Gintoki Sakata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gintoki Sakata
Personazh nga Gintama
Paraqitja e parëGintama Mësimi 1
Krijuar ngaHideaki Sorachi
Luajtur ngaShun Oguri[1]
Dubluar ngaTomokazu Sugita (Japonisht)
Yaguchi Asami (Japonisht, fëmijë)
Haruka Tomatsu (Japonisht, Gender Bender Arc)
Kana Asumi (Japonisht, Mantama Arc)
Informacione
NofkatGin-san
Gin-chan
Kintoki
Paako
Gin
Ginnoji
Tokiko
Ginko
Johnny
"Danna" (shef)
Yorozuya
GjiniaMashkull
ProfesioniThemelues dhe president i Yorozuya Gin-chan
TitulliShiroyasha
Demoni që han kufoma
Yaksha i bardhë

Gintoki Sakata (坂田 銀時, Sakata Gintoki) është një personazh fiktiv dhe protagonisti kryesor i serisë Gintama krijuar nga Hideaki Sorachi. Ai është themeluesi dhe presidenti i Yorozuya, si dhe një samurai shumë i aftë, që ka luftuar në Luftën e Joui në të kaluarën. Gjatë luftës, ai u bë i njohur si Shiroyasha (fjalë për fjalë do të thotë "Yaksha e Bardhë") një lloj demonësh në Budizëm dhe Hinduizëm për shkak të shpatës së tij të fuqishme dhe pamjes së bardhë demonike.

Ai është prezantuar si një ish-samurai rebel që jeton në një version të trilluar të Japonisë së viteve 1860 pasi u pushtua dhe u shndërrua nga të huajt. Gintoki dikur luftoi pushtuesit e huaj, deri sa e kuptoi mungesën e sensit për ta bërë këtë, duke e çuar tek ai duke zgjedhur që në vend të kësaj të sigurojë jetesën si një person me profesion të lirë për të marrë me qira në Edo së bashku me miqtë e tij Shinpachi Shimura dhe Kagura në mënyrë që të paguante qiranë mujore. Në të gjithë serialin, zbulohen më shumë detaje rreth së kaluarës së Gintokit, duke e bërë atë të takonte ish-miqtë si armiq. Si personazhi kryesor, Gintoki është shfaqur në pjesën më të madhe të episodeve të animes, si dhe në media të tjera që lidhen me ekskluzivitetin, përfshirë filmin dhe të gjitha lojërat spin-off video dhe video animacionet origjinale.

Sorachi krijoi personazhin pas sugjerimeve të redaktuesve të tij për të pasur samurai me flokë argjendi. Ai fillimisht do të bazohej në Hijikata Toshizō, zv.kapiten nga forcat speciale Shinsengumi. Sidoqoftë, Sorachi e ndërroi mendjen pasi nuk donte që personazhi kryesor të punonte në një organizatë dhe rimodeloi më tej modelin e tij në atë aktual.

Karakteri i Gintokit ka marrë përgjigje kritike dhe publikime të ndryshme për manga, anime dhe media të tjera. Ndërsa pritja e Gintokit ka qenë pozitive, shkrimtarët kanë kritikuar gjithashtu karakterizimin e tij në disa sezone (story arc). Kur ai një herë paradizoi një politikan japonez në vitin 2016, kompania që qëndron pas manga, Shueisha, shprehu presion, si dhe të qeshura. Gintoki gjithashtu ka mbetur shumë i njohur tek tifozët e Gintama, duke u renditur i pari në të gjitha sondazhet e popullaritetit.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gintoki është jashtëzakonisht dembel. Ai është parë shpesh duke veshur një shprehje memec në fytyrën e tij dhe i kalon ditët e tij duke u dashuruar rreth leximit të Shounen Jump ndërsa jep këshilla të mençura dhe të ngjashme me urtësi për punonjësit e tij të rinj, edhe pse në të vërtetë nuk e di se çfarë po flet për shumicën e kohës. Për shkak të varfërisë dhe gatishmërisë së tij për të bërë kryesisht asgjë, ai është gjithmonë prapa në qiranë e tij dhe shpesh ikën kur Otose, pronare e tij, vjen për të mbledhur pagesën. Ai shpesh fryn të gjitha kursimet e tij në Pachinko dhe lojëra të tjera të lojërave të fatit, për të cilat Shinpachi dhe Kagura shpesh e qortojnë atë. Sidoqoftë, edhe pse është dembel, Gintoki është mjaft i përkushtuar për punën e tij dhe përpiqet të ndihmojë njerëzit me aftësitë e tij më të mira (zakonisht në një mënyrë shumë të çuditshme dhe të përdredhur).

E kaluara e Gintokit vazhdon të ndikojë se kush është dhe si vepron. Ai pranoi në Umibozu në episodin 42 se ai beson se të kesh një familje të dashur është gjithçka për të cilën dikush vërtet ka nevojë në jetë, për shkak të mungesës së një familje gjatë fëmijërisë së tij. Ai është shumë i respektueshëm për kujtesën e mësuesit të tij Yoshida Shouyou për shkak të veprimeve të tij (arrestimi i mësuesit të tij është një nga arsyet kryesore që ai iu bashkua Luftës Joui. Tjetra ishte për të mbrojtur miqtë e tij, të cilët gjithashtu iu bashkuan luftës). Kur Jiraia e quajti veten si mësues të Tsukuyo dhe megjithatë e dëmtoi atë si emocionalisht, ashtu edhe fizikisht, ideali i tij për atë që një mësues duhej të rezultonte që Gintoki të zemërohej dhe të nxirrte zemërimin e tij mbi Jiraia.

Pamundësia e tij për të mbrojtur shumë miq të tij në Luftën e Joui ende e përhumb atë, veçanërisht fajin dërrmues dhe keqardhje që e konsumoi kur Tendoshu e detyroi atë të ekzekutonte mësuesin e vet para Takasugi dhe Katsura. Si rezultat, ai është shumë mbrojtës ndaj miqve të tij të tanishëm dhe ka shumë pak vlerë për jetën e tij. Kjo pakujdesi mund të shihet në atë se si Gintoki mund të lërojë nëpër ushtri pa u lodhur, apatik ndaj plagëve të rënda që ai pëson ndërsa ulë armiqtë e tij. Ai i tha Kawakami Bansai se arsyeja e vetme që ai luftoi në Luftën e Joui ishte të mbronte miqtë e tij dhe jo vendin e tij ose mënyrën e samurait. Tregimet më komike e përshkruajnë Gintoki si një frikacak, duke u përpjekur të linte pas shumë miqve të tij për të shpëtuar jetën e tij. Sidoqoftë, ai është i gatshëm të rrezikojë jetën e tij për këdo dhe ai tregohet se është jashtëzakonisht i kujdesshëm ndaj miqve të tij, dhe ka vrarë anëtarët Naraku, terroristët dhe Amanto për t'i mbrojtur ata. Ai është shumë i frikësuar nga fantazmat, por zakonisht do ta mohojë ekzistencën e tyre në mënyrë që të mos duket si frikacak. Frika e tij për të mbinatyrshme ndahet nga Hijikata dhe zakonisht rezulton në disa ndërveprime komike midis të dyve.

Ai ka shumë tipare të personalitetit fëminor përkundër moshës së tij, dhe madje e ka quajtur veten një "fëmijë në trupin e një burri". Një tipar i tillë është dashuria e tij e pashuar për ëmbëlsirat, e cila e ka vënë atë në rrezik të marrjes së diabeteve disa herë. Ushqimi i tij i preferuar është parfaiti me çokollatë dhe ai do që ta heq qumështin me luleshtrydhe sa herë që të ketë mundësi për të. Ai gjithashtu tregohet vazhdimisht se ka vështirësi shpreh emocionet e tij dhe shpesh maskon ndjenjat e tij të vërteta nën një shtresë të jashtme të ftohtë; për shembull, kur Umibouzu arriti të marrë Kagura në shtëpi, ai pa dashje e bëri Kagura të ndjehej e lënduar dhe e refuzoi duke i thënë asaj të largohej me të, pavarësisht se kishte synimet më të mira për të.

Ai e do alkoolin, por toleranca e tij për hir nuk është e lartë. Në një moment, tendenca e tij për të vepruar si një idiot i plotë ndërsa u shkatërrua plotësisht rezultoi që personazhet kryesore femra Otose, Shimura Tae, Kyuubei, Sarutobi Ayame dhe Tsukuyo vendosën ta mësojnë atë një mësim duke luajtur një shaka mbi të së bashku me Zenzou. Megjithëse disa personazhe femra kanë shfaqur një interes për Gintoki, siç janë Shimura Tae, Sarutobi Ayame dhe Tsukuyo, tregohet se shumica e dashurisë së tyre është e pakonkurueshme. Sidoqoftë, ai ka një shtypje të madhe ndaj vajzës së motit, Ketsuno Ana, dhe një herë deklaroi se dëshironte të martohej me të (ndoshta për shkak të buzëqeshjes së saj). Ndërsa Gintoki nuk duket se kujdeset për asnjë prej grave që ai njeh, ai prapë emocionohet kur sheh gra të bukura të rastit, për shembull, kur spiunonte gratë në një pishinë të mbyllur me dylbi dhe u emocionua super deri sa e zbuloi gruaja që ai kishte marrë një qejf ishte Tsukuyo. Pasi e kuptoi këtë ai humbi të gjithë interesin, duke komentuar se si ajo është një "terminator i dehur". Ai gjithashtu u emocionua kur pa një vajzë me "shaka të mëdha" që nuk e kuptuan se vajza ishte në të vërtetë Kyuubei. Sipas Tama, Gintoki është mjaft sadist, shumë si Okita Sougo. Kjo ndoshta mund të shpjegojë pse Sougo ndjen një lidhje të caktuar me të ndërsa i drejtohet Gintoki si "Danna" ("shef"). Kjo mund të tregohet pasi ai gjithmonë keqtrajton Sarutobi, Katsura dhe Hijikata është mënyra të ndryshme ekstreme dhe tendencat e tij për të lënë me lehtësi në momente të caktuara të cilat mund të çojnë në një ndëshkim dhe vdekje të dikujt, në të cilin ai mund të trajtojë me lehtësi dhe madje ta shijojë atë. Ai në të vërtetë ka disa njohuri mbi lojërat e caktuara paraprake sadiste dhe abuzive të shfaqura në të gjithë serialin, pasi ai punëson prostituta për Shinpachi dhe Sarutobi për obsesionin e tij. Ai pranon se është një sadist, duke pëlqyer që e shihte Ketsuno Ana (të cilit ai e ka të shtypur) duke u abuzuar dhe tendencën e tij për të abuzuar me këdo të cilit i janë bashkuar.

Pavarësisht ose për shkak të të gjitha këtyre tipareve, Gintoki posedon një karizëm të jashtëzakonshëm dhe ka grumbulluar një grup mjaft të madh miqsh. Kur është e nevojshme, ai është në gjendje të transmetojë fjalë mençurie dhe mund t'i bëjë ata që janë rreth tij të ndjehen shumë më të gjallë edhe me shaka dhe deklaratat e tij të papërshtatshme. Kjo aftësi i ka dhënë atij aleatët, miqtë dhe madje edhe armiqtë e shumë besnikë. Siç theksoi Hinowa, ai ishte në gjendje të prekte Tsukuyo (i cili zakonisht është një grua me vdekje serioze dhe me gjak të ftohtë) dhe madje bëri miqësi me Shogun, megjithë situatën gjithmonë duke rezultuar më pak se ideal sa herë që kjo e fundit do të ishte përreth.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bëmat e Gintokit janë shumë të gjera, duke qenë një veteran në Luftën e Joui. Lojtari i tij i fuqishëm dhe varg i aftësive i dha atij pseudonimin "Shiroyasha" ("demon i bardhë"). Ai është i aftë të kthejë valën e çdo beteje, duke u quajtur "Ace" nga Katsura dhe Takasugi. Ai mundi Amanton dhe vrau shumë persona të rangut të lartë, madje edhe ata që janë në status legjendar (si enma dhe ogre). Ai është gjithashtu mjaft i fortë për të mposhtur kundërshtarët që konsiderohen më të fortë në klasën e tyre përkatëse. Sidoqoftë, dobësia e tij më e madhe është tërbimi / zemërimi i tij. Pavarësisht se bëhet më i shpejtë dhe më i fortë, ai është një përgjegjës, qëllimi i vetëm i të cilit është të vrasë armikun e tij, duke çuar në armiq që janë të barabartë ose më të fortë se ai për ta mposhtur ose mbajtur atë, siç ishte rasti me Oboro, Jirochou, dhe ndërveprimet e tij të mëvonshme me Utsuro.

Arma e tij kryesore është Toyako Bokutō (洞爺湖 ボクート) dhe Gintoki e përdor rregullisht atë si një zëvendësues për një shpatë të vërtetë për shkak të ndalimit të Bakufu për shpata. Është një shpatë prej druri e gdhendur me fjalët "Liqeni Toya" gjoja Gin bleu në Liqenin Toya gjatë një udhëtimi klasor në rininë e tij. Në realitet, bokuto që ai zotëron është një Hoshikudaki (星 砕, litar yll i ndritshëm), e krijuar nga një pemë dhjetë mijëshe vjeçare nga një planet tjetër që pren pothuajse gjithçka.

Ai gjithashtu është i mjaft i mirë në përdorimin e shumë llojeve të armëve, nga naginata dhe kunai deri në senbon dhe lëndë plasëse, me gjasë për shkak të stërvitjes së tij si një samurai dhe kohës së kaluar në fushën e betejës. Ai është në gjendje të përfshijë përdorimin e pothuajse çdo gjëje që gjen në një luftë.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Sipas Sorachi, emri i Gintokit u bazua nga Sakata Kintoki i njohur edhe si Kintaro, nga një përrallë e famshme popullore e vendosur në periudhën Heian. Kintaro u miqësua me kafshët që jetonin në malin ku u rrit, dhe madje ishte i aftë të luftonte me ta. Pas ngjarjeve të caktuara, ai u bë një samurai dhe përfundimisht kaloi nën emrin Sakata Kintoki (坂 田 公).
  • Pamja e vërtetë e Toyako është një parodi e qartë e Zangetsu nga Bleach. Kjo shtohet edhe më tej kur Gintoki përdor shpatën e tij për të ndezur salcën e sojës (veçanërisht në J-Stars Victory Vs.) në një rreze të drejtë të hollë, jo ndryshe nga lëshimet e Bankai të Zangetsu.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Gintama Manga Gets Live-Action Film Adaptation in 2017 Starring Shun Oguri". Anime News Network (në anglisht). 30 qershor 2016. Marrë më 30 qershor 2016.