Dragon Ball Z

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dragon Ball Z
ドラゴンボールZ
(Doragon Bōru Zetto)
Zhanri
Serial televiziv anime
Drejtuar nga
Prodhuar nga
 • Kenji Shimizu (#1–199)
 • Kōji Kaneda (#108–291)
Shkruar ngaTakao Koyama
Muzika ngaShunsuke Kikuchi
StudiojaToei Animation
Lejuar ngaCrunchyroll[a]
Rrjeti origjinalFuji TV
Vazhdimësia origjinale 26 prill 1989 31 janar 1996
Episodet291 (Lista e episodeve)
Serial televiziv anime
Dragon Ball Z Kai
Drejtuar nga
 • Yasuhiro Nowatari (#1–98)
 • Naohiro Terazaki (#99–159~167)
Shkruar ngaTakao Koyama
Muzika nga
 • Kenji Yamamoto (#1–95)
 • Shunsuke Kikuchi (#96–98; re-aired #1–95)
 • Norihito Sumitomo (#99–159~167)
StudiojaToei Animation
Lejuar ngaCrunchyroll
Vazhdimësia origjinale 5 prill 2009 – 27 mars 2011
Continued run:
6 prill 2014
28 qershor 2015
Episodet
 • 159 (Japan)
 • 167 (ndërkombëtar)[3]
(Lista e episodeve)
Ekskluzivitet mediatik
Skeda:250px-Dragonballz.jpg

Dragon Ball Z është vazhdimi i serialit "Dragon Ball" e shkruar dhe animuar nga Akira Toriyama.

Dragon Ball Z Saga e Sajanëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skeda:Enter Goku.jpg
Personazhi Goku ashtu si paraqitet në filmin Dragon Ball Z.

Në fillim të Dragon Ball Z, Goku ka ndërtuar një familje me gruan e tij Kiki dhe djalin e tij Gohanin. Një kërcënim i ri dhe i Super Fuqishëm ka ardhur në Tokë me emrin Raditz, që prezantohet si vëllau i madh i Gokut. Raditzi i tregon se ai ishte një sajan i dërguar në Tokë në mënyrë që ta pushtoj. Pasi që Goku e ka humbur rrënjësisht ndjenjën e një sajani e mund atë dhe e rrëmben dalin e tij Gohanin. Ai i thotë se duhet ti vrasë 100 njerëz në mënyrë që ta sheh djalin e tij sërisht gjallë. Pikolo parqitet dhe ata i bashkojnë forcat për të mundur Raditzin. Goku e sakrifikon vetvetën në mënyrë që ai ta mbaj derisa Pikolo ta bëjë një Rreze Speciale në mënyrë që ta vrasë Raditzin. Të dy ërfundojnë të vdekur edhe Goku dhe Raditzi. Pak para vdekjes ai mëson se edhe 2 Sajan më të fuqishëm do të vinin edhe 1 vjet. Në Botën e Përtejme ai ushtrohet me Mbretin Kai në mënyrë që të bëhet i fortë e ti mund Sajanët. Ai mëson atje Grushtin e Mbretit Kai dhe Spirit Bomb dhe ushtrohet në një gravitacion akoma me të madh. Në një gravitacion sa 10 fishi i Tokës. Pak para betejës me anë të Sferave të Dragoit ata e kthejnë në jetë Gokun. Ai arrin pak vonë duke i gjetur Jançën, Tienshinhanin dhe Çautson të vdekur. Ai e mund Napen dhe bëhet gati përpara se të ballafaqohet me Vexhitën. Me ndihmën e Grushtit të Mbreti Kai dhe Spirit Bomb dhe të Gohanin, Krulinit dhe Jaxhirubes ia dalin ta mundin Vexhitën. Krulin e pat rastin ta vriste Vexhitëm mirpo Goku iu lut që ta linte Vexhitën të shkonte. Vexhita i tha se herën e ardhshme atij nuk do ti vij keq.

Saga e Bardock[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Friza e kishte dërguar bardock dhe shokët e tij në një planet me alien, aty ishte hëna e plotë dhe ata u shendrruan ne ozaru. Pastaj i mbytën te gjithë Alienët, kishte mbetur vetëm një alien i plagosur ai e goditi fortë Bardock dhe e bëri qe ta shoh të ardhmen ndersa një nga shokët e Bardock e vrau Alienin dhe nga goditja qe i bëri Alieni, Bardock u shtri për tokë ata e cuan në spital për ta kuruar. Shokët e Bardock shkuan në një planet tjetër që i kishte dërguar Friza. Kishte lindur edhe fëmija i Bardock i cili quhej Kakarot. Shokët e Bardock ishin lenduar keq nga Dodoria i cili është një Alien që i zbaton urdhrat e Frizes. Kur Bardock erdhi në atë planet pa vetëm një shokë të tij i cili ishte gati të vdiste ai i tregoj se Friza ka per ta shkatërruar planetin Vexhita. Dodoria edhe atë e lendoi shumë keq, Bardock shkoj ne planetin Vexhita për ti njoftuar Sajanët e tjerë qe Friza i kishte tradhëtuar dhe do ta shkatërronte planetin Vexhita kur Bardock iu tha Sajanëve të tjerë ata qeshën shumë me të. Bardock shkoi për ta vrarë Frizën,ai e përdori një bomb enegjije por Friza e përdori një tjetër bomb energjije më të fortë se bardock, dhe Friza e shkatërroi planetin vexhita por kishin mbetur edhe katër Sajanë Vexhita Raditzi Goku dhe Napa.Gokun e kishin quajtur ne tokë kur ai u rrit tre Sajanët e tjerë shkuan në tokë për ta vrarë Gokun.

Saga e Turles[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

“Pema e Fuqisë”

Turles është një Sajan, ai me shokët e tij shkojnë në Planetin Tokë ata e bëjnë një bimë që për një minut rritet dhe iu jep fuqi shumë të madhe, luftetaret Z e marin vesh sepse Turles dhe shoket e tij bëjnë gjëra të këqia dhe Goku lufton me Turles. Turles merr Gohanin dhe ia drejton sytë në hënë për tu bërë oozaru pastaj Turles e shkatërron hënën që mos te ktheht në njeri.Gohani gati shkatërron gjithqka por Goku vjen ne kohë duke vrapuar dhe e pres bishtin e Gohanit dhe Gohani bëhet prap njeri. Luftetaret Z luftojne me shokët e Turles dhe pas nje kohe ata fitojne duke i mundur shoket e Turles.Goku duke luftuar me Turles, Turles me radar mat fuqit e Gokut dhe del qe Goku është me i fuqishem se ai. Turles e merr frutin e bimes qe e kishte bërë dhe e kafshon, pasi qe e kafshon fuqite e tij bëhen shumë shumë herë më të medhaja se fuqitë e Gokut edhe duke e perdurur Goku grushtin e mbretit kai (KAIOKEN) përsëri Turles është shumë herë me i fortë. Turles me fuqit e tij e shtrin për tokë Gokun dhe e gjuan me bomba energjije.Goku ngrihet ne këmbë dhe e perdor bombën ki (SPIRIT BOMB) por edhe Turles vepron ashtu por Turles e ka bombën e energjise me te madhe se sa Goku dhe e mënjanon. Goku shkon afër Turles dhe e perdor bombën ki edhe një herë Turles e bën një bomb energjije por Goku e ka shumë herë më të fortë pastaj e mund Sajanin Turles.

Saga e Frizës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhi Goku i kthyer në Super Sayan.

Pas betejës me Vexhitën Goku i ka mbledhur fuqitë dhe shkon në planetin Namek ti ndihmoj Gohanit, Krulinit dhe Bulmës të cilët po i kërkojnë Sferat e Dragoit Namekian. Ai arrin me kohë ti shpëtojë shokët e tij dhe Vexhitën prej Forcave Speciale të Ginijus. Ai i mund Rikumin, Baten dhe me në fund përballet me Kapitenin Giniju. Pas dëmtimit të trupit të Gokut dhe fundit të paaftësisë së tij Vexhita e merr Gokun dhe e dërgon në Dhomën e Përtrirjes.Pastaj Vexhita,Gohan dhe Krulin përballen me formën e parë të frizës,mirpo ai transformohet dhe vjen Pikolo,Më pas vjen Goku,përpara se Friza ta vras Vexhitën i cili në fjalët e tij të fundit i lutej Gokut ta vriste Frizën dhe të merrte hak për Sajanët. Goku në fillim po bëhej gati të fitonte kur Friza i tha se i ka përdorur vetëm 50 % të fuqisë së tij. Ai ia hodhi një lloj të fuqishëm të Spirit Bombit . Mirpo Friza si gjithmonë i shpëtoj. Kështu ai plagosi Pikolon dhe vrau Krulin duke bërë që ta rris zemërimin e Gokut. Duke i liruar të gjitha forcat e tij ai u transformua në një Super Sajan. Beteja kaloi në anë pozitive derisa Friza vendosi ta shkatërroj Planetin dhe të arriste formën e tij 100 %. I gjithë planeti ishte gati të shpërthente kurse Goku dhe Friza po e vazhdonin luftimin. Friza u pre nga vet sulmi i tij. Në fund të fundit Goku i jep pak energji në mënyrë që të mund të mbijetoj. Mirpo ai atë energji e përdori për shkatërrimin e Gokut gjë që nuk ndodhi sepse Planeti Namekia shpërthu duke marr me veti Frizën dhe Gokun. Kur ata deshën që Goku të kthehej me Sferat e Dragoit, Dragoi Hyjnor Shenlong u tha se Goku ishte ende gjallë.

Saga e Androidëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Goku ktheht në Tokë duke takuar një Super Sajan adoleshent me emrin Trunks i cili ka ardhur nga e ardhmja. Ai u trgon se dy android po vrasin dhe po e shkatërrojnë të gjithë botën e tij. Ai i tregon se në të ardhmen Goku vdes nga një virus i keq i zemrës. Goku iu tregon të gjithë Luftëtarëve Z se pas tri vitesh një rrezik i ri e i madh do të iu kanosej. Duke u ushtruar me Pikolon dhe Gohanin ai nuk jep shenja të ndonjë sëmundje. Duke bërë betejën me Android #19 ai merr virusin e zemrës gjë që bën që Goku të dështoj mirpo shpëtohet nga Vexhita dhe dërgohet në vendqendrim të përkohëshem në shtëpin e Mjeshtër Roshit. Pas shërimit ai e kupton për #17, #18 dhe #16 janë aktivizuar dhe kjo shkaktoj që Goku të ushtrohet në Dhomën e Shpirtit dhe të Kohës me Gohanin. Duke bërë stërvitjen merr një thirrje emergjente për një armik të ri Cell. Pasi që ai arrin formën e tij perfekte, ai vendos ta mund Gokun në një turne me emrin Loja e Cellit. Ai lufton me të gjitha forcat por del jashtë dhe e lejonë Gohanin të luftoj. Humbja e shokëve dhe e familjes e bëjnë Gohanin të kthehet në një Super Sajan 2. Ketu dominon Gohani lehtë. Mirpo Cell aktivizon vet-shpërthyesin i cili Goku e kap Cellin dhe se bashku teletransportohen për në planetin e Mbretit Kai ku eksplozioni e vrau Gokun. Celli në një qeli burgu e vetme e rigjeneron vetveten. Ai bëhet akoma edhe më i fuqishëm se më parë duke e përballuar Gohanin sërish. Ai i lëshoi një Kamehameha shkatërruese mirpo Cell ia del mbanë. Pastaj Goku nga ana e Botës së Përtejme i jep djalit të tij ndihmë duke bërë që Cell të shkatërrohet. Më pas Luftëtarë Z mundohen ta kthejnë në jetë mirpo Goku nuk dëshiron duke menduar se është arsye e kërcënimit për Tokën. Atij i është lejuar që ta ketë trupin e tij dhe ta vazhdoj stërvitjen.

Saga e Buu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhi Goku i kthyer në Super Sayan të nivelit 3.

Në ditën e Turnut të Arteve Marciale ai ktheht në tokë që ti shoh të dashurit dhe djalin e tij të ri Goten. Gjatë turneut ai informohet se i keqi Magjistar Babidi i cili ishte një kërcënim i ri dhe i afërt. Tek anija e Babidit ata balla faqësohen me ushtarëe e tij. Ata i mundin deri sa ballafaqohen me vetë majin Buu. Babidi posedon edhe Vexhitën i cili përballet me Gokun përderisa majin Buu pushonte i duhur për sasin masive të energjisë që vinte nga luftimi. Para se të përballnin Buu Vexhita shtiret si i lodhur dhe i jep Gokut goditje të pandjenja. Me tu zgjuar Goku e vlerëson situatën e llahtarshme dhe provon ta mësoj Goten dhe Trunks në Artin e Fusionit përpara se koha e tij në Tokë të mbaroj. Goku e balafaqson Buu dhe transformohet në Super Sajan 3. Energjia e konsumuar e transmisionit e kthen Gokun në Botën e Përtejme. Duke mësuar se Gohani është gjallë dhe duke u ushtruar në Planetin Kai ai teletransportohet atje menjëherë. Pasi që stërvitja merr fund Gohani kthehet të balla faqësohet me Buu mirpo humb sepse ai ka absorbuar Gotenksin dhe Pikolon. Rou Dai Kaioshin e transferon forcën jetës së Gohanit për ta shpëtuar atë dhe për ta ndihnuar Gohanin në betejë. Ai duke dashur ta bëjë fusionin Potara me të birin, Gohani absorbon me Buu. Në atë kohë vie Vexhita dhe këta dy fusionohen duke bërë një Super Luftëtar Vegetto. Vegetto është i plotëfuqishëm mbi Buu. Kështu që ai absorbon me të për ti shpëtuar të tjerët. Natyra Mistike e Buu dhe fuqia e Vegetto mbrenda tij bënë që fusioni të ndahej përsëri në Goku dhe Vexhita. Ata luftojnë me mendjen e Buu deri sa Vexhita liron të absorbuarin Buu – në e Mirë dhe me këtë rast bëhet një transformim i pakontrolluar ku krijohet Buu Fëmija ( Forma origjinale e Buu – së). Goku dhe Vexhita ikin prej trupit të Buu dhe një çast më vonë Buu shkatërron Tokën. Goku, Vexhita, Dan Dan dhe Z. Satan teletransportohen dhe shpëtohen për në Planetin Kai nga Kaioshin. Buu përballet me dy Sajanët. Vexhita e pyet Dan Dan nese bën që Toka të rikthehet dhe Fuqia e Gokut dhe ta bëjnë një Super Spirit Bomb. Goku e bind Z.Satan të iu thotë Tokësorëve të iu jepin ca energji për Spirit Bomb. Ata ashtu veprojnë dhe Goku e hedh mbi Buu. Mirpo niveli i lartë i fuqisë së Buu i bënte ballë mirë derisa edhe dëshira e fundit u realizu ku kthehet fuqia e plotë e Gokut. Me shndërrim në Super Sajan ai i jep lamtumirë Buu duke bërë kështu që paqja në Univers të kthehet.

Saga e Tranksit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Goku vdiq nga një sëmundje e keqe dhe Androidi 17 dhe 18 e vranë Jançe, Tienshinhanin, Jaxhiruben, princin e sajanëve Vexhitën, Pikolon dhe Krulinin vetëm Gohani dhe Tranks kishin mbetur gjallë. Gohani u bë një Super Sajan ndërsa tranksi ishte rritur, Gohani dhe Tranksi shkuan që të luftonin me Androidët por as Gohani me Tranksin nuk fitun as Androidët. Gohani e stërviste Tranksin që të bëhej një Suepr Sajan nuk mundte. Herën e dytë Gohani dhe Tranksi u lënduan nga Androidët kishte mbetur vetëm një farë senzu dhe Gohani ia dha Tranksit, Tranksi e qoi ne shtëpi dhe kur u shëru Goahni filluan prap stërvitjen po Tranksi parp nuk kishte aq zemërim që të bëhej një Super Sajan. Gjatë stërvitjes Androidët përsëri kishin filluar të shkatërronin Tranksi donte të shkonte edhe ai me Gohanin, po Gohani e goditi në qafë dhe Tranksi u rrëzu në tokë. Kur Gohani shkojë të luftoj Androidët e vranë kur e pa Tranksi zemërimi i tij u bë shumë i madhë dhe u shëndrrua ne Super Sajan. Pas tre vjetësh Bulma e kishte ndërtuar një makinë kohe për të shkuar Tranksi në të shkuarën qe ti tregojë Gokut që do të ketë një sëmundje dhe do të vdes edhe që do të vinë 2 Android shumë të fortë dhe do të munden të gjithë luftëtarët Z i tha se kjo do të bëhet pas 3 vitesh. pas 3 vitesh luftun me dy Android po me Android të gabuar Tranksi iu tregoi se Androidët janë një djalë dhe një vajzë njëri quhej Android 17 dhe tjetri 18. Të gjithë luftunan po s'mundën të fitonin shkuan në makinën e kohës që 1 vit brenda është sa një ditë jasht ishte edhe një bërbindësh icili quhej Cell ai e thithi Androidin 17 dhe 18 pstaj u bë shumë i fuqishëm, Vexhita luftoi por humbi. Tranksi u zemërua shumë dhe u bë ultra Tranks. Gohani i të shkuarës ishte bërë Super Sajan 2 dhe e mundi Cellin Tranksi shkoi prap në të ardhmën dhe e mundi Androidin 17 dhe Androidin 18 aty doli edhe Cell i të ardhmes po Tranksi ishte bërë aq i fortë sa që e mundi edhe Cellin

Ozaru[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjithë Sajanët që kanë një bisht transformohen në ozaru në një majmun të madhë. Por Sajanët mund të transformohen vetëm me hënë të plotë. Vetëm princi i Sajanëve Vexhita mund të transformohet në ozaru pa hënë të plotë sepse Vexhita e krijon vetë hënën. Sajanët kur transformohen në ozaru iu 10 fishohet fuqia, Goku edhe me Grushtin e mbretit Kai të nivelit 5 nuk mund ta mund një ozaru sikurse ne Dragon ball Z kur Vexhita transformohet në ozaru.

Princi Vegeta

Princi Vexhita në Dragon ball Z kur ishte një fëmijë ishte shumë i fuqishëm, Vexhita shkatërron 6-7 Saibamen në mënyrë mizore. Mbreti Vexhita babai i princit Vexhita është mbreti i racës së sajanëve. Por ai dhe Princi Vexhita ishin nën komandën e një pushtuesi me emrin Mbretit Friza. Friza e vrau Mbretin Vexhita dhe shkatërroi planetin e sajanëve - Planetin Vexhita. Friza vrau të gjithë sajanët përveç: Raditz, Napa, Vexhita, Goku, Turles, Paragas, Broly, dhe Tarbëll. Friza i mbajti Napën, Raditz dhe Vexhitën gjallë që të shkatërronte më shumë planete ndërsa Goku shpëtoi sepse ishte dërguar në Tokë. Vexhita i referohet vetës si "Princi i Sajanëve", dhe krenohet vërtet për këtë titull. Ai mund të shëndrrohet në ozaru dhe është i vetmi Sajan i cili mund të shëndrrohet në ozaru pa hënë sepse mund ta krijoj vetë hënën dhe është më i fuqishmi i të gjithë Sajanëve përveç Gokut, sepse Goku mund të shëndrrohet në një nivel Super Sajani më të lartë se i Vexhitës pra ne supersajan 3 por gjithashtu vegeta transformohet ne supersajan 4 si goku.Vegeta nuk transformohet asnjëhere ne super sajan 3 sepse deshiron ta kaloj ate nivel dhe te dal menjehere ne nje nivel tjeter pra ne super sajan 4.

Goteni dhe Tranksi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Goku ishte larguar ndërsa Gokut i lind një djal dhe e vën emrin Goten.Goteni ishte një djalosh i fort ai nuk dinte të fluturonte ndërsaa vllau i tij Gohani çdo ditë e ushtronte dhe u mësua Goku kur u kthy nga Bota e Përtejme e pa Gotenin e pyeti Kikin kush është ky është Goteni djali yt ata u takuan ne artet marciale.Goten dhe djali i Vexhites Tranksi moren pjes ne artet marciale të fëmijëve dhe ata dy mbeten në fund Goteni u bë një super sajan kur e poa gohani u qudit Tranksi e mundi Gotenin.Goten dhe djali i Vexhites Tranksi moren pjes ne artet marciale të fëmijëve dhe ata dy mbeten në fund Goteni u bë një super sajan kur e poa gohani u qudit Tranksi e mundi Gotenin. Tranksi u ndesh edhe me z.Satan dhe vetëm me një grusht të fuqishëm e doli prej arene Goteni dhe Tranksi morën pjesë edhe në artet marciale të mëdhenjeve ata dy u maskuan si njeriu i maskuar dhe edhe aty shkuan në finale por Androiti 18 i zbuloj ata dhe u larguan nga arena.Pasi përfundojn artet marciale,shfaqet përbindshi majin Buu.Ata mësojn të fuzionohen dhe krijojn Gotentranksin që lufton me majin Buu,dhe arrin deri në formën super sajan 3.

Titulli i lidhjes

Dragon Ball Z(filmat)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Goku paraqitet në çdo film të Dragon Ball Z. Në “Zonën e Vdekjes” ai i zbulon fuqitë e fshehta të Gohanit dhe e mund Garlik Jr. Në “ Bota është e Fortë” ai i prish planet e shkencëtarit të çmendur për Pushtimin e Botës. Në filmin “Pema e Fuqisë” ai e mund Sajanin Tulles. Tek “Zotëri Slug” ai e mund namekianin Sllug. Te “Hakmarrja e Kullerit” dhe “Kthimi i Kullerit” ai e pengon dhe e mund vellaun e madh të Frizës. Te “Super Android 13” ai lufton Android 13, te Broly “Super Sajani Legjendar” ai ndeshet me Super Sajanin legjendar Brolyn, në “Boxhak i palidhuri”, “Broly Ardhja e Dytë” dhe “Bio-Broly” ai vëzhgon nga Bota e Përtejme ndërsa djemtë e tij luftojnë Boxhak dhe dy herë Brolyn, në “Fusioni i Përsëritur” ai edhe Vexhita krijojnë Gogetën për shkatërrimin e përbindshit Janemba. Në fund te “Zemërimi i Dragoit” ai i jep fund përbindëshit Hirudegarn.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Formerly known as Funimation.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Dragon Ball Z". Funimation. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2018. Marrë më 13 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Dragon Ball Z, Vol. 1" (në anglisht). Viz Media. Marrë më 12 gusht 2019.
 3. ^ "Dragon Ball" (në anglisht). Toei Animation USA. Marrë më 8 janar 2017.