Rurouni Kenshin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ashikaga Yoshihisa.jpg

Rurouni Kenshin : Meiji shpatar romantike historik  ( Japanese :るろうに 剣心-明治 剣 客 浪漫 谭- Hepburn : Rurōni Kenshin Meiji Kenkaku Romantan ? ) , [ 1 ] i njohur gjithashtu si Rurouni Kenshin dhe Samurai X , është një seri Japanese manga shkruar dhe ilustruar nga Nobuhiro Watsuki . Historia bëhet gjatë periudhës së hershme Meiji në Japoni dhe ndjek një ish vrasësin nga Bakumatsu , me emër Himura Kenshin , i cili bëhet një endacak dhe një për të mbrojtur popullin e Japonisë . Watsuki shkroi këtë seri mbi dëshirën e tij për të bërë një manga Shonen të ndryshme nga ato të tjera që janë botuar në atë kohë , me Kenshin qenë një ish- Vrasësi dhehistori duke marrë një ton më të rëndë si ajo vazhdoi . Manga sillet rreth temave për shlyerjen e fajit , paqes dhe romance . Manga fillimisht u shfaq në Shueisha e Kërce Weekly Shonen nga 11 prill 1994 , deri më 4 nëntor , 1999. Puna plotë përbëhet nga 28 vëllime tankōbon , ndërsa vite më vonë ajo u ribotuan në njëzet e dy vëllime kanzenban . Studio galop , Studio Din dhe SPE Visual Punëve përshtatur manga në një seri anime që është transmetuar në Japoni nga 10 janar 1996 në 8 shtator 1998 . Përveç një film animuar artistik , u prodhuan edhe dy seri e animacioneve origjinale video- ( OVAs ) . Tregimet e para të adaptuara nga manga se nuk janë paraqitur në anime , ndërsa i dyti ishte një vazhdim të manga . Disa art dhe guidebooks për Rurouni Kenshin janë botuar dhe shkrimtar Kaoru Shizuka është autor i tre romaneve të lehta zyrtare të cilat ishin botuar nga Shueisha . Shumë video games gjithashtu janë lëshuar për PlayStation , PlayStation 2 , PlayStation Portable dhe consoles . A live- veprim adaptim i suksesshëm film teatrale u lirua në vitin 2012 , me shfaqjen kufizuara ndërkombëtare . Manga ka marrë një njoftim të plotë të Amerikës së Veriut nga dmth Media , si dhe romanin e parë dritë dhe libër udhërrëfyes e parë . Rurouni Kenshin është e titruar " Përçart Samurai " në disa njoftime anglisht . Seri TV më vonë u licencuar në Amerikën e Veriut dhe u lirua në DVD nga Blasters Media . Dy sezonet e para transmetuar në Shtetet e Bashkuara Cartoon Network si pjesë e bllokut Toonami , ndërsa sezoni i tretë u shfaqën vetëm në DVD . Versionet në gjuhën angleze të OVAs , si dhe filmi , janë liruar fillimisht si Samurai X në Amerikën e Veriut , edhe pse emri origjinal ishte përfshirë në DVD vonë dhe liron Blu- ray Disc . Manga Rurouni Kenshin ka shitur mbi 55 milionë kopje në Japoni, si të vitit 2012 , ndërsa anime saj ka renditur në mesin e serisë 100 më i shikuar në Japoni herë të shumta . Seri e ka marrë vlerësime dhe kritika nga publikimeve të ndryshme për manga , anime dhe media të tjera , me të dyja që ka marrë përgjigje të mira në planet karaktereve ' dhe vendosjen historike . Përmbajtja [ hide ] 1 Plot 2 Prodhimi 2.1 Prodhimi Anime 3 Media 3.1 Manga 3.2 seri Anime 3.3 filma të animuar 3.3.1 Requiem për patriotë Ishin 3.3.2 New Kiotos Arc 3.4 Video animacione origjinal 3.5 film Live- veprim 3.6 Soundtracks 3.7 Arti dhe guidebooks 3.8 novela të Lehta 3.9 Video lojëra 3.10 Merchandise 4 Pritje 4.1 Manga 4.2 Anime 4.3 OVAs dhe filma 4.4 film Live- veprim 5 Referimet 6 Lidhje të jashtme Plot [ edit ]

Shih gjithashtu : Lista e karaktereve Rurouni Kenshin Në fillim të epokës Meiji , pas pjesëmarrjes në luftën e Bakumatsu si vrasësin " Hitokiri Battōsai " , Himura Kenshin endet fshat të Japonisë duke ofruar mbrojtje dhe ndihmë për ata në nevojë , si shlyerjen për vrasjet e kryera ai dikur . Kur vijnë në Tokio në vitin e 11-të të Meiji (1878) , ai takohet me një grua të re të quajtur Kamiya Kaoru , që është në mes të një luftë me një vrasës - i cili pretendon të jetëHitokiri Battōsai - njollosje emrin e shkollës art skerme se ajo mëson . Kenshin vendos për të ndihmuar e saj dhe humbje Battōsai rreme . Pasi zbuloi se Kenshin ështëvrasësi i vërtetë famëkeq , Kaoru ofron atij një vend për të qëndruar në dojo e saj duke vënë në dukje se ai është paqja - dashur dhe jo të ftohtë zemre , pasi reputacioni i tij nënkupton . Kenshin pranon dhe fillon për të krijuar marrëdhënie të përjetshëm me shumë njerëz si Sagara Sanosuke , një ish- anëtar Sekihō Ushtrisë ; Myōjin Yahiko , një jetim nga një familje samurai , dhe një mjek me emrin Takani Megumi , kapur në tregtinë e opiumit . Megjithatë, ai gjithashtu merret me pjesën e tij të drejtë të armiqve , të reja dhe të vjetra , duke përfshirë ish- liderit të Oniwabanshū , Shinomori Aoshi dhe një rival nga the Bakumatsu , Saito Hajime . Pas disa muaj që jetojnë në dojo , Kenshin zbulon se pasardhësi i tij si vrasësin e hijet , Shishio Makoto , në plan për të pushtuar Japoninë duke shkatërruar qeverinë Meiji , duke filluar me Kiotos . Ndjenja që miqtë e tij mund të sulmuar nga fraksioni Shishio -së , Kenshin shkon për të përmbushur vetëm Shishio për të mundur atë . Megjithatë, shumë nga miqtë e tij , duke përfshirë një Oniwabanshū ri me emrin Makimachi Misao , të vendosë për të ndihmuar atë në luftën e tij . Pas takimit të tij të parë me të, Kenshin kupton ai ka nevojë për të merrni më të fortë për të mundur Shishio pa u bërë vrasësi i ftohtë ka qenë në të kaluarën dhe të kthehet tek ai njeri i cili mësoi atij kenjutsu , Hiko Seijūrō , në mënyrë që të mësojnë teknikën përfundimtar të shkollës . Ai më në fund pranon ndihmë shokët tij dhe mposht Shishio në një luftë të afërt ; Shishio vdes duke u kapluar në flakë për shkak të rritjes së temperaturës së tij trupore të shkaktuara nga djegie të tij të rënda . Kur Kenshin dhe miqtë e tij të kthehet në Tokio , Kenshin gjen Yukishiro Enishi , i cili planifikon të marrë hak duke vrarë miqtë e tij . Në këtë pikë është zbuluar se , gjatë Bakumatsu , Kenshin ishte martuar me një grua me emrin Yukishiro Tomoe . Ajo fillimisht kishte kërkuar për të marrë hak për vdekjen e të fejuarin e saj të cilin e kishte vrarë Kenshin , por në vend të kësaj ata të dy ranë në dashuri dhe u martua . Ajo është zbuluar më pas se Tomoe ishte pjesë e një grupi të vrasësve që dëshironin për të vrarë Kenshin , dhe Tomoe është tradhtuar nga ana e tyre dhe të kapur për të përdorur si karrem . Kenshin nxiton për të shpëtuar të saj , duke vrarë dy sulmues e tij dhe aksidentalisht Tomoe , i cili hedhje në në minutën e fundit për të shpëtuar Kenshin nga një sulm fatal . Duke dashur të marrë hak për vdekjen e motrës së tij , Enishi rrëmben Kaoru dhe lë prapa një figure të torturuar që i ka ngjarë mahnitëse të Kaoru për Kenshin për të gjetur dhe mos u brengos për një çast . Pasi të zbuluar se Kaoru është i gjallë , Kenshin dhe miqtë e tij të përcaktuara për të shpëtuar të saj . Një betejë mes Kenshin dhe Enishi ndjek dhe kur Kenshin fiton , ai dhe Kaoru të kthehen në shtëpi . Pesë vjet më vonë , Kenshin ka martuar Kaoru dhe ka një djalë me emrin Himura Kenji . Prodhimi [ edit ]

Një seri prototip titulluar Rurouni , Meiji shpatar romantike Story parë u shfaq si një palë e tregime të veçanta të shkurtra botuar në vitin 1992 dhe 1993 në revistën manga Weekly Shko Shonen Speciale . Historia e parë paraqiti një version më parë të Kenshin ndalimin e një zotërinë e krimit nga marrja përsipër dojo familjes Kamiya . Watsuki përshkroi histori e parë Rurouni , duke i bërë jehonë " Megumi Arc ," si një " projekt pilot " për Rurouni Kenshin . Sipas Watsuki , në finale seri Rurouni Kenshin nuk ishte i përbërë tërësisht prej vullnetit të tij të lirë . Duke e përshkruar krijimin e tregimeve historike si " e vështirë ", Watsuki fillimisht të kërkuar për të bërë seri e tij të ardhshëm në një mjedis bashkëkohor . Një redaktor afrua Watsuki dhe e pyeti atë për të bërë një histori të re historike . Me konceptin e historike , Watsuki për qëllim të përdoret periudhën kohore Bakumatsu nga Moeyo Ken ( Burn , o shpatë ), me një histori të ngjashme me Sugata Sanshirō . Watsuki eksperimentoi me tituj të ndryshëm, duke përfshirë Nishin ( Dy të Hearts ) Kenshin , Yorozuya ( Jack - të - gjitha - Trades ) Kenshin , dhe variacionet e " Rurouni Kenshin " dhe " " me Kanji ndryshme në atë mënyrë . [ 2 ] Historiae dytë Rurouni , lëshuar gjysma e një vit pas tregimit të parë , [ 2 ] përmban Kenshin ndihmuar një vajzë të pasur të quajtur Raikōji Chizuru . Watsuki kujton duke përjetuar vështirësi kur kondensimit " gjithçka " në 31 faqe për të parë histori romantike shpatar . Ai tha se ai " vënë të gjithë shpirtin tim në të ", por psherëtin kur shikon në historinë nga perspektiva e tij pas publikimit të romanit Rurouni Kenshin Volume 1 grafik në Japoni . Watsuki përshkruan Rurouni e parë : . " . Histori anësor " Meiji shpatar histori romantike si marrja komente mediokër dhe rreth dyqind letra [ 3 ] Watsuki përshkroi dytë Rurouni si një [ 2 ] Gjatë fëmijërisë së tij , Watsuki përdorur për të praktikuar kendo cilat ndikuar atë në bërjen nga seri . Edhe pse , Watsuki zhvilluar ndryshme one- shtëna para serialization zyrtare nga seria , ai përmendi se ai i bazuar në seri nga Gjysmëhënës së Hënës në Shtetet e ndërluftuese , një histori e cila prezantoi stilin Kenshin s luftuar dhe mësuesin e tij . Ndërsa emërtimin karaktere , ai bazohet disa prej emrave të tyre nga vende ai i përdorur për të jetuar të tilla si Makimachi Misao -së " Makimachi " dhe Sanjo Tsubame , të cilët janë emëruar pas vende nga Niigata . [ 4 ] Duke qenë të magjepsur nga Shinsengumi , Watsuki projektuar personazhet duke i bazuar karakteristikat e tyre me atë të anëtarëve të vërteta Shinsengumi dhe gjithashtu përdoret përfaqësim fiktive të tyre dhe karaktere të tjera historike nga periudha Bakumatsu e Japonisë . [ 5 ] [ 6 ] Personazhet historike janë konsideruar të jetë një detyrë e vështirë nga Watsuki . Për shkak të problemeve me karakterizimin nga Sagara Sōzō , Watsuki vendosur për të ilustruar Saito Hajime në stilin e tij duke shmangur figura historike . Ai ndjehet shumë i mirë me karakter Saito -së ka theksuar se ai të përshtatet shumë mirë në manga . [ 7 ] Megjithatë , Watsuki përmendi se shumë tifozë japoneze e Shinsengumi ankuan për personalitetin e Saito , pasi ai ishte bërë sadist . [ 5 ] Kur u pyetën mbi serinë ' theme duke u vetë - shpengim Kenshin s , Watsuki përmendur se kur ishte i ri ai i përdorur për të lexuar Shojo dhe se ajo ndikuar në histori nga Rurouni Kenshin . Ai shtoi se ai donte për të bërë një histori të ndryshme nga komike e tjera si ai e konsideron personazhi kryesor Kenshin nuk është as një karakter të mirë as e keqe . Që volumin 7 , Watsuki përmendurseri mori një ton më të rritur për shkak të konflikteve të ndryshme në histori , por komentoi u ndikuar nga manga Shojo ai po lexonte . Nëpërmjet zhvillimit serinë ' , Watsuki u vendosur nëse karakteri Kamiya Kaoru -së do të vdiste para përfundimit . Megjithatë, ai më vonë vendosi të mbajë Kaoru gjallë si ai erdhi në përfundim se ai donte një fund të lumtur dhe atëmanga ka për qëllim lexuesit e rinj . [ 7 ] Watsuki tha se ai ishte një " magjepsur " lloji i personit e jo një " pasionuar " lloj personi , kështu që për këtë arsye Rurouni Kenshin është një " Meiji shpatar Story ", në krahasim me të qenit një " Meiji Love Story ". [ 8 ] Kurseri manga filloi të publikohet në Weekly Shko Shonen , Watsuki kishte pak shpresë në zhvillimin e seri . Ai planifikuar për të përfunduar historinë në rreth 30 kapitujt , duke përfunduar me largimin Kenshin s nga Tokio në një mënyrë të ngjashme me atë nga vëllimit 7 . Armiqtë Kenshin s do të kishte qenë njerëz nga Kioto të cilët do të dërgojnë një vrasësin për të vrarë Kenshin . KurOniwabanshū u prezantua gjatë serialization , Watsuki vuri në dukje seseri mund të jetë më e gjatë pasi ai kishte krijuar karaktere të ndryshme kryesore . Në atë kohë , ka pasur një studim , dheseri ishte bërë shumë e famshme . [ 7 ] Kurseri arriti në shtatë vëllime , shefi Watsuki sugjeroi atij se ishte koha për të bërë një histori më të gjatë - hark , e cila rezultoi në krijimin e lufton mes Kenshin dhe Shishio Makoto . Arc ishte menduar vetëm për të serialized për një vit , por ai përfundoi duke qenë një vit - dhe - a - gjysmë të gjatë . Ky hark është bërë edhe për të zhvilluar karakterin Kenshin si ai e konsideruar atë të mos ketë një pikë të dobët . Watsuki komentoi se aftësitë e tij artistike janë honed me këtë hark , pasi ai mund të tërheqë çdo gjë që ai donte të . Arc fundit nga manga ishte menduar të jetë shumë më e shkurtër , por doli të jetë një njeri mjaft kohë që ai nuk mund të paraqesë në mënyrë të thjeshtë . Ky hark është bërë fillimisht nga Watsuki para fillimit serinë ' , duke menduar tashmë për mënyrën se si do të ishte bërë mbresë Kenshin s . ​​[ 7 ] Watsuki gjithashtu planifikuar për të krijuar një hark Hokkaido dhe një vazhdim , por mendonin se do të ishte më mirë për të filluar me një tjetër manga dhe kështu i dha fund seri me harkut të fundit ka bërë. [ 9 ] Prodhimi Anime [ edit ] Në një vëllim të manga para lirimin e anime , Watsuki tha se ndërsa disa tifozë mund të kundërshtojë përshtatjen e seri në anime , Watsuki shikuar përpara për të përshtatjes dhe mendonin se do të punojë që ngamanga ishte tashmë " anime- esque . " Ai kishte disa shqetësime në lidhje me seri pasi ai ndjeu që nga krijimi i serisë ishte i papritur dheseri kishte një " të ngushtë " orarin e prodhimit . [ 10 ] Në një lajm tjetër në të njëjtin vëllim Watsuki shtuar se ai kishte kontribut të vogël në seri , pasi ai ishte shumë i zënë me botimin . [ 11 ] Përveç kësaj orari i tij nuk korespondon me orarin e stafit të prodhimit anime . [ 12 ] Watsuki tha se do të ishte e pamundur për të bërëanime dhe manga saktësisht e njëjtë , kështu që ai do të të ndjehen mirë me adaptim anime aq kohë sa ajo , shfrytëzoj anët e forta të një format anime . [ 11 ] Pasanime filluar prodhimin , Watsuki tha se produkti final ishte " më i mirë se imagjinuar ", dhe se ajo u krijua me " krenari dhe shpirtin e profesionistëve . " Watsuki kritikoi kohën , e " off-the- mur , titra të turpshme , " dhe kondensimit e tregimeve , për shembull ai ndjeuJin -e storyline nuk do të mënyrë të mjaftueshme dy episode fit . Watsuki tha se ai konsultuar një drejtor dhe se ai mendonte se anime do të përmirësohet pas atë pikë. [ 13 ] Fakti që aktorët e zë libër CD , sidomos Megumi Ogata dhe Tomokazu Seki , i cili portretizoi Kenshin dhe Sanosuke në librat CD, respektivisht , nuk e kam marrë rolet e tyre përkatëse në anime zhgënjyer Watsuki . Watsuki raportuar marrjen e disa letra proteste kundër ndryshimit aktori zë dhe shkronja kërkuese që Ogata portretizojnë Seta Sōjirō ; Watsuki tha se ai donte zonjën Ogata për të luajtur Misao dhe se Ogata do të mund të gjeni " vajzë kokëfortë " role më sfiduese se " goxha djalë " roleve ajo zakonisht merr , edhe pse Watsuki ndjerë Ogata do të ketë " asnjë problem " portretizuar një " vajzë kokëfortë . " Watsuki tha semarrëveshja e re aktori zë " punon jashtë" dhe se ai shpresonte se aktorët e zë libër CD do të gjejnë role në anime . [ 14 ] Watsuki tha se arsyeja pse aktorët e zë libër CD nuk e kam marrë rolet përkatëse në anime ishte për shkak të faktit se shumë kompani më shumë janë të përfshirë në prodhimin e anime se prodhimin e librave CD , dhe për këtë arsye" industrinë e energjisë - strukturë " ndikuar në seri . [ 12 ] Sezoni i dytë i TV seri anime kishte disa tregime origjinale jo në manga . Watsuki tha se disa njerëz nuk e pëlqyen " origjinalet TV ", por atij koncepti ishte " emocionuese " . Watsuki tha se për shkak se gjysma e parë e storyline origjinal që ekzistonte në kohën e prodhimit të Volume 10 në Japoni ishte " jammed " në sezonin e parë , ai dukej përpara për një " më të këndshëm ", sezonin e dytë . Watsuki shtoi se ishte e qartë se stafi i sezonit të parë të " vënë zemrat dhe shpirtrat e tyre " në punë , por kjoseri e dytë do të jetë " një fazë shumë më të mirë për talentet e tyre ". [ 12 ] Media [ edit ]

Manga [ edit ] Artikulli kryesor : Lista e kapitujve Rurouni Kenshin Shkruar dhe të tërhequr nga Nobuhiro Watsuki , kapitulli i parë i Rurouni Kenshin u shfaq në Weekly Shko Shonen në vitin 1994 dhe u serialized në revistën deri në vitin 1999 . [ 15 ] Në 255 kapitujt individuale janë mbledhur dhe botuar në 28 vëllime tankōbon nga Shueisha , me të parë vëllimi i lëshuar më 9 shtator 1994 dhe i fundit më 4 nëntor 1999. [ 16 ] [ 17 ] në korrik 2006 , Shueisha filloi ri- lëshimin në seri në një njëzet e dy kanzenban vëllime të veçanta botim . Një kapitull i vetëm vazhdim i seri që ndjek karakterin e Yahiko Myōjin , Yahiko asnjë Sakabatō (弥彦 の 逆 刃 刀( " përmbyset - Edge Sword Yahiko -së " ) ? ) , U botua fillimisht në Weekly Shko Shonen pas përfundimit të serisë . Lënë jashtë vëllimet origjinale , ajo është shtuar si një shtesë në lirimin përfundimtar kanzenban . [ 18 ] Në dhjetor të vitit 2011, Shueisha njoftoi Watsuki do të vënë seri e tij të tanishme , balsamimin - i Një tjetër Tale e Frankenstein - , në pritje për të filluar një " reboot " të Rurouni Kenshin , të quajtur Rurouni Kenshin Kinema - ban , si një shkrirje në tëjetojnë - veprim film . Seri filloi në çështjen e Shko SQ qershor 2012. , I cili u lirua më 2 maj, 2012, [ 19 ] dhe përfundoi në çështjen korrik 2013 më 4 qershor, 2013. [ 20 ]reboot përshkruan betejat që janë paraqitur në film live- veprim . Shueisha lëshuar vëllimin e parë tankōbon në Japoni më 4 shtator 2012, [ 21 ] dhe e dyta më July 4, 2013. [ 22 ] Një tjetër e veçantë e titulluar Rurouni Kenshin Kapitulli 0 , u botua në Weekly Shko Shonen në gusht të vitit 2012. [ 23 ] Rurouni Kenshin u licencuar për lirimin e gjuhës angleze në Amerikën e Veriut nga dmth Media . Vëllimi i parë i serisë u lirua më 7 tetor 2003 . [ 24 ] Edhe pse vëllimet e para janë publikuar në mënyrë të parregullt , që nga vëllimi 7 dmth. themeluar një bazë mujore për shkak të shitjeve të mira dhe kërkesave të konsumit . [ 25 ] Për këtë arsye , volumet e mëposhtme janë botuar deri më 5 korrik 2006 , kur vëllimi i fundit u lirua . [ 26 ] Yahiko nuk Sakabatō u serialized edhe në anglisht Shonen Jump gjatë vitit 2006 . [ 27 ] në janar 2008 , filloi dmth. ri- lëshimin manga në një wideban Formati i quajtur " dmth. Big Edition " , e cila është një koleksion i tre vëllime në një. [ 28 ] vëllimi i fundit përfshiu Yahiko nuk Sakabatō dhe Haru ka kapituj Sakura , i cili të zhvillohet pas seri . Dmth përdor urdhërimin e vërtetë të emrave japoneze , me emrin e familjes apo mbiemri para emrin e dhënë , në seri për të reduktuar konfuzion dhe për shkak Rurouni Kenshin është një seri historike . [ 29 ] Më 7 maj 2012, u njoftua në dmth Media -së revista dixhitale manga Weekly Shko Shonen Alpha se Rurouni Kenshin Kinema - ndalimi do të bashkohen e saj line-up , duke u retitled Rurouni Kenshin : . Restaurimi dhe botohet çdo muaj duke filluar më 21 maj [ 30 ] dmth. Media lëshuar vëllimin e parë më 4 qershor, 2013, [ 31 ] dhe do të publikojë të dytë më 14 janar, 2014. [ 32 ] Seri Anime [ edit ] Shih gjithashtu : Lista e episodeve Rurouni Kenshin Anime , me regji të Kazuhiro Furuhashi , filloi transmetimin në të Japonisë Fuji TV më 10 janar , 1996 dhe përfundoi më 8 shtator, 1998. Ajo është prodhuar nga Aniplex dhe Fuji TV , dhe u animuar nga episod 1-66 nga Studio galop , ndërsa episode nga 67 e tutje u animuar nga Studio Din . [ 33 ] [ 34 ]anime vetëm përshtatet manga deri luftën me Shishio , prej atëherë e tutje ajo përmban materiale origjinale jo në manga . [ 35 ]episodi i fundit nuk e bëri ajrit në Japoni , por ishte një episod bonus për VHS dhe DVD liron . [ 36 ] Që premierën e saj në Japoni , episode nga seri janë mbledhur në DVD kohë të ndryshme : . dy DVD seri me dy prej tyre duke shfaqur katër episode për vëllim dhe tre kuti DVD [ 37 ] [ 38 ] [ 39 ] Në vitin 1999 Sony provuar dhe dështuar të tregut seri në Shtetet e Bashkuara si Samurai X me anë të një kompanie ekzistuese . [ 40 ]seri TV është licencuar më pas në Amerikën e Veriut nga Media Blasters , që e ndarë atë në " stinët " , dhe u lirua në DVD . Ajo filloi transmetimin në SHBA në Cartoon Network , si një pjesë e Bllokut Toonami më 17 mars, 2003, por përfundoi në përfundimin e " sezonit të dytë " ( episod 62 ) . [ 41 ] Episodes 63-95 nuk e bëri të ajrit , por janë përfshirë në lirimin e DVD . [ 42 ] të njëzet e dy DVD Anglisht nga seri janë liruar nga 18 korrik 2000 në 24 shtator 2002 . Secila prej tyre përmban katër episode me përjashtim të vëllimit të 22 , i cili përmban pesë episode . [ 36 ] [ 43 ] The " Stinët " u liruan më pas në tre premium " kuti Bento " kuti DVD më 18 nëntor , 2003, 30 mars 2004 dhe korrik 27 2004 . [ 44 ] [ 45 ] [ 46 ] Ata u liruan përsëri , por në paketimin e ri si "kuti e ekonomisë ", përcakton më 15 nëntor, 2005, 17 janar 2006 dhe 14 shkurt 2006 . [ 47 ] [ 48 ] [ 49 ] Sony Pictures Television International krijuar një version në gjuhën angleze të seri , të titulluar samurai X , që transmeton jashtë Shteteve të Bashkuara . [ 50 ] [ 51 ] Filma të animuar [ edit ] Requiem për patriotë Ishin [ edit ] Seri gjithashtu ka një film të quajtur Rurouni Kenshin :Motion Picture , i njohur në Japoni si Ishin Shishi e ka Chinkonka ( -維新 志士 へ の 鎮魂歌Requiem for patriotë Ishin ? ) Dhe lëshuar fillimisht në Amerikën e Veriut, si Samurai X :Motion Picture , e cila tregon një histori ku Kenshin plotëson një samurai i cili ishte shumë i afërt me një njeri Battōsai vrarë në luftë . Samurai është duke u përpjekur për të filluar një revolucion për të përmbysur qeverinë Meiji . Filmi u drejtua nga Hatsuki Tsuji dhe kjo premierë në Japoni më 20 dhjetor, 1997. Japanese DVD u lirua më 21 gusht , 1998. [ 52 ] Ajo është ribotuar dy herë në vitin 2000 dhe 2002 , duke shtuar përmbajtje të re në DVD . [ 53 ] [ 54 ] Ai u lirua edhe më 7 dhjetor, 2005 mbi Universal Media Disc format . [ 55 ] në Amerikën e Veriut ,Filmi u lirua në DVD më 27 mars të vitit 2001. [ 56 ] Filmi u lirua më Blu- ray Disc në Amerikën e Veriut më 26 tetor, 2011 nga Aniplex të Amerikës . [ 57 ] hapja temë është " Niji " nga L' Arc -en- Ciel ndërsa tema duke i dhënë fund është e " ardhmja e përjetshme " (永久 の 未来Towa jo Mirai ? ) nga Animetal . Historia në film nuk paraqitet në manga origjinal . Daryl Sure i Otaku SHBA komentoi se filmi replays e hapjes kthim mbrapa skenën "si 7-8 herë brenda 90 minuta . " Sure tha se filmi është " mirë ". [ 58 ] New Kiotos Arc [ edit ] Një projekt i ri Rurouni Kenshin u njoftua në Jump SQ prill 2011 -së . Drejtori Kazuhiro Furuhashi , Studio Din , dhetë hedhura origjinale do të kthehen pas nëntë vjet ( me përjashtim Hirotaka Suzuoki i cili vdiq në vitin 2006 ; Saito Hajime tani do të jetë shprehur nga Ken Narita ) [ 59 ] [ 60 ] Projekti është ndarë në dy pjesë . dhe është një xhirim i harkut të dytë , të harkut të Kiotos , me disa ndryshime [ 60 ] Pjesa I titulluar Rurouni Kenshin : . New Kyoto Arc :Cage i Flames ( ?焔 の 獄(ホムラ の オリ) Zenpen Homura jo Ori ) , i cili është zgjedhur nga një sugjerim tifoz , [ 61 ] u zhvillua në teatrin Tokios Kinema Sunshine Ikebukuro dhe Cine - Libre Umeda teatër Osaka për një javë vetëm [ 62 ] Pjesa II , Rurouni Kenshin : . New Kyoto Arc : të chirps e dritës (光 の啭(ヒカリ の サエズリ) Hikari no Saezuri ? ) , u lirua më 23 qershor, 2012 dhe u zhvillua për tre javë në dhjetë teatro . [ 63 ] Aniplex të Amerikës njoftoi në Otakon 2011 dhe që ata ishin në " negociatat " për të drejtat gjuhësore angleze të filmave . [ 64 ] Aniplex lëshuar pjesë unë në DVD dhe Blu-ray më 21 mars, 2012 në Japoni , [ 61 ] ndërsa Pjesa II u lirua më 22 gusht, 2012. [ 65 ] në 2013 , North American licensor Sentai Filmworks lëshuar dy filma së bashku në DVD dhe Blu-ray , emërtuar ato si OVAs . [ 66 ] Video animacione origjinal [ edit ] Artikuj kryesore: Rurouni Kenshin : Trust dhe tradhtisë dhe Rurouni Kenshin : Reflection Ka edhe dy video të animacion origjinal ( OVA ) seri Rurouni Kenshin . I pari prej tyre , Rurouni Kenshin : Besimi & Tradhtia , të njohur së bashku në Japoni, si Tsuiokuhen ( ?追忆 编kujtesë ) , u lirua në vitin 1999 si katër episode në Japoni , dhe më vonë edituar në një film dy orësh teatrale me disa sekuenca të reja animuar . Ajo është vendosur gjatë rënies së shogunate tokugava dhe gjatë punës Kenshin s si një vrasësin . [ 67 ] adv Films lëshuar seri në dy VHS ose grupe DVD në vitin 2000 nën emrin e tyre Samurai X në Amerikën e Veriut , dhe versioni i filmit në vitin 2003 . Aniplex i Amerikës liruan atë të Blu-ray në vitin 2011 në Amerikën e Veriut . [ 57 ] Ova dytë është Rurouni Kenshin : Reflektimi , i njohur në Japoni si Seisōhen (星 霜 编kohë ? ) . Ajo përbëhet nga dy episode dhe u redaktua më vonë në një film teatrale . Episodi i parë u lirua fillimisht më 12 dhjetor, 2001 në të Japoni dhe i dyti më 20 mars, 2002. Ajo është vendosur gjatë dhe pas afatit të seri dhe tregon për Kenshin dhe ditë më vonë Kaoru -së , shumë nga të cilat nuk rrjedhin nga manga . [ 68 ] [ 69 ] Edhe pse Nobuhiro Watsuki kishte kontrolluar script nga OVA , ai dha ajo mosmiratimit për shkak të përfundimit të saj të trishtuar , dhe ai deklaroi se nuk është kanun dhe nuk duhet të trajtohet si Canonical . [ 70 ] ai u lirua në Shtetet e Bashkuara nga adv Films në DVD më 25 mars, 2003 nën emrin e tyre samurai X , ndërsa edicioni filmi u lirua vitin e ardhshëm . [ 71 ] [ 72 ] Aniplex të Amerikës e liruan atë të Blu-ray në vitin 2011 në Amerikën e Veriut . [ 57 ] Filmi Live- veprim [ edit ] Artikuj kryesore: Rurouni Kenshin (2012 film ) , Rurouni Kenshin : Kyoto Taika - ur , dhe Rurouni Kenshin : Densetsu no saigo - ur Më 28 qershor, 2011, u njoftua një film adaptim live- veprim i Rurouni Kenshin . [ 73 ] Prodhuar nga Warner Bros , me prodhimin aktual filmit bërë nga Studio Swan , filmi u drejtua nga Keishi Ōtomo dhe yjet Takeru Satoh ( e Kamen fama Rider Den - O) si Kenshin , Munetaka Aoki si Sanosuke Sagara dhe Emi Takei si Kaoru . [ 74 ] Filmi u lirua më 25 gusht, 2012 në Japoni , [ 75 ] dhe kishte disa shfaqje ndërkombëtare . Përveç kësaj ,stafi i ditur se ata kishin qëllime të bërë pasojat . Në gusht 2013, u njoftua se dy pasojat janë duke u filmuar në të njëjtën kohë për të dalë në vitin 2014 . Kiotos Fire Madhe(るろうに 剣心 京都 大火 編Kyoto Taika - ur ? ) DheFundi i një Legend (るろうに 剣心 伝説 の 最期 編Densetsu nuk saigo - ur ?) Do të përshtatet harkun e Kiotos të manga . [ 76 ] Soundtracks [ edit ] Shih gjithashtu : Lista e Soundtracks Rurouni Kenshin

Cover e Rurouni Kenshin OST 1 . Të gjitha të seri muzikës ishte i përbërë nga Noriyuki Asakura dhe shumë CD janë liruar nga Sony Records . Parë , Rurouni Kenshin OST 1u lirua më 1 prill , 1996 dhe përmbante njëzet e tre këngët që janë përdorur gjatë episodeve të para të serisë [ 77 ] E dyta , Rurouni Kenshin OST 2 - . Nisja u lirua më 21 tetor , 1996 dhe përmbante pesëmbëdhjetë gjurmët që janë përdorur për herë të parë para fillimit të Arc Kiotos [ 78 ] një tjetër , Rurouni Kenshin OST 3 - . udhëtim në Kioto u lirua më 21 prill, 1997 dhe përmbante trembëdhjetë gjurmët që përdoret fillimisht në Kioto Arc [ 79 ] Për harkut ardhshëm , Rurouni Kenshin OST 4 - . . le Burn u lirua më 1 shkurt, 1998 dhe përmban dymbëdhjetë këngë [ 80 ] Për seri OVAs , të gjitha temat janë të përbërë nga Taku Iwasaki dhe CD-ve u liruan nga Sony Visual Works . Parë , Rurouni Kenshin Tsuioku Hen OSTu lirua më 20 mars, 1999 dhe përmbante gjashtëmbëdhjetë gjurmët që janë përdorur në Samurai X .: Besimi & Tradhtia [ 81 ] Për Mendimi Ova një fonogram quajtur Rurouni Kenshin Seisō Hen OST u lirua më 23 janar , 2002 dhe që përmban tetëmbëdhjetë këngë . [ 82 ] Disa përmbledhje e anime këngëve u lëshuan edhe në CD e grumbullimit . Tridhjetë këngë janë përzgjedhur dhe u bashkuan në një CD të quajtur Rurouni Kenshin - . . Collection i Drejtorit , i cili u lirua më 21 korrik 1997 [ 83 ] Theme Collection Rurouni Kenshin më i mirë u lirua më 21 mars, 1998 dhe përmban dhjetë këngë [ 84 ] Të gjithë e hapjes dhe tema duke i dhënë fund janë mbledhur edhe në një CD të quajtur Rurouni Kenshin OP / ED Mbledhja Theme . [ 85 ] aktorët japoneze zë e seri gjithashtu përbëhet këngë që u liruan si songs dy CD Rurouni Kenshin Album . Të gjitha gjurmët anime , duke përfshirë OVAs dhe filma gjurmët janë mbledhur në Rurouni Kenshin Complete CD- Box që u lirua më 19 shtator , 2002. Ai përmban katër TV osts , të dy vezëve osts ,OST film , dy osts lojë , e hapjes dhe e mbylljes mbledhjen e theme , dhe dy albume Character Songs . [ 86 ] Më 27 korrik 2011, Rurouni Kenshin Collection Complete , e cila përfshin të gjitha hapjen e temave dhe duke i dhënë fund dhe melodi e filmit të animuar , u lirua . [ 87 ] Disa CD drama , të cilat përshtatur histori në manga Rurouni Kenshin , u lirua edhe në Japoni . Secili prej tyre paraqiti aktorë të ndryshëm nga ai zë një që ka punuar në përshtatjen anime . [ 88 ] Në Vëllimi 5 të manga Watsuki deklaruar se ai parashikoi se skenari i vëllimit të tretë , e cila ka histori që përfshijnë karakterin Udo Jin -e , do të ishte " shumë e ngushtë ", por do të ketë linja të tjera që i përkasin Sanosuke dhe Yahiko . [ 89 ] Arti dhe guidebooks [ edit] Dy enciklopedi e manga Rurouni Kenshin u lirua në Japoni . E para , Rurouni Kenshin Profilet (原 典? ) , U lirua të parë në Japoni më 4 korrik, 1996 nga Shueisha dhe në Shtetet e Bashkuara nga dmth Media më 1 nëntor, 2005. [ 90 ] [ 91 ] Kenshin Kaden (剣 心 华 伝? ) , lëshuar më 15 dhjetor 1999 përfshin historia Haru asnjë Sakura (春 の 桜? , lit . " Cherry Blossoms në pranverë ") , e cila detajon fatet e të gjithë personazheve të Rurouni Kenshin . Historia zhvillohet vjet pas përfundimit manga -së , kur Kenshin dhe Kaoru janë martuar dhe kanë një djalë të vogël që Kenji . Shumë nga seri ' personazhe të rëndësishme që kanë miqësuar Kenshin ribashkuar ose përndryshe zbulojë vendndodhjen e tyre aktuale me të në një piknik pranverë . [ 92 ] Për anime , tre Kenshin Soushi artbook janë botuar 1997-1998 . Ndërsa dy të parat u bazuar në seri televizive ,një e treta është bazuar në film . Filmi ai u emërua Ishin Shishi no Requiem Art Book dhe u lirua së bashku me filmin . [ 93 ] [ 94 ] [ 95 ] Gjithashtu u lirua Rurouni - Art Book , e cila përmbante imazhe nga OVAs . Një udhëzues nga ngulit kanzenban e seri është publikuar më 4 qershor , 2007. [ 96 ] Romanet Lehta [ edit ] Novela të lehta Rurouni Kenshin ishin me origjinë nga Enciklopedia e Lirë Shko j -Books Shueisha -së . Ata ishin bashkë - shkruar nga Kaoru Shizuka . Shumica e tyre janë tregime origjinale të cilat më vonë janë përshtatur në anime . Të tjerët janë përshtatje të manga dhe anime tregime . Romani i parë , Rurouni Kenshin : . Voyage në Botë Hënë , u botua në Japoni më 10 tetor , 1996 dhe në Amerikën e Veriut më 17 tetor 2006 [ 97 ] [ 98 ] E dyta , Beteja Yahiko -së , u lirua më 3 tetor , , 1997. Ajo ritregon historitë e ndryshme të paraqitur në manga dhe anime seri . [ 99 ] Romani i fundit është TV Anime Shimabara Arc e cila u botua më 4 shkurt, 1999. [ 100 ] Video lojëra [ edit ] Ka dy ndeshje Rurouni Kenshin lëshuar për PlayStation konsol . As loja e ka bërë atë nga Japonia . Parë , Rurouni Kenshin: Meiji Kenkaku Romantan : Ishin Gekitōhen ( ?るろうに 剣心-明治 剣 客 浪漫 谭-维新 激 闘 编) u lirua më 29 nëntor , 1996. Ai u krijua nga ZOOM Inc . Loja është një lojë 3D luftëtar me 5 karaktere lojë , ndërsakomplot fokusohet në shtatë vëllime e parë nga manga [ 101 ] E dyta , Rurouni Kenshin : Meiji Kenkaku Romantan : . Jūyūshi Inbō Hen (るろうに 剣心-明治 剣 客 浪漫 谭- ?十 勇士 阴谋 编) u lirua më 18 dhjetor, 1997 dhe u ri-lëshua në PlayStation formacion më të mirë më 5 nëntor, 1998. Loja është një rol - duke luajtur lojë video me një histori të palidhur me ose manga ose anime . [ 102 ] Rurouni Kenshin : Meiji Kenkaku Romantan : enjo ! Kyoto Rinne (るろうに 剣心-明治 剣 客 浪漫 谭- ! ?炎 上 京都 轮 迴) është e vetmja lojë video për PlayStation 2 konsol . . Lirimi i tij japonez ishte planifikuar në 13 shtator 2006 [ 103 ] Loja ka shitur mbi 130.000 kopje në Japoni [ 104 ] Një lojë 2D luftimeve me titull Rurouni Kenshin : . Meiji Kenkaku Romantan Saisen (るろうに 剣心-明治 剣 客 浪漫 谭-再 闪? ) u lirua për PlayStation Portable 10 mars 2011 në Japoni . [ 105 ] Himura Kenshin u shfaq edhe në lojëra Nintendo DS të 2005 dhe 2006 Shko Super Stars and Jump Ultimate Stars si karakter betejë , ndërsa të tjerët ishin karaktere mbështetje dhe ndihmë karaktere . [ 106 ] # Në vitin 2012 , dy më shumë video games janë liruar : Rurouni Kenshin Saisen dhe Rurouni Kenshin Kansen . Himura Kenshin gjithashtu yjet në J yje fitore kundrejt (2013 ) Merchandise [ edit ] Watsuki komentoi se nuk ishte një shumë e Rurouni Kenshin mallrave lëshuar për tregun japonez . Ai rekomandoi se blerësit e konsiderojnë cilësinë para se të paguani për artikuj të mallrave dhe që ata të konsultohen kuletat e tyre dhe për të blerë gjëra që ata mendojnë se është " e vlefshme. " Watsuki shtoi se ai e pëlqente prototip për një kukull pellushi Kenshin për pajisjet tërheqëse UFO . [ 107 ] Pritje [ edit ]

Manga [ edit ] Rurouni Kenshin ka qenë shumë popullor , duke shitur mbi 55 milionë kopje në Japoni vetëm deri në shkurt 2012, duke e bërë atë një nga më të shitur seri Shueisha e manga . [ 108 ] Vëllimi 27 i manga renditet i dyti në dmth. Bookscan Top Ten gjatë muajit qershor 2006 [ 109 ] ndërsa vëllimi 21 dhe 20 renditet e dyta dhe të dhjetë , përkatësisht , në Top 10 novela grafike të dmth. të vitit 2005 . [ 110 ] vëllimi Rurouni Kenshin 24 gjithashtu renditet në pozitën 116 në më të mirë të shitjes listën e USA sotme libër për javën e duke i dhënë fund 26 shkurt 2006 . [ 111 ] Gjatë tremujorit të tretë nga viti 2003 , Rurouni Kenshin renditet në krye të top 50 Manga Properties ICv2 -së . [ 112 ] në të njëjtin sondazh nga 2005 , u shfaqën në krye një herë në bazë të shitjet nga vëllimet angleze gjatë vitit 2004. [ 113 ] Në dhjetë Manga Pronave Top nga viti 2006 nga i njëjti vend , ajo renditet e nëntë . [ 114 ] Manga ka marrë vlerësime dhe kritika nga botime të ndryshme . Mania Entertainment shkrimtar Megan Lavey gjetur semanga kishte një ekuilibër të mirë midis zhvillimit të karakterit , komedi dhe veprimit skena . Vepra arti i Watsuki u tha se është përmirësuar siseri e vazhdueshme , duke vënë në dukje se karaktere kishte edhe reagime të gjatë lufton . [ 115 ] Zac Bertschy nga Anime News Network ( ANN ) vlerësoi ngjarjen nga manga , por vuri në dukje se nga vëllimi 18 të seri , Watsuki filluar për të përsëritur të njëjtin lloj të villains që ishin bashkuar për të vrarë Kenshin . Edhe pse ajo vlerësoi karaktere Watsuki , ajo komentoi se disa prej tyre e nevojshme një lloj konsistence shkak te ndryshme u kundërshtarët " të çuditshëm " . [ 35 ] IGN recensues AE Sparrow pëlqente dhënien fund të manga -së , duke vlerësuar se si të zgjidhen storylines , dhe si shumica e fund mbështetës hedhur up . Ai vlerësoi gjithashtu karaktere seri ' , duke theksuar se Kenshin " takon në çdo dhjetë të lartë të heronjve manga . " [ 116 ] Otaku USA recensues Daryl Sure tha se cilësia manga ishte e mirë deri në " Hakmarrja Arc ", ku ai kritikoi storyline dhe . personazhet reja [ 117 ] Sure përshkroi seri si një shembull i një " neo - Shonen " seri , ku një seri Shonen edhe ankesat për një audiencë femërore ; Sure deklaroi se , në seri të krijojë të tilla të karakterit janë " mjaft " për audiencat femra , por jo shumë " girly " për audiencën mashkullore . Sure përmendi Shinomori Aoshi dhe Seta Sōjirō , karaktere që renditet shumë në votimet popullaritet edhe pse , sipas mendimit Sure -së , Aoshi nuk është e angazhuar në betejat " kuptimplote " dhe Sōjirō është një " fëmijë . " Sure shpjegoi se Aoshi duket " si një karakter hap i rëndë veshur pallto Gambit -së dhe Sōjirō gjithmonë buzëqesh pavarësisht nga abuzimi e ushtruar mbi të . [ 118 ] Sure tha se karakteri harton për seri televizive anime u " ashpërsuar deri pak . "Ai shtoi se buxheti për animacion dhe muzike ishte " nivel të lartë ", sepse Sony prodhuar buxhetin . [ 119 ] Anime [ edit ] Kur TV Asahi , një rrjet televiziv në Japoni , zhvilloi një anketë në shkallë vendi për njëqind seri televizive animuar më popullore ,anime Rurouni Kenshin erdhi në vendin e 66 . [ 120 ] Ata gjithashtu kryer një sondazh online web , në të cilën Rurouni Kenshin ishte vendosur në numrin 62 . [ 121 ] Gati një vit më vonë , TV Asahi edhe një herë kryer një sondazh online për të lartë njëqind anime , dhe Rurouni Kenshin anime përparuar në gradë dhe erdhën në vendin e njëzet e gjashtë . [ 122 ] Ajo renditet edhe në vendin e dhjetë nëWeb Më të Kërkuarit 2005 u renditur në kategorinë animacion . [ 123 ]DVD katërt i anime ishte edhe shitjen e DVD pagesë Muzikë Kalaja së në tetor 2001 . [ 124 ] Rurouni Kenshin ishte gjithashtu një finalist në amerikane Anime Awards në kategorinë " gjatë Series " , por humbi ndaj Fullmetal Alchemist . [ 125 ] [ 126 ] Anime gjithashtu është komentuar nga Chris Shepard nga Ann duke vënë në dukje një komplot hartuar mirë dhe skena të mirë të veprimit . Megjithatë, ai gjithashtu kritikoi se gjatë episodet e para nuk lufton merrni mjaft interesante si ajo bëhet pak e parashikueshme që Kenshin do të fitojë si muzikë e momentet e fitores është përsëritur shumë herë . [ 127 ] Megjithatë , Mark A. Grey nga i njëjti vend përmendi se të gjitha ato pikat negative të zhduken me Arc Kiotos për shkak të lufton të mahnitshme dhe një fonogram të madhe . [ 128 ] Tasha Robinson nga SciFi.com kishte një opinion të ngjashëm në anime , dhe shtoi se lejoi ' personalitete ' karakteret komplot për të zhvilluar në një shumëllojshmëri të mirë të histori interesante . Ajo gjithashtu pëlqente vendosjen historike si ajo e bën të gjitha situatat duken autentike . [ 129 ] Edhe pse Them Anime , Carlos Ross gjithashtu pëlqente skenat e veprimit dhe storyline , ai shtoi se numri i skenave fëminore dhe të dhunshme të bëjë të tregojnë pak paekuilibruar , duke thënë se kjo nuk rekomandohet për fëmijët e vegjël . [ 130 ] Sure miratuar i seri anime , duke deklaruar se, ndërsa gjysma e episodet e para të sezonit përbëhej nga filler , situata " klikimeve " me futjen e Saito Hajime dhe se ai nuk është pajtuar me njerëzit që nuk pëlqehet seri televizive në krahasim me OVAs . Sure tha se ndërsaMedia Blasters anime dub është " i hedhur ",dub anglisht nuk të tingëllojë e natyrshme që prej prodhuesit ishin shumë të preokupuar me marrjen shfaqjet zë mimick performancat japoneze . [ 58 ] Sure tha se ndërsa ai " didn ' t mendje "harkut parë filler me sektit Krishtërimi , ai nuk mund të stomakut të fundit dy harqeve filler , dhe audienca japoneze miratoi të formës së prerë dy harqeve filler . [ 117 ] OVAs dhe filmat [ edit ] Rurouni Kenshin : Besimi & Tradhtia e ka marrë vlerësime të rëndësishme për historinë e saj , animacion, art , muzikë dhe zë japoneze që vepron nga kritikët të ndryshme . Mike Crandol nga Ann tregohet Trust dhe tradhtisë si një nga më të madh seri OVA të të gjitha kohërave , duke festuar e karaktere të reja harton, si dhe skenat luftimet të cilat gjithashtu ishin të vërejtura që të jetë " tmerrësisht të përgjakshme " dhe e bukur në të njëjtën kohë . [ 131 ] edhe pse DVD Talk recensues Don Houston përmenden OVAs ishin shumë të dhunshme për të rinj , ai gjetihistori dhe muzikë për të qenë " të ngurta " . Prerë versionin e drejtorit mori komente pozitive nga sa katër OVAs janë rregulluar me Houston komentuar atë " duket më shumë si një film që qëndron vetëm , në vend se vetëm pararendës të një serie të gjatë të qëndrueshme . " [ 132 ] Rurouni Kenshin : Reflektimi marrë vlerësime të ndryshme . Ndërsa Nobuhiro Watsuki kishte kontrolluar script nga OVA , ai dha në zhgënjim për shkak të përfundimit të saj të trishtuar [ 70 ] Crandol edhe më vonë komentoi se tifozët nga manga mund të jenë të pakënaqur kur shohim Rurouni Kenshin : . Reflection pasi që shumica e skenës kanë qenë fshihet në OVA . Megjithatë ,muzika dhe animacion të botuar në Mendimi u vlerësuar shumë herë si një nga ato më të mirë nga Japonia . [ 133 ] Rurouni Kenshin : New Kyoto hark marrë vlerësime të ndryshme si. Rishikimi Nihon kritikoi histori - tregimin si , " shumë i kondensuar , disa settings klimatike dhe fytyrë të humbura janë hequr , dhe madje edhemë të mëdha - se - jeta , betejat brutale janë ulur për të zbutur lufton me përfundime të parakohshme ". [ 134 ] Filmi Live- veprim [ edit ] Rurouni Kenshin mblodhi për t'u bërë film më të lartë - fitim Japonisë të vitit . Filmi ka kryer shumë mirë , duke fituar $ 36.7M në Japoni në debutimin e saj dhe 25 milionë dollarë në lirimin e kufizuar ndërkombëtare , [ 135 ] tek $ 61.7M në Japoni në nëntor 2012. Deborah Young nga The Hollywood Reporter vlerësoi filmin në Festivalin e Filmit në Busan , [ 136 ] duke thënë se" koreografi është i shpejtë dhe i furishëm dhe lufton shpatë me aftësi të shfaqë aftësitë e pabesueshme Battosai -së . Rezultati energjik Sato Naoki s paund nga skenat e veprimit të një mundi barbare . " Referimet [ redaktoni ]

Hidhen up ^ Shënim :Titulli Japanese fjalë për fjalë do të thotë " Rurouni Kenshin : Meiji shpatar " , një koleksion me romantike Folk Tales . " Rurouni " është një neologjizëm e krijuar nga folja " ru ", që do të thotë " të enden , " dhe " Ronin ", që do të thotë " samurai masterless . " Një përkthim i përafërt i titullit do të ishte " KenshinPërçart shpatar " . ^ Shko deri në : një b c Watsuki , Nobuhiro ( 2004) . " Rurouni : Meiji shpatar romantike Story ( 2 ) " . Rurouni Kenshin , Vëllimi 3 . Dmth Media . ISBN 1-59116-356-0 . Hidhen up ^ Watsuki , Nobuhiro . " Rurouni : Meiji shpatar romantike Story ( 1 ) " . Rurouni Kenshin , Vëllimi 1 . Dmth Media . faqe 168 . ISBN 1-4215-0674-2 . Hidhen up ^ Watsuki , Nobuhiro (2005) . " Intervistë me Nobuhiro Watsuki " . Rurouni Kenshin Profilet . Dmth Media . ISBN 978-1-4215-0160-4 . ^ Shko deri në : një b Watsuki , Nobuhiro ( 2004) . " Jeta e fshehtë e figurë " ( 21 ) Saito Hajime " . Rurouni Kenshin , Vëllimi 7 . Dmth. Media . ISBN 978-1-59116-357-2 . Hidhen up ^ Watsuki , Nobuhiro (2003) . "Jeta sekrete e figurë ( 6 ) Sagara Sanosuke " . Rurouni Kenshin , Volume 2 . Dmth Media . faqe 48 . ISBN 1-59116-249-1 . ^ Shko deri në : një b c d Watsuki , Nobuhiro ( 1999) . " Intervistë me Nobuhiro Watsuki " . Kenshin Kaden . Shueisha . ISBN 4-08-782037-8 . Hidhen up ^ Watsuki , Nobuhiro (2006) . "Free Talk " . Rurouni Kenshin , Vëllimi 27 . Dmth Media . faqe 168 . ISBN 1-4215-0674-2 . Hidhen up ^ Watsuki , Nobuhiro (2006) . "Free Talk I " . Rurouni Kenshin , Vëllimi 28 . Dmth Media . ISBN 1-4215-0675-0 . Hidhen up ^ Watsuki , Nobuhiro (2004) . Rurouni Kenshin , Vëllimi 8 . Dmth Media . faqe 113 . ISBN 978-1-59116-563-7 . ^ Shko deri në : një b Watsuki , Nobuhiro ( 2004) . Rurouni Kenshin , Vëllimi 8 . Dmth Media . faqe 157 . ISBN 978-1-59116-563-7 . ^ Shko deri në : një b c Watsuki , Nobuhiro ( 2005) . Rurouni Kenshin , Vëllimi 10 . Dmth Media . faqe 57 . ISBN 978-1-59116-703-7 . Hidhen up ^ Watsuki , Nobuhiro (2005) . Rurouni Kenshin , Vëllimi 10 . Dmth Media . faqe 21 . ISBN 978-1-59116-703-7 . Hidhen up ^ Watsuki , Nobuhiro (2005) . Rurouni Kenshin , Vëllimi 10 . Dmth Media . faqe 99 . ISBN 978-1-59116-703-7 . Hidhen up ^ " Sankei Sport : Rurouni Kenshin Manga Gets live - Veprimit " . Anime News Network . 27 qershor 2011 . Marrë 27 qershor 2011 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心1 " [ Rurouni Kenshin 1 ] ( në japonisht ) . Shueisha . Marrë 29 shkurt 2008 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心28 " [ Rurouni Kenshin 28 ] ( në japonisht ) . Shueisha . Marrë 29 shkurt 2008 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心 完全 版22 " [ Rurouni Kenshin Kanzenban 22 ] ( në japonisht ) . Shueisha . Marrë 2 mars 2008 . Hidhen up ^ " Rurouni Kenshin Manga Series të kthehen në Japoni maj" . Anime News Network . 26 dhjetor 2011 . Marrë 26 dhjetor 2011 . Hidhen up ^ " Rurouni Kenshin Restaurimi Manga për t'i dhënë fund " . Anime News Network . 31 maj 2013 . Marrë 31 maj 2013 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心 ─ 特 笔 版 ─ 上 巻1 " [ Rurouni Kenshin Kinema - ban 1 ] ( në japonisht ) . Shueisha . Marrë 13 shtator 2012 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心 ─ 特 笔 版 ─ 下 巻2 " [ Rurouni Kenshin Kinema - ban 2 ] ( në japonisht ) . Shueisha . Marrë 22 maj 2013 . Hidhen up ^ Kapitullin " Rurouni Kenshin manga -së " 0 " për të Lëshuar në Shonen Jump " . 24 prill 2012 . Marrë 5 qershor 2012 . Hidhen up ^ " dmth. e bën Hikaru no Go dhe zyrtar Kenshin " . Anime News Network . 24 korrik 2003 . Marrë 20 qershor 2008 . Hidhen up ^ Luterin , Katerine (3 tetor , 2004) . " Rurouni Kenshin shkon çdo muaj " . About.com . Marrë 26 qershor 2009 . Hidhen up ^ " ofertave Kenshin Manga Mirupafshim " . Anime News Network . 14 qershor 2006 . Marrë 20 qershor 2008 . Hidhen up ^ Shko Shonen ( Vëllimi 4 , çështje 8 ) . Dmth Media . gusht 2006. ISSN 1545-7818 . Hidhen up ^ " Rurouni Kenshin , Vol . 1 ( VIZBIG Edition ) " . Dmth Media . Marrë 29 shkurt 2008 . Hidhen up ^ Watsuki , Nobuhiro (2003) . " Fjalor i Rivendosjes " . Rurouni Kenshin , Vëllimi 1 . Dmth Media . faqe 200 . ISBN 978-1-59116-220-9 . Hidhen up ^ " dmth Media e Shonen Jump Alpha Adds New Rurouni Kenshin Manga " . 7 maj 2012 . Marrë 5 qershor 2012 . Hidhen up ^ " ' Rurouni Kenshin : . Restaurimi Vol 1 " . Dmth Media . Marrë 29 maj 2013 . Hidhen up ^ " ' Rurouni Kenshin : . Restaurimi Vol 2 " . Dmth Media . Marrë 22 dhjetor 2013 . Hidhen up ^ "listë Episode " (në japonisht ) . Sony . Arkivuara nga origjinali më 23 maj, 2009. Marrë 23 maj 2009 . Hidhen up ^ " Stafi " (në japonisht ) . Sony . Arkivuara nga origjinali më 23 maj, 2009. Marrë 23 maj 2009 . ^ Shko deri në : ab Bertschy , Zac ( 2 tetor 2005 ) . " Rurouni Kenshin G.novel 18 " . Anime News Network . Marrë 26 maj 2009 . ^ Shko deri në : një b Kumana , Zubin . " Rurouni Kenshin Vol # 22 : Fundi Song " . Mania Entertainament . Marrë 13 tetor 2008 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心~明治 剣 客 浪漫 谭~巻 之 二十" ( në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 10 korrik 2009 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心-明治 剣 客 浪漫 谭-巻 之一" ( në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 10 korrik 2009 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心-明治 剣 客 浪漫 谭- DVD - BOX Vol.3 ~ TVオリジナル 編~ " ( në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 10 korrik 2009 . Hidhen up ^ " Japan Lajme informon " . Anime News Network . 29 maj 1999 . Marrë 20 korrik 2009 . Hidhen up ^ " Toonami të do të marrin pamje të " . Anime News Network . 3 mars 2003 . Marrë 16 tetor 2008 . Hidhen up ^ " Media Blasters shkurt DVD " . Anime News Network . 27 tetor 2005 . Marrë 16 tetor 2008 . Hidhen up ^ " Rurouni Kenshin - shpatar legjendar , Vol 1 . " . Amazon.com . Asin 1586551027 . Hidhen up ^ " TV sezon Rurouni Kenshin Kutinë 1 " . Amazon.com . Marrë 10 korrik 2009 . Hidhen up ^ " Rurouni Kenshin Box Sezoni 2 ( DVD ) " . Amazon.com . Marrë 10 korrik 2009 . Hidhen up ^ " Rurouni Kenshin Box Sezoni 3 " . Amazon.com . Marrë 10 korrik 2009 . Hidhen up ^ " Kenshin Ekonomi Box : TV Season 1 " . Amazon.com . Asin 1586557483 . Hidhen up ^ " Kenshin Ekonomi Box : TV Season 2 " . Mania Entertainment . Marrë 10 korrik 2009 . Hidhen up ^ " Kenshin Ekonomi Box : TV Season 3 " . Rightstuff.com . Marrë 10 korrik 2009 . Hidhen up ^ " Samurai X" . Azi Animax . Marrë 21 korrik 2009 . Hidhen up ^ " Samurai X - Index " . Cartoon Network Amerikën Latine . Marrë 21 korrik 2009 . [ Lidhje të vdekur ] Hidhen up ^ "るろうに 剣心~明治 剣 客 浪漫 谭~維新 志士 へ の 鎮魂歌" ( në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 25 maj 2009 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心~明治 剣 客 浪漫 谭~維新 志士 へ の 鎮魂歌 劇場 版" ( në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 25 maj 2009 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心~明治 剣 客 浪漫 谭~維新 志士 へ の 鎮魂歌 劇場 版 ニュー テレシネ·スクイーズ マスター 版" ( në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 25 maj 2009 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心-明治 剣 客 浪漫 谭-維新 志士 へ の 鎮魂歌UMD " ( në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 25 Maj 2009 . Hidhen up ^ " Samurai X - The Motion Picture ( Rurouni Kenshin ) ( 2001) " . Amazon.com . Marrë 16 tetor 2009 . ^ Shko deri në : abc " Aniplex SHBA - Rurouni Kenshin " . Aniplex . Marrë 15 nëntor 2011 . ^ Shko deri në : një b Sures , Daryl . " Zemra e Steel. " Otaku SHBA . Vëllimi 4 , Number 1 . gusht 2010. 36 . Hidhen up ^ Anime News Network prill 18 ^ Shko deri në : ab " Pjesën e Re Rurouni Kenshin Anime së I Promo Transmetuar video " . Anime News Network . Marrë 28 nëntor 2011 . ^ Shko deri në : ab " 1 BD / DVD Vëllimi New Rurouni Kenshin Anime -së me titull , datë " . Anime News Network . Marrë 17 dhjetor 2011 . Hidhen up ^ Pjesa Ri Rurouni Kenshin Anime së I planifikuar për 17 dhjetor Hidhen up ^ "New Pjesa II Promo Transmetuar Rurouni Kenshin Anime së " . Anime News Network . Marrë 5 qershor 2012 . Hidhen up ^ " aniplexUSA Otakon 2011" . Anime News Network . Marrë 29 korrik 2011 . Hidhen up ^ " Rurouni Kenshin : Shin Kyoto - Hen Ova 2 Datë " . Animekon . Marrë 21 mars 2012 . Hidhen up ^ " Sentai Filmworks Adds Rurouni Kenshin New Kiotos Arc Video Pop " . Anime News Network . Marrë 5 dhjetor 2012 . Hidhen up ^ " Samurai X - Cut Mirëbesimit & tradhtisë Drejtorit " . Amazon.com . Marrë 10 korrik 2009 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心-明治 剣 客 浪漫 谭-星 霜 编~上 巻~ " ( në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 25 maj 2009 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心-明治 剣 客 浪漫 谭-星 霜 编~下 巻~ " ( në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 25 Maj 2009 . ^ Shko deri në : një b TEI , Andrew . " Anime Expo 2002: e premte Report" . Mania Entertainment . Marrë 8 maj 2008 . Hidhen up ^ " Samurai X : Reflektim ( DVD )" . Amazon.com . Marrë 10 korrik 2009 . Hidhen up ^ " Samurai X : Reflection - Cut Drejtorit ( DVD ) " . Amazon.com . Marrë 10 korrik 2009 . Hidhen up ^ "" Rurouni Kenshin " për të marrë përshtatje film starring Sato Takeru !" . Tokyohive . Marrë 28 qershor 2011 . Hidhen up ^ " Emi Takei të luaj Kaoru Live- Veprimit Rurouni Kenshin s " . Anime News Network . Marrë 25 korrik 2011 . Hidhen up ^ " Live- Veprimit Rurouni Kenshin Film Image Publikuar " . Anime News Network . Marrë 30 nëntor 2011 . Hidhen up ^ " Rurouni Kenshin merr 2 New Live- veprim Kiotos hark Films " . Anime News Network . 2013/06/29 . Marrë 2013/12/22 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心Limited Edition " (në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 5 qershor 2008 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心:明治 剣 客 浪漫 谭-オリジナル·サウンド トラック~ディパーチャーSoundtrack " ( në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 5 qershor 2008 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心~明治 剣 客 浪漫 谭~ III Soundtrack " (në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 5 qershor 2008 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心:明治 剣 客 浪漫 谭-オリジナル·サウンド トラック4 ~レット·イット·バーンSoundtrack " ( në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 5 qershor 2008 . Hidhen up ^ " Rurouni Kenshin : Meiji Kenkaku Romantan - Tsuiokuhen Original Soundtrack " (në japonisht ) . CdJapan . Marrë 5 qershor 2008 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心:明治 剣 客 浪漫 谭 星 霜 编-オリジナル·サウンド トラック" ( në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 5 qershor 2008 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心:明治 剣 客 浪漫 谭-オリジナル·サウンド トラック~ディレクターズ·コレクション" ( në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 5 qershor 2008 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心/明治 剣 客 浪漫 谭-ベスト·テーマ·コレクション" ( në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 26 Maj 2009 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心~明治 剣 客 浪漫 谭~主题歌 音 楽 絵 巻" ( në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 26 maj 2009 . Hidhen up ^ " 「るろうに 剣心-明治 剣 客 浪漫 谭- 」 PERFUNDUARA CD- BOX " (në japonisht ) . Amazon.com . Marrë 5 qershor 2009 . Hidhen up ^ " të ri e parë " Rurouni Kenshin " anime në 9 vjet + albumi hartimi " . Tokyohive.com . Marrë 23 dhjetor 2012 . Hidhen up ^ Watsuki , Nobuhiro . "Free Talk " . Rurouni Kenshin , Volume 2 . Dmth Media . faqe 77 . ISBN 1-59116-249-1 . Hidhen up ^ Watsuki , Nobuhiro (2004) . Rurouni Kenshin , Vëllimi 5 . Dmth Media . faqe 15 . ISBN 978-1-59116-320-6 . Hidhen up ^ "原 典·るろうに 剣心-明治 剣 客 浪漫 谭- 「剣 心 秘 伝」 " ( në japonisht ) . Shueisha . Marrë 20 maj, 2008 . Hidhen up ^ " Rurouni Kenshin Profilet ( Rurouni Kenshin ) ( Paperback ) " . Amazon.com . Asin 1421501600 . Hidhen up ^ "全 史·るろうに 剣心-明治 剣 客 浪漫 谭-剣 心 华 伝" ( në japonisht ) . Shueisha . Marrë 20 maj 2008 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心·剣心 草紙-电影 画 帖-アニメ コレクション1 " ( në japonisht ) . Shueisha . Marrë 6 qershor 2009 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心·剣心 草紙-电影 画 帖-アニメ コレクション3 " ​​( në japonisht ) . Shueisha . Marrë 6 qershor 2009 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心·剣心 草紙-电影 画 帖-アニメ コレクション2 " ( në japonisht ) . Shueisha . Marrë 6 qershor 2009 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心 完全 版 ガイド ブック 剣心 皆伝" ( në japonisht ) . Shueisha . Marrë 6 qershor 2009 . Hidhen up ^ " dmth Media - Products : Rurouni Kenshin : Voyage në Hënë Botës ( romanin ) " . Dmth Media . Marrë 17 maj 2008 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心1 ~明治 剣 客 浪漫 谭~ " ( në japonisht ) . Shueisha . Marrë 30 prill 2008 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心2 ~明治 剣 客 浪漫 谭~ " ( në japonisht ) . Shueisha . Marrë 30 prill 2008 . Hidhen up ^ "るろうに 剣心~明治 剣 客 浪漫 谭~島原 編 ルロウニケンシン" ( në japonisht ) . Shueisha . Marrë 30 prill 2008 . Hidhen up ^ " Rurouni Kenshin : Ishin Gekitouhen " . GameSpot . Marrë 24 maj 2009 . Hidhen up ^ " Rurouni Kenshin : Meiji Kenyaku Romantan : Hen Juuyuushi Inbou " . GameSpot . Marrë 24 maj 2009 . Hidhen up ^ " Rurouni Kenshin : Enjou Kiotos Rinne !" . GameSpot . Marrë 24 maj 2009 . Hidhen up ^ " Charts Japon : le Top 500 de 2006" . Jeuxactu . 29 gusht 2006 . Marrë 19 tetor 2008 . Hidhen up ^ " Rurouni Kenshin merr PSP 2D luftuar lojë në pranverë ( Update 2 ) " . Anime News Network . 2 nëntor 2010 . Marrë 13 nëntor 2010 . Hidhen up ^ " Jump Ultimate Stars " (në japonisht ) . Nintendo . Marrë 22 nëntor 2008 . Hidhen up ^ Watsuki , Nobuhiro (2005) . Rurouni Kenshin , Vëllimi 11 . Dmth Media . faqe 51 . ISBN 978-1-59116-709-9 . Hidhen up ^ " Më 10 Shko Shonen Manga nga të gjitha me kohë vëllimit të shitjes " . Marrë 2012/12/20 . Hidhen up ^ " dmth. shtrihej Bookscan Top Ten " . Anime News Network . 5 qershor 2006 . Marrë 13 shkurt 2008 . Hidhen up ^ " dmth. merr pronësinë e lartë 10 Manga " . Anime News Network . 8 dhjetor 2005 . Marrë 13 shkurt 2008 . Hidhen up ^ " dmth Scores nivelit më të lartë ndonjëherë Shitjet për një Manga në The Albanian Review " . Anime News Network . 8 dhjetor 2005 . Marrë 3 mars 2006 . Hidhen up ^ " Manga konkurrenca nxehet " . ICv2 . 18 tetor 2004 . Marrë 26 janar 2005 . Hidhen up ^ "vazhdon Manga Market Rritja e fuqishme në '04 " . ICv2 . 12 korrik 2006 . Marrë 26 janar 2005 . Hidhen up ^ " Dhjetë ICv2 e më të fuqishme " . ICv2 . 12 korrik 2006 . Marrë 6 gusht 2009 . Hidhen up ^ Lavey , Megan ( 18 dhjetor 2004 ) . " Rurouni Kenshin G.novel 18 " . Mania Entertainment . Marrë 27 Maj 2009 . Hidhen up ^ Sparrow , A.E. ( 27 qershor 2006 ) . " Rurouni Kenshin Vol . 28 Rishikimi " . IGN . Marrë 26 maj 2009 . ^ Shko deri në : një b Sures , Daryl . " Zemra e Steel. " Otaku SHBA . Vëllimi 4 , Number 1 . gusht 2010. 37 . Hidhen up ^ Sure , Daryl . " Zemra e Steel. " Otaku SHBA . Vëllimi 4 , Number 1 . gusht 2010. 34 . Hidhen up ^ Sure , Daryl . " Zemra e Steel. " Otaku SHBA . Vëllimi 4 , Number 1 . gusht 2010. 34-36 . Hidhen up ^ " TV Asahi Top 100 Pop Pjesa 2 " . Anime News Network . 23 shtator 2005 . Marrë 13 shkurt 2008 . Hidhen up ^ " TV Asahi Top 100 Pop " . Anime News Network . 23 shtator 2005 . Marrë 13 shkurt 2008 . Hidhen up ^ " të Japonisë preferuar TV Pop " . Anime News Network . 13 tetor 2006 . Marrë 13 shkurt 2008 . Hidhen up ^ " Anime Searches Top " . Anime News Network . 22 nëntor 2005 . Marrë 13 shkurt 2008 . Hidhen up ^ " Anime më i shitur në Amerikë " . Anime News Network . 3 tetor 2001 . Marrë 13 shkurt 2008 . Hidhen up ^ " finalistëve për anime Awards amerikane " . icv2.com . 8 shkurt 2007 . Marrë 30 maj 2009 . Hidhen up ^ " amerikane Anime Fituesit Award " . icv2.com . 26 shkurt 2007 . Marrë 13 shkurt 2008 . Hidhen up ^ Shephard , Chris. " Rurouni Kenshin Vol 2 - . Beteja në Moonlight " . Anime News Network . Marrë 13 shkurt 2008 . Kërcejnë deri ^ Grey , Mark A. " Rurouni Kenshin DVD 7 : Shadow e Ujkut " . Anime News Network . Marrë 13 shkurt 2008 . Hidhen up ^ Robinson , Tasha . " Rurouni Kenshin TV Hapat e parë poshtë një rrugë shumë e famshme " . SciFi.com . Marrë 26 maj 2009 . [ Lidhje të vdekur ] Hidhen up ^ Ross, Carlos . " Rishikimi Rurouni Kenshin " . T.H.E.M. Shqyrtime Anime . Marrë 25 janar 2008 . Hidhen up ^ Crandol , Mike . " Samurai X : Cut DVD Mirëbesimit dhe tradhti Drejtorit " . Anime News Network . Marrë 2008-02-13 . Hidhen up ^ Houston , Don ( 20 maj 2003 ) . " Samurai X - Besimi & Tradhtia ( Cut Drejtorit ) " . DVD Talk . Marrë 26 maj 2009 . Hidhen up ^ Crandol , Mike ( 22 janar 2002 ) . " Ruroni Kenshin seri e dytë Oav Seisouhen , pjesa 1 " . Anime News Network . Marrë 25 janar 2008 . Hidhen up ^ " Rurouni Kenshin : New Kiotos Arc -Shqyrtimi Nihon " . Rishikimi Nihon . Marrë 25 gusht 2013 . Hidhen up ^ Bouyed nga një $ 61.7M mbresëlënëse bruto në mbarë botën ( deri tani ) Hidhen up ^ " Rurouni Kenshin : Busan Shqyrtim " . Reporter Hollywood . Marrë 25 korrik 2011 . Lidhje të jashtme [ redaktoni ]

Portal icon Anime dhe manga portal Wikiquote ka një koleksion citatesh lidhur me : Rurouni Kenshin Wikimedia Commons ka media në lidhje me Rurouni Kenshin . Zyrtare manga website Shueisha Rurouni Kenshin ( Japanese ) Zyrtare anime website Sony Rurouni Kenshin ( Japanese ) Faqja zyrtare Warner Bros Rurouni Kenshin film Rurouni Kenshin at dmth Media Rurouni Kenshin ( manga ) në Enciklopedinë Anime News Network Rurouni Kenshin ( anime ) në Enciklopedinë Anime News Network SPTI -së Anime & Animation Broshurë : Samurai X