Hinata Hyuga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hinata Hyuga (Japonisht: 日向 ヒナタ) është personazh fiktiv i cili luan në serialin e animuar Naruto. Hinata është protagoniste e serialit, është ninxhë nga fshati i gjethes. Ajo është anëtare e skuadrës 8 bashkë me Kiba Inuzuka dhe Shino Aburame. Zëri i saj bëhet nga Nana Mizuki në japonisht. Ndërsa në gjuhën angleze, zëri i saj bëhet nga Stephanie Sheh.[1][2] Gjatë një interviste, Masashi Kishimoto ka thënë se ai do ta kishte bërë Hinatën si personazhe më kryesore se Sakura Haruno. Hinata është personazh më i popullarizuar mesin e fansave të Narutos, duke u renditur në vendin e 10-të.

Referencat[redakto | përpunoni burim]