Jump to content

Republika Sovjetike Bavareze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Republika Sovjetike Bavareze
Münchner Räterepublik
1919
Flag of Republika Sovjetike Bavareze
Parimi: "Proletarier aller Länder, vereinigt Euch!"
"Proletarë të të gjitha vëndeve, bashkohuni!"
Himni: Die Internationale
Internacionalja
Territori i mëtuar nga Republika Sovjetike Bavareze (e kuqe) në mesin e Republikës së Vajmarit (bezhë)
Territori i mëtuar nga Republika Sovjetike Bavareze (e kuqe) në mesin e Republikës së Vajmarit (bezhë)
Gjendjashtet i panjohur
KryeqytetiMynihu
Gjuhët e zakonshmeGjermanisht
Qeveria
Lloji i qeverisjesRepublikë sovjetike
• 12 Prill 1919 – 3 Maj 1919
Eugen Leviné
Epoka historikePeriudha e pasluftës
 · Revolucionet e 1917–1923
 ·
• Themeluar
6 Prill 1919
• Shpërbërë
3 Maj 1919
Ekonomia
MonedhaPapiermark (ℳ)
Të dhëna të tjera
Paraprirë nga
Pasuar nga
Republika e Vajmarit
Shteti Popullor i Bavarisë
Republika e Vajmarit
Bavaria
Sot pjesë eGjermania

Republika Sovjetike bavareze, ose Republika Sovjetike e Mynihut ( gjermanisht: Räterepublik Baiern, Münchner Räterepublik), [1] [2] ishte një shtet socialist jetëshkurtër i panjohur në Bavari gjatë Revolucionit Gjerman të 1918-1919 . [3] [4] Ajo mori formën e një republike të këshillit të punëtorëve . Emri i saj ndonjëherë përkthehet si Republika e Këshillit të Bavarisë ; [5] termi gjerman Räterepublik do të thotë një republikë e këshillave ose e komiteteve, dhe këshilli ose komiteti është gjithashtu kuptimi i fjalës ruse soviet. [6] Ajo u themelua në prill 1919 pas rënies së Shtetit Popullor të Bavarisë të Kurt Eisner-it dhe u përpoq të vendoste një republikë socialiste në Bavari. Ajo u rrëzua më pak se një muaj më vonë nga elementë të ushtrisë gjermane dhe paraushtarake Freikorps. Disa individë të përfshirë në përmbysjen e saj më vonë iu bashkuan Partisë Naziste gjatë ardhjes së saj të mëvonshme në pushtet.

  1. ^ Hooglund, Eric James (1966). The Munich Soviet Republic of April, 1919. Orono, Maine: University of Maine – nëpërmjet Google Books. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Mitchell, Allan (1965). Revolution in Bavaria, 1918–1919: The Eisner Regime and the Soviet Republic. Princeton, New Jersey: Princeton University Press. fq. 346. ISBN 978-1400878802. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Gaab 2006.
  4. ^ "Bavarian Council Republic" in Encyclopædia Britannica (1969)
  5. ^ Kuhn, Gabriel ed. (2012) All Power to the Councils! A Documentary History of the German Revolution of 1918–1919, Oakland: PM Press. p. 205
  6. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Hollander