetësi e mban distancën e tij dhe e vëren me kujdes derisa ai kurdis mënyra më e mirë për neutralizimin atë. depërtim i tij i mundëson atij të planifikuar vite më parë, saktësisht parashikuar rrjedhën e kombeve dhe duke e ditur se sa për të manipuluar ato në avantazhin e tij. [89] Nëse ndonjë plan i tij duhet të dështojë për çfarëdo arsye, ai mund të formulojë një plan rezervë shpejt dhe pa duke u bezdisur, duke dëshmuar zgjuarsi të madhe strategjike dhe taktike.

Jinchūriki Transformimet

Artikulli kryesor: Format Jinchūriki

Transformimi obito dytë

kontrolluar transformimi jinchūriki obito së.

Obito vulos Ten-Tails në trupin e tij gjatë Luftës së Katërt Botërore Shinobi. Pas duke u bërë jinchūriki e saj, të gjitha të dëmtimit të mëparshëm të trupit të tij është shëruar dhe ai bëhet më e fortë, më të shpejtë, [31] dhe pothuajse indiferent ndaj dëmtimit. [90] Ai fillimisht nuk ka kontrollin e mendjes së tij, pas vulosjes, duke shkaktuar atë të vërtetë bymehet me chakra e dhjetë mbetjeve "dhe të reagojnë relentlessly për të gjitha kërcënimeve derisa ai mund të tërheqë veten së bashku. [44] Kur ai e bën, obito bëhet më e fortë se sa origjinale dhjetë-Tails sepse ai është në gjendje të përqëndrohet fuqinë e saj pafund, duke i lënë të ashtuquajturat Perëndia i Shinobi paaftë për të konkurruar me të. [91] Si jinchūriki dhjetë-Tails ', obito mund të fluturojnë dhe për të krijuar armët chakra. [92] [93] ai mund të prodhojë pemë përmes të cilit ai mund të zjarrit përbaltur Beast Balls, dhe më vonë të krijojnë dhe kontrollin formë pemë dhjetë-mbetje "në përgatitje për kryerjen e Tsukuyomi Infinit. [94] [95] Ai nuk është në gjendje që të përdorin paprekshmërisë Kamui ndërsa një jinchūriki, megjithatë. [96]

Truth-Duke kërkuar Ball

Si jinchūriki dhjetë-Tails ', obito është në gjendje të përdorin kërkimit të së vërtetës Balls, dhjetë orbs zezë përbëhet nga të gjithë pesë transformimeve elementare natyrore, [90] dhe Yin-Yang Release. Topat janë armët e tij kryesore dhe në përgjithësi noton pas tij në një formacion drite-si. Chakra e zezë është shumë i lakueshëm, në gjendje për të formuar në forma të ndryshme për përdorime të ndryshme, të tilla si predha me shpejtësi të lartë, barrierat mbrojtëse, eksplozivë dhe armë të ndryshme, duke përfshirë një shakujō kujton Sage së Gjashtë shtigjet ". [31] Ai mund edhe të krijosh Sword urtë për të Nunoboko, me të cilën obito pretendon ai mund të hedhur mbeturinat në botë. [97] me kontrollin e tij të plotë mbi fuqinë dhjetë-Tails ', obito mund të aplikojnë Yin-Yang Release të anulojë të gjitha Ninjutsu topat të vijë në kontakt me të. [98]

Stats

Këto statistika pasqyrojnë aftësitë obito-së në kohën e "vdekjes" së tij:

Databook Ninjutsu taijutsu genjutsu Intelligence Forca Speed ​​Stamina Hand vulos Total

Së dyti 3 2 1.5 1 2 3 2.5 3 18

Pjesa II

Misioni Kazekage shpëtimit

Artikulli kryesor: Kazekage Misioni i shpëtimit

Si Tobi, ai ndihmoi Zetsu me gjetjen e trupit Sasori-së. Pasi ai e gjeti atë dhe e mori unazën Sasori-së, ai ka shprehur besimin e tij se ai tani do të jetë në gjendje të bashkohet me Akatsuki. Ata ardhshëm zbuloi poshtë krahun pa trup Deidara me unazën e saj bashkangjitur ende. Tobi fillimisht besonte Deidara kishte vdekur gjithashtu, vetëm për Deidara për të dalë para tyre pak më vonë. Tobi ishte disi i lehtësuar për të parë atë, por ishte i shqetësuar për të dy e tij mirëqenien dhe aftësi me shaka dhe jo sulmuese, duke provokuar Deidara të mbyt atë me këmbët e tij.

Tre-Tails 'Dukje

Artikulli kryesor: tre-Tails 'Dukje

3 bishtin

Tobi dhe Deidara përballur me Tre-Tails.

Tobi u pranua me të vërtetë në Akatsuki si zëvendësim Sasori-së, në partneritet me Deidara. Ai ishte caktuar për të kapur tre-Tails. Në anime, Deidara trajtohen Tobi në një farë Dango para misionit, një marifet për të marrë atë për të hequr maskën e tij. Ai u largua, ndërsa ai hante, duke parandaluar Deidara nga shohim asgjë. Ata u ndanë pasi të hahet dhe Tobi përfundimisht gjeti Konoha Shinobi duke përdorur Katër-Corner nënshkrimin pengues, të cilën ai konkludohet ishte menduar për të nënshkruar tre-Tails. Ai informoi Deidara për zbulimin e tij dhe iu afruan dhe vranë dy Anbu vënë në krye të vulosjes.

Kur ata e ndodhur tre-Tails, Tobi u përpoq të bindë Deidara për të luftuar atë në vendin e tij. Kur tre-Tails ndjekur Tobi, Deidara përdorur balta e tij shpërthyese mbi të ndërsa ajo e hutuar. Pjesa tjetër e betejës u paparë. Pasi ata mundi tre-Tails, Tobi mori përgjegjësinë për kapjen e bishës, duke thënë se teknika e tij është i përsosur dhe se ka kuptim të caktojë atë në mision. Deidara u përgjigj se ajo ishte në të vërtetë balta e tij se mundi tre-Tails. Tobi, bindur, e zuri gjumi gjatë argumentit Deidara-së. Deidara "zgjuan" nga shpërthenin një bombë balta pranë tij.

Kur ata mori Tre-Tails në një bazë Akatsuki, anëtarët Akatsuki mblidhet dhe të mbyllur atë. Kur ata janë bërë, ata gjithashtu mbyllur dy-Tails (the Two-Tails është mbyllur para marrjes tre-mbetje "në anime).

Mission Itachi Pursuit

Artikulli kryesor: Itachi Mission Pursuit

Kur Akatsuki mbledhur për nxjerrjen e Katër-Tails, ata ishin informuar se ish-anëtar i tyre, Orochimaru, ishte vrarë nga Sasuke Uchiha. Deidara ishte i zemëruar se Sasuke vranë Orochimaru para se të kishte shansin e tij për të dhe kështu, pas katër-Tails u vulos, zgjidhet për të vrarë Sasuke vend. Tobi shoqëruar atë. Kur ata e vendosur Sasuke, Tobi afrua ta parë dhe u sulmua menjëherë. Ai pretendonte një kohë të shkurtër për t'u vrarë dhe më pas përshëndeti shpejtësinë Sasuke-së. Duke shërbyer rolin e një zbavitje dhe, Tobi u ul mbrapa si Deidara sulmuar Sasuke, herë pas here duke ofruar ndihmë me mbjelljen e eksplozivëve Deidara-it rreth zonës. Deidara u bë gjithnjë e më të dëshpëruar gjatë betejës së tyre, duke i detyruar Tobi të kthehet në një distancë të sigurt për të shpëtuar efektet e C4 tij. Në fund të fundit, Deidara drejtuar për përdorimin e C0, duke vrarë veten dhe kapjen Tobi në këtë shpërthim. Zetsu raportuar vdekjet Tobi dhe Deidara për Akatsuki.

Tobi është Madara

Tobi zotohet për të kujtuar botën e pushtetit "Madara Uchiha-së".

Menjëherë pas kësaj, Tobi u takua me dhimbje dhe Konan në Amegakure. Ai shprehu kënaqësinë e tij për zhvillimin e Sasuke, duke shtuar se, për shkak se vdekja Itachi ishte i pashmangshëm, ata do të jenë në gjendje t'i qasen atë së shpejti. Ai gjithashtu u shpreh në Naruto Uzumaki dhe se si ai ishte i impresionuar nga performanca e tij kundër Kakuzu. Ai i udhëzoi Pain të kapur Naruto për nëntë-Tails mbyllur brenda tij, por paralajmëroi që të mos nënvlerësojnë Naruto. Ai u largua, duke theksuar se tij, planet Madara Uchiha-së, së shpejti do të jetë i plotë. Tobi vazhduar për të mbajtur tabs mbi Sasuke kur ai u zhvendos në konfrontim me Itachi.

Destinuar Battle Between Brothers

Artikulli kryesor: destinuar Battle Between Brothers

Tobi marrë maskë e tij jashtë

Tobi pak duke marrë off maskë e tij.

Kur një grup i Konoha ninja ishin gati për të ndërhyrë në luftën Sasuke and Itachi-së, Tobi zbuluar ato, mbajtja e tyre të zënë deri sa të Zetsu raportuar fitoren Sasuke-së. Sepse ninja Konoha dëgjoi raportin Zetsu së, Tobi shpejt teleported vendndodhjen Sasuke dhe iku me trupin e tij të pavetëdijshme. Ai trajtohet lëndime Sasuke-së dhe ka pritur për të që të zgjoheni. Kur ai e bën, Tobi prezantua si Madara Uchiha dhe ekspozuar të drejtën e tij Sharingan për të provuar identitetin e tij. Kjo shkaktoi një Amaterasu në syrin e majtë Sasuke kundër Tobi. Tobi tërhoq në errësirë, ndërsa ai shuar flakët, duke u kthyer me maskë e tij kthehet në të muzë për sa larg Itachi do të shkojnë për të mbrojtur Sasuke. Sasuke ishte i hutuar, kështu që Tobi zbuloi historinë e Uchiha-së - megjithëse ai mohoi përfshirjen e tij në sulmin e Nine Tails 'në Konoha - dhe të vërtetën përreth rolin Itachi-së në Uchiha Clan rënies. Sasuke u përshkuar me hidhërim për të pasur vrarë Itachi dhe zgjidhur për të hakmarrë duke shkatërruar Konoha.

Naruto Jinraiden: Dita ujku ankohen

Artikulli kryesor: Naruto Jinraiden: Dita ujku ankohen

Në roman, Tobi varros trupin Itachi-së pas marrjes sytë. Ai flet për Sasuke kur ai zgjohet për të ashtuquajturën "drejtësisë" nga fshatrat ninja, e cila është ndërtuar mbi një cikël të pafund të vdekjeve dhe humbjes. Ai kontrast kjo me të urrejtjes, të cilën ai pretendon të jetë dy të fokusuar dhe të fundme. Kur sytë Sasuke-së të fillojë të shqetësojë atë, Tobi ofron atij pika sy Itachi-së dhe marrjen për recetë, e cila dërgon Sasuke për Wolf fshatit ulëritës.

Gjashtë-Tails Unleashed

Artikulli kryesor: Gjashtë-Tails Unleashed

Në anime, Tobi dhe anëtarët e tjerë të Akatsuki mblidhen për të nënshkruar Gjashtë-Tails.

Assault dhimbjen e

Artikulli kryesor: Sulm dhimbjes së

Obito zbulon identitetin

Tobi tregon fytyrën e tij të Kisame.

Për shkak se ata kishin një interes të përbashkët në shkatërrimin Konoha, Tobi bindur Sasuke dhe ekipin e tij, Taka, të fillojë të punojë me Akatsuki. Para Akatsuki mund të ofrojë ndihmën e saj, Tobi caktuar Taka detyrën e kapjen e tetë Tails, një nga dy kafshët e mbetura përbaltur. Pas Taka u largua, Tobi u takua me Kisame, ngushëlluar atë për vdekjen Itachi dhe duke zbuluar fytyrën e tij, duke lejuar Kisame ta njohin atë si ish-Mizukage. Tobi u takua edhe me Zetsu dhe u diskutua se sa e lehtë planet e tyre do të jetë tani që Itachi kishte vdekur. Zetsu në pyetje veprimet e fundit Akatsuki-së, veçanërisht humbjen e pesë anëtarëve, por Tobi këmbënguli ajo kishte qenë e gjitha ia vlen për të fituar besnikërinë Sasuke-së.

Taka më vonë mbajti jinchūriki tetë mbetjet "Killer B, për Tobi. Anëtarët e mbetur të Akatsuki filloi procesin e vulosjes, por shpejt zbuloi se ajo ishte vetëm një nga tentacles tetë bishta 'maskuar si B. Tobi ishte inatosur që Sasuke dështuar në misionin e tij, por ende vulosur brith në Demonic Statuja e Rruga e jashtme në mënyrë që ajo do të ketë të paktën një fragment të chakra e bishës.

Pesë Summit Kage

Artikulli kryesor: Pesë Summit Kage

Zetsu raporton Tobi rezultatin e misionit të dhimbjes për të kapur Naruto: pse Konoha është shkatërruar, Naruto nuk u kap. Për më tepër, Pain (Nagato) dha jetën e tij për të kryer Samsara e Qiellor Life Technique dhe të ringjallur fshatarët u vranë. Mërzitur nga ende shumë pengesa, Tobi cakton Kisame për të kapur B dhe gjurmët poshtë Sasuke dhe Taka në rrugën e tyre për të sulmuar Konoha. Ai informon se ata janë shumë vonë pasi fshati është zhdukur tashmë dhe shton se ata ende detyrohen Akatsuki për dështimin e tyre për të kapur Tetë-Tails. Ndërsa ata janë duke folur, Zetsu raporton se Danzō është që të jetë Hokage ardhshëm dhe se ai do të marrë pjesë në Samitin Kage në Tokën e hekurit.

Madara dëshiron të flasë

Tobi arrin të flasë me Naruto.

Tobi sheh një kompromis: Danzō ishte një konspirator në vrasjen e Uchiha-së, dhe në qoftë se Sasuke do të vrisnin gjatë Samitit Kage që do të shërbejë për qëllime Tobi. Sasuke pranon të marrëveshjes dhe është shoqëruar në Tokën e hekurit nga Zetsu. Pasi ai dhe Taka të arritur atje, megjithatë, Tobi udhëzon Zetsu për të zbuluar praninë e tyre në Kage mbledhur. Ndërsa Taka është vendosur kundër fuqisë së kombinuar të Kage-së, Tobi takohet me Naruto - i cili është edhe në Tokën e hekurit - në një përpjekje për të kuptuar ndryshimin e zemrës Nagato-së. Kakashi Hatake dhe Yamato përballur atë, por Tobi nuk duan të luftojnë, në vend duke u thënë atyre për Sage e Gjashtë shtigjet, të vërtetën e klanit Uchiha, dhe prejardhje Sasuke-së në errësirë. Ata dyshojnë vlefshmërinë e asaj që ai thotë, por ai është i shkujdesur dhe lë pak më vonë.

Si Sasuke është gati për t'u vrarë nga Kage, Tobi shpëton atij. Ai dërgon Sasuke larg, duke dërguar Karin me të në mënyrë që ajo mund të shërojë plagët e tij. Edhe pse i zhgënjyer që Sasuke nuk ishte më shumë një ndeshje për Kage, Tobi është megjithatë i kënaqur me zhvillimin e Sasuke-së Mangekyō Sharingan. Duke i thënë Kage dhe të pranishmit se ai është Madara Uchiha, ai shpjegon Syri i Planit Hënë ndaj tyre dhe përfundon duke pyetur për mbështetjen e tyre duke i dhënë atij Killer B dhe Naruto. Kage refuzojë, kështu Tobi shpall luftë të gjithë atyre para se të zhduken.

Sulmet rrënjë Madara

Tobi fu luftimin dhe Torune.

Tobi kap Danzō ndërsa ai po ikte në Samitin. Ai është sulmuar nga truprojat Danzō-së, Fu Yamanaka dhe Torune Aburame, por, përveç humbjes së një krah në rinkaichū Torune së, Tobi lehtë disponon dy. Me vetëm Danzō, Tobi teleports Sasuke dhe Karin në vendin e tyre për të përmbushur premtimin e tij të lënë Sasuke vrisnin. Tobi vëren betejën dhe është i kënaqur kur Sasuke është në fund në gjendje për të zhvilluar plotësisht Susanoo. Kur Sasuke del fitimtar, Tobi afrohet vdes e Danzō për të marrë sy Shisui, e cila është futur në të djathtë sy-fole Danzō së. Danzō aktivizon Reverse Katër Simbolet nënshkrimin në një përpjekje për të marrë Tobi dhe Sasuke me të, por ata janë në gjendje për të marrë nga e varg në kohë. Tobi mbledh trupin Danzō dhe sugjeron se Sasuke të marrë disa kohë për të pushuar.

Tobi fiksimin e dorës

Tobi fiksimin krahun e tij.

Në laboratorin e tij, Tobi zbulon se Danzō shkatërruar Sharingan Shisui-së para se të vdiste. Mallkuar atë, Tobi merr një krah të ri dhe bën plane për të tërhequr Rinnegan Nagato për t'u përgatitur për luftë. Para se ai mund të largohet, Zetsu informon atë për luftën Sasuke me Naruto. Tobi ndërpret ato dhe këshillon Sasuke për të shpëtuar në luftën për një kohë në dritën e vizionit përkeqësuar Sasuke-së. Pasi kthehet në Varrezat e maleve, Tobi rikthen vizionin Sasuke-së në kërkesën e tij duke transplantuar atë me sytë Itachi, atëherë e lë atë të shërohem.

Së katërti Shinobi Luftës së Parë Botërore: Countdown

Artikulli kryesor: Fourth Shinobi Luftës së Parë Botërore: Countdown

Arkivoli i gjashtë

Tobi duke shantazhuar në një aleancë me Kabuto.

Pasi ai është lënë Varrezat malet, Tobi është ballafaquar me Kabuto Yakushi që kërkon të aleat me Tobi në luftën e ardhshme. Tobi rënie dhe sulmet e tij, duke bërë që Kabuto për të përdorur thirrjen: papastër Botërore Rimishërimi për të ringjallur të vdekur pesë anëtarë të Akatsuki (Sasori, Deidara, Itachi, Nagato, dhe Kakuzu). Kabuto ofron ato si pawns që do të përdoret në fushën e betejës, dhe të gjitha ai kërkon në këmbim do të jepet Sasuke. Tobi parashikon refuzimin, për të cilën Kabuto përgjigjet duke ringjallur Madara Uchiha. Tmerruar se Kabuto di se Madara në fakt është i vdekur, Tobi është i detyruar të pranojë një aleancë, por përcakton kushtin që Sasuke nuk do të dorëzohet deri pas luftës. Kabuto pranon dhe dërgon ftesat larg. Tobi përcjellje Kabuto në strofull e tij kështu që ai mund të vlerësojë forcën e tij betejë dhe të riformulojë planet e tij për luftë.

Konan përballet Tobi

Tobi përballjen Konan.

Tobi vonë infiltrohet Amegakure për të marrë kufomën Nagato-së. Ai përballet menjëherë nga Konan. Tobi përpiqet për të blerë bashkëpunimin e saj duke informuar atë për përfshirjen e tij në krijimin e Akatsuki Yahiko, por ajo nuk e beson atë. Konan kthehet në letër dhe engulfs Tobi, duke shpresuar për të përdorur tags shpërthimet përzier me letër e saj, në mënyrë për të sakrifikuar veten dhe vrasin atë. Tobi e kupton se çfarë ajo është deri në kohë dhe warps shpërthimin larg - për të shpëtuar të dy jetët e tyre - por humbet krahun e tij të djathtë. Konan përpiqet një tjetër sulm, të shpërthenin një seri të vazhdueshme të gjashtë qindra miliard eksploziv letër.

majtë Sharingan Tobi

Tobi mbijetuar sulmin e Konan-it pas përdorimit Izanagi.

Shpërthimet shkojnë në për një periudhë prej dhjetë minuta, më të gjatë se Tobi mund të mbeten të paprekshme për të. Prandaj, ai përdor Sharingan e tij la për të kryer Izanagi për të mbijetuar sulmin. Dijeni për këtë dhe duke menduar se ai është i vdekur, Konan ul roje e saj, duke lejuar Tobi për të kallëzoj deri pas saj dhe thikë saj. Ai e pyet se çfarë është ajo në lidhje me Naruto që mund të ketë shkaktuar asaj dhe Nagato ta tradhtonte në mënyrë që ata kanë, për të cilën ajo përgjigjet se Naruto është drita që do të ndërtojë një urë për paqen. Tobi pranon të veten si errësira që crushes dritën Naruto dhe e vendos atë nën një genjutsu për nxjerrjen vendndodhjen e trupit të Nagato para se ai të vret atë. Kur Tobi gjen trupin Nagato-së, ai e sheh Nagato qeshur në atë, të cilën ai e interpreton si tradhti të vazhdueshme. Ai mbyll sytë Nagato para teleporting trupin larg.

Pas zëvendësimit Sharingan e tij të majtë me një Rinnegan Nagato-së, Tobi merr një raport nga Kisame në lidhje me vendndodhjen e Naruto dhe Killer B. Kabuto ofron për të kapur ata për atë si një shenjë e besimit të mirë. Ai përfundimisht dështon, por nuk arrijnë të sjellë përsëri Yamato, të cilët ai mund të përdorni të forcojë Zetsu Ushtrinë e Bardhë. Tobi gjen këtë një alternativë e drejtë.

Së katërti Shinobi Luftës së Parë Botërore: Konfrontim

Artikulli kryesor: Fourth Shinobi Luftës së Parë Botërore: Konfrontim

Forcat Akatsuki anime

Forcat Tobi mobilizuar.

Kur përgatitjet janë të plotë mijëra Zetsu dhe shumë të mobilizuar reincarnated Kabuto e ninja, fillimin e Luftës së katërt Shinobi Botërore. Në konfuzion, Kabuto gjithashtu kap Anko Mitarashi jashtë Varrezat maleve. Tobi dyshon se Kabuto çoi atë në strofull e tyre dhe beson Kabuto planifikon të ketë Akatsuki dhe Forcat e Shinobi aleate shkatërrojnë njëri-tjetrin. Edhe pse i bindur se kjo nuk do të ndodhë, Tobi urdhëron Kabuto për të vrarë Anko. Kabuto refuzon me arsyetimin se ai mund të përdorin Anko për të bërë e papastër Botërore Rimishërimi të fortë, diçka që është në interesin më të mirë Tobi. Tobi mbetet i shqetësuar në lidhje me Kabuto dhe ka White Zetsu sporet bimore në atë mënyrë që veprimet e tij mund të monitorohet.

Tobi dhe Gjashtë Shtigjet e tij

Gjashtë Shtigjet Tobi i Pain.

Ai më vonë mëson se Naruto dhe B kanë lënë izolimin e tyre dhe u bashkua me betejën. Me gjëra të shkuar drejt përfundimit të tyre, Tobi shkon në vendndodhjen e Divizionit të Parë, ku ai thërret Demonic Statuja e rrugën jashtme. Ndërsa Statuja decimates Divizioni, Tobi kërkon nga Benihisago dhe Kohaku nuk Jōhei, të cilat përmbajnë Gold reincarnated dhe Silver Brothers. Darui dhe Shikamaru përfundimin se ai ka në plan për të bërë përdorimin e chakra Nine Tails-e vëllezërve, si pjesë e planeve të tij dhe të përpiqet për të ndaluar atë. Ai komplimente mbi guessing qëllimet e tij dhe ka Statuja sulmuar ata, ndërsa ai arratiset me dy artikuj. Si prishet agimit në ditën e dytë të luftës, Tobi qëndron prapa veta Gjashtë Shtigjet e dhimbje, të përbëra nga jinchūriki reincarnated.

Së katërti Shinobi World War: Climax

Artikulli kryesor: Fourth Shinobi Luftës së Parë Botërore: Climax

Tobi çon Gjashtë Shtigjet drejt Killer B dhe Naruto. Naruto headbutts Tobi sa më shpejt që ata takohen, në të cilën Tobi përgjigjet vetëm duke vënë në dukje se Naruto nuk mund edhe të heq maskën e tij. Naruto vëren Rinnegan e tij të re dhe vëren se ajo është e njëjtë me "tjetrin" Madara-së. Kuptuar se Kabuto ka zbuluar sekretin e tij, Tobi heshtje mallkon Kabuto para derdhje tij Madara-identitetin, duke përqafuar rolin e "askush".

Obito tregon jinchūriki për të sulmuar

Tobi urdhëron jinchūriki për të sulmuar.

Tobi ka Gjashtë Shtigjet e tij angazhohen Naruto dhe një të transformuar nivele Killer B. B zonën në një përpjekje për të detyruar Tobi larg, ndërsa ai vulos gjashtë jinchūriki, e cila Tobi kundështonte duke e lënë jinchūriki hyjë Version 2 forma. Si jinchūriki trullos Naruto dhe B, Tobi merr përparësi të çmenduri Naruto-së dhe gati kap atë, vetëm për të parried nga mund Guy dhe Kakashi Hatake. Në konfuzionin e paraqitjes së tyre, pesë-Tails thyen pa kontrollit Tobi, por ai menjëherë nënshtron atë. Ai pastaj detyron Katër-Tails dhe gjashtë-Tails për të transformuar plotësisht në një përpjekje për të rafte mosmarrëveshje në favor të tij. Katër-Tails është në gjendje të gëlltisë Naruto, duke çuar Tobi për të besuar se Naruto është jashtë komisionit. Në vend të kësaj, Katër-Tails arrin të komunikojë me Naruto si Tobi është kontrolluar atë. Naruto shpëton nga goja e tij, ndodhet marrës chakra ngulitur në mish katër-Tails ', dhe heq atë.

Tobi lëviz më me planin e tij

Tobi lëvizin me planin e tij.

Me Katër-Tails lirë, Tobi shpejt thërret Demonic Statuja e Rrugën e jashtme të reseal bishën. Ai ka të jinchūriki mbetura të transformohet në kafshët e tyre përkatëse përbaltur që të përpiqen dhe më në fund të sjellë situatën nën kontrollin e tij. Me gjithë fuqinë e madhe të pesë kafshët përbaltur, Naruto, duke punuar në bashkëpunim të plotë me nëntë-Tails, është në gjendje për të neutralizuar të gjithë ata dhe lirimin e tyre nga ndikimi Tobi. Ashtu si Katër-Tails, Tobi vulos ata të kthehen në Statuja. Pavarësisht nga pengesat, Tobi mbetet i bindur se ai do të dalë fitimtare.

Dikur më vonë, trupat e ringjallur jinchūriki, duke qenë të mbajtur të kufizuar nga një transformuar Killer B, janë liruar nga efektet e Botës Rimishërimi limon, duke shkaktuar ato për të bërë edhe një herë kufoma e pajetë. Pasi kjo vetëm mund të thotë se Kabuto ka dështuar, Tobi kupton se koha po mbaron. Me asnjë opsion tjetër ai hedh Benihisago dhe Kohaku nuk Jōhei në gojën Demonic Statuja e cila, përveç tetë bishta 'brith nga rreme Killer B, përfundon grupin e nëntë kafshët përbaltur, fillimin e Ten-Tails' ringjallje.

Tobi u godit

Tobi goditur nga Rasengan teleported Naruto-së.

Ndërsa Demonic Statuja nënshtrohet rigjenerimin e saj në dhjetë-Tails, Tobi e mbron atë nga Naruto, B, Guy, dhe Kakashi. Me gjithë përpjekjet e tyre të kombinuara ata janë në gjendje për t'i kapërcyer Tobi ose të dëmtojë atë. Tobi është edhe në gjendje të kthehet disa nga sulmet e tyre kundër tyre, të tilla si një rrufe kunai-infused që Kakashi është i detyruar të dërgojë larg me Kamui. Pas këtij shkëmbimi të fundit, megjithatë, Kakashi vëren se maskë Tobi merr dëme. Në pamundësi për të atribuojnë dëmtimin e ndonjë nga sulmet e tyre, Kakashi teston një teori: Naruto sulmon Tobi me Rasengan, dhe kur duket për të kaluar nëpër Tobi, Kakashi synon Rasengan me Kamui. Krahu Tobi është dëmtuar më pas. Kakashi konkludon se Kamui and Tobi pjesën e tij aftësinë të njëjtin dimension; se sulmet dërguar në përmasën në të njëjtin moment që Tobi ka transportuar pjesët e trupit ka për sigurinë do të bëjë dëme në Tobi.

Naruto godet Tobi

Naruto shkatërrimtar maskë Tobi.

Tani që ata kanë një strategji për të përdorur kundër Tobi, Naruto, B, Guy, dhe Kakashi fillojnë për të koordinuar përpjekjet e tyre. Një nga klone hije Naruto sulmon Tobi, por sulmi duket të dështojë dhe klon zhduket. Sulmet e vërtetë Naruto menjëherë më pas me një përbaltur Beast Ball, i cili Tobi shmang duke u tërhequr në dimensionin tjetër. Atje ai gjen klon hije Naruto duke pritur për atë, i dërguar atje nga Kamui Kakashi-së. Para se ai ka një shans për të reaguar ai është goditur në fytyrë me një Rasengan, shkatërrimtar maskë e tij. Fytyra e tij zbuloi, Kakashi dhe Guy njohin atë si ish-e skuadrës obito Uchiha.

Kakashi është shkatërruar për të mësuar se obito nuk është vetëm i gjallë, por tani është një nga kriminelët më të keq në botë. Para se ai mund të gjeni se si obito mbijetuan, reincarnated Madara Uchiha arrin në anën obito së. Duke parë Demonic Statuja, Madara qorton obito për ringjalljen e Ten-Tails para kohe dhe ringjalljen e tij në shtetin që ai është në. Obito informon atë për tradhëti Nagato-së para se të kthehej tek ai gunbai e tij dhe drejtuar atë për Naruto dhe B. Ndërsa Madara shkon pas tyre , obito lufton Kakashi. Ai injoron lutjet Kakashi për një shpjegim dhe gati vret atë, u ndal vetëm me Naruto. Kur Kakashi merr mbi tronditjes e tij të parë dhe fillon për të luftuar seriozisht, obito dërgon atë larg me Kamui. Kjo është pjesë e planit të Kakashi-së, si përmes një kombinimi të përpjekjeve Naruto dhe Killer B gati shkatërrojnë Demonic Statuja. Por sulmi vjen një moment shumë vonë, dhe nga tymi del dhjetë-Tails. Obito dhe Madara të marrë pozicion në majë të kokës e dhjetë mbetjeve "dhe bashkëngjitni veten në atë mënyrë që ata mund të kontrollojë veprimet e saj.

Për shkak se ata nuk kanë më nevojë Naruto ose B, ata drejtojnë Ten-Tails për të vrarë ata. Forcat e kombinuara Allied Shinobi arrijnë në kohë për të ndaluar sulmin. Aleatët bashkëpunojnë kundër dhjetë-Tails dhe të ketë sukses në kufizimin e atë, por Ten-Tails maturohet në formën e saj të ardhshëm dhe liron vetë. Edhe pse kjo u kundërshtua me lehtësi të mjaftueshme, ata kanë Ten-Tails shkatërrojë selinë e forcave Shinobi aleatë për të parandaluar bashkëpunime në të ardhmen. Madara vëren se beteja është më e vështirë se ajo duhet të jetë dhe fajëson devijimet obito-së nga plani origjinal, përkatësisht nuk e sjellë Madara përsëri në jetë në mënyrë korrekte. Obito përgjigjet se ai kurrë nuk i besuar Madara do të mbajë fjalën e tij dhe se ai tani ndjek versionin e vet të Syrit të Planit Hënë. Obito përdor bishën si një medium për të zjarrit off disa predha prej druri në Aleancë mbledhur. Shumë të vdekur, duke përfshirë Neji Hyuga, e cila obito përdor për të provoni dhe për të inkurajuar Aleancës dhe, veçanërisht, Naruto e kotësinë e rezistencës së tyre. Naruto dhe aleatët refuzojnë të jetë i prishur nga humbja e tyre të përbashkët dhe në vend të bashkohen për një tjetër sulm, me sukses ndarjen e Ten-Tails nga kontrolli Madara and obito së. Madara dhe obito bashkojnë forcat kundër ushtrisë shinobi, por tani kanë të shfrenuar Ten-Tails të luftoj me të.

impalment final

Obito dhe Kakashi çaj njëri-tjetrin.

Dhjetë-Tails përgatitet për të përdorur Tenpenchii, e cila Kakashi përpiqet për të ndaluar me Kamui. Obito kap atë dhe së bashku ata zhvendosen në dimensionin tjetër. Me askush të ndërpresë ato, Kakashi përpiqet përsëri për të biseduar me atë, dhe obito në fund fillon të përgjigjet disa prej pyetjeve të tij, në mënyrë të qartë duke deklaruar Kakashi duhet të ndjehen asnjë faj për vrasjen e Rin kaq shumë vite më parë. Kakashi përpiqet për të shpjeguar, por obito kursen atij probleme, duke thënë se ai tashmë e di rrethanat vdekjen Rin dhe se kjo ishte ideja Rin për të vdekur, e cila është ajo që çoi atë në dëshpërim në botë, që të detyruar Rin për të vrarë veten. Kakashi vazhdon se ajo obito po bën është e gabuar, por obito vazhdon për refuzim atë. Në një luftë që pasoi, ai përdor një genjutsu në Kakashi ta godas atë në zemër me një kunai rrufe-infused në mënyrë për të hequr qafe të Ndaluar Tag Mallkimi Individual Madara vendosur mbi të vite më parë. Obito jep Kakashi një goditje me thikë jo-fatale në kthim e cila shkakton që ai të bjerë në tokë dhe lejon obito për t'u kthyer në botën reale.

Teknika obito nënshkrimin

Obito përgatitur për të nënshkruar Ten-Tails brenda tij.

plagosur rëndë, obito teleports në krye të dhjetë-Tails. Madara ndjen kthimin e tij dhe gjendjen e tij të dobësuar dhe ushtron kontrollin e tij mbi obito të përpiqen dhe të detyrojë atë për të kryer Samsara e jetës Qiellor Technique dhe për të sjellë atë përsëri në jetë. Para se teknika mund të përfundojë aleatët përpiqet për të eliminuar obito, duke përfshirë një Minato reincarnated, i cili është në gjendje për të teleport në vend të obito-së duke përdorur të njëjtën Flying vulën Thunder Perëndia i quajtur obito me vitet e mëparshme. Minato dhe obito vetëm të njohin njëri-tjetrin pas obito është shkurtuar. Madara pranon humbjen, por jo për shkak obito ka vdekur: obito, tashmë përtej ndikimit Madara, u vulosën Ten-Tails në trupin e tij, një proces i përfunduar në kohë.

Obito sulmon Hashirama dhe Tobirama

Obito sulmuar Hokage reincarnated.

Tani jinchūriki dhjetë-Tails ', obito fillon sulmuar reincarnated Hokage tjetër, duke përdorur aftësitë e tij të reja për të dal ta mund dhe të gjithë të tjerët me lehtësi. Sulmet nuk ndikojnë atë dhe kërkimit të së vërtetës Balls e tij të kapërcyer çdo mbrojtje që është vendosur kundër tij. Avantazhi i vetëm aleatët 'është mungesa e kontrollit obito-së; Fuqia dhjetë-Tails 'fizikisht deformon trupin e tij dhe disa lufta e brendshme privon nga çdo gjykimit apo saktësi në veprimet e tij. Thellë brenda mendjes së tij, obito lufton për të frenuar në dhjetë-Tails dhe për të mbajtur atë nga mbasi e sfiliti, veç e veç. Duke u fokusuar në një foto të ekipit të tij të vjetër, ai është në gjendje të nënshtruar pushtetin dhjetë-Tails '.

Lindja e dhjetë-Tails 'Jinchūriki

Artikulli kryesor: Lindja e dhjetë-Tails 'Jinchūriki

Ai hones dhjetë-Tails, harton vetë, dhe fillon një sulm metodike kundër Shinobi Aleatëve, zhvleftësimin çdo jutsu ata përdorin kundër tij. Në një rrezikoj të verbër, Gamakichi përdor Amidoni Syrup Gun kundër obito, që është sulmi i parë që nuk do të anulohet tërësisht. Naruto kupton se, pavarësisht nga të gjitha fuqitë e reja obito, ai mbetet i pambrojtur ndaj senjutsu.

tree Ten-Tails

Obito thërret formë pemë dhjetë-Tails '.

Me hëna pranë pozitën optimale për të kryer Tsukuyomi Infinit, obito fillon duke bërë përgatitjet e fundit. Ai kurthe Aleancën në një pengesë dhe krijon një pemë të madhe me katër lule, çdo lule akuzuar një përbaltur hajvan Ball. Topat janë gjuajtur në forcat Shinobi, por Naruto dhe Minato teleport të gjithë të sigurt. Pas repelling dy të kundërsulm senjutsu-ushqyer, obito thërret formën pemë e dhjetë-Tails dhe ka të absorbuar chakra e ninja aty pranë, duke marrë chakra e tyre dhe vrasjen e shumë. Obito përdor këtë në rritje numri i të vdekurve të thyej përcaktimin e Aleancës Shinobi, duke u ofruar atyre mëshirë, nëse ata ndalojnë luftimet dhe të lejojë veten për të hyrë në ëndrrën pafund. Naruto është shpartallua gati, por është e galvanizuar nga refuzimi Sasuke-së që të dorëzohen dhe forcat ShinobiNaruto dhe Sasuke bashkojnë forcat, duke kombinuar aftësitë e tyre senjutsu kundër tij efekt të gjithnjë e më të madhe. Obito, i cili është duke luftuar edhe aleancën shinobi duke kontrolluar pemë dhe Naruto dhe Sasuke personalisht, bëhet i frustruar me sulmet e tyre të vazhdueshme dhe mohimi i mënyrës së tij të të menduarit Naruto-së. Obito formon Shpata e Nunoboko, duke synuar të përdorin atë për të goditur të gjithë ata poshtë për të mirë. Naruto dhe Sasuke kuptojnë se ata do të ketë vetëm një dritare të vogël për të mposhtur obito në mënyrë që ata të marr ndihmën e shokëve të tyre nga Konoha për të ndihmuar ata me një sulm të kombinuar kundër obito. Ata me sukses trullos obito dhe ai fillon të humbasë kontrollin e chakra dhjetë-Tails ', duke i dhënë Aleanca një shans për të tërhequr atë nga trupi i tij. Gjatë kësaj kohe, Naruto hyn në vetëdijen obito përmes chakras e tyre të lidhura dhe fillon të arsyetosh me të. Edhe pse ai përpiqet të rezistojë tërheqjen e fjalëve të dy Naruto dhe kthetrat e Aleancës Shinobi mbi chakra e tij, chakra e nëntë kafshët përbaltur është hequr nga ai dhe ai bie në tokë, fuqia e tij dhe transformimi shkuar dhe beteja e tij të humbur.

Black Zetsu kontrollon obiton

Obito detyruar për të ringjallur Madara.

Si obito qëndron pafuqishëm, Kakashi fund kthehet nga dimensioni Kamui-së me vendosmërinë për ta vrarë. Minato ndalon atë dhe shpjegon ajo nuk është më e nevojshme, si humbja obito duke Naruto ka treguar së fundi se ai ishte gabim gjithë kësaj kohe dhe se thellë poshtë, ai jetonte një gënjeshtër luftuar për Tsukuyomi Infinite. Si Aleanca fillon zhvendosur vëmendjen e tyre në Madara, i cili është duke luftuar në vende të tjera, obito vendos për të përdorur Samsara e Jetës Qiellor teknikë për të ringjallur të gjithë ai është vrarë si shlyerje për mëkatet e tij. Ndërsa ai është kryer teknikë, Black Zetsu del nga nëntokësore dhe forcat e tij për të ndryshuar objektivat, ringjalljen Madara vend. Black Zetsu përpiqet të marrë më të Rinnegan obito është përdorur gjithashtu, por e kupton se nuk do të jetë në gjendje të merrni larg nga Kakashi dhe Minato. Obito shpjegon atyre atë që ai ka qenë i detyruar për të bërë dhe pranon me ta për të shkatërruar Rinnegan e tij me çdo kusht. Ndërsa ai lufton kundër kontrollit të Zi Zetsu së, Demonic Statuja është thirrur nga trupi obito së, sapping atë pak energji që ka lënë dhe duke bërë të mundur Zetsun e zi ta mundte.

Obito vjedh një pjesë të chakra përbaltur Madaraën e gjashte udheve.

Obito vonë arrin të rivendosë kontrollin e trupit të tij para se Black Zetsu mund të transferojë Rinnegan dhe Nine-Tails 'Yin gjysmë (marrë nga Minato) në Madara, i cili ka rifituar tashmë Rinnegan obito fshehur larg dhe të bëhet Dhjetë-Tails' jinchūriki. Madara përpiqet të bindë obito e gabimit që ai po bën dhe lejon roje e tij poshtë, ndërsa ai jep obito një shans tjetër. Obito zgjedh në vend të më godas Madara, dhe në procesin e vjedh fragmente të One-Tail dhe chakra tetë-Tails ', duke përqafuar identitetin e tij si obito Uchiha për herë të parë në vite. Sepse obito ka të gjitha pjesët që Madara ende ka nevojë për planet e tij, largimin e tij bëhet e dorës së parë. Kakashi përdor Kamui mbi të, ndërsa ai gjithashtu përdor atë në veten e tij, duke e lejuar atë për të ikur në dimensionin tjetër para Madara mund ta ndalojë atë.

Obito transferimin chakra te bishave e tij përbaltur 'në Naruto.

Në dimensionin tjetër, obito gjen Sakura Naruto dhe, ish kryerjen mbështetjen e jetës emergjente në këtë të fundit për shkak të heqjes së Nine-Tails 'Yang gjysmë nga trupi i tij. Edhe pse ajo është skeptik obito, ajo i lejon atij për të nënshkruar Nine-Tails 'Yin gjysmë dhe tjetri kafshët përbaltur' chakra që ai ka në Naruto pasi kjo është mundësia e vetme për të shpëtuar atë. Kur Naruto rimëkëmbet, obito dërgon atë përsëri në botën reale për të luftuar. Ai pastaj pyet Sakura për të shkatërruar Rinnegan tij. Para se ajo mund të shkojnë deri me atë Madara arrin, duke vjedhur Sharingan Kakashi, në mënyrë që ai mund të përballet obito. Obito teleports Sakura larg në mënyrë që Madara nuk mund ta vriste. Sepse obito është jashtë opsioneve, Madara merr një gjë të fundit off gjoksin e tij: ai i orkestruar vdekjen Rin për të gjitha ato vite më parë, në mënyrë për të fituar bashkëpunimin obito së. Me tha se, Black Zetsu merr kontrollin e trupit obito së.

Grevat Kaguya Ōtsutsuki

Obito dhe Sakura u përpjekur për të shpëtuar Sasuke.

Obito zgjohet më vonë për të gjetur rrethanat e ndryshuar në masë të madhe: The Rinnegan është zhdukur, zëvendësohet nga sytë e tij origjinale të majtë; Black Zetsu është zhdukur plotësisht nga trupi i tij; Tsukuyomi Infinite është hedhur dhe bota bllokuar në një ëndërr; Madara është zhdukur, zëvendësohet nga Kaguya Ōtsutsuki; vetëm Naruto dhe Sasuke, me ndihmën e Kakashi dhe Sakura, mbeten për t'i rezistuar Kaguya; ata tani janë të gjithë të mbërthyer në një rrjet të Dimensionet Kaguya, të humbur në të cilin diku është Sasuke. Pas marrjes së të gjithë këtë në, obito shpreh besimin e tij se ai mund të përdorë dy e tij Mangekyō Sharingan për të gjetur Sasuke. Naruto krijon një mundësi për obito dhe Sakura të depërtojnë dimension Kaguya s kryesore dhe pastaj tërheq atë larg, ndërsa ata punojnë. Përmes procesit të gjykimit-dhe-gabim - stresi kjo shkakton në trupin e tij duke u shëruar nga Sakura - obito kërkimet përmes dimensioneve Kaguya së me Kamui dhe përfundimisht gjen Sasuke.

Sakrifica e fundit e obito

Obito sakrifikon veten për të shpëtuar Naruto Kakashi dhe jeton.

Obito kthehet Sasuke Sakura dhe në dimensionin ku Naruto Kakashi dhe janë. Ai shikon si Naruto dhe Sasuke luftuar Kaguya, kompetencat e tyre të kombinuara të vetmit të aftë për të ndaluar atë. Të vetëdijshëm për këtë, Kaguya zhvendos ata në një dimension me gravitetit të fuqishëm dhe këmbët naruto dhe Sasuke poshtë ndërsa ajo sulmon me All-Killing Ash Bones. Obito dhe Kakashi, fuqizuar nga një memorie e përbashkët të miqësisë së tyre të fundit, vënë veten në frontin e Naruto dhe Sasuke si mburoja. Për shkak se odisea e tij filloi duke kursyer Kakashi nga vdekja nga një gur, obito vendos ai tani duhet të marrë fund gjërat nga shpëtuar jetën Kakashi përsëri ai përdor syrin e tij të majtë për të teleport sulmin synon Kakashi larg, duke lejuar sulmi i drejtuar në atë të lidhur. Trupi obito fillon të shkërmoqet dhe nuk ka asgjë kushdo mund ta bëjë për të shpëtuar atë. Ai paralajmëron Kakashi se ai nuk do të jetë rreth për të shpëtuar atë për herë të tretë dhe vendos besimin e tij për një botë më të mirë në Naruto para se të vdes me një buzëqeshje.

Rin dhe obito në jetën e përtejme

Pas vdekur, obito bashkohet me Rin në jetën e përtejme.

Obito gjen veten në harresë në mes jetës dhe jetën e përtejme. Atje, ai e sheh Rin duke pritur për të. Obito kërkon falje për të marrë kaq shumë kohë për t'u bashkuar me atë dhe për shumë nga gjërat që ai bëri, ndërsa ajo ka pritur për të. Rin siguron atë se ishte në rregull, sepse ai u përpoq të tij shumë të vështira dhe se ajo ishte gjithmonë e shikuar atë. Edhe pse ai është i etur për të filluar të kaluar kohë me të, ai është i shqetësuar se Kakashi mund të bëjë diçka stupid si vdesin dhe prish gjërat mes tyre përsëri. Prandaj, ai përdor Kamui dhe ka kthimin e tij shpirtërore në aeroplan që jeton dhe banon Kakashi, paisjen atë përkohësisht me fuqinë e Mangekyō Sharingan e tij. Kakashi përdor ato dhe rezulton Susanoo për të siguruar rezervë për Naruto dhe Sasuke, duke u dhënë atyre hapjen ata kanë nevojë për të mundur Kaguya. Me gjithë rezultatet zgjidhet, obito kërkon falje për Kakashi një herë të fundit për çdo gjë dhe të dy pjesë pajtuar plotësisht me obito tani të lirë për t'u bashkuar me Rin në jetën e përtejme.

trashëgim

Pas vdekjes së dukshme obito së, Kakashi u la shumë ndryshua nga përvoja. Sharingan që obito dha Kakashi ndihmuar atë të fitojë famë në të gjithë botën ninja dhe i dha atij pseudonimin e "Copy Ninja Kakashi" (コ ピ ー 忍者 の カ カ シ, Kopi Ninja asnjë Kakashi) për qindra jutsu ai kopjuar me Sharingan. Filozofia obito-së në lidhje me rëndësinë e ekipit mates udhëzuar edhe Kakashi gjatë të gjitha misionet e tij të ardhshëm dhe, një herë Kakashi ishte mjaft i vjetër për të filluar trajnimin studentët e tij, u bë mësim i vetëm më i rëndësishëm ai donte që ata të mësojnë dhe të demonstrojnë. Në një nivel më personal, vdekja obito mbeti gjithnjë në mendimet e tij dhe ai shpesh do të kalojnë kohën e tij duke vizituar Gurin Memorial ku emri obito është gdhendur për të reflektuar mbi ngjarjet.

Sulmi i Nine Tails 'në Konoha që obito ishte përgjegjës për do të përfundojnë drejtuar rrjedhën e Naruto dhe Sasuke jetës së. Prindërit Naruto vdiq atë natë, duke e lënë atë jetim. Si obito para tij, Naruto erdhi për të ëndërrojnë për të fituar njohjen Konoha duke u bërë Hokage dhe ndjekur atë gol kundër të gjitha shanset. Dyshimi se një Uchiha ishte pas sulmit në fund të fundit do të çojë në rënien e klanit. Sasuke, e vetmja Uchiha të kursyer nga vdekja, kushtuar jetën e tij për të marrë hak kundër atyre pas vdekjes së familjes së tij me çdo kusht.

Në të tjera Media

kinema

Road to Ninja: Naruto Movie

Artikulli kryesor: Road to Ninja: Naruto Movie

Tobi shfaqet para Naruto dhe Sakura dhe kurthe ato në Tsukuyomi kufizuar, dërgimin e tyre në një realitet alternativ me qëllim të përfundimisht duke e lejuar atë për të nxjerrë nëntë-Tails. Nga bota e tyre origjinale, Tobi bashkëpunon me një person i maskuar të njohur si Menma. Ai dërgon Menma pas Naruto, por Akatsuki atij botë arrin për të ndihmuar Naruto dhe Sakura. Kjo krijon hapjen Tobi ai merr kontrollin e trupit Menma së (i cili është Naruto e kësaj bote), ndërsa Naruto është i lodhur nga lufta dhe fillon nxjerrjen e nëntë-Tails. Sakura ndërpret atë, duke i dhënë Naruto një shans për t'u hakmarrë dhe humbjen e tij. Tobi del nga trupi Menma dhe përpiqet për të sulmuar një herë më shumë, por është ndalur nga Minato atij botëror dhe Kushina. Duke i dhënë asaj si një kauzë e humbur, Tobi përfundon Tsukuyomi kufizuar, lënë Naruto dhe Sakura kthehet në botën origjinale.

Simboli Rinia Springtime e wiki Rinisë ka një artikull në lidhje me këtë temë:

Obito Uchiha, Tobi

Obito bën disa cameos para paraqitjes së tij aktuale në seri: Ai është parë në një foto të Ekipit Minato në kopertinën e kapitullit 16; Hokage tretë mendon ai në kapitullin 122 dhe Naruto episod 72.

Kur takimi i parë Madara, obito referuar atij si "paraardhësit tim të nderuar" (オ レ の ご 先祖, ore nuk gosenzo), të cilat mund të thotë se obito është një pasardhës i drejtpërdrejtë i Madara. [99]

Tobi mund të përkthehet si formë i të "të fluturojnë" (飛 ぶ, Tobu), ose si "cift" (鳶). Përkthimi i fundit lidhet me Tobi Taka nëpër fjalë e urtë japoneze "një gjeraqinë lindur nga një cift" (鳶 が 鷹 を 生 む, tobi ga taka o Umu), që do të thotë se një fëmijë jashtëzakonisht i talentuar mund të jetë i lindur nga prindër të zakonshëm.

maskë portokalli obito duket në omake përfundon të Naruto: Shippuden episodin 129, së bashku me fytyrën Baki dhe maskë Haku së.

Sipas databook (et):

Fjalët e preferuar obito ishin "punë ekipore" (チ ー ム ワ ー ク, chīmuwāku) dhe "shok" (仲 間, Nakama).

Obito kishte përfunduar 135 misione zyrtare në total: 86 D-gradë, 24 gradë C, 24 B-gradë, 1 A-gradë, 0 S-gradë.

Si "Tobi", hobi i tij ishte shoqërues "Deidara-Senpai", dhe fraza e tij e preferuar është dhënë si "sekret (?)" (秘密 (?), Himitsu (?)).

Në video games, si Ultimate Ninja Ndikimi dhe Ultimate Ninja Storm 2, obito mund të përdorin teknika të zjarrit, edhe pse ai vesh një maskë; të njëjtën gjë ndodh me Kakashi.

Pavarësisht obito qenë një përdorues i Senjutsu Gjashtë Shtigjet, ai nuk është regjistruar si përdorues senjutsu as një përdorues i Yang Release në databook katërt. [3]

Databook tretë jep lartësi Tobi si 175 cm, por i katërti i jep lartësi obito së si 182 cm.

Kuotat

(To Kakashi) "Ata që thyejnë rregullat janë plehra, por ata që braktisin shokët e tyre janë më keq se plehra! Nëse unë jam duke shkuar për të quajtur plehra as mënyrë, se në vend do të thyejnë rregullat! Dhe në qoftë se në një farë mënyre e bën më asgjë më pak se një shinobi vërtetë, atëherë unë do të shtypur të gjitha të ashtuquajturit shinobi "të vërtetë"! "[100]

(To Kakashi) "Unë jam gati të ... vdesin ... por unë do të bëhet syri yt ... dhe të shohin të ardhmen me ju." [101]

(To Pain dhe Konan) "Fuqia e vërtetë të Sharingan ... kjo është fuqia Madara Uchiha-së!" (写 輪 眼 の 本 当 の 力 が ... こ の う ち は マ ダ ラ の 力 が! "Sharingan nuk Honto ka ga chikara ... kono Uchiha Madara pa ga chikara!") [102]

(Duke menduar për veten e tij) "Në momentin që njerëzit ta kuptojnë dashurinë, ata të drejtuar rrezikun e mbante urrejtjen." [103]

(Për Naruto dhe Killer B) "Unë jam askush ... Unë nuk dua të jetë dikush. Të gjitha që më intereson është duke përfunduar Syri i Planit Hënë. Kjo botë është krejtësisht i pavlefshëm ... nuk ka mbetur asgjë në të, por mjerim . "[104]

(Duke menduar për veten e tij) "Ju kujtoj mua nga vetja ... Naruto ... po ... ashtu si kur isha i ri ... por, që të gjithë do të ndryshojë me kalimin e kohës ..." [105]

(To Kakashi) "Shiko! Nuk ka asgjë në zemrën time, unë nuk do të ndjehen edhe dhimbje !! Ju nuk duhet të ndjehen fajtor, Kakashi. Ky windhole u hap nga ky ferr i një bote." [106]

(Për Madara) "Tani më në fund e kuptoi se dredhuar një e emrit dhe të lënë të tjerët të bëjë gjithçka për ju është e ndryshme se sa besuar diçka për shokët e dikujt nuk jam ti mua aktual është ai i cili donte të bëhet Hokage:.. Obito Uchiha! "[107]

(Fjalët e fundit, për Naruto) "Ju ndoshta do të duhet të vuajnë përsëri nga tani e tutje ... por nuk do të ndryshojë, do të mbajë në rrugën tuaj. Ju më tha se ju nuk ndryshoni fjalët tuaja ... kjo është mënyra juaj ninja. E drejta? Naruto, të bëhet Hokage ... me çdo kusht

Stats

trashëgim

Referimet

Test aftësitë tuaja me miliona e lojtarëve të varur!

Sparta lojë Online

3D-Print Sot

Test aftësitë tuaja me miliona e lojtarëve të varur!

Sparta lojë Online

3D-Print Sot

Si për të gjetur Movie Perfect në më pak se 50 sekonda

Google Traduttore per il Business:Translator ToolkitTraduttore di siti webStrumento a supporto dell'export

Informazioni su Google TraduttoreCommunityPer cellulariTutto su GooglePrivacy e TerminiGuidaInvia commenti