Jump to content

SS

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Schutzstaffel
Flamuri SS

Agency overview
Formuar4 prill 1925
Agjencitë paraardhëse
Zhbërë8 maj 1945
LlojiParaushtarak
Juridiksioni Gjermania Naziste
Europa e pushtuar nga Gjermania Naziste
Selitë qendrorePrinz-Albrecht-Straße, Berlin
52°30′26″N 13°22′57″E / 52.50722°N 13.38250°E / 52.50722; 13.38250
Të punësuar800,000 (rr. 1944)
Reichsführer përgjegjës
Parent agencyPartia Naziste
Sturmabteilung (deri në korrik 1934)
Child agencies

Schutzstaffel (e përkëthyer si Skuadra e Mbrojtjes ose trupat mbrojtës), i shkurtuar SS—ose Runic "ᛋᛋ" ishte një organizatë kryesore paraushtarake nën Adolf Hitlerin dhe Partisë NazisteGjermaninë Naziste, dhe më vonë në të gjithë Evropën e pushtuar nga gjermanët gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Filloi me një njësi të vogël roje të njohur si Saal-Schutz ("Siguria e sallës") e përbërë nga vullnetarë partie për të siguruar sigurinë për mbledhjet e partisë në Mynih. Në vitin 1925, Heinrich Himmler iu bashkua njësisë, e cila deri atëherë ishte reformuar dhe kishte marrë emrin e saj përfundimtar. Nën drejtimin e tij (1929-1945) ajo u rrit nga një formacion i vogël paraushtarak gjatë Republikës së Vajmarit në një nga organizatat më të fuqishme në Gjermaninë naziste. Që nga koha e ngritjes në pushtet të Partisë Naziste deri në rënien e regjimit në vitin 1945, SS ishte agjencia kryesore e sigurisë, mbikëqyrjes dhe terrorit brenda Gjermanisë dhe Evropës së pushtuar nga gjermanët.

Dy grupet kryesore përbërëse ishin Allgemeine SS (Gjeneral SS) dhe Waffen-SS (SS e Armatosur). Allgemeine SS ishte përgjegjëse për zbatimin e politikës racore të Gjermanisë Naziste dhe policimit të përgjithshëm, ndërsa Waffen-SS përbëhej nga njësi luftarake brenda ushtrisë së Gjermanisë naziste. Një përbërës i tretë i SS-së, SS-Totenkopfverbände (SS-TV; "Njësitë kryesore të vdekjes"), drejtonte kampet e përqendrimit dhe kampet e shfarosjes. Nënndarjet shtesë të SS përfshinin organizatat Gestapo dhe Sicherheitsdienst (SD). Ata kishin për detyrë zbulimin e armiqve aktualë ose të mundshëm të shtetit nazist, neutralizimin e çdo opozite, policimin e popullit gjerman për angazhimin e tyre ndaj ideologjisë naziste dhe sigurimin e inteligjencës vendase dhe të jashtme.

SS ishte organizata më përgjegjëse për vrasjen gjenocidale të rreth 5.5 deri në 6 milionë hebrenj dhe miliona viktima të tjera gjatë Holokaustit. Anëtarët e të gjitha degëve të saj kryen krime lufte dhe krime kundër njerëzimit gjatë Luftës së Dytë Botërore (1939–45). SS ishte gjithashtu i përfshirë në ndërmarrje tregtare dhe i shfrytëzonte të burgosurit e kampeve të përqendrimit si skllevër. Pas humbjes së Gjermanisë naziste, SS dhe Partia Naziste u gjykuan nga Gjykata Ndërkombëtare Ushtarake në Nuremberg si organizata kriminale. Ernst Kaltenbrunner, shefi i departamentit kryesor të SS, i mbijetuar i rangut më të lartë, u shpall fajtor për krime kundër njerëzimit në gjyqet e Nyrëmbergut dhe u var në vitin 1946.

Në kontrast me traditën imperiale ushtarake, natyra e SS u bazua në një ideologji ku angazhimi, efektiviteti dhe besueshmëria-jo politike të klasës apo arsimit, do të përcaktojë se sa larg ata arritën në organizatë. SS theksoi besnikëri të plotë dhe bindje ndaj urdhrave deri në vdekje. Ai u bë një mjet i fuqishëm i përdorur nga Hitleri dhe shteti nazist për qëllime politike. Ideologjia dhe vlerat e organizatës SS ishin një nga arsyet kryesore pse SS ishte ngarkuar me ekzekutimin e shumë krimeve naziste dhe krimet e luftës të shtetit nazist. Krahas këtyre linjave, Himmler dikur ka shkruar se një njeri SS "nuk heziton për një çast të vetëm, por ekzekuton ndonjë urdhër që vjen nga Fyheri." Dëshmi shtesë për besnikërinë e pakushtëzuar të SS mund të gjenden në komentet Himmler-së lidhur me Nocionin i Fyhrerit-Befehl për anëtarët e SS përdorur konotacione fetare - Himler ka deklaruar, dikur "vetë Fyhreri ka marrë një vendim dhe dha urdhër, ajo duhet të kryhet, jo vetëm sipas fjalës dhe letër, por edhe në shpirt. Kushdo që ekzekuton urdhrin duhet ta bëjë këtë si një kujdestar i besueshëm, si një besnik Përfaqësuesi i organit që i jep komandën ... urdhërat duhet të jenë të shenjta. Kur gjeneralët binden, ushtritë binden automatikisht. Kjo shenjtëria e urdhrave vlen më shumë, më i madhë territori ynë rritet. "

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]