Jump to content

Jamça

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jamça (ヤムチャ Yamucha) është një protagonist kryesor në anime dhe manga Dragon Ball, dhe më vonë protagonist mbështetës në Dragon Ball Z dhe Dragon Ball Super, me disa paraqitje në Dragon Ball GT. Ai është ish i dashuri i Bulmës dhe miku i përjetshëm më i mirë i Puar.

Një ish bandit i shkretëtirës, Jamça dikur ishte armik i Gokut, por shpejt u reformua dhe u bë mik dhe aleat i tij.[1] I guximshëm, mendjemadh dhe i besueshëm, Jamça është një artist luftarak shumë i talentuar dhe një nga njerëzit më të fuqishëm në Tokë, që posedon aftësi dhe tipare që i lejojnë atij të luftojë së bashku me shokët e tij Luftëtarët Z kur kërcënimet kryesore vijnë. Edhe pse ai doli në pension nga gjysma e fundit e serisë Dragon Ball Z, për shkak se u skualifikua kryesisht nga të dy aleatët e tij (d.m.th. Saiyanët) dhe armiqtë e tyre, ai është gjithmonë i pranishëm sa herë që afrohet një kërcënim i ri, dhe do të huazojë herë pas here një ndihmë, duke dëshmuar kështu vetë të jetë një aleat i fuqishëm në të drejtën e tij.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jamça fillimisht karakterizohet si një luftëtar vdekjeprurës, i cili nuk ka frikë nga asgjë, por të flasë me gratë. Pasi të miqësohet me Goku dhe të tjerët, personaliteti i tij mbetet kryesisht i njëjti, por bëhet shumë i kujdesshëm dhe i vëmendshëm ndaj njerëzve që mbron. Ai është paraqitur si një luftëtar kurajoz që përpiqet të jetë më i miri, por nuk është në gjendje ta arrijë këtë status, një fakt që duket se e mashtron. Ai ka një rrjet të madh informacioni, duke e njohur Power Pole të Goku si gjyshin Gohan gjatë luftës së tyre të parë.

Jamça është një tifoz i madh i Garës Botërore të Arteve Ushtarake dhe gjithmonë ka dashur të garojë dhe të fitojë një ditë.[2] Ka të ngjarë që kjo është arsyeja pse ai ka njohuri për luftëtarë të famshëm si gjyshi Gohan, Monster Carrot, Bacterian dhe King Chappa. Kurdo që të afrohej data e turneut, Jamça do të kalonte gjithnjë përmes një trajnimi të vrullshëm dhe do të shpikte një teknikë të re. Ai është luftëtari i dytë që mësoi Kamehameha që nga fillimi i serisë (pas Goku).

Në fillim të Dragon Ball, Jamça kishte një frikë ndaj grave dhe prirej të tmerrohej me shikimin dhe prekjen e një gruaje, megjithëse ai në dukje e mori përsipër këtë pasi takoi Bulmën kur ishin 16 vjeç. Ata kanë një marrëdhënie të vazhdueshme për disa vjet dhe megjithë keqtrajtimin e saj ndaj tij, ai prapë e donte atë. Megjithatë, ndërsa specifikat janë të panjohura, Bulma ndjeu se Jamça ishte e interesuar për gratë e tjera. Gjatë tre viteve para ardhjes së Androidëve, ai dhe Bulma u ndan (megjithëse mbeten miq) dhe ajo përfundon me Vexhitën, e cila e irritoi atë, veçanërisht në Vexhitën për babanë e djalit të saj, Tranks.

Jamça shprehu një dëshirë të fortë për t'u martuar, kjo ishte arsyeja pse ai dëshironte të kuronte frikën e tij ndaj grave. Ai gjithashtu shprehu entuziazëm me mendimin për të filluar një familje. Libri Dragon Ball: Bouken Special, thotë se ai është nervoz rreth grave, përveç Bulmës. Në manga, Trunksi i ardhshëm deklaron se Jamça ishte "tepër jo i vendosur", gjë që bëri që Bulma të ndahej me të. Tranks i ardhshëm thotë se Jamça ka gjetur një tjetër të dashur edhe pas ndarjes, por Jamça shfaqet beqar në Dragon Ball Super dhe Dragon Ball GT

Në fillim të Dragon Ball Z, ai tregon krenari të madhe për të mbrojtur Tokën nga Saianët, i gatshëm për të vënë jetën e tij në rrezik për t'i ndaluar ata; gjë që ai bën qartë. Edhe pse është vrarë, ai vdes vdekjen e një heroi. Pas kthimit nga të vdekurit, ai përgatitet të luftojë Androidët.

Dragon Ball Super, zbulohet se Jamça në të vërtetë është forcuar dhe është duke u stërvitur. Sidoqoftë, ai e përdor forcën e tij për bejsboll në vend se të luftojë në këtë kohë. Jamça dëgjon bisedën e Gokut dhe Gohanit, që nënkupton se pasioni i tij për të luftuar vazhdon të mbetet veçanërisht në Turneun e ardhshëm të Fuqisë (megjithëse ai planifikon të refuzojë ofertën e tyre në fillim dhe më pas të shfaqet në minutën e fundit për të bërë një hyrje e ndezur). Kur mëson se ai nuk u zgjodh si anëtar për ekipin e Universit 7, Jamça nuk e merr atë personalisht dhe u uron atyre fat në Battle Royal - e cila u vërtetua në fund të fundit e vërtetë ndërsa ai shfaqet në festën e Bulmës me një humor të gëzuar pas përfundimit të turneut.

Fuqia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jamça është një nga luftëtarët më të fortë në Tokë. Fakti që armiqtë e tij e nënvlerësojnë disa herë në të vërtetë luan në favor të Jamças, duke e lejuar atë të mposht lehtë armiqtë e tij. Që nga paraqitja e tij e hershme në Dragon Ball, Jamça tregohet të jetë një artist i aftë luftarak. Jamça ishte i aftë të luftoj barabartë me Goku (niveli i fuqisë së të cilit ishte 10, por u dobësua nga uria në atë kohë) në luftime dhe gati e mposht atë në takimin e tyre të parë. Kur Goku trajnohet me Roshin, Yamcha është tejkaluar shumë nga ai.

Ndërsa Goku stërviste me Roshin, Jamça stërviti për një muaj në shkretëtirë. Në turneun e 21-të të Arteve Ushtarake Botërore, Jamça e bën atë të kalojë në raundet e eliminimit dhe mposht shumicën e artistëve të zakonshëm marcial. Jamça lufton Jackie Chun në çerekfinale, i cili dredhon të gjitha sulmet e tij me pak përpjekje. Jackie Chun mposht lehtësisht Jamça me një kiai.

Jamça luftoi kundër njeriut të padukshme, por nuk ishte në gjendje ta mposhtje për shkak padukshmërisë. Sidoqoftë falë gjakut shkaktuar nga Roshi, Jamça e mposhti atë. Nga ana tjetër Jamça u mposht lehtësisht nga njeriu mumje i cili ishte në gjendje të shmangej të gjitha sulmet e Jamças përfshirë Dhëmbët e Ujkut. Pas kësaj lufte, Roshi mori Jamça-n si nxënës të tij.

Në Garën e 22-të Botërore të Arteve Ushtarake, Jamça shfaqi përmisim dhe shkoi në çerekfinale, por prapë u mposht, këtë herë nga Tien Shinhan. Sidoqoftë, Jamça arriti të zhvillojë një luftë të mirë kundër Tienit, i cili ishte i barabartë në forcë me Gokun në atë kohë.

Në anime, Jamça është përballur nga Tambourine, një nga fëmijët e Mbretit Pikolo, duke arritur të jetë disi konkurruese kundër vrasësit demon. Sidoqoftë, ai është i penguar nga këmba e tij e thyer dhe në fund të fundit shpëton nga momenti kur Tambourine ishte gati ta vriste pasi mori një thirrje nga Mbreti Piccolo që të gjejë vrasësin e Cymbal.

Në Garën e 23-të Botërore të Arteve Ushtarake, Jamça është mposhtur në çerekfinale nga Hero, i cili ishte me të vërtetë një njeri i zotëruar nga Kami. Kami i thotë Jamças se ai ka potencial të shkëlqyeshëm dhe ishte i impresionuar nga teknika e tij Topi i Shpirtit, por ai duhej të përmirësohej në përqendrimin dhe mbrojtjen e tij.

Pas vdekjes nga bomba vetëvrasje e Saibaman, Jamça trajnohet nën Mbretin Kai në Botën Tjetër. Në anime ai, Tien dhe Çaotzu luftojnë së bashku kundër Pikolos duke i dhënë atij kohë të vështirë.

Gjatë përballjes kundër Gero, ai është mposhtet shpejtë në një goditje (megjithëse Jamça u befasua nga mos dija për identitetin e Geros, statusin e tij android ose fuqinë e tij të përthithjes së energjisë, kjo e fundit e cila e ligësoi shpejt përpara se të mund të luftonte përsëri) . Më vonë, ai u deshifrua nga një Cell Jr. kur Bio-Androids sulmojnë, dhe mbijeton vetëm sepse Cell Jr. ishin duke shtypur fuqinë e tyre pasi u urdhëruan të mos vrisnin Luftëtarët Z. Pas lojërave të Cell, Jamça hoqi dorë nga pjesëmarrja në turnet e arteve marciale.

Në Dragon Ball Super, Jamça tani ushtron për bejsboll në vend për luftim.

Live-action[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në filmin live-action Dragonball Evolution, Jamça u portretizua nga aktori korean Joon Park.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Emri i tij vjen nga Yum cha që i referohet një mbledhjeje për të pirë çaj dhe për të ngrënë dim sum.
  • Skuadra e bejsbollit në të cilin luan quhet "TAITAN" (タ イ タ ン), shqiptimi japonez i "Titan", emër që përdoret në disa skuadrave sportive.
  • Jamça ngjan shumë me personazhin Tsukutsun Tsun nga Dr. Slump.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dragon Ball epizodi 13
  2. ^ Dragon Ball epizodi 19