Majin Buu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mjin Buu (魔人ブウ Majin Bū?) ësht një personazh që i përket universit së Dragon Ball. Majin Buu duket për erën e parë në Dragon Ball Z, në sagën e "Majin Buu", dhe duket përsëri në Dragon Ball Super dhe Dragon Ball GT.

Krijimi dhe ideimi[redakto | përpunoni burim]

Majin Buu krijoet për erën e parë nga Bibidy, por kajoshin arrinë ta përmbull atë ne një kuti.

Pas shumë vitesh, fal energjisë të marë nga Gohan Babidy, djali i Bibidy arrin taringjalli përsëri.

Për sa i përket emrit, Toriyama vendos emrin ktyre tre personazhve duke ispiruar nga formula magjike Disney Bibidy, Babidy (Majin)Buu.