Jump to content

Mjeshtër Roshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cosplay i Mjeshtër Roshi

Mjeshtër Roshi (武む天てん老ろう師し Muten Rōshi, fjalë për fjalë "Mjeshtri i Vjetër i Arteve Marciale") është personazh fiktiv në anime dhe manga Dragon Ball. Ai është mjeshtri i arteve marciale dhe trajnoi Gohanin, Gokun, Krilinin, Jamça dhe Ox-King. Ai ka një motër e quajtur fallxhore Baba.

Mjeshtër Roshi është mbi treqind vjeç në fillimin e serialit dhe ofron histori të ndryshme për të shpjeguar jetëgjatësinë e tij. Roshi kënaqet duke ngrënë pica të dorëzuar në shtëpi sepse Roshi jeton aq larg në oqean. Ai gjithashtu shijon të lexuarit, të shikojë TV, të përdorë internetin (kryesisht për faqet e të rriturve), të luajë video lojëra dhe të marrë gjumë pasdite. Ai shikon një program i cili paraqet gra aerobike dhe tregon gra të ndryshme sa herë që ndizet. Ai e shikon këtë kurdo që të jetë në gjendje. Ai pretendon se shikimi i tyre mund të zhbllokojë për krijimin e një teknike të re, kur në realitet ai thjesht dëshiron ta shikojë atë për kënaqësinë kur sheh gra të bukura. Mjeshtër Roshi shpesh bën përparime seksuale me humor për çdo grua të bukur; zakonisht Bulma ose Launch në Dragon Ball ose Maron dhe Androidi 18Dragon Ball Z.

Edhe pse ai është i përkushtuar për të trajnuar studentët e tij në Shkollën e Breshkës, ai megjithatë do t'u tregojë studentëve të tij kur ata po praktikojnë valën e Kamehameha. E vetmja herë që ai nuk e tregoi një nga studentët e tij për këtë kur praktikonte valën e Kamehameha ishte kur Krilin u përpoq ta praktikonte atë në mënyrë që ta heq mendjen nga ndarja e tij me Maron, pjesërisht sepse ai ishte në gjumë kur ndodhi.

Roshi kujdeset thellësisht për studentët e tij deri në pikën që ai hyri në Garën Botërore të Arteve Marciale nën emrin "Jackie Chun" për të siguruar që ata do të humbnin turneun pasi ai mendonte se mund të humbnin interesin për artet marciale nëse e fitonin atë gjithashtu lehtësisht për shkak të forcës së madhe që kishin fituar gjatë stërvitjes së tij. Deri në arritjen e Raditz, Roshi nuk ishte në dijeni se Goku ishte në të vërtetë një Saiyan i cili nuk do të humbiste kurrë interesin për të luftuar për shkak të dashurisë së lindur të Saiyan për të luftuar, megjithëse përmes një historie ka dëgjuar nga gjyshi i Gokut Gohan ai e ka ditur që Goku ishte nipi birësues i plakut Gohan dhe mund të ketë dyshuar për origjinën e huaj të mundshme të djalit nga historia që Gohan i tha. Si rezultat, Roshi gjeti një kundërshtar të ashpër në Saiyan të ri dhe iu desh me gjithë aftësin, fuqitë e tij për të mposhtur Gokun gjatë ndeshjes finale të turneut. Ai gjithashtu tregohet të jetë mjaft inteligjent pasi arriti të kuptojë se Hëna ishte shkaku i transformimit të Gokut në një majmun të madh dhe me vendosmëri të saktë se shkatërrimi i tij do të bënte që Goku të kthehej në normalitet dhe të parandalonte çdo shndërrim të mëtejshëm (Pikolo do ta përdorte më vonë këtë shumë të njëjtën taktikë në Dragon Ball Z për të ndaluar transformimin e Gohanit, si dhe parandalimin e Napa dhe Vexhitës nga përdorimi i Hënës për t'u transformuar).

Mjeshtër Roshi është një person shumë i mençur dhe zemërdashur që i do ata rreth tij si nipërit e mbesat e tij. Ai e shijon hapur jetën dhe kënaqësitë e tij të thjeshta, por është i gatshëm të vdes për një shkak të nderuar nëse është e nevojshme. Pavarësisht se Roshi i pavdekshëm vdes kur përpiqet të shfrytëzojë Valën e Kontrollit të Keqve kundër Mbretit Pikolo, gjë që tregon se pavdekësia e tij vetëm e pengon atë të vdesë nga pleqëria dhe kështu nuk është plotësisht i pavdekshëm. Ai shfaqet në pjesën më të madhe të filmave Dragon Ball dhe Dragon Ball Z, zakonisht si një lehtësim komik, megjithëse në The World's Strongest dhe Dragon Ball Z: Rringjallja e Friezës ai merr pjesë aktive në luftë së bashku me të tjerët ose ndryshe Luftëtarët Z.

Mjeshtër Roshi është vëllai i vogël i fallxhores Baba dhe një mjeshtër i arteve marciale që u trajnua nga Mjeshtri Mutaito. Ai ishte i pari që ngjiti në Kullën Korin që është jashtëzakonisht e gjatë dhe u stërvit nën Korinin legjendar. Mjeshtrit Roshi i'u desh 3 vjet për të kapur Korin dhe për të marrë Ujin e Shenjtë, i cili u përfol për të rritur jashtëzakonisht forcën dhe shpejtësinë e dikujt.

Para tërbimit të Mbretit Pikolo në Tokë, Mjeshri Roshi dhe Shen ishin rivalë, por më vonë të dy u bënë miq. Së bashku ata ndihmuan mjeshtrin e tyre Mutaito në betejën e tij me Mbretin Pikolo. Të tre ata nuk ishin ndeshje për Mbretin Pikolo, por Mutaito përdori një teknikë të veçantë - Valën e Kontrollit të Keqve - për ta mbyllur atë, duke vdekur në këtë proces. Roshi dhe Shen hodhën enën elektrike të orizit, në të cilën u mbyllën në fund të oqeanit, në mënyrë që Mbreti Pikolo të mos lëshohej kurrë.

Mjeshtëf Roshi është ndër një nga njerëzit më të fortë në histori dhe luftëtari më i fortë i brezit të tij. Një kampion legjendar i Turneut Botëror të Arteve Marciale, thjesht duke e ditur se studentët e tij po garonin në këtë turne, i la të gjithë spektatorët të trembeshin. Megjithë moshën e tij të përparuar duke zvogëluar qëndrueshmërinë e tij natyrore dhe qëndrueshmërinë ndërsa zvogëlon edhe performancën e tij kulmore, ai e bën atë me një super efikasitet si fizikisht ashtu edhe mendërisht, në gjendje të lexojë me lehtësi lëvizjet e kundërshtarit të tij dhe taktikat e betejës, duke e lejuar atë të lëvizë me përpjekje minimale të nevojshme. Përvoja dhe intuita e tij kanë nderuar instinktet e tij natyrore që të ndërgjegjësohen plotësisht për rrethinat e tij deri në atë pikë sa praktikisht të jenë në gjendje të lëvizin kundër kërcënimeve automatikisht. Një gjyshër i të gjitha arteve marciale dhe stileve luftarake dorë-më-dorë, së bashku me teknikat dhe aftësitë e tyre përkatëse, Roshi është një luftëtar dhe teknik jashtëzakonisht i gjithanshëm, i aftë të shohë shpejt përmes aftësive të kundërshtarit dhe të mundojë me lehtësi të ndryshojë metodat e tij për t’iu përshtatur sa më mirë situatës. Në të njëjtën kohë, ai është mashtrues i fortë për formën e tij të dobët, në gjendje të lëvizë me shpejtësi të flakërueshme dhe të lëvizë struktura masive me duart e tij të zhveshura, të gjitha ndërsa është në fuqinë bazë. Pasi ai nxirrte maksimumin e tij, ai ishte i aftë të shkatërronte Hënën. Roshi vëren se mënyrat e tij të çoroditura e kishin mbajtur atë mbrapa gjithë këto vite, dhe se duke e dhënë energjinë që dikur përdorte për ta drejt luftimit, kishte rritur në masë të madhe fuqinë dhe aftësinë e tij. Ai gjithashtu deklaroi se betejat e Gokut dhe Krilinit e kishin mësuar atë të shkonte përtej kufirit të tij.

Sidoqoftë, gjatë rrjedhës së serisë Dragon Ball, fuqia e tij u klasifikua nga brezi i ri i luftëtarëve. Fuqia e tij gjithashtu është në krahasim me Mbretin Pikolo dhe pasardhësit e tij dhe ai përfundon të vdesë pasi nuk arriti ta vulosë Mbretin Pikolo me Valën e Keqve të Kontrollit.

Megjithë pensionin e tij të dukshëm nga luftimet aktive dhe duke pranuar ditët e tij si më të fortat kanë kaluar shumë, ai ende vazhdon të stërvitet vetëm. Në Dragon Ball Super, Mjeshtër Roshi përdor formën e tij të plotë të fuqisë për të luftuar 170 ushtarë të Friezës me vetëm vështirësi të vogla. Mjeshtër Roshi nuk është, sidoqoftë, në gjendje të vazhdojë me luftëtarët e veçantë të elitës së Friezës si Shisami dhe Tagoma. Më vonë ai është zgjedhur të luftojë në Garën e Fuqisë nga Gohan, duke besuar se përvoja e tij e gjerë do të jenë shumë të dobishme gjatë turneut, për të cilin Goku pranoi. Kur Yurin kontrollon Roshin me një talent magjik, Roshi në gjendjen e tij maskimale pa asnjë pengesë u tregua se e mposhti me lehtësi Tien Shinhanin, i cili kishte përdorur teknikën e katër grushtave. Ai ishte gjithashtu në gjendje të mbajë vetën kundër formës bazë të Goku, por është lehtësisht i mposhtur nga Kamehameha i Goku pasi ai nuk vendosi mbrojtje sepse nuk mori komandime nga Yurin. Goku shprehet se Roshi kishte fshehur fuqinë e tij të vërtetë nga të gjithë dhe është i befasuar që kjo është ajo që mund të bëjë Mjeshtri Roshi kur nuk po e mban më mbrapa.

Në turneun e fuqisë, Roshi ishte nga luftëtarët e fundit që morri pjesë. Ai ishte në gjendje të eleminonte Kahseralin, gjenerali i Ushtrisë të Krenarisë të Universit 11. Roshi u përshtat me rrjedhën e betejës për të parashikuar dhe shmangur me lehtësi të gjitha sulmet e Jiren. Performanca e Roshit i la armiqtë e tij dhe të gjithë spektatorët në frikë. Akoma më shumë, natyra në dukje automatike që fshihej pas saj e bëri Beerus të besonte se Roshi po përdorte Ultra Instinct. Whis vuri në dukje se ishte vetëm e ngjashme, por sidoqoftë e komplimentoi mirëkuptimin e Roshit për lëvizjen e lirë, duke theksuar se e bëri Roshi aktualisht personin e afërt për të zotëruar Ultra Instinct, edhe nëse nuk ishte në dijeni të tij. Në fund të fundit, Jiren arriti të godasë Roshin, e cila vetëm ishte e mjaftueshme për ta eliminuar. Pavarësisht kësaj, fjalët dhe veprimet e Roshit rezonuan me Gokun, duke e lënë Gokun të kalonte dyshimin e tij nënndërgjegjeshëm dhe mentalitetin e pakujdesshëm për të zhbllokuar Ultra Instinct -Sign-.

  • Gjatë Turneut Botëror të Arteve Marciale, Roshi fshehu identitetin e tij nën emrin "Jackie Chun", emri është marrur nga aktori kinez Jackie Chan.
  • Dizajni i tij si Jackie Chun ishte e ngjajshme me dizajnin e mjeshtrit të tij Mutaito.