Jump to content

Bokken

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lloje të ndryshme të bokken

Bokken (木剣) ose bokutō (木刀) është një shpatë japoneze prej druri e përdorur për stërvitje. Zakonisht është madhësia dhe forma e një katana, por ndonjëherë është formuar si shpatat e tjera, siç janë wakizashi dhe tantō. Disa bokken zbukuruese janë zbukuruar me perla dhe gdhendje të hollësishme.

Bokken nuk duhet të ngatërrohet me shinai, praktikë shpata të bëra nga bambu fleksibël.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bokken ishin krijuar për të zvogëluar dëmin e shkaktuar nga luftimet me shpatat e vërteta dhe u përdorën për stërvitjen e luftëtarëve samurai në Japoninë feudale. Bokken përfundimisht u bënë armë vdekjeprurëse vetë në duart e ekspertëve të trajnuar.[1]

Miyamoto Musashi, një mjeshtër kenjutsu, ishte i njohur për luftimin e armiqve plotësisht të armatosur me vetëm një ose dy bokken. Në një legjendë të famshme, ai mundi Sasaki Kojirō me një bokken të cilin e kishte gdhendur nga një lis, ndërsa udhëtonte me një varkë në ishullin e paracaktuar për duelin.[2]

Megjithëse është e vështirë të përcaktohet saktësisht se kur bokken i parë u shfaq për shkak të natyrës së fshehtësisë në stërvitjen e arteve marciale të lashtë, Bokken më i vjetër që dihet se është përdorur si mjete stërvitore daton nga periudha Edo. Para epokës Meiji, Bokken ka shumë të ngjarë të prodhuar nga zdrukthëtarët jo të specializuar në prodhimin Bokken. Është në fillimin e shekullit të 20-të që filloi prodhimin e Bokken, kryesisht në Miyakonojo (rajoni Kyushu). Sot, katër punëtoritë e fundit të Japonisë janë akoma të vendosura në Miyakonojo.

"Bokken standard", i përdorur më së shumti në Kendo, Iaido dhe Aikido u krijua nga mjeshtri Aramaki në bashkëpunim me All Japan Kendo Federation në vitet 1950 dhe ishte i pari i standardizuar që Bokken u krijua ndonjëherë.[3]

Llojet e bokken[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bokken mund të bëhet që të përfaqësojë çdo stil të armëve të kërkuara siç janë nagamaki, no-dachi, yari, naginata, kama, etj.

Për më tepër, koryu të ndryshëm (artet ushtarake tradicionale japoneze) kanë stilet e tyre të dallueshme të bokken të cilat mund të ndryshojnë paksa në gjatësi, formë tipi, ose në atë nëse shtohet apo jo një tsuba (mburojë e dorezës).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ratti, Oscar; Westbrook, Adele (1991). Secrets of the Samurai; A Survey of the Martial Arts of Feudal Japan (bot. 1st pbk.). Rutland, Vt.: C.E. Tuttle Co. fq. 272. ISBN 978-0-8048-1684-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wilson, William Scott (2004). The Lone Samurai: The Life of Miyamoto Musashi (bot. 1st). Tokyo: Kodansha International. fq. 19. ISBN 9784770029423. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Seido - Budo Equipment & Practice in Japan (2017-10-05), [Interview] Aramaki Yasuo - Bokken Manufacture 3rd Generation Craftsman (Part 1/2), marrë më 2018-05-03 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)