Jump to content

Akira Toriyama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Akira Toriyama
鳥山明
U lind në5 prill 1955
Kiyosu, Aichi, Japoni
Vdiq1 mars 2024 (68 vjet)
Japoni
Profesioni
 • Mangaka
 • dizajner i personazhit
 • dizajner modeli
Vite aktiviteti1978–2024
PunonjësShueisha
Njohur për
Bashkëshorti/ja
Yoshimi Katō
(m. 1982)
Fëmijë2
Çmimet
Nënshkrimi

Akira Toriyama (Japonisht: 鳥山明, Hepburn: Toriyama Akira, 5 prill 1955 - 1 mars 2024) ishte një artist manga dhe stilist i personazheve japonez. Ai së pari arriti njohjen kryesore për krijimin e serialit popullor manga Dr. Slump, përpara se të vazhdonte të krijonte Dragon Ball (vepra e tij më e famshme) dhe të vepronte si dizajnues i personazheve për disa video lojëra të njohura si seritë Dragon Quest, Chrono Trigger, dhe Blue Dragon. Toriyama u konsiderua si një nga autorët më të rëndësishëm në historinë e mangës me veprat e tij shumë me ndikim dhe popullor, veçanërisht Dragon Ball, të cilin shumë artistë manga e citojnë si burim frymëzimi.

Ai fitoi Shogakukan Manga Award 1981 për mangën më të mirë shōnen me Dr. Slump, dhe vazhdoi të shiti mbi 35 milionë kopje në Japoni. Ai u përshtat në një seri anime të suksesshme, me një anime të dytë të krijuar në 1997, 13 vjet pas përfundimit të mangës.

Seriali i tij i ardhshëm, Dragon Ball, do të bëhej një nga mangët më të njohura dhe më të suksesshme në botë. Pasi ka shitur 260 milionë kopje në mbarë botën,[1] është një nga seritë më të shitura të mangave të të gjitha kohërave dhe konsiderohet të jetë një nga arsyet kryesore për periudhën kur qarkullimi i mangave ishte në nivelin më të lartë në mesi i viteve 1980 dhe mesi i viteve 1990. Jashtë shtetit, përshtatjet e anime të Dragon Ball kanë qenë më të suksesshme se manga dhe vlerësohen me rritjen e popullaritetit të anime në botën perëndimore. Në vitin 2019, Toriyama u dekorua si Chevalier i Ordre des Arts et des Lettres Franceze për kontributin e tij në art.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

PërveçDr. Slump (1980–1984) dhe Dragon Ball, Toriyama kryesisht vizatoi manga me një fotografi dhe pjesë të shkurtra (100–200 faqe), duke përfshirë Pink (1982), Go! Go! Ackman (1993–1994), Cowa! (1997–1998), Kajika (1998), dhe Sand Land (2000). Shumë nga fotot e tij të vetme u mblodhën në serinë e tij antologjike me tre vëllime, Akira Toriyama's Manga Theater (1983–1997). Ai gjithashtu bashkëpunoi me artistë të tjerë manga, si Katsura dhe Oda,[2][3] për të prodhuar one-shot me një fotografi dhe crossover.

Toriyama gjithashtu krijoi shumë dizajne të personazheve për video lojëra të ndryshme si seritë Dragon Quest series (1986–2023), Chrono Trigger (1995), Blue Dragon (2006), dhe disa video lojëra Dragon Ball. Ai gjithashtu projektoi disa karaktere dhe maskota për Shueisha, punëdhënësi i tij gjatë karrierës dhe kompania më e madhe botuese japoneze, revista të ndryshme manga..[4][5][6]

Përveç veprave të lidhura me manga, Toriyama krijoi gjithashtu ilustrime të ndryshme, kopertina albumesh dhe librash, maskota dhe logo.[7][8][9] Për shembull, ai skicoi disa versione të logos Dragon Ball Z, të cilat Toei Animation më pas e rafinoi në një dizajn përfundimtar.[10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Dragon Ball Super: Super Hero Global Theatrical Release Dates". Toei Animation (në anglisht). 15 qershor 2022. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2022. Marrë më 13 korrik 2023.
 2. ^ "DB's Toriyama, I's Katsura to Team Up on 1-Shot Manga". Anime News Network (në anglisht). 5 shkurt 2008. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2012. Marrë më 17 nëntor 2012.
 3. ^ "Bokurano's Kitoh to Draw One-Shot Manga in Jump Square". Anime News Network (në anglisht). 3 mars 2008. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2012. Marrë më 17 nëntor 2012.
 4. ^ "[鳥山明ほぼ全仕事] 平日更新24時間限定公開!". Dragon Ball Official Site (në japonisht). Shueisha. 23 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2018.
 5. ^ "[鳥山明ほぼ全仕事] 平日更新24時間限定公開! 2018/11/12". Dragon Ball Official Site (në japonisht). Shueisha. 12 nëntor 2018. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2018.
 6. ^ "広島県にジャンプショップ誕生--鳥山明作"ジャンタ"は広島名物のアレに乗る". Excite.co.jp (në japonisht). 9 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 24 qershor 2015.
 7. ^ "[鳥山明ほぼ全仕事] 平日更新24時間限定公開! 2019/03/12". Dragon Ball Official Site (në japonisht). Shueisha. 12 mars 2019. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2019. Marrë më 12 mars 2019.
 8. ^ "[鳥山明ほぼ全仕事] 平日更新24時間限定公開!". Dragon Ball Official Site (në japonisht). Shueisha. 19 prill 2018. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2018.
 9. ^ "てんしのトッチオ" (në japonisht). Shueisha. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2012. Marrë më 24 qershor 2015.
 10. ^ Peters, Megan (3 maj 2018). "'Dragon Ball Z' Reveals Original Logos By Akira Toriyama". ComicBook.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2024. Marrë më 8 mars 2024.