Oniwaban

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Oniwaban (御庭番) ishin një grup qeveritar i agjentëve të fshehtë themeluar nga shoguni i tetë i Tokugawës, Tokugawa Yoshimune. Ata ishin nën komandën e drejtpërdrejtë të shogun dhe ishin përgjegjës për operacionet e fshehta të inteligjencës. Duke thënë këtë, në fakt puna e tyre përbënte më shpesh raportimin e ndonjë lajmi në lidhje me qytetin e Edos në shogun ose të mbetur inkonjito për të inspektuar dhe raportuar për gjendjet e punëve në fshat. Në këtë kuptim aktivitetet e tyre ishin të krahasueshme me ato të inspektorëve dhe inspektorëve të përgjithshëm të shogunatit megjithëse nën urdhrat e drejtpërdrejta të shogunit. Përkundër kësaj, shumica e dramave dhe romaneve historike të epokës i përshkruan si spiunë apo ninxha, një traditë që vazhdon në këtë kohë në kulturën popullore. Ishin shërbyes meshkuj në pallatin e brendshëm të shogunit gjatë shogunatit të Edos ku ata shërbenin nën komandën e pleqve të rangut të ulët. Ata ishin rojet e kështjellës Edo që mbajnë sigurinë dhe kontrollojnë çdo gjë të vetme për hir të sigurisë së Shogunit. Oniwaban filloi si ninxha që humbën dobitë e tyre pas themelimit të shogunatit Edo. Ndërsa relativisht të ulëta në renditje, pasi ata mund të komunikonin drejtpërdrejt me shogun, ata ishin në gjendje të arrinin njëfarë fuqie dhe disa nga radhët e tyre ishin në gjendje të bëheshin këshilltarë të ngushtë ose të dërgoheshin si ambasadorë diplomatikë. Karakteri "niwa" në emër të tyre, që do të thotë kopsht apo oborr, i referohet thashethemeve se ata u vendosën në kopshtin e Kështjellës Edo.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë periudhës Edo, onmitsu (termi që do të thotë një spiun ose një detektiv i fshehtë) vepronte si agjentë sekretë në funksionet e sigurisë dhe spiunazhit, kryesisht informacioni dhe mbledhja e informacionit, ndonjëherë me ndihmën e kobushikata, grupe të vogla agjentësh të klasit të ulët që paraqiteshin si manual mobil punëtorë dhe duke punuar nën mbikëqyrjen e ninxhave Iga. Oniwabani ndoqi një grup të rreptë rregullash, të cilat në disa raste i ndalonin ata të shoqëroheshin me publikun e gjerë.

Tokugawa Yoshimune krijoi Oniwaban si një grup elitësh prej fillimisht rreth 20 onmitsu të zgjedhura, duke siguruar informacion rreth feudalëve dhe zyrtarë të shogunave, duke mbrojtur gjithashtu zyrtarët e lartë të qeverisë dhe duke vepruar si roje të sigurisë në Kështjellën Edo.

Sipas disa burimeve, gjatë kohës së trazuar të revolucionit Bakumatsu, oniwaban u dërguan edhe në Shtetet e Bashkuara për të spiunuar jo vetëm në kundërshtimin e shogun-it, por edhe tek amerikanët.[1]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Një grup me të njëjtin emër u paraqit në anime dhe manga Gintama. Gjatë sundimit të shogunit të gjeneratë së 13-të, Sada Sada, një renegatë Oniwaban me emrin Jiraia u përpoq ta vriste atë dhe dështoi. Por për shkak të kësaj, ninxhat u shkarkuan dhe Naraku u rivendos. Ata ende ishin punësuar ndonjëherë nga zyrtarë dhe organizata të tjera për shërbimet e tyre. Udhëheqësi i tyre ishte babai i Hattori Zenzou, atëherë Zenzou u mbështet nga Jiraia pasi babai i tij u tërhoq për shkak të lëndimeve. Babai më vonë vdes nga mosha e vjetër, ndërsa Jiraia u vra nga nxënësi i tij, Tsukuyo, me ndihmën e Gintokit.
  • Peacemaker Kurogane, Ayumu Yamazaki (amvise e një grupi të quajtur Shinsengumi) përmendet në një epizodë se ajo ishte pjesë e Oniwaban.
  • Personazhi fiktiv në Rurouni Kenshin, Shinomori Aoshi është udhëheqës i grupit Oniwabanshū.
  • Orochi Oniwabanshu paraqitet në manga One Piece, ata janë një skuadër e ninxhave që shërbejnë drejtpërdrejt shogunit Kurozumi Orochi.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Joel Levy, Ninja: The Shadow Warrior, Sterling Publishing Company (pp. 44–45)