Hinata Hyuga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hinata Hyuga (Japonisht: 日向 ヒナタ) është personazh fiktiv i cili luan në serialin e animuar Naruto. Hinata është protagoniste e serialit, është ninxhë nga fshati i gjethes. Ajo është anëtare e skuadrës 8 bashkë me Kiba Inuzuka dhe Shino Aburame. Zëri i saj bëhet nga Nana Mizuki në japonisht. Ndërsa në gjuhën angleze, zëri i saj bëhet nga Stephanie Sheh.[1][2] Gjatë një interviste, Masashi Kishimoto ka thënë se ai do ta kishte bërë Hinatën si personazhe më kryesore se Sakura Haruno. Hinata është personazh më i popullarizuar mesin e fansave të Narutos, duke u renditur në vendin e 10-të.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sherman, Jennifer (25 korrik 2011). "Nana Mizuki is 1st Voice Actress to Sing at Tokyo Dome". Anime News Network. Marrë më 14 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Anime News Network (12 prill 2010), http://www.animenewsnetwork.com/press-release/2010-04-12/eureka-orihime-and-hinata-oh-my-stephanie-sheh-will-be-at-phoenix-comicon-2010, <http://www.animenewsnetwork.com/press-release/2010-04-12/eureka-orihime-and-hinata-oh-my-stephanie-sheh-will-be-at-phoenix-comicon-2010>. Retrieved on 14 maj 2012