Mangaka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mangaka (jap. 漫画家), apo Manga-ka, janë persona, më së shumti nga Japonia që vizatojnë manga.

Mangaka më të Njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Osamu Tezuka, shkrimtari dhe ilustruesi i mangës së parë
 • Akira Toriyama, më i njohur për Doragon Boru (Sferat e Dragoit).
 • Eiichiro Oda, më i njohur për One Piece (Një Pjesë), manga më e shitur në botë.
 • Fujiko Fujio, më i njohur për Doraemon.
 • Gege Akutami, më i njohur për Jujutsu Kaisen (Luftë Magjie).
 • Hajime Isayama, më i njohur për Shingeki no Kyojin (Sulm mbi Gjigantët).
 • Haruichi Furudate, më i njohur për Haikyu!! (Volejboll!!).
 • Hirohiko Araki, më i njohur për JoJo no Kimyo na Boken (Adventurat e Çuditshme të JoJosë).
 • Hiromu Arakawa, më i njohur për Hagane no Renkinjutsushi (Alkemisti i Hekurtë)
 • Inio Asano, më i njohur për Oyasumi Punpun (Natën e Mirë Punpun)
 • Junji Ito, më i njohur për Uzumaki (Spirali), Tomie, dhe Gyo (Peshku)
 • Kazuki Takahashi, më i njohur për Yu-Gi-Oh.
 • Kentaro Miura, më i njohur për Beruseruku (I Çmendur).
 • Kohei Horikoshi, më i njohur për Boku no Hiro Akademia (Akademia e Imja e Herove).
 • Koyohare Gotouge, më i njohur për Kimetsu no Yaiba (Shpata për Shkatërrimin e Demonëve).
 • Masashi Kishimoto, më i njohur për Naruto.
 • Nakaba Suzuki, më i njohur për Nanatsu no Taizai (Shtatë Mëkatet).
 • Naoki Urasawa, më i njohur për Monster (Përbindëshi) dhe Nijuseki Shonen (Djemtë e Shekullit 20)
 • Naoko Takeuchi, më e njohur për Bishojo Senshi Sera Mun (Roja e Bukur Sailor Moon).
 • Osamu Tezuka, më i njohur për Tetsuwan Atomu (Atomi i Mbarë), manga e parë.
 • Sui Ishida, më i njohur për Tokyo Guru (Fantazmë e Tokiosë).
 • Tadatoshi Fujimaki, më i njohur për Kuroko no Basuke (Basketbolli që Luan Kuroko).
 • Takehiko Inoue, më i njohur për Slam Dunk dhe Vagabond.
 • Yoshihiro Togashi, më i njohur për Hunter × Hunter (Gjuetari × Gjuetari).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Mangaka – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale