Manga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Ky artikull ka te beje me vizatimet komike te krijuar ne Japoni
Manga,  është term japonez , për kuptime të tjera shiko Manga (kthjellim).


Fjala "Manga" e shkruar në kanxhi nga Seasonal Passersby (Shiki no Yukikai), e vitit 1798, nga Santō Kyōden dhe Kitao Shigemasa.

Manga është emërtimi për vizatimet komike të botuara nëpër libra ose revista të ndryshme .kryesisht nga animues japonez me tema të ndryshme [1]. Manga vizatohen nga mangaka [2]. Ndryshe nga filmat anime, keto revista te animuar të njohur ndryshe si manga, morën famë dhe fituan popullaritet diku pas viteve 50 [3]. Zakonisht, historite e ilustruar në libra ose revista, ndiqet nga një serial anime (shembull Dragon Ball Z ose Oh My Goddess!) dhe anasjellas (shembull Cowboy Bebop) [4]. Jo si rregull, shpesh manga ndjek një zhvillim të ngjarjeve krejt ndryshe nga serialet paralele anime (shembull Tenjou Tenge ose Outlaw Star) [5].

Ne Japoni mangat lexohen nga te gjitha moshat.Jane te perfshira disa zhanera te ndryshme: romance, sport-lorja,historike,drama,komedi,fantashkence,mister,horror, erotik [6]. Historite manga zakonishte printoheshin bardhe e zi,megjithese ekzistojne dhe mangat me ngjyra [7]. Ne Japoni mangat botohen ne seri nga revista mangash ku nje botin permban disa histori qe prezantohet si nje episod,duke u vazhduar me pas ne botimin e rradhes [8]. Nje artist Manga ( mangaka ne japonisht ) punon me disa asistente ne nje studio te vogel dhe esht i lidhur me nje kompani botuese [9]. Nese serite e nje mange jane shume popullore, mund te animohen ( Anime ) [10].

Si lexohet një manga tradicionale. Shembulli nga manga Lilim Kiss.

Ashtu si u përmend më lartë, mangat e kanë origjinën e tyre nga Japonia, megjithatë ekzistojnë edhe shumë lloje të tjera stripesh me karakteristikat tipike të mangave që e kanë origjinën nga vende të ndryshme si ShBA [11], Gjermani [12], etj. Kuptohet që ekzistojnë ndryshime orientuese (në tema dhe vizatime) midis mangave publikuar në Japoni dhe vendet e tjera [13]. Në titujt amerikan ka ngjashmëri të shumta ku titujt më të spikatur janë Amazing Agent Luna, Aoi House, Captain Nemo (manga) e të tjera [14]. Këto njihen në Amerikë edhe si Amerimanga [15] ose ndryshe njihen edhe si OEL Manga (Original English-language manga). [16]

Mangat origjinale si rregull lexohen nga e djathta në të majtë [17], ndërkohë që disa publikues të ndryshëm evropianë dhe amerikanë kanë tendenca t'i publikojnë librat e tyre në mënyrë që lexuesit të lexojnë nga e majta në të djathtë. Publikues të tjerë vazhdojnë të botojnë përkthimet e tyre në mënyrën tradicionale. Pra edhe vetë libri fillohet nga fundi duke u shfletuar në fillim.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]