Jump to content

Ushtria Red Ribbon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Ushtrisë Red Ribbon

Ushtria Red Ribbon (レッドリボン軍 Reddo Ribon Gun) është organizatë paraushtarake kriminale në anime dhe manga Dragon Ball.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dragon Ball[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushtria Red Ribbon është e njohur në të gjithë botën. Sipas Bulmës, organizata është aq e fuqishme edhe Ushtria e Tokës nuk pati shancë të shkoj kundër saj. Zyrtarisht ishte udhëhequr nga Komandanti Red dhe qëllimi i tij ishte të marrë Sferat e Dragoit dhe t'i plotësoj dëshira e tij që ishte ta sundoj botën; megjithatë, komandanti Red fshehurazi planifikon dëshirën e tij për të që të jetë një person shumë më i gjatë. Sipas Red, ai në mënyrë specifike siguroi se ushtria ishte e pajisur me mendjet më të mira të çdo industrie të mundshme si pjesë e kërkimit të tyre për Ballsin e Dragoit. Meqenëse ai është shumë i shkurtër në madhësi, ai e përçmon të jesh rreth atyre që janë më të gjatë se ai, duke i thënë Black vazhdimisht që të mos qëndrojë pranë tij.

Kur kupton për planin e Redit, Zyrtari i tronditur i stafit Black pyet se si Red mund të sakrifikojë njerëzit e tij për të arritur këtë qëllim të vockël, në të cilin Red thjesht murmuron se në qoftë se ushtarët kishin qenë më të kujdesshëm ata do të jenë të gjallë. Kjo shkaktoi që Black të parakalohet, dhe ai vret komandantin dhe merr kontrollin e Ushtrisë së Red Ribbon, duke ri-emëruar Ushtrinë e Black Ribbon (vetëm në anime). E gjithë ushtria u mposht kur një djalë i ri me emrin Goku u përpoq të ndalonte rrugët e këqija të ushtrisë duke infiltruar Shtabin e Ushtrisë Red Ribbon. Pas humbjes së Black, pjesa tjetër e Ushtrisë së Red Ribbon ikën nga selia dhe me sa duket shpërndahen.

Dragon Ball Z[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simboli i Red Ribbon në veshjen e Androidit 18

Në Android Saga, Mjeshtri Roshi përmend se organizata është harruar nga shumë njerëz përveç disa prej tyre. Shumë njerëz të Tokës nuk e din se Androidët dhe Cell u krijuan nga Dr. Gero nga Red Ribbon, përveç Gokut dhe shokëve të tij.

Androidi 17 dhe 18 nga e ardhmja ishin të njohur si të vetmit nga Androidët të krijuar nga Red Ribbon që shpëtuan dhe kishin simbolin e organizatës në veshjet e tyre, megjithëse është e paqartë nëse roli i Dr. Gero e së ardhmes në krijimin e tyre dhe vrasja e tij prej tij është njohuri e zakonshme.

Dragon Ball Super[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në manga, rikthimet tregojnë se çfarë ndodhi me Android 17 si pasojë e Lojërave të Sellit. Pas largimit nga The Lookout, Android 18 gjen vëllanë e saj dhe shpjegon se si ai u ringjall dhe se bombat e tyre Android ishin hequr nga Shenron. Pa e ditur asnjëri prej tyre në atë kohë, Sell Jr nuk vdiq nga duart e Gohanit, pasi ata u rigjeneruan njësoj si babai i tyre pas vetëshkatërrimit të tij. Për fat të mirë, Android 17 përfundimisht mëson për këtë dhe arrin t'i zbusë ato. Së bashku me Android 17, Cell Juniors mbrojnë Monster Island nga gjuetarët pa lejë, pasi si krijesat që jetojnë në ishull, ato janë specie të rrezikuara në mënyrë efektive për shkak të vdekjes ose paraardhësit të tyre, Cell. Fatkeqësisht, Android 17 harron të paralajmërojë Goten dhe Trunks për to, duke çuar në një keqkuptim të shkurtër midis dy rojeve të rinj dhe Cell Juniors, megjithëse përfundimisht Cell Juniors vërejnë uniformat MIR të Goten dhe Trunks dhe ndalojnë së luftuari pasi i njohin ata Monster Island Rangers.

Në Super Hero, Farmaceutikët e Kuq aktualisht drejtohet nga presidenti i kompanisë Magenta, i cili punëson Karmine si shoferin e tij të besuar. Pavarësisht se Red Ribbon ka humbur nga Korporata e Kapsulës në të kaluarën për shkak të zhvillimit të Kapsulave, Farmaceutikët e Kuq vazhdon të funksionojë si një biznes legjitim.

Për shkak të vdekjes së Dr. Gero, Magenta punëson Dr. Hedo për të ndërtuar android të rinj Red Ribbon, duke rezultuar në krijimin e androidëve binjakë Gamma 1 dhe Gamma 2. Gjithashtu zbulohet se Farmaceutikët e Kuq me sa duket ka spiunuar Gokun dhe anëtarët e ekipit të Dragoit si Vexhita, Pikolo, Gohan, Mr. Satan dhe madje edhe Maxhin Bu, pavarësisht se kujtimet e shumicës së njerëzve për konfliktin Maxhin Bu u fshinë, megjithatë kjo mund të jetë për shkak të monitorimit të mentorit të Bu-së së Mirë, Mr. Satan, i cili mori publikisht përgjegjësinë për humbjen e Gohanit të Sellir Bio-Android të Red Ribbon.

Dragon Ball Heroes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e Ushtrisë Red Ribbon ishin pjesë e Turneut Super Space-Time në dy ekipe të ndryshme, por u mundën dhe afatet e tyre kohore përkatëse u fshinë nga Aeos.

Dragon Ball GT[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dragon Ball GT, Dr. Gero takon Dr. Myuu në ferr. Atje ata punuan në një plan për të krijuar androidin përfundimtar që mund të shkatërronte Gokun. Ata dolën me një plan për të kombinuar të dyja teknologjitë e tyre dhe për të marrë një android të përsosur duke bashkuar dy Android 17. Ata më pas krijuan një vrimë dimensionale për të marrë të dy androidët në të njëjtin vend, Tokë. Duke krijuar një vrimë dimensionale, armiqtë nga e kaluara shpëtuan nga Ferri; disa prej tyre ishin anëtarë të Ushtrisë Red Ribbon: Androidi 19, Oficeri i Stafit Zi, Gjenerali Blu, Majori Metallitron, Togeri Dark dhe Kapiteni i Verdhë. Të gjithë ata u mundën nga Pan, përveç Androidit 19 që u shkatërrua nga Goten dhe Trunks.

Në ferr, Metallitron, Blu dhe Zi bashkohen me Nappa për të luftuar Pikolom. Super 17 vret Dr. Gero dhe Dr. Myuu më vonë dhe vritet nga Goku kur ai merr ndihmë nga Androidi 18 (me nënkuptim të madh se personi origjinal i 17 ndihmoi 18 dhe Gokun ta ndalonin).

Paraqitja në film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në filmin e animuar Dragon Ball: The Path to Power, organizata janë antagonistë kryesor. Filmi është bërë e ngjajshme me saga e parë të Dragon Ball. Ushtria Red Ribbon janë pas sferave të dragoit dhe të thërrasin Shenronin që t'ua plotësoj dëshirën e tyre.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gradat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushtria Red Ribbon kishte grada të ndryshme brenda hierarkisë. Gradat përfshinin gjeneral, kapiten, kolonel, rreshter-major dhe rreshter, si dhe zyrtarë dhe komandantë të stafit.

Secili oficerë i ushtrisë është emëruar pas ngjyrav e(me përjashtim të Dr. Gero, i cili në fakt u emërua pas një numri / pjesë mekanike, dhe ndoshta Kapiteni Dark, pasi emri i tij zyrtar është me sa duket "Dock"). Veshja standarde që gati çdo anëtar vesh, është një brez i llojit të kuq, i lidhur, i cili është i lidhur rreth krahut ose qafës (i ngjashëm me Androidin 17 në Dragon Ball Z), përjashtimi i vetëm i njohur është Gjenerali Blue, të cilët në vend të kësaj mbanin një kravatë të kuqe në të paktën anime.

 • Komandanti Red
  • Oficerë i Stafit Black
 • Gjenerali Blue
  • Kapiteni Dark
 • Gjenerali Copper
  • Koloneli Silver
  • Koloneli Violet
  • Kapiteni Yellow
 • Gjenerali White
  • Rreshter-major Purple
  • Vëllezërit Murasaki
  • Rreshter Metallic
  • Përbindëshi Buyon
 • Dr. Flappe (u dezertua)
 • Dr. Gero
 • Shablloni i Androidit 16

Farmaceutikët e Kuq[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dragon Ball Super: Super Hero, Farmaceutikët e Kuq është kompania e përparme e Ushtrisë Red Ribbon e cila arriti t'i mbijetojë shkatërrimit të Ushtrisë Red Ribbon. Në Dragon Ball Z: Kakarot, sipas Androidit 16 përpara rënies së Ushtrisë Red Ribbon, kompania e përparme nën drejtimin e Ushtrisë Red Ribbon prodhoi Animorfaline me cilësi inferiore (një ilaç i prodhuar fillimisht nga Farmaceutikë Magjike) i cili u shit për të mbledhur fonde për Ushtrinë Red Ribbon.

Në Super Hero, Farmaceutikët e Kuq kërkon të rivendosë UshtrinëRed Ribbon dhe punëson shkencëtarin e saj kryesor për të krijuar dy Android të rinj. Përveç kësaj, si paraardhësi i tyre, ata kanë grumbulluar një ushtri ushtarësh, megjithëse me uniforma luftarake më të reja. Pikolo maskohet shkurtimisht si një nga këta ushtarë për të depërtuar në bazën e tyre.

 • Magenta (presidenti i kompanisë; komandant)
  • Carmine (shoferi i presidentit)
  • Dr. Hedo (scientist; u largua)
   • Gamma 1 (Android; u largua)
   • Gamma 2 (Android; u largua)
   • Sell Maksi (u largua)
   1. 15 (Ushtari #15)
  • Pikolo (Ushtar #94; identitet i fshehtë)

Androidët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Androidët ishin krijuar nga Dr. Gero dhe shkenctarët tjerë dhe misioni i tyre ishte të hakmerren Gokut për shkatërrimin e Red Ribbon.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Të gjithë personazhet u emëruan pas ngjyrave (në anglisht).
 • Simboli i Red Ribbon është bazuar në shenja e kalimit të hekurudhës.
 • Shumica e anëtarëve të Red Ribbon kanë dizajnin dhe thekset e tyre bazuar në raca ose shtet:
  • Komandanti Red (skocez), Zyrtari i Shtabit Black (afrikan, ose në rastin e The Path to Power, amerikan vendas), Gjenerali Blue (gjerman), Gjenerali White (rus, ose në rastin e The Path to Power, italian), Kapiteni Yellow (Australian), Ninja Murasaki (japonezë), Kolonel Silver (amerikan i supozuar) dhe Major Metallitron (austriak, ose në rastin e The Path to Power, afrikan). Gjithashtu, Dr. Flappe ka një theks francez, Hasky dhe Gjenerali Blue kanë theks britanik dhe gjithashtu, Mercenari Tao ka një dizajn kinez (vrasës me pagesë e organizatës, por jo anëtar).
 • Uniformat e oficerëve janë bazuar sipas jetës reale: Uniforma e Njësisë së Përgjithshme të Gjeneralit White i ngjajnë komandave ruse sovjetike. Trupat e Gjeneralit Blue vishnin uniforma që i ngjajnë divizionit të Sturmabteilung (SA) të Gjermanisë Naziste (të njohur gjithashtu si “Braunhemden”), të cilat rrjedhin nga uniformat e destinuara fillimisht për përdorim nga Schutztruppe të vendosur në kolonitë afrikane që i përkisnin asaj që fillimisht ishte Gjermania perandorake përpara rezultatet e Luftës së Parë Botërore i patën ato të shiten me çmim të ulët dhe njësia e kolonelit Silver kishte uniforma të ngjashme me uniformat e Korpusit të Gjermanisë naziste, komandave ruse sovjetike gjatë luftës sovjetike në Afganistan dhe Forcave të Armatosura të Shteteve të Bashkuara. Njësia e Kapitenit Yellow është një përjashtim, megjithatë, pasi ushtarët këtu nuk veshin uniforma ushtarake, por janë më të veshur si minatorë perëndimorë dhe të jashtëligjshëm; Megjithatë, dizajni i përgjithshëm i Yellow dhe tiparet janë një referencë për Tigrat Fluturues, një grup mercenar amerikan që mbrojti nacionalistët kinezë nga japonezët në Luftën e Dytë Botërore.
 • Qëllimet e Ushtrisë Red Ribbon për të marrë Sferat e Dragoit pasqyrojnë përpjekjen e vërtetë të nazistëve për të kërkuar relike okulte për dominimin botëror, duke dërguar organizata të tilla si Shoqëria Thule dhe Ahnenerbe për të kryer këto ekspedita dhe eksperimente. Këto përpjekje në okultin e bërë nga nazistët u përmendën veçanërisht filma Sulmuesit e Arkës së Humbur dhe Kryqëzata e Fundit (edhe pse në kundërshtim me atë që filmat pretendonin, vetë Hitleri kurrë nuk kishte ndonjë interes personal për të fituar artikuj okulte.).
  • Në një shënim të ndërlidhur, Gjenerali Blue para se të mbërrijë në shtëpinë e Mjeshtrit Roshi nënkuptonte se fuqitë e tij psikike ishin rezultat i "zgjerimit", i cili aludoi se si Lindja dhe Perëndimi gjatë Luftës së Ftohtë shpesh hulumtuan aftësitë psikike për përdorim në luftë.
 • Pavarësisht se njësia e Përgjithshme Gjeneralit Blue ndan disa tipare me nazistët, nuk duket se diskriminon bazat e racës, specieve ose orientimit seksual. Megjithatë duhet të theksohet se homoseksualiteti Gjeneralit Blue i ngjan Ernst Röhm, një anëtari të hershëm të Partisë Naziste dhe një mik i ngushtë dhe aleat i hershëm i Adolf Hitlerit dhe bashkë-themelues i Sturmabteilung, milicia e Partisë Naziste dhe më vonë u bë komandanti i saj më 1931, duke ndihmuar organizatën të rritet ndjeshëm nga numri fillestar i 200,000 anëtarëve. Megjithëse homoseksualiteti i Röhm ishte në kundërshtim me ideologjinë naziste më vonë, Hitleri ishte i vetëdijshëm për këtë dhe shoqëria e tyre e ngushtë çoi në thashetheme se vetë Hitleri ishte homoseksual. Megjithatë, deri në vitin 1934, Ushtria Gjermane filloi të frikësohej nga rritja e ndikimit të SA-së (pasi që SA deri në atë kohë ishte rritur me mbi 4 milionë anëtarë, që ishte afërsisht 40 herë më i madh se ushtria gjermane.) dhe Hitleri kishte ardhur ta shihte Röhmin si një rival i mundshëm (i cili ironikisht fillimisht u shkaktua nga Röhm duke dhënë një fjalim me forcë të fortë pasi Hitleri pranoi se Röhm dhe SA nuk do të ishin ushtria që tregonin se ai do të kthehej kundër Hitlerit për shkak të qëndrimit në rrugën e një revolucioni të përhershëm dhe të vazhdueshëm ), kështu që ai u ekzekutua.
  • Ironikisht, pamja fizike e Ernst Röhm ishte më pranë kapitenit Dark se sa gjeneralit Blue.
 • Armët dhe automjetet të blinduar janë bazuar në armët e vërtetë që u përdorën gjatë Luftës së Dytë Botërore, Luftës Koreane dhe Luftës së Vietnamit.