Godzilla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Godzilla në filmin Godzilla kthehet

Godzilla ( japonisht ゴ ジ ラ, Gojira ; shqiptohet anglisht [ ɡɒdˈzɪlə ], japonisht [ ɡoꜜdʑiɽa ]) është një përbindësh i filmave japonezë . 50-118,5 metër të lartë përbindësh deri më tani është shfaqur në 32 japoneze dhe katër filma amerikanë dhe ka frymëzuar seri të tjera të filmit me përbindësha si Mothra dhe Gamera , të cilat janë gjithashtu shumë të njohurit me tifozët e zhanrit , i cili gjithashtu i referohen asaj si mbreti e monstrave. Për më tepër, ekskluziviteti Godzilla është ekskluziviteti më i gjatë i filmit që ka qenë në prodhim që nga viti 1954 dhe ka disa pauza me gjatësi të ndryshme.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Sezoni i Showa :
  • 1954: Godzilla
  • 1955: Godzilla kthehet
  • 1956: Godzilla King of the Monsters (versioni amerikan i filmit 1954)
  • 1962: Kthimi i King Kong
  • 1964: Godzilla dhe vemjet e para
  • 1964: Përbindëshi i Frankenstein -it lufton me Ghidorah
  • 1965: Porositë nga errësira
  • 1966: Frankenstein dhe monstrat nga deti
  • 1967: Monstrat e Frankenstein ndjekin djalin e Godzilla
  • 1968: Frankenstein dhe përbindëshat nga hapësira
  • 1969: Godzilla - Sulmoni të gjithë përbindëshat
  • 1971: Lufta e Frankenstein kundër monstrave të djallit
  • 1972: Pjellë ferri e Frankenstein
  • 1973: King Kong - Demonë nga Hapësira e Jashtme
  • 1974: King Kong kundër Godzilla
  • 1975: Pjellë e Djallit, Konga, Godzilla, King Kong
 • Sezoni Heisei :
  • 1984: Godzilla - Kthimi i Përbindëshit
  • 1989: Godzilla, gjiganti origjinal
  • 1991: Godzilla - dueli i megasaurëve
  • 1992: Godzilla - Beteja e Dinosaurëve Mutant
  • 1993: Godzilla kundrejt MechaGodzilla II
  • 1994: Godzilla kundrejt SpaceGodzilla
  • 1995: Godzilla kundrejt Destoroyah
 • Sezoni i Mijëvjeçarit
  • 1999: Godzilla 2000: Milenium
  • 2000: Godzilla kundër Megaguirus
  • 2001: Godzilla, Mothra dhe Mbreti Ghidorah
  • 2002: Godzilla kundër MechaGodzilla
    • 2003: Godzilla: Tokio SOS
    • 2004: Godzilla: Luftërat Finale
   • Filma të vetëm
    • 2016: Shin Godzilla
   • Anime
    • 2017: Godzilla: Planet of Monsters
    • 2018: Godzilla: Një qytet në prag të betejës
    • 2018: Godzilla: Shkatërruesi i Botës
    • 2021: Godzilla: Pika njëjës
   • TriStar Godzilla
    • 1998: Godzilla
    • 1998–1999: Godzilla - Seria (seri e animuar)
   • MonsterVerse
    • 2014: Godzilla
    • 2019: Godzilla II: Mbreti i Monstrave
    • 2021: Godzilla kundër Kong
   • Filma dhe seri të tjerë të prodhuar jashtë Japonisë
    • 1969: Bambi takohet me Godzilla (film i shkurtër i animuar)
    • 1978–1979: Godzilla - Shpëtimtari i Tokës (seri vizatimore