Jump to content

Cowboy Bebop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cowboy Bebop
Kapaku i volumit të parë DVD të serialit anime lëshuar në Evropë (Itali).
カウボーイビバップ
(Kaubōi Bibappu)
Zhanri
Krijuar ngaHajime Yatate
Manga
Cowboy Bebop: Shooting Star
Ilustruar ngaCain Kuga
Publikuar ngaKadokawa Shoten
RevistaMonthly Asuka Fantasy DX
DemografiaShōjo
Vazhdimësia origjinale18 shtator 199718 qershor 1998
Vëllimet2
Serial televiziv anime
Drejtuar ngaShinichirō Watanabe
Prodhuar nga
Shkruar ngaKeiko Nobumoto
Muzika ngaYoko Kanno
StudiojaSunrise
Rrjeti origjinalTXN (TV Tokyo), Wowow
Vazhdimësia origjinale TV Tokyo broadcast
3 prill 1998 – 26 qershor 1998
Wowow broadcast
24 tetor 1998
24 prill 1999
Episodet26 (Lista e episodeve)
Manga
Ilustruar ngaYutaka Nanten
Publikuar ngaKadokawa Shoten
RevistaMonthly Asuka Fantasy DX
DemografiaShōjo
Vazhdimësia origjinale18 tetor 199818 shkurt 2000
Vëllimet3 (Lista e vëllimeve)
Anime film
Seri televizive live-action

Cowboy Bebop (カウボーイビバップ Kaubōi Bibappu) është një serial anime me regjizor Shinichirō Watanabe shfaqur për herë të parë më 3 prill, 1998TV Tokyo. Seriali anime përbëhet nga 12 seri (sezoni i parë edhe pse nuk ka një ndarje të mirëfilltë midis sezoneve) dhe 14 seri në vazhdim të transmetuara në televizionin WOWOW, me një total prej 26 serish. Një film anime me metrazh të gjatë është prodhuar gjithashtu nën titullin Cowboy Bebop: Tengoku no Tobira.

Cowboy Bebop ishte një sukses komercial si në Japoni ashtu edhe në tregjet ndërkombëtare, veçanërisht në ShBA. Pas kësaj pritje entuziaste nga adhuruesit, Sony Pictures miratoi buxhetin për të prodhuar një film artistik anime me metrazh të gjatë, Cowboy Bebop: Tengoku no Tobira (në anglisht Cowboy Bebop: Knockin 'on Heaven's Door). Filmi u shfaq në kinematë e të gjithë botës (pra pati një version ndërkombëtar) dhe pasoi me një publikim ndërkombëtar në DVD. Dy manga bazuar në serialin anime me të njëjtin titull u publikuan në Asuka DX FantaziKadokawa Shoten. Dy volumet manga u publikuan nga Tokyopop në ShBA.

Universi i Cowboy Bebop[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarjet e serialit zhvillohen në një botë futuristike ku teknologjia ka arritur kulmet e saj. Në vitin 2022, shpërthimi i një porte dimensionale eksperimentale shkaktoi dëme të mëdha në hënë. Ky shpërthim mbështolli tokën me rrezatim radioaktiv, duke lënë një rreth asteroidësh në orbitën e saj që kërcënonte vazhdimisht sipërfaqen tokësore me bombardime kazuale të përditshme meteorësh. Si rezultat, shumë të mbijetuar braktisën tokën e shëndrruar në një vend të pabanueshëm, për të kolonizuar planetet sistemit djellor dhe hënave të Jupiterit.

Seria fillon në vitin 2071, dhjetra dekada pas aksidentit, kur i gjithë sistemi diellor është bërë i arritshëm nëpërmjet portave dimensionale të qëndrueshme. Ekuipazhi Bebop përbërë nga Spike Spiegel, Jet Black, Faye Valentine dhe Ed shpenzojnë shumicën e kohës së tyre në mars, që ndërkohë është shëndrruar në qendrën e re më të madhe të civilizimit njerëzor.

Episodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi përbëhet gjithësej nga 26 episiode. Episiodet zgjasin rreth 25 minuta.

 • 1. "Asteroid Blues" - "Asuteroido Burūsu" (アステロイド・ブルース)
 • 2. "Stray Dog Strut" - "Norainu no Sutoratto" (野良犬のストラット)
 • 3. "Honky Tonk Women" - "Honkī Tonku Wimen" (ホンキィ・トンク・ウィメン)
 • 4. "Gateway Shuffle" - "Geitowei Shaffuru" (ゲイトウェイ・シャッフル)
 • 5. "Ballad of Fallen Angels" - "Datenshi-tachi no Baraddo" (堕天使たちのバラッド)
 • 6. "Sympathy for the Devil" - "Akuma o Awaremu Uta" (悪魔を憐れむ歌)
 • 7. "Heavy Metal Queen" - "Hevi Metaru Kuīn" (ヘヴィ・メタル・クイーン)
 • 8. "Waltz for Venus" - "Warutsu Fō Vīnasu" (ワルツ・フォー・ヴィーナス)
 • 9. "Jamming with Edward" - "Jamingu Wizu Edowādo" (ジャミング・ウィズ・エドワード)
 • 10. "Ganymede Elegy" - "Ganimede Bojō" (ガニメデ慕情)
 • 11. "Toys in the Attic" - "Yamiyo no Hevi Rokku" (闇夜のヘヴィ・ロック)
 • 12. "Jupiter Jazz (Pjesa e Parë)" - "Jupitā Jazu (Zenpen)" (ジュピター・ジャズ(前編))
 • 13. "Jupiter Jazz (Pjesa e Dytë)" - "Jupitā Jazu (Kōhen)" (ジュピター・ジャズ(後編))
 • - . "Mish-Mash Blues" - "Yoseatsume Burūsu" (よせあつめブルース)
 • 14. "Bohemian Rhapsody" - "Bohemian Rapusodi" (ボヘミアン・ラプソディ)
 • 15. "My Funny Valentine" - "Mai Fanī Varentain" (マイ・ファニー・ヴァレンタイン)
 • 16. "Black Dog Serenade" - "Burakku Doggu Serenāde" (ブラック・ドッグ・セレナーデ)
 • 17. "Mushroom Samba" - "Masshurūmu Sanba" (マッシュルーム・サンバ)
 • 18. "Speak Like a Child" - "Supīku Raiku A Chairudo" (スピーク・ライク・ア・チャイルド)
 • 19. "Wild Horses" - "Wairudo Hōsesu" (ワイルド・ホーセス)
 • 20. "Pierrot le Fou" - "Dōkeshi no Rekuiemu" (道化師の鎮魂歌)
 • 21. "Boogie Woogie Feng Shui" - "Bugi Ugi Funshei" (ブギ・ウギ・フンシェイ)
 • 22. "Cowboy Funk" - "Kaubōi Fanku" (カウボーイ・ファンク)
 • 23. "Brain Scratch" - "Burein Sukuracchi" (ブレイン・スクラッチ)
 • 24. "Hard Luck Woman" - "Hādo Rakku Wuman" (ハード・ラック・ウーマン)
 • 25. "The Real Folk Blues (Pjesa e Parë)" - "Za Riaru Fōku Burūsu (Zenpen)" (ザ・リアル・フォークブルース(前編))
 • 26. "The Real Folk Blues (Pjesa e Dytë)" - "Za Riaru Fōku Burūsu (Kōhen)" (ザ・リアル・フォークブルース(後編))

Dublimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dubluesit e filmit anime Cowboy Bebop: Tengoku no Tobira.[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dubluesit e serialit anime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhë të tjerë që nuk marrin pjesë në filmin me të njëjtin titull:

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]