Ernst Röhm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ernst Röhm
Röhm në gusht 1933
U lind në28 nëntor 1887
Vdiq1 korrik 1934 (46 vjet)
KombësiaGjerman
Partia politikePartia Gjermane Nacional Socialiste e Punëtorve
Prind/ër
 • Guido Julius Josef Röhm (babai)
 • Sofia Emilie (nëna)
ÇmimetKryqi i Hekurt Klasa e Parë
Nënshkrimi

Ernst Julius Günther Röhm (Gjermanisht: [ˈɛɐ̯nst ˈʁøːm]; 28 nëntor 1887 – 1 korrik 1934) ishte një oficer ushtarak gjerman dhe anëtar i hershëm i Partisë Naziste. Si një nga anëtarët e paraardhësit të saj, Partia Gjermane e Punëtorëve, ai ishte një mik i ngushtë dhe aleat i hershëm i Adolf Hitlerit dhe bashkëthemelues i Sturmabteilung (SA, "Batalioni i Stuhisë"), milicia e Partisë Naziste, dhe më vonë ishte komandanti i saj. Deri në vitin 1934, Ushtria Gjermane kishte frikë nga ndikimi i SA dhe Hitleri kishte ardhur për ta parë Röhm si një rival të mundshëm, kështu që ai u ekzekutua.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ernst Röhm lindi në Mynih si fëmija i tretë i Julius Röhm dhe Sofia Emilie.[1] Ai kishte një vëlla dhe një motër më të moshuar.[2] Babai i tij ishte inspektor i trenit.

Në vitin 1906, pas Abitur (provimet shkollore) në Mynih, Röhm iu bashkua ushtrisë bavareze si Fahnenjunker. Dy vjet më vonë ai u bë një toger.[1]

Lufta e Parë Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1914, në fillim të Luftës së Parë Botërore, ai ishte një ndihmës dhe luftoi në Frontin Perëndimor. Ai u plagos tre herë, dhe iu dha Kryqi i Hekurt Klasa e Parë. Ai u lëndua shumë në atë vit dhe humbi një pjesë të kockës së hundës.[2] Ai për herë të parë ka punuar për qeverinë bavareze në Departamentin e Luftës. Dy vjet më vonë, më 1918, atij iu dha grada e një kapiteni (gjermanisht: Hauptmann).

Pas Luftës së Parë Botërore, Röhm shkoi në Freikorps (Trupat e Lira) të Franz Ritter von Epp. Ai donte të luftonte kundër komunistëve në Mynih. Me këtë grup, ai shkoi për të luftuar kundër Republikës Sovjetike Bavareze.[1] Në korrik 1919, Freikorps u bë pjesë e Reichswehr.[3]

Përfshirja në Partinë Naziste[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1919, Röhm iu bashkua Partisë Gjermane të Punëtorëve (gjermanisht: Deutsche Arbeiter Partei (DAP)). Ky ishte paraardhës i Partisë Naziste. Një vit më vonë, ai u bë anëtar i Partisë Naziste gjermane. Ai mori numrin e anëtarësisë 623.[4] Röhm e ndihmoi Hitlerin të krijojë marrëdhënie me politikanët bavarezë dhe industrialistët. Dy vjet më vonë, Röhm dhe Hitleri filluan Sturmabteilung (SA), duke tërhequr shumë burra nga Freikorps.[5] Ajo u themelua si një grup paramilitar për Partinë Naziste gjermane. Hitleri e bëri Röhm udhëheqësin e SA.

Röhm mori pjesë në Beer Hall Putsch më 1923. Partia Naziste u përpoq të rrëzojë qeverinë, por dështoi. Röhm u arrestua dhe u akuzua për tradhti të lartë. Gjykatësit vendosën se ai ishte fajtor më 1 prill 1924. Röhm shkoi në burg për pesë muaj dhe humbi punën e tij në ushtri.[1] Pas gjykimit gjyqësor, si Partia Naziste ashtu edhe Sturmabteilung u bënë të paligjshëm.

Më 1924, Röhm ndihmoi në fillimin e Frontbann, një alternative për Sturmabteilung. Pas një argumenti me Adolf Hitlerin,[1] Röhm u tërhoq si udhëheqës i SA.[6] Ai tha se ai ishte vetëm ushtar dhe jo politikan.[7]

Udhëheqës i Sturmabteilung[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Röhm me Hitlerin, gusht 1933

Më 1 nëntor 1930, ai u kthye në Gjermani dhe u bashkua me Partinë Naziste për herë të dytë.[1] Në janar 1931, Adolf Hitler e vuri Röhm në krye të Sturmabteilung. Në pak më shumë se një vit, ai e zgjeroi atë nga 70,000 në 170,000 anëtarë. Në prill 1932, Kancelari Heinrich Brüning ndaloi sërish SA. Franz von Papen, i cili ishte kancelar pas Heinrich Brüning, anuloi ndalimin në qershor. Në 1933, Ernst Röhm u bë një Reichsminister, një ministër i Reichstag.[8] Në vitin 1934, SA kishte mbi 4,500,000 anëtarë.[9] Për shkak të kësaj, Adolf Hitler dhe Schutzstaffel (SS) filluan një mosmarrëveshje të re me Röhm. SA ishte rreth 20 herë më e madhe në anëtarësi sesa Reichswehr; Röhm kishte ëndërr të merrte përsipër Reichswehr.[10]

Hitleri kishte frikë nga fuqia e Röhm. Röhm donte të bashkonte Sturmabteilung me ushtrinë e përgjithshme, me të si udhëheqës. Ai gjithashtu dëshironte një "revolucion të dytë nazist"[11] për ta bërë Gjermaninë më socialiste. Ai ishte një antikapitalist, dhe në këtë kohë, Hitleri po përpiqej të miqësohej me industrialistët e Gjermanisë. Hitleri planifikoi të vriste Röhm.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Röhm vendosi me Hitlerin që Sturmabteilung të merrte pushime katër javë gjatë verës së vitit 1934. Pushimi filloi më 1 korrik 1934. Röhm donte të shkonte në Bad Wiessee për pushim. Më 29 qershor 1934, Röhm u arrestua, por nuk kishte gjyq. Atij iu dha zgjedhja nga Theodor Eicke: të bënte vetëvrasje ose të vritej.[12] Më 1 korrik, Theodor Eicke qëlloi Röhm siç u urdhëruar nga Hitleri.[13] Röhm u varros në Westfriedhof, Mynih.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e f "Röhms biography in table form" (në gjermanisht). dhm.de. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2014. Marrë më 2009-04-13.
 2. ^ a b "A biography of Ernst Röhm in German" (në gjermanisht). nationalsozialismus.de. Marrë më 2009-04-14.
 3. ^ Carlos CaballeroJurado (2001). The German Freikorps 1918-1923 (në anglisht). Oxford: Osprey Publishing Ltd. fq. 25. ISBN 1-84176-1842.
 4. ^ Joachim C. Fest (2005). Hitler. Eine Biographie (në gjermanisht). Ullstein Tb. fq. 204. ISBN 978-3-548-26514-8.
 5. ^ "The SA" (në anglisht). Britannica Online Encyclopaedia. Marrë më 2009-04-13.
 6. ^ "The biographies of important leaders of the German NSDAP - Röhm's biography" (në gjermanisht). Cuk Anton. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2009. Marrë më 2009-04-13.
 7. ^ Heinz Höhme. 'Der Orden unter dem Totenkopf - Die Geschichte der SS (në gjermanisht). Weltbild-Verlag. fq. 26.
 8. ^ "Biography of Ernst Röhm" (në gjermanisht). Meyers Online Lexikon. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2008. Marrë më 2009-04-13.
 9. ^ "Röhms biography" (në anglisht). Spartacus Schoolnet. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2008. Marrë më 2009-04-13.
 10. ^ "Short Biography" (në gjermanisht). Dieter Wunderlich. Marrë më 2009-04-13.
 11. ^ ""SA"". Britannica Online Encyclopaedia (në anglisht). Marrë më 2009-04-13.
 12. ^ Dr. Zdenek Zofka. "Landeszentrale für Politische Bildungsarbeit" (në gjermanisht). blz. Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2007. Marrë më 2009-09-20.
 13. ^ Jan Kershaw (1998). Hitler band 1 (në anglisht). Stuttgart. fq. 659. ISBN 3-421-05131-3.