Jump to content

Naoya Uchida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Naoya Uchida (内田 直哉, Uchida Naoya, lindi më 1 maj 1953) është një aktor dhe dublues japonez. Ai ka luajtur disa role të vogla autoriteti në drama të ndryshme televizive. Ai debutoi në vitin 1972 në programin NHK Maboroshi no Satsui (幻の殺意, Maboroshi no Satsui), dhe vazhdoi të aktronte në drama teatrore dhe televizive deri në fund të viteve 1990. Që atëherë, ai e ka rifokusuar karrierën e tij në shfaqje vokale si opera dhe dublimi. Ai është më i njohur për rolet e tij si Tatsuya Midorikawa/DenjiGreen në Denshi Sentai Denjiman, Madara UchihaNaruto dhe Askeladd në Vinland Saga. Ai është gjithashtu i njohur për dublimet e Bruce Willis dhe Woody Harrelson.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat live-action[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriale live-action[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tokusatsu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seri të animuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Original video animation (OVA)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma të animuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Video lojërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]